یوگا برای تسکین دیسک کمر

اگر از کمردرد رنج می‌برید، احتمالاً مشکل فتق دیسک دارید. اما، نگران نباشید! حرکات یوگا خاصی برای تسکین درد فتق دیسک و تقویت کمر وجود دارد. در این مقاله، به تمرینات یوگا برای دیسک کمر می‌پردازیم که فتق دیسک چیست، سه حرکت یوگا که کمر شما را هدف قرار می‌دهند و به شما تسکین می‌دهند، و اقدامات احتیاطی که باید در حین انجام آن‌ها در نظر بگیرید. در نظر بگیرید.

یوگا برای دیسک کمر

فتق دیسک کمر

فتق دیسک می‌تواند یک وضعیت بسیار دردناک باشد. زمانی اتفاق می‌افتد که دیسک‌های قرار گرفته بین مهره‌ها پاره می‌شوند و قسمت داخلی دیسک بیرون می‌زند. این به اعصاب مجاور فشار می‌آورد. به عبارت ساده‌تر، هنگامی که دیسک‌های بین مهره‌ای فشرده می‌شوند و شروع به برآمدگی به سمت بیرون می‌کنند (فتق) یا در موارد خاص پاره می‌شوند، باعث ایجاد کمردرد شدید می‌شود.

هنگامی که شما به این وضعیت دردناک مبتلا می‌شوید، هم پاها و هم کمر درگیر می‌شوند. درد با حرکات تشدید می‌شود و شدت آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. فتق دیسک در هر بخشی از ستون فقرات رخ می‌دهد، اما ستون فقرات کمری در بیشتر موارد تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

علت فتق دیسک چیست؟

علل اصلی عبارتند از:

 • تحلیل رفتن ستون فقرات با افزایش سن، سایش و پارگی.
 • تصادف و آسیب ناشی از آن
 • آسیب های مرتبط با ورزش
 • شیوه زندگی کم تحرک

گزینه‌های درمانی برای فتق دیسک

چندین گزینه درمانی وجود دارد که پزشکان برای درمان این بیماری پیشنهاد می‌کنند. ابتدا روش‌های غیر جراحی انجام می‌شود. داروهای ضد درد تجویز می‌شود و تغییر در رژیم غذایی نیز توصیه می‌شود. همانطور که دیده شده است، ورزش‌ها و حرکات یوگا می‌توانند درد را تسکین دهند. جراحی به عنوان آخرین گزینه انجام می‌شود. از هر ده مورد فقط یک مورد جراحی پیشنهاد می‌شود، و این زمانی انجام می‌شود که حتی پس از یک ماه درمان، هیچ بهبودی مشاهده نکنند.

NSAIDها اغلب برای کاهش درد استفاده می‌شوند، مانند کیسه‌های یخ. امروزه کارشناسان یوگا را برای تقویت پشت نیز توصیه می‌کنند. این شکل از ورزش نه تنها به تقویت کمر کمک می‌کند، بلکه یک راه عالی برای کشش و انعطاف پذیر نگه داشتن کمر است. لطفاً توجه داشته باشید که آساناها یا تمرینات یوگا به نوع شرایط بسیار خاص هستند. به عنوان مثال، کاربرد آساناهای یوگا در مورد اسپوندیلولیستزیس کاملاً با اسپوندیلوزیس متفاوت است. لطفاً شرایط خاص خود را درک کنید و آن را با آساناهای ارائه شده در زیر مرتبط کنید.

گزینه‌های درمانی تجربی مانند دیسککتومی آندوسکوپی و رفع فشار دیسک الکتروترمال نیز به بیماران خاصی پیشنهاد می‌شود. اما ما توصیه می‌کنیم که قبل از انجام چنین برنامه‌های درمانی، نظر دیگری داشته باشید.

چرا برای رهایی از فتق دیسک یوگا را انتخاب کنیم؟

آیا یوگا برای فتق دیسک خوب است؟ حرکات خاص یوگا، زمانی که تحت مراقبت و نظارت متخصص انجام شود، می‌تواند به قربانیان فتق دیسک تسکین مؤثری از درد طاقت‌فرسا بیاورد. چندین متخصص یوگا برای بیماران مبتلا به این عارضه حرکات مخصوص یوگا را توصیه کرده‌اند. مطالعات همچنین نشان می‌دهند که کسانی که از فتق دیسک رنج می‌برند، از حرکات ساده‌ای که بر گسترش استخوان‌ها تأکید می‌کنند، سود زیادی خواهند برد. همانطور که می‌دانید، یوگا تعدادی تمرین کششی دارد که به بیماران فتق دیسک تسکین زیادی از درد حاد می‌دهد و در عین حال به تقویت استخوان‌های پشت کمک می‌کند.

یوگا برای دیسک کمر

یوگا برای دیسک کمر

تعداد زیادی حرکات یوگا برای بیماران فتق دیسک وجود دارد که می‌تواند این وضعیت پزشکی را تسکین دهد. چند ژست یوگای معکوس مانند پایه جلو بازو و ایستادن شانه نیز می‌تواند برای بیماران مفید باشد.

ژست یوگا شتر برای تسکین درد فتق دیسک

برای قرار گرفتن در حالت شتر، روی زمین زانو بزنید و سپس هر دو دست را روی باسن خود نگه دارید. قسمت بالای پای شما باید روی تشک باشد. حالا ستون فقرات خود را بلند کنید. به آرامی به سمت عقب خم شوید در حالی که هر دو دست را روی پاشنه‌های خود قرار دهید. گردن خود را دراز کنید و سر را به سمت عقب خم کنید. سپس هر دو دست را به سمت کف پا بلغزانید. چند ثانیه در این حالت بمانید.

ژست یوگا ملخ برای تسکین درد فتق دیسک

این حالت به تحریک گردش خون و افزایش انعطاف پذیری کمک می‌کند. ابتدا روی شکم روی زمین دراز بکشید. در صورت نیاز از یک پد نرم استفاده کنید. بازوهای شما باید در امتداد بدن کشیده شوند. پیشانی و صورت خود را روی زمین قرار دهید. در حین نفس کشیدن، قفسه سینه، سر، پاها و بازوهای خود را از زمین بلند کنید. مطمئن شوید که پاهایتان صاف هستند و بازوها روی پهلوها صاف هستند. سپس انگشتان پا را باز کنید. روی استنشاق تمرکز کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید.

ژست کبرا یوگا برای تسکین درد فتق دیسک

روی زمین دراز بکشید و هر دو کف دست را صاف و زیر شانه‌های خود نگه دارید. قسمت بالای پا باید روی زمین صاف باشد. سپس با کشیدن ناف به سمت داخل و کج کردن قسمت لگن، شکم خود را درگیر کنید. حالا کف دست خود را فشار دهید و انگشتان را باز کنید. شانه‌ها را به عقب بکشید و تیغه‌های شانه را نیز درگیر کنید. بالاتنه بدن خود را از روی سطح فشار دهید و بازوهای خود را صاف نگه دارید. پاها، باسن و پاهای شما باید محکم روی زمین ثابت شوند. چانه خود را به سمت بالا خم کنید و قفسه سینه را بلند کنید. چند ثانیه در این حالت بمانید.

نحوه استفاده از حرکات یوگا برای تسکین درد

حرکات یوگا خمشی به عقب به تقویت رباط های خلفی شما و همچنین عضلاتی که دیسک آسیب دیده را در موقعیت خود نگه می‌دارند کمک می‌کند. تمرین منظم چنین یوگایی به پایداری و تناسب ستون فقرات کمک می‌کند. در ابتدا فقط تا نیمه بلند شوید و سپس همانطور که ستون فقرات اجازه می‌دهد، پس از چند هفته تمرین به حالت کامل حرکت کنید.

کلام آخر

پس از تشخیص فتق دیسک، می‌توانید با حرکات یوگای آسان مانند موارد ذکر شده در بالا شروع کنید. بر خلاف موارد فوق، برخی از شرایط ستون فقرات مانند آتروفی فاست نیاز به اکستنشن رو به جلو و خمیدگی‌های پشتی عمیق‌تر باید اجتناب شود. به طور مشابه، شما باید از انجام وضعیت‌های نشستن روی پاهای ضربدری خودداری کنید زیرا می‌توانند به ریشه عصب فشار وارد کنند. یوگا نه تنها به درمان درد ناشی از فتق دیسک کمک می‌کند، بلکه شما را از سایر علائم مانند سوزن سوزن شدن و یا بی حسی در پاها و کمر تسکین می‌دهد. یوگا را زیر نظر یک متخصص امتحان کنید تا خیلی کمتر احساس خستگی کنید و در کمترین زمان ممکن از شر دردهای حاد خلاص شوید.

دیدگاه کاربران

 • تارا
  ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر
  میشه دکتر لطف کنن یک مقاله انگلیسی مرتبط با ورزش یوگا و تاثیر اون‌روی دیسک کمر معرفی کنن ممنون

 • سلیمی
  ۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام در بار ه یوگا بیشتر بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button