چه موقع دیسک کمر احتیاج به عمل دارد؟

دیسک های ستون فقرات نقشی اساسی در قسمت پایین کمر، به عنوان کمک فنر بین مهره ها ، حمایت از بالاتنه و حرکت گسترده در همه جهات دارند. اگر یک دیسک دچار فتق شود و مقداری از مواد داخلی آن نشت کند ، این دیسک می تواند به سرعت بجای ایجاد سهولت در زندگی روزمره به ایجاد کننده تشدید عصبی ، که باعث کمر درد و احتمالا درد و علائم عصبی در پایین پا ، تبدیل شود.
علائم فتق دیسک معمولا بدون هیچ دلیل مشخصی شروع می شود. همچنین ممکن است هنگامی اتفاق بیفتد که شخص چیز سنگینی را بلند کند و یا کمر را بچرخاند( حرکاتی که فشار بیشتری بر دیسک ها وارد می کند). فتق دیسک کمر یک مشکل پزشکی گسترده است که اغلب افراد ۳۵ تا ۵۰ ساله را درگیر می کند.

دیسک کمر

علائم دیسک کمر

علائم و نشانه ها به محل قرارگیری دیسک و فشار دیسک بر روی عصب بستگی دارد. این علائم معمولا یک طرف بدن را تحت تأثیر قرار می دهند.

درد بازو یا پا:

اگر فتق دیسک در پایین کمر باشد ، معمولا بیشترین درد را در باسن ، ران و ساق پا احساس خواهید کرد. ممکن است در قسمتی از پا نیز درد داشته باشید.

بی حسی یا سوزن سوزن شدن:

افرادی که فتق دیسک دارند ، اغلب در قسمتی از بدن که توسط اعصاب آسیب دیده، عصب دهی  می شود ، دچار بی حسی یا گزگز می شوند.

ضعف:

ماهیچه هایی که توسط اعصاب آسیب دیده، عصب دهی می شوند، ضعیف می شوند. این می تواند باعث تلوتلو خوردن شود ، یا بر توانایی شما در بلند کردن یا نگه داشتن وسایل تأثیر بگذارد. ممکن است بدون هیچ علائمی دیسک کمر داشته باشید. شاید ندانید که دیسک کمر دارید مگر اینکه روی تصویر نخاعی مشخص شود.

چه زمانی جراحی دیسک کمر توصیه می شود؟

اگر بعد از شش هفته درد و سایر علائم دیسک کمر ادامه داشته باشد ، غالبا جراحی پیشنهاد می شود. دیسک کمر شایعترین دلیل جراحی ستون فقرات در بزرگسالان در طول سالهای کار آنها است.

جراحی ممکن است در موارد زیر توصیه شود:

  • وجود درد شدید، فرد در حفظ سطح معقولی از عملکردهای روزانه مانند ایستادن یا راه رفتن مشکل دارد.
  • فرد علائم عصبی پیشرونده ای مانند بدتر شدن ضعف پا و یا بی حسی را تجربه می کند.
  • عملکرد روده و مثانه از بین می رود.
  • دارو ، فیزیوتراپی و یا سایر درمان های غیر جراحی علائم را به طور قابل توجهی کاهش نداده است.

در برخی موارد ، قبل از اینکه بیمار شش هفته مراقبت های غیر جراحی را به پایان برساند ، نیاز به جراحی است.

روش های میکرودیسککتومی برای دیسک فتق کمر

دو روش کم تهاجم ، میکرودیسکتومی و میکرودیسکتومی آندوسکوپی، معمولا برای دیسک های کمر توصیه می شود. این روش ها فشار را از ریشه عصب برداشته و محیط بهبودی دیسک را ایجاد می کنند.

معمولا فقط قسمت کوچکی از دیسک که به ریشه عصب فشار می آورد باید برداشته شود و اکثر دیسک سالم باقی می ماند.

در میکرودیسککتومی از برش های کوچک استفاده می شود. برای جراحی میکرو دیسککتومی آندوسکوپی ، ابزارها از طریق یک لوله نازک وارد بدن می شوند تا اختلال در بافت اطراف را به حداقل برساند. می توان یک دوربین کوچک را از طریق یک لوله وارد کرد تا تجسم را برای جراح فراهم کند.

هر دو نوع جراحی معمولا به صورت سرپایی یا با یک شب اقامت در بیمارستان انجام می شود. بیشتر بیماران می توانند طی یک تا سه هفته به کار و برنامه های عادی خود برگردند.

موفقیت در جراحی دیسک فتق کمر

جراحی دیسک کمر میزان موفقیت بالایی دارد. یک مطالعه پزشکی گسترده نتایج خوب یا عالی را برای ۸۴٪ از کسانی که میکرودیسککتومی انجام داده اند و تقریبا ۸۰٪ برای کسانی که میکرودیسککتومی آندوسکوپی دارند گزارش کرده است .

میکرودیسککتومی و میکرودیسککتومی آندوسکوپی به ویژه در تسکین درد پا ، که معمولا سیاتیک نامیده می شود ، مفید هستند. این روش ها در تسکین کمر درد به اندازه موفقیت آمیز نبوده و معمولا اگر مسئله کمر درد مسئله اصلی باشد، انجام نمی شود.

مقالات پزشکی در مقایسه با درمان غیر جراحی فوایدی را برای جراحی نشان داده است ، اگرچه در بعضی موارد با گذشت زمان تفاوت آن کاهش می یابد. یک مطالعه بزرگ نشان داد که افرادی که دیسک کمر را تحت عمل جراحی قرار داده اند تا دو سال نسبت به افرادی که تحت درمان غیر جراحی قرار داشته اند ، در علائم بهبود بیشتری داشته اند.

در حالی که میکرودیسککتومی و میکرودیسککتومی آندوسکوپی روش های کم خطر در نظر گرفته می شوند ، اما همه جراحی ها خطرات زیادی دارد.

حدود ۱۰٪ از بیماران میکرو دیسککتومی، فتق دیسک دیگری را در همان محل تجربه می کنند. احتمال زیاد عود در سه ماه اول وجود دارد ، اما ممکن هم هست که سال ها بعد اتفاق بیفتد. عودهای متعدد به طور معمول با جراحی همجوشی کمر رفع می شود. با این کار تمام مواد دیسک برداشته شده و حرکت دیسک ها متوقف می شود.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button