با جدیدترین روش های جراحی دیسک کمر آشنا شوید

برای سال‌ها، تنها درمان دیسک فتق شده جراحی باز ستون فقرات بود، که یک روش بسیار تهاجمی است. جراحی باز ستون فقرات اگرچه مؤثر بود، اما به مدت زمان طولانی برای بهبودی نیاز داشت و با ریسک قابل توجهی همراه بود.
پیشرفت‌های تکنولوژیکی در جراحی ستون فقرات با سرعت فزاینده‌ای در حال انجام است، اما این برای شما چه معنایی دارد؟

اکثر فناوری‌های جدید در جراحی ستون فقرات به طور معمول بر دستیابی به اهداف زیر متمرکز است:

 • توسعه رویکردهای کمتر تهاجمی
 • حفظ حرکت در بخش نخاعی
 • افزایش همجوشی ستون فقرات بین بخش‌های مجاور
 • کاهش درد بعد از عمل
 • بهبود سریع

برای دستیابی به این اهداف، پیشرفت‌های تکنولوژیکی، مانند استفاده از روباتیک برای قرار دادن ابزارهای ستون فقرات در طول یک عمل جراحی، این روزها محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. این فناوری از ناوبری به کمک کامپیوتر، دوربین‌های سه بعدی و قرار گرفتن کمتر در معرض اشعه برای انجام برخی از جراحی‌های ستون فقرات استفاده می‌کند. اگرچه هیچ جراحی کاملاً بدون خطری نیست، اما در حال حاضر تعدادی از گزینه‌های جدیدتر و ایمن‌تر در این زمینه وجود دارد.

جدیدترین روش های جراحی دیسک کمر

دیسک کمر یا فتق دیسک کمر چیست؟

ستون فقرات از استخوان‌های جداگانه‌ای تشکیل شده است که به مهره‌های ستون فقرات معروف هستند. دیسک‌های بین مهره‌ای دیسک‌های غضروفی هستند که بین مهره‌ها قرار دارند.
عملکرد دیسک‌های بین مهره‌ای این است که ستون فقرات را حمایت کرده و به عنوان جاذب ضربه بین مهره‌ها عمل می‌کند.
به طور معمول ۲۳ دیسک در ستون فقرات انسان وجود دارد. هر دیسک از سه جزء تشکیل شده است:

 • Nucleus pulposus : این قسمت هسته ژل مانند دیسک است که به ستون فقرات انعطاف پذیری و قدرت می‌بخشد.
 • فیبروز حلقوی: این یک لایه بیرونی سخت است که هسته پالپوسوس را احاطه کرده است.
 • صفحات انتهایی غضروفی: اینها قطعاتی از غضروف هستند که بین دیسک و مهره‌های مجاور آن قرار دارند.

در فتق دیسک، فیبروز حلقوی پاره شده یا شکافته می‌شود. این آسیب باعث می‌شود قسمتی از هسته پالپوسوس به داخل کانال نخاعی وارد شود. گاهی اوقات، مواد فتق شده می‌توانند روی عصب فشار بیاورند، باعث ایجاد درد و تأثیر بر حرکت شوند.
فتق دیسک می‌تواند در هر نقطه از ستون فقرات ایجاد شود. دو مکان شایع برای این موضوع ستون فقرات کمری و ستون فقرات گردنی است. ستون فقرات کمری به قسمت پایین کمر اشاره می‌کند، در حالی که ستون فقرات گردنی به ناحیه گردن اشاره دارد.

جدیدترین روش های جراحی دیسک کمر

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های درمان ین به روزتر شده است. در زیر به معرفی جدید ترین روش های جراحی دیسک کمر می پردازیم:

جراحی لیزر ستون فقرات

جراحی لیزری ستون فقرات از یک پروب لیزر برای حل مشکل فتق دیسک کمر یا گردن استفاده می‌کند. در طی این روش، پزشک چند برش کوچک، به اندازه یک سوزن، در کنار ستون فقرات ایجاد می‌کند. از طریق یک برش، می‌توان یک دوربین کوچک را وارد کرد. از طریق برش دیگر، پروب لیزر وارد می‌شود و دوربین به پزشک جهت هدایت و انجام اقدامات درمانی در حالی که جراح از پروب لیزر برای حل مشکل فتق استفاده می‌کند، کمک می‌کند.

سایر تکنیک‌های جراحی کم تهاجم

در روش‌های جراحی کم تهاجم پزشک به کمک ایجاد برش‌های کوچک به جای جراحی باز ستون فقرات و استفاده از میکروسکوپ (جراحی میکروسکوپیک دیسک کمر) و یا اندوسکوپ (جراحی اندوسکوپی دیسک کمر) جراحی را با کم‌ترین میزان آسیب انجام می‌دهد. در تمامی این روش‌ها پزشک از یک دوربین جهت هدایت ابزار و یا از تکنولوژی‌های تصویربرداری‌های هدایت گر که هم زمان با جراحی تصاویر دوبعدی یا سه بعدی تولید می‌کنند، استفاده خواهد کرد.

درمان با سلول‌های بنیادی

درمان با سلول‌های بنیادی یک درمان پیشرفته است که از سلول‌های بنیادی بدن شما برای تسکین علائم فتق دیسک استفاده می‌کند. ثابت شده است که سلول‌های بنیادی برداشت شده از چربی یا مغز استخوان هنگام تزریق به دیسک فتق شده دارای اثر ضدالتهابی قوی هستند. به همین دلیل، بسیاری از پزشکان درمان سلول‌های بنیادی را به عنوان درمانی پیشرفته برای مشکل فتق دیسک انتخاب می‌کنند.

تحریک عصبی

درد پس از طی مسیر عصبی در ستون فقرات، توسط مغز درک می‌شود. تحریک عصبی راهی برای قطع مسیرهای درد است که فتق دیسک از آن استفاده می‌کند. در این روش دستگاهی در ستون فقرات کاشته می‌شود که برای ایجاد چندین ساعت تحریک الکتریکی در روز استفاده می‌شود. این تحریک اساساً انتقال عادی سیگنال‌های درد به مغز را قطع می‌کند و در نتیجه درد را تسکین می‌دهد.

محدودیت‌های فن آوری‌های جراحی ستون فقرات

با این حال، هیچ یک از این فناوری‌ها دو اصل اساسی را برای بیماران تغییر نمی‌دهد:

اهمیت تشخیص دقیق قبل از عمل، که هنگام شناسایی علت بسیاری از انواع کمردردها به طرز شگفت آوری دشوار است. اگر چیزی که باعث درد شما می‌شود در ست تشخیص داده نشود، حتی بهترین فناوری‌ها و روش‌های جراحی نیز مفید نخواهد بود.
انتخاب یک جراح متخصص در زمینه آسیب شناسی (تشخیص) و درمان شما. در انتخاب یک جراح وقت بگذارید و در تصمیم گیری درباره جراحی عجله نکنید. بسیاری از افراد قبل از تصمیم گیری نظر دوم یا سوم را از دیگر جراحان یا متخصصین دریافت می‌کنند و جراحان به این امر عادت کرده‌اند، بنابراین نگران مشورت با بیش از یک جراح نباشید.

همچنین باید این موضوع را در نظر بگیرید که فقط پزشک شما می‌تواند تعیین کند که کدام درمان برای فتق دیسک با شرایط شما مناسب است. در برخی موارد، حتی ممکن است استفاده از گزینه‌های درمانی قدیمی‌تر و تهاجمی‌تر ضروری باشد. درمان‌های غیرتهاجمی، جراحی کم تهاجمی و حتی جراحی ستون فقرات باز همگی برای تسکین طولانی مدت درد بیماران مبتلا به فتق دیسک کمر استفاده شده است و می شود.

دیدگاه کاربران

 • فاطمه
  ۲۱ دی ۱۴۰۰

  راه درمان یعنی خوب شدن، تاکید میکنم راه درمان و خوب شذپ دیسک گردن (له شدن در اثر تصادف) چیه از چه روش هایی حالا هر چی که باشه چه در ایران و چه در اروپا و آمریکا راه درمانش چیه که خوب بشه، و اینکه از طریق سلول های بنیادی میشه بهبود پیدا کنن.
  ایشون حال حاضر هیچ مشکلی ندارن و یه درد خیلی خیلی خیلی جزئی جزئی هست اونم باز گاها و خیلی کم
  ورزشهاشونم انجام میدن و رعایت میکنن و فیریوتراپی هم میرن
  فقط من دنبال راه درمانم توی هر جایی و هر کشوری و پیش دکتری باشه به امید خدا اول البته و بعد دکتر
  و در وورد سلول های بنیادی هم میموام بدونم با استفاده از سلول های بنیادی میشه خوب بشن دیسک های گردنشون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button