ورتبروپلاستی چه نوع روش درمانی است؟

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی روش‌هایی هستند که برای درمان شکستگی‌های فشاری دردناک مهره‌ای در ستون فقرات استفاده می‌شوند که نتیجه شایع پوکی استخوان است. پزشک با توجه به تصویربرداری برای تزریق مخلوط سیمان به استخوان شکسته استفاده می‌کند. یا یک بالون را در استخوان شکسته قرار می‌دهد تا فضایی ایجاد کند و سپس آن را با سیمان پر کند. پس از ورتبروپلاستی، حدود ۷۵ درصد از بیماران تحرک از دست رفته را به دست می‌آورند و فعال‌تر می‌شوند.

ورتبروپلاستی چیست

ورتبروپلاستی چیست؟

ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی روش‌های کم تهاجمی برای درمان شکستگی‌های فشاری دردناک مهره‌ای (VCF) هستند، که شکستگی‌هایی شامل بدنه‌های مهره‌ای هستند که ستون فقرات را تشکیل می‌دهند. هنگامی که بدن مهره می‌شکند، شکل مستطیلی معمول استخوان فشرده می‌شود و باعث درد می‌شود. این شکستگی های فشاری ممکن است شامل فروپاشی یک یا چند مهره در ستون فقرات باشد و یک نتیجه شایع از پوکی استخوان است. پوکی استخوان یک بیماری است که منجر به از دست دادن تراکم، توده و استحکام طبیعی استخوان می‌شود و منجر به وضعیتی می‌شود که در آن استخوان‌ها به طور فزاینده‌ای متخلخل می‌شوند و در برابر شکستن آسان آسیب پذیر می‌شوند. مهره‌ها نیز در اثر سرطان ضعیف می‌شوند.

برای ورتبروپلاستی، پزشکان از راهنمایی تصویری، معمولاً فلوروسکوپی، برای تزریق مخلوط سیمان به استخوان شکسته از طریق یک سوزن توخالی استفاده می‌کنند. در حین جراحی، ابتدا یک بالون از طریق سوزن توخالی به استخوان شکسته وارد می‌شود تا یک حفره یا فضا ایجاد شود. پس از برداشتن بالون، سیمان به داخل حفره تزریق می‌شود. هدف از عمل ورتبروپلاستی تثبیت شکستگی فشاری مهره برای متوقف کردن حرکات دردناک آن است. ورتبروپلاستی یک جراحی کم تهاجمی در نظر گرفته می شود زیرا به جای یک برش باز از طریق یک سوراخ کوچک در پوست انجام می شود. روش ورتبروپلاستی معمولاً حدود ۱ ساعت طول می‌کشد.

آمادگی برای ورتبروپلاستی

معمولاً کمتر از ۶ ساعت قبل از عمل ورتبروپلاستی مجاز به خوردن غذا یا نوشیدنی نیستید. به عنوان مثال، اگر جراحی در صبح برنامه ریزی شده باشد، پزشک توصیه می‌کند که بعد از نیمه شب قبل از عمل، هیچ گونه غذا یا نوشیدنی مصرف نکنید. مقدار کمی آب معمولا تا ۲ ساعت قبل از جراحی مجاز است.

علاوه بر این در روزهای منتهی به جراحی محدودیت‌هایی برای داروها اعمال می‌شود. مصرف برخی از داروها طبق دستور پزشک باید قطع شود. و برخی دیگر نیاز به تنظیم دوز خواهند داشت. این محدودیت‌ها بسته به وضعیت سلامت شخصی بیمار می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

بهبودی پس از ورتبروپلاستی

برای ۲۴ ساعت اول پس از ورتبروپلاستی، معمولاً استراحت در رختخواب در خانه توصیه می‌شود. سطح فعالیت به تدریج افزایش می‌یابد و اغلب داروهای معمولی را می‌توان از سر گرفت. برای چند روز درد در محل سوراخ وجود خواهد داشت که با کمپرس یخ برطرف می‌شود. اکثر بیماران در عرض ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از جراحی تسکین درد را تجربه می‌کنند. بازگشت به فعالیت‌های بدنی شدیدتر، مانند شرکت در ورزش یا بلند کردن اجسام سنگین، تا ۶ هفته توصیه نمی‌شود.

چه کسانی کاندید عمل ورتبروپلاستی هستند؟

جراحی ورتبروپلاستی عموماً برای افراد مبتلا به کمردرد پیشرونده (افزاینده) دردناک ناشی از شکستگی‌های فشاری مهره‌های پوکی استخوان یا پاتولوژیک انجام می‌شود. کاندیدهای این روش‌ها اغلب به دلیل شکستگی‌ها، توانایی حرکت و عملکردشان کاهش می‌یابد. برای کاندید شدن ورتبروپلاستی، درد باید مربوط به شکستگی مهره باشد و نباید به دلیل مشکلات دیگری مانند فتق دیسک، آرتریت یا تنگی نخاع باشد. آزمایش‌های تصویربرداری، مانند عکس‌برداری با اشعه ایکس ستون فقرات، اسکن استخوان و توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) برای تأیید وجود شکستگی مهره‌ها توصیه می‌شود. اگر پوکی استخوان دارید، پزشک یک اسکن جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (DXA) را تجویز می‌کند.

چه نوع بیهوشی در طی عمل ورتبروپلاستی استفاده می‌شود؟

ورتبروپلاستی روش‌ کم تهاجمی در نظر گرفته می‌شود که اغلب با استفاده از بیهوشی عمومی یا موضعی، بسته به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی و نیاز فرد انجام می‌شوند.

ورتبروپلاستی چیست

روش کار چگونه است؟

در طول عمل ورتبروپلاستی، بیمار روی شکم خود دراز می‌کشد. سپس پزشک یک سوزن توخالی به نام تروکار را از طریق پوست به مهره او وارد می‌کند. یک نوع اشعه ایکس به نام فلوروسکوپی برای هدایت تروکار به موقعیت مناسب استفاده می‌شود. بعد از این که تروکار در جای خود قرار گرفت، یا سیمان (ورتبروپلاستی) یا یک وسیله بادکنکی مانند (کیفوپلاستی) از طریق تروکار به مهره وارد می‌شود. در حین عمل کیفوپلاستی، با باد شدن بالون، فضایی برای پر شدن با سیمان استخوانی باز می‌شود.

ورتبروپلاستی چه خطراتی دارد؟

ورتبروپلاستی بسیار کم خطر است. احتمال کمی وجود دارد که دچار عفونت، خونریزی، افزایش کمردرد یا بی حسی و گزگز شوید. اگر پوکی استخوان دارید، خطر ایجاد شکستگی‌های اضافی در سایر مهره‌های ستون فقرات وجود دارد. برای جلوگیری از این خطر، پزشک داروهایی برای بهبود کیفیت استخوان تجویز می‌کنید.

آیا این روش دردناک است؟

احتمال دارد در ناحیه‌ای که تروکار وارد شده است احساس درد کنید. با این حال، این باید ظرف چند روز برطرف شود. قرار دادن یخ روی ناحیه می‌تواند به تسکین هر گونه درد کمک کند.

کلام آخر

اگر شکستگی استخوان در پشت خود دارید و درد بهبود نمی‌یابد، با پزشک خود در مورد اینکه آیا ورتبروپلاستی برای شما مناسب است صحبت کنید. شکستگی‌های جدیدتر نسبت به شکستگی‌های قدیمی بهتر پاسخ می‌دهند. اما برخی از شکستگی‌های قدیمی‌تر را می‌توان با موفقیت درمان کرد. این روش برای کمردرد مزمن یا فتق دیسک کمکی نمی‌کند.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button