جدی ترین علائم دیسک گردن را بشناسید : ۶ علائم قابل توجه !

دیسک گردنی یکی از دلایل عمده درد گردن در بزرگسالان است. شدت این بیماری خفیف تا شدید است. دیسک هنگامی اتفاق می‌افتد که مرکز ژل مانند دیسک نخاعی از ناحیه‌ای ضعیف، در دیواره بیرونی سخت، پاره شود. در دیسک گردن درد ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن گردن یا بازو در اثر لمس یا فشرده سازی ماده دیسک به عصب نخاعی ایجاد می‌شود. در این مقاله شایع‌ترین علائم دیسک گردن را به طور کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم. با ما همراه باشید.

علائم دیسک گردن

علائم دیسک گردن 

علائم دیسک گردن به مشکلات و علائمی اشاره دارند که به علت فشرده شدن یا تخریب دیسک‌های بین مهره‌های گردنی ایجاد می‌شوند. این مشکلات می‌توانند به دلیل فشار بر روی اعصاب و نخاعی یا به دلیل تداخل با کارکرد مهره‌ها و عضلات اطراف به وجود آیند. در زیر به برخی از شایع‌ترین علائم دیسک گردن اشاره خواهم کرد. شایع‌ترین علائم دیسک گردن عبارت‌اند از :

 • درد گردن
 • درد شانه و بازو
 • احساس مورموری یا تیزی
 • ضعف عضلات
 • اختلال در حرکت
 • درد در اطراف دیسک
 • تنگی عصبی
 • درد رادیکولار
 • سفتی گردن

در ادامه به بررسی هر یک از این علائم به طور جداگانه پرداخته‌ایم.

درد گردن

درد ممکن است در ناحیه گردن احساس شود و به سمت شانه‌ها و بازوها تا دست‌ها گسترش یابد. در برخی موارد، ممکن است تا قسمت فوقانی سینه نیز ادامه یابد.

درد شانه و بازو

درد می‌تواند از گردن به شانه‌ها و بازوها منتقل شود. این درد معمولاً یک سمت بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است شدت آن متغیر باشد.

احساس مورموری یا تیزی

برخی افراد احساس مورموری، تیزی، سوزش یا خزش در مناطق گردن، شانه، بازو و دست دارند.

ضعف عضلات

افراد ممکن است در عضلات شانه، بازو و دست ضعف احساس کنند و نتوانند وظایف روزمره‌شان را به طور معمول انجام دهند.

اختلال در حرکت

محدودیت حرکت گردن و دیگر بخش‌های فوقانی بدن نیز ممکن است یکی از علائم دیسک گردن باشد.

درد در اطراف دیسک

در بعضی موارد، درد مستقیماً در منطقه دیسک آسیب‌دیده احساس می‌شود.

تنگی عصبی

اگر دیسک فشار زیادی بر روی عصب‌ها یا نخاعی‌های گردنی ایجاد کند، ممکن است علائم تنگی عصبی مانند درد، مورموری، ضعف عضلات و احساس خنکی یا داغی در اطراف ناحیه تحت تأثیر را ایجاد کند.

درد رادیکولار

دردی که به علت درگیری یک ریشه عصبی باشد درد رادیکولار یا رادیکولوپاتی نامیده می‌شود. این درد می‌تواند از طریق عصبی در گردن به پایین، از طریق شانه، بازو، دست و یا انگشتان منتشر می‌شود.

سفتی گردن

علائم با موقعیت‌های خاص سر و فعالیت‌ها بدتر می‌شوند. درد دیسک فتق شده در طی فعالیت‌هایی مانند ورزش یا وزنه برداری سنگین می‌شود. موقعیت‌های خاص سر مانند پیچ ​​خوردن به یک طرف یا کج شدن سر به جلو درد را بدتر کند.

در صورت تجربه هر یک از این علائم، بهتر است که به پزشک مراجعه کرده و تشخیص دقیق و درمان مناسب را دریافت کنید. تشخیص نهایی علل و درمان دقیق باید توسط پزشک تخصصی انجام شود.

علائم دیسک گردن

علائم با توجه به مهره درگیر

هفت مهره برتر در ستون فقرات شما، مهره‌های گردنی هستند. ناحیه گردنی نخاع همچنین شامل اعصابی است که به بازوها، دست‌ها و بالاتنه بدن متصل می‌شوند. دیسک‌های گردنی مهره‌های گردنی را به یکدیگر متصل می‌کنند تا بتوانید گردن و پشت خود را خم کرده و بچرخانید. ستون فقرات گردنی شامل ۷ مهره است که روی هم چیده شده‌اند و دارای برچسب C1 تا C7 هستند. دیسک‌های بین مهره‌ای بین اجسام مهره‌ای مجاور قرار دارند. به عنوان مثال، دیسک C5-C6 بین مهره‌های C5 و C6 قرار دارد. که اگر دیسک C5-C6 بیرون زده شود، ریشه عصب C6 را فشرده می‌کند. علائم و نشانه‌های ناشی از دیسک گردنی بسته به اینکه چه ریشه عصبی فشرده شود، متفاوت است. مثلا:

 • C4-C5 (ریشه عصبی C5): درد، سوزن سوزن شدن یا بی حسی به شانه نشانه‌های آن است. ضعف در شانه (عضله دلتوئید) و سایر عضلات نیز احساس می‌شود.
 • C5-C6 (ریشه عصبی C6): درد، سوزن سوزن شدن و  یا بی حسی در سمت انگشت شست دست احساس می‌شود. ضعف در عضلات دوسر بازو (عضلات جلوی بازوها) و عضلات بازکننده مچ دست که در بازوها نیز احساس می‌شود. دیسک C5-C6 یکی از رایج‌ترین موارد برای فتق است.
 • C6-C7 (ریشه عصبی C7): درد، سوزن سوزن شدن و یا بی حسی به انگشت دست میانی می‌رسد. همچنین ضعف در عضلات سه سر (عضلات پشت بازو)، بازکننده‌های انگشت و سایر عضلات احساس می‌شود. دیسک C6-C7 معمولاً بیشترین احتمال فتق در ستون فقرات گردنی را دارد.
 • C7-T1 (ریشه عصبی C8): درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی در بازو و کف دست احساس می‌شود. ضعف در خم کننده‌های انگشت دست و سایر عضلات نیز وجود دارد.

این‌ها الگوی درد معمولی مرتبط با فتق دیسک گردنی است، اما مطلق نیستند. در بعضی از افراد درد بازو و سایر علائم، متفاوت خواهد بود. برای تشخیص درست این بیماری مراجعه به متخصص ستون فقرات الزامی است.

علائم دیسک گردن

علت به وجود آمدن دیسک گردن چیست؟

فهم دقیق علت ایجاد فتق دیسک گردن ممکن است دشوار باشد. اغلب به آرامی و بدون هیچ دلیل مشخصی بروز می‌کند. اما گاهی اوقات می‌توان دلیل آن را به موارد زیر خلاصه کرد:

 • سن: دیسک گردن به دلیل فرسودگی، بیشتر در معرض فتق است. وقتی جوان هستیم، دیسک‌های ما آب زیادی دارند. اما با گذشت زمان و پیرتر شدن، میزان آب کاهش می‌یابد. آب کم‌تر در دیسک‌ها باعث انعطاف پذیری آنها می‌شود. و این بدان معنا است که هنگام حرکت، پیچ خوردن یا چرخش، احتمال پارگی یا فتق آن بیشتر است. 
 • ژنتیک: فتق دیسک‌ها ممکن است ارثی باشند.
 • جنبش: حرکات ناگهانی و ناموزون می‌تواند باعث یک تحریک شود.
 • فشار ناگهانی: اگر یک جسم سنگین را بلند کنید یا قسمت بالای بدن خود را خیلی سریع بچرخانید، می‌توانید به یک دیسک آسیب برسانید.

دیسک‌های بیرون زده رایج هستند. شیوع فتق دیسک گردن با افزایش سن برای مردان و زنان افزایش می‌یابد و بیشتر در افرادی است که در دهه‌های سوم تا پنجم زندگی خود هستند.  بیش از ۶۰٪ افرادی که این درد را تجربه می‌کنند را، بانوان تشکیل می‌دهد.

همچنین بخوانید: چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

آیا  درد شانه همیشه از دیسک گردن ناشی می‌شود؟

علائم عصبی در بازو یا دست، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف از پایین شانه به داخل بازو و دست منتقل می‌شود. این نوع علائم می‌توانند در فعالیت‌های روزمره مانند تایپ کردن، لباس پوشیدن یا نگه داشتن اشیا سنگین به وجود بیایند. در صورت تدام این علائم به مدت طولانی، مراجعه به متخصص الزامی است تا هر چه سریع‌تر علت بروز آن مشخص گردد.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button