بهترین جراح تنگی کانال نخاعی در شیراز

در تنگی کانال نخاعی (تنگی کانال مهره)، کانالی در ستون فقرات که نخاع از طریق آن عبور می‌کند، باریک می‌شود. فشار ناشی از آن بر نخاع، اعصاب و عروق خونی می‌تواند باعث کمردرد و آسیب دائمی عصبی شود. معمولاً باریک شدن کانال نخاعی در نتیجه فرآیندهای پیری ایجاد می‌شود. احتمالا عنوان کردن گزینه جراحی توسط پزشک متخصص باعث نگرانی‌های برای بیمار بشود. درصورتی‌که شما جزو این دست از بیماران باشید حتما با نگرانی‌هایی همراه خواهید بود و اولین سوال برای شما این است که آیا انجام جراحی لازم است؟ آیا تشخیص پزشک من درست است؟ و یا بهترین جراح برای من چه کسی است. در ادامه همراه ما باشید تا درمورد بهترین جراح تنگی کانال نخاعی در شیراز و نحوه انتخاب آن اطلاعاتی را با شما به اشتراک بگذاریم.

بهترین جراح تنگی کانال نخای در شیراز کیست

بررسی اجمالی

علل: اغلب ساییدگی و پارگی (دژنراسیون) ستون فقرات. انقباضات مادرزادی کمتر رایج (کمر توخالی، ناهنجاری‌های ستون فقرات)، عمل‌های ستون فقرات، بیرون‌زدگی یا فتق دیسک گردن، تغییرات هورمونی، بیماری‌های استخوانی مانند بیماری پاژ.

علائم

در ابتدا اغلب بدون علامت هستند. بعداً اغلب شکایات غیراختصاصی مانند کمردرد که به پاها می‌رسد (سیاتیک کمری)، کاهش تحرک ستون فقرات کمری و تنش عضلانی در قسمت پایین کمر. با تنگی شدید ستون فقرات، اختلالات حسی و ضعف در پاها، لنگیدن (کلوداتیو اسپینالیس)، اختلالات مثانه یا رکتوم، اختلال در عملکرد جنسی. به‌ندرت سندرم پاراپلژیک همراه با فلج پاها و مشکلات اجابت مزاج یا ادرار.

تشخیص

استفاده از علائم مشخصه در ارتباط با روش‌های تصویربرداری (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی، توموگرافی کامپیوتری).

درمان

عمدتاً درمان محافظه کارانه با ترکیبی از فیزیوتراپی، تمرین پشت، گرمادرمانی، الکتروتراپی، کرست حمایتی (ارتز)، آموزش مدیریت درد و درمان درد. جراحی به‌ندرت برای تسکین کانال نخاعی ضروری است.

پیش روی و پیش آگهی

معمولاً سیر پیش‌روی بسیار کند حتی بدون درمان است. با درمان محافظه کارانه مداوم، علائم معمولی معمولاً قابل درمان و کاهش هستند.

معاینات و تشخیص توسط جراح

در مشاوره اولیه، دکترو بیمار در مورد جزئیات نشانه‌های آن و بیماری‌های قبلی و یا زمینه‌ای شناخته شده صحبت می‌کنند. (فتق دیسک، آرتروز، پوکی‌استخوان، و غیره). پس از آن یک معاینه فیزیکی انجام می‌شود: پزشک می‌تواند از بیمار بخواهد که بالاتنه را خیلی به عقب و سپس به جلو خم کند. اگر تنگی نخاع وجود داشته باشد، هنگام خم شدن به پشت، کمردرد می‌گیرد، درحالی‌که با خم شدن تنه، علائم ناپدید می‌شوند. روش‌های تصویربرداری اطلاعات بیشتری را ارائه می‌دهند. متخصصان به‌ویژه تصویر برداری رزونانس بدون مواد حاجب را توصیه می‌کنند (تصویربرداری تشدید مغناطیسی، MRI).  این تصویربرداری می‌تواند اعصاب، دیسک‌های بین مهره‌ای، رگ‌های خونی و سایر ساختارها را با جزئیات زیاد در تصاویر برش نشان دهد.

عمل جراحی تنگی کانال نخاعی

انتخاب بهترین جراح تنگی کانال نخاعی اولین قدمی است که پس از تشخیص باید رعایت شود. می‌توانید قبل از انتخاب پزشک، پرونده بیماری خود را به چند پزشک ارجاع داده تا از بابت تشخیص آسوده‌ خاطر شوید. تقریباً تمام بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی به درمان محافظه‌‌کارانه به خوبی پاسخ می‌دهند و نیازی به جراحی ندارند. جراحی به‌ندرت ضروری است و معمولاً زمانی که اعصاب مهم از کار می‌افتند، اعمال می‌شود. علاوه بر این، در صورت شکست درمان محافظه‌ کارانه یا اگر بیمار از استرس شدید رنج می‌برد و به‌ وضوح در زندگی روزمره خود محدود شده است، می‌توان یک عمل جراحی انجام داد. مداخله جراحی همیشه با هدف تسکین ناحیه‌ای که طناب نخاعی در آن فشرده می‌شود، انجام می‌شود.

روش‌های مختلفی برای این کار موجود است:

فشار رفع فشار از اعصاب تنگ روش انتخابی است. برای این کار، قوس مهره در محل تنگی از یک یا هر دو طرف همراه با فرایند خاردار (همی/ لامینکتومی) برداشته می‌شود. گاهی اوقات فقط قسمت‌هایی از قوس مهره برداشته می‌شود (میکرودکمپرسیون).

فیوژن (اسپوندیلودزیس): مهره‌های منفرد با موادی از تاج ایلیاک یا با پیچ به هم متصل و سفت می‌شوند. این مانع از سرخوردن آنها به یکدیگر و تنگ شدن کانال نخاعی می‌شود.

ایمپلنت‌های بین خاری فرآیندهای خاردار بدن مهره‌ها را به هم متصل می‌کنند و بنابراین از کج شدن ستون فقرات به جلو یا عقب در ناحیه آسیب دیده جلوگیری می‌کنند.

پزشک تصمیم می‌گیرد که در هر مورد کدام روش مناسب‌تر است. هر سه روش معمولاً می‌توانند با حداقل تهاجمی یا میکرو جراحی انجام شوند. این بدان معنی است که پزشک برای رسیدن به منطقه آسیب دیده نیازی به ایجاد برش بزرگ ندارد. چندین برش کوچک کافی است که جراح از طریق آنها یک دوربین کوچک با منبع نور و ابزارهای جراحی خوب را وارد می‌کند. هر عملیاتی خطرات خاصی دارد. به‌عنوان‌مثال، اعصاب ممکن است در طول عمل آسیب ببینند، علاوه بر این، پوست اطراف نخاع ممکن است آسیب ببیند، به‌طوری‌که مایع نخاعی خارج شود (فیستول مشروب)؛ بنابراین، قبل از عمل بر روی تنگی نخاعی، پزشک مزایای مورد انتظار و خطرات احتمالی را در مقابل یکدیگر به‌دقت می‌سنجد. به همین جهت است که انتخاب یک جراح مناسب به شدت حیاتی است.

بهترین پزشک جراح تنگی کانال نخاعی در شیراز

انتخاب یک جراح مناسب برای هر عملی بسیار واجب است. تنگی کانال نیز در صورتی‌ که نیاز به جراحی پیدا کند، مهم‌ترین مسئله انتخاب جراح مناسب است. یک جراح مناسب می‌تواند نتایج حاصل از عمل را تضمین کند. اما نکته به اینجا ختم نمی‌شود، بلکه بهترین جراح، بهترین تشخیص اولیه را ارائه می‌دهد. به علت مهارت و تجربه بالایی که در طول جراحی‌های خود کسب کرده است به‌ درستی می‌داند که چه روش و چه درمانی برای بیمارش مناسب است. جراحان محترم در شهر شیراز آماده ارائه خدمات در این زمینه هستند اما انتخاب بهترین جراح در بین آنها شاید کار سختی باشد. به همین جهت به شما توصیه می‌کنیم موارد زیر را در انتخاب جراح خود لحاظ کنید:

 • یک جراح مناسب، برخورد مناسبی با بیمار خود دارد، چرا که به‌خوبی درک می‌کند بیمار در چه شرایطی قرار دارد و چه دردی را تحمل می‌کند.
 • معاینات اولیه را به‌دقت و با صرف وقت انجام می‌دهد و به حرف بیمارش گوش می‌دهد.
 • نمونه کارها و سابقه جراحی‌های درخشانی دارد. کافی است کمی در رابطه باسابقه پزشکی وی تحقیق کنید.
 • درمورد روند درمان و بیماری به‌خوبی به بیمار اطلاع می‌دهد و وی را در جریان روند کار می‌گذارد.
 • با کمی سرچ در سایت‌های نوبت‌دهی می‌توانید نظرات سایر افراد را درمورد وی جویا شوید. امروزه بسیاری از سایت‌های نوبت‌دهی اینترنتی بخشی را برای دادن امتیاز و قراردادن نظرات کاربر ایجاد کرده‌اند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button