انواع قوز کمر و درمان آن

انحنای جانبی همراه با چرخش همزمان ستون فقرات می‌تواند بر ناحیه ستون فقرات قفسه سینه، ستون فقرات کمری یا انتقال بین این دو بخش تأثیر بگذارد. ناهماهنگی‌های پیشرفته معمولاً بسیار دردناک هستند و خود را در تنش عضلانی نشان می‌دهند. نوع درمان انواع قوز کمر و ستون فقرات به علت اسکولیوز، سن بیمار و میزان تغییر شکل اسکولیوز بستگی دارد. درمان اولیه معمولاً به صورت محافظه کارانه با تمرینات تقویتی و فیزیوتراپی انجام می‌شود. افراد مبتلا اغلب از کرستی استفاده می‌کنند که ستون فقرات را تثبیت می‌کند. فقط موارد بسیار شدید قوز کمر با جراحی درمان می‌شود.

اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز (به یونانیskolios) توصیف ناهماهنگی ستون فقرات است که با خم شدن جانبی و چرخش حول محور طولی مشخص می‌شود. این یکی از شایع‌ترین و طولانی‌ترین بیماری‌های ارتوپدی شناخته شده است.

علت ایجاد قوز کمر

علت ایجاد اسکولیوز متنوع است و از ناهنجاری‌های مادرزادی گرفته تا آسیب عضلانی یا عصبی پس از تصادف یا بیماری‌های خاص متغیر است. انحنا منجر به عدم تقارن بالاتنه با بلند شدن شانه می‌شود. این ناهنجاری به ویژه در دوران جوانی با افزایش رشد بدن بیشتر و بیشتر می‌شود و در عین حال در صورت عدم درمان فعال منجر به سفت شدن می‌شود. ناهماهنگی دائمی ستون فقرات منجر به ساییدگی و پارگی سریع‌تر می‌شود، به طوری که بیماران مبتلا به اسکولیوز می‌توانند با افزایش سن از ناراحتی قابل توجهی رنج ببرند. کوتاه شدن پاتولوژیک بالاتنه که در نتیجه اسکولیوز رخ می‌دهد، بر اندام های داخلی مانند قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها، معده و روده فشار وارد می‌کند.

انواع قوز کمر

اسکولیوز بر اساس ارتفاع منحنی اصلی طبقه بندی می‌شود. سپس بین اشکال زیر تمایز قائل می‌شود:

 • اسکولیوز ستون فقرات قفسه سینه (اسکولیوز توراسیک)
 • قوز کمر ستون فقرات کمری (اسکولیوز کمری)
 • اسکولیوز در ناحیه انتقال بین ستون فقرات سینه‌ای و کمری (اسکولیوز توراکولومبار)
 • قوز کمر در ستون فقرات سینه‌ای و کمری (اسکولیوز قفسه سینه و کمر)
 • اسکولیوز ایدیوپاتیک

حدود ۸۵ درصد از کل قوز کمر منشا ناشناخته دارند. کودکان و جوانان نیز تحت تأثیر قوز کمر قرار می‌گیرند. در این شرایط مهره‌ها در یک جهت کندتر از جهت دیگر رشد می‌کنند. این رشد بد یک یا چند جسم مهره باعث چرخش آن‌ها (پیچ خوردگی) می‌شود که به نوبه خود باعث پیچش یا چرخش کل ستون فقرات می‌شود. در نتیجه ستون فقرات به سمت راست یا چپ خم می‌شود. اسکولیوز ایدیوپاتیک معمولاً درد ایجاد نمی‌کند. بنابراین، این شکل از اسکولیوز معمولا به طور تصادفی، به ویژه توسط والدین کودکان مبتلا، کشف می‌شود. دختران تقریباً چهار برابر پسران مبتلا می‌شوند.

اسکولیوز علامت دار یا ثانویه

علاوه بر اسکولیوز ایدیوپاتیک، که علت محرک آن ناشناخته است، اشکال نادر متعددی از اسکولیوز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به بیماری‌های دیگر ردیابی کرد. اشکال ثانویه اسکولیوز عبارتند از:

 • اسکولیوز مادرزادی در اختلالات رشدی شدید قبل از تولد (به اصطلاح اسکولیوز مادرزادی)، به عنوان مثال: اسپینا بیفیدا
 • قوز کمر ناشی از بیماری‌های سیستم عصبی (اسکولیوز نوروپاتیک)
 • اسکولیوز ناشی از بیماری‌های عضلانی مانند تحلیل رفتن یا آتروفی عضلانی (اسکولیوز میوپاتیک)
 • اسکولیوز ناشی از اختلالات سیستم عصبی یا سیستم عضلانی (اسکولیوز عصبی عضلانی)، به عنوان مثال: در مورد فلج مغزی یا دیستروفی عضلانی دوشن
 • اسکولیوز ناشی از بیماری‌های بافت همبند (مزانشیمی اسکولیوز)، به عنوان مثال: سندرم مارفان، سندرم اهلرز-دانلوس
 • اسکولیوز ناشی از بیماری‌های متابولیسم استخوان (اسکولیوز متابولیک)، به عنوان مثال: پوکی استخوان نوجوانان، راشیتیسم یا بیماری استخوان شکننده
 • اسکولیوز در نتیجه پرتودرمانی در دوران کودکی (اسکولیوز رادیوژنیک)
 • اسکولیوز پس از تصادف یا قطع عضو (اسکولیوز پس از ضربه)
 • اسکولیوز به دلیل التهاب شدید در مهره‌ها (اسکولیوز التهابی)
 • اسکولیوز ناشی از یک بیماری چند اندامی موجود مانند؛ در نوروفیبروماتوز یا آکندروپلازی (اسکولیوز مرتبط با بیماری سیستمیک)

علائم معمولی انواع قوز کمر

 • ستون فقرات به وضوح خمیده است.
 • یک شانه بالاتر از دیگری است.
 • یک لگن بالاتر از دیگری است.
 • طول پا نابرابر.
 • مشکلات صاف ایستادن.
 • درد پایین کمر.

در دوران نوزادی، اسکولیوز زمانی آشکار می‌شود که کودک در وضعیت کج قرار می‌گیرد که به دلیل انحنای C شکل در ستون فقرات سینه‌ای و کمری ایجاد می‌شود. علاوه بر این، اغلب اختلالات رشدی در مفصل ران وجود دارد. اکثر اسکولیوزها در سنین ۱۰ تا ۱۲ سالگی تشخیص داده می‌شوند.

از آنجایی که کودکان مبتلا در ابتدا هیچ درد یا ناراحتی احساس نمی‌کنند، اسکولیوز معمولاً به طور تصادفی کشف می‌شود. والدین می‌توانند مسیر ستون فقرات را از طریق پوست ببینند و احساس کنند. انحنای جانبی ستون فقرات را می‌توان به راحتی از این طریق تعیین کرد. ۸۰% اسکولیوزهای ایدیوپاتیک در ناحیه قفسه سینه (اسکولیوز قفسه سینه) هستند و انحنای به سمت راست (راست-محدب) نشان می‌دهند. اگر کودک به جلو خم شود، دنده‌ها بیرون زده و یک قوز دنده را تشکیل می‌دهند. با اسکولیوز در ناحیه بالای قفسه سینه، شانه‌ها در یک سطح نیستند.

اسکولیوز (به یونانیskolios ) توصیف ناهماهنگی ستون فقرات است که با خم شدن جانبی و چرخش حول محور طولی مشخص می‌شود. این یکی از شایع‌ترین و طولانی‌ترین بیماری‌های ارتوپدی شناخته شده است.

انواع قوز کمر چه عوارضی دارند؟!

ناهماهنگی دائمی ستون فقرات منجر به افزایش ساییدگی و پارگی (دژنراسیون) می‌شود، به طوری که بیماران مبتلا به طور فزاینده‌ای از کمردرد رنج می‌برند. علاوه بر این، اسکولیوز درمان نشده به دلیل کوتاه شدن مداوم تنه در سنین بالا باعث ایجاد عوارض بسیار متنوعی می‌شود. شایع‌ترین عواقب اسکولیوز طولانی مدت علائم ساییدگی و پارگی زودرس در دیسک‌های بین مهره‌ای و بدنه مهره‌ها و مفاصل آن‌هاست. این اغلب خود را با درد شدید نشان می‌دهد. سایر مفاصل مانند مفاصل ران و زانو نیز تحت تأثیر فشار نامناسب دائمی ناشی از اسکولیوز ستون فقرات قرار می‌گیرند و زود فرسوده می‌شوند.

از دیگر عوارض قوز کمر پیچ خوردگی ستون فقرات و در نتیجه کوتاه شدن نیم تنه و کاهش سایز سینه و شکم است. محدودیت عملکردی اندام‌های داخلی مختلف می‌تواند منجر شود. مهم‌تر از همه، عملکرد قلب و ریه‌ها، در موارد شدید، کلیه‌ها، معده و روده‌ها نیز محدود می‌شود. در اسکولیوز با درجه بالا- مانند موارد نوروپاتیک-نارسایی قلبی تهدید کننده زندگی می‌تواند به دلیل محدودیت‌های عملکردی شدید رخ دهد.

انواع قوز کمر چگونه درمان می‌شود؟

نوع درمان در درجه اول به علت اسکولیوز بستگی دارد. سپس سن بیمار و وسعت و پیشرفت بیماری را در نظر می‌گیریم. در بسیاری از موارد، اسکولیوز نوزاد را می‌توان با وضعیت مستعد و تمرینات مختلف فیزیوتراپی درمان کرد.

درمان جراحی برای قوز کمرشدید

اسکولیوز شدید با انحنای کاب بیش از ۵۰ درجه معمولاً نیاز به درمان جراحی دارد، زیرا روش‌های محافظه کارانه منجر به درمان نمی‌شود.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button