بهترین جراح انحراف ستون فقرات در شیراز

قبل از آشنایی با بهترین جراح انحراف ستون فقرات در شیراز، باید بدانید که ستون فقرات طبیعی از نظر ساختاری برای انعطاف پذیری مطلوب و پشتیبانی از وزن بدن متعادل است. ستون فقرات زمانی که از کنار مشاهده می شود ، سه منحنی ملایم دارد. ستون فقرات کمر (پایین) دارای یک منحنی رو به داخل است که لوردوز نامیده می شود. ستون فقرات قفسه سینه (میانه) دارای یک منحنی بیرونی به نام کیفوز است. ستون فقرات گردنی (ستون فقرات در گردن) نیز دارای منحنی لوردوز است. این منحنی ها هماهنگ عمل می کنند تا مرکز ثقل بدن بر روی باسن و لگن قرار گیرد. ستون فقرات طبیعی وقتی از پشت مشاهده می شود ، صاف است.

انحنای غیرطبیعی ستون فقرات می تواند آن را از حالت تراز خارج کند. به انحنای غیرطبیعی که از پهلو دیده می شود عدم تعادل ساژیتال گفته می شود. انواع عدم تعادل ساژیتال شامل کیفوز ، سندرم فلت بک و سندرم چانه روی سینه است. انحنای غیرطبیعی ستون فقرات که از پشت دیده می شود اسکولیوز نامیده می شود.

انواع انحراف ستون فقرات

هر یک از این شرایط می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود ، از جمله تغییر شکل مادرزادی (تغییر شکل موجود در بدو تولد) ، انحطاط مربوط به سن ، فرایندهای بیماری مانند تومورها یا عفونت ها ، سایر شرایط یا علل ایدیوپاتیک (عللی که هنوز شناخته نشده اند).

درمان ها

در بیشتر موارد برای درمان انحراف ستون فقرات ، از درمان های غیر جراحی قبل از بررسی جراحی توصیه می شود. درمان های غیر جراحی شامل داروهای ضد درد ، فیزیوتراپی (شامل آموزش راه رفتن و ایستادن) و بریس های خاص است.

جراحی در نظر گرفته می شود اگر:

 • بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که با فیزیوتراپی ، بریس و یا داروهای ضد درد تسکین نمی یابد.
 • تغییر شکل ستون فقرات در حال پیشرفت است.
 • این وضعیت باعث تغییر شکل فیزیکی شده است که برای بیمار غیر قابل تحمل است.
 • این وضعیت باعث فشرده سازی نخاع یا ریشه های عصبی شده است.
 • تغییر شکل ناشی از شکستگی است که معمولا در اثر پوکی استخوان ایجاد می شود.
 • این تغییر شکل به قدری بزرگ است که حتی پس از تکمیل رشد اسکلت نیز احتمالا پیشرفت خواهد کرد.

اهداف جراحی

اهداف جراحی تسکین علائم و همسویی و تثبیت ستون فقرات است. با این حال ، از آنجا که تغییر شکل ستون فقرات از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است ، هیچ دو درمان جراحی یکسان نخواهد بود. جراحان مجرب می توانند بهترین روش درمانی را برای هر بیمار و هر شرایط تعیین کنند. به همین دلیل هم انتخاب بهترین جراح ستون فقرات که بتواند روش درمانی متناسب با شرایط شما را تشخیص داده و اجرا کند از اهمیت بالایی برخوردار است.

دکتر محمد عیسایی

جراح ستون فقرات و مغز و اعصاب در شیراز
عضو هیات ادیتوریال ژورنال یورواسپاین
عضو رسمی آکادمی جراحان ستون فقرات اروپا

جهت معاینه توسط دکتر عیسایی می توانید با شماره تماس های زیر در ارتباط باشید:

شماره تماس رزرو نوبت: ۰۹۱۷۸۸۱۵۸۷۱
ارسال عکس: ۰۹۹۱۲۳۵۰۶۲۴

همسویی و تثبیت ستون فقرات روش پیچیده ای است. ترازبندی ستون فقرات باید از همه زوایا انجام شود و نگه داشتن ستون فقرات در موقعیت پایدار خود اغلب به کاشت سخت افزار مانند پیچ ​​و میله نیاز دارد.

اگر تغییر شکل منجر به فشرده سازی نخاع یا اعصاب نخاعی شده باشد ، جراح ممکن است یک عمل جراحی رفع فشار را انجام دهد. لامینکتومی یکی از انواع متداول جراحی رفع فشار است. در این روش ، جراح بخشی از استخوان را به نام لامینا در پشت مهره برمی دارد. از بین بردن لامینا فضای اضافی برای نخاع فراهم می کند و به آن اجازه می دهد تا به درستی کار کند.

انتخاب بهترین جراح انحراف ستون فقرات

همانطور که در بالا توضیح داده شد، حتما متوجه شده اید که انتخاب یک جراح با تجربه که بیماران متفاوت و با شرایط مختلف را درمان نموده باشد، از اهمیت بالایی برخوردار است. جراحی انحراف ستون فقرات به خاطر نزدیکی به اعصاب از حساسیت بالایی برخوردار است. این جراحی در صورتی که انحراف باعث فشار به اعصاب نخاع شده باشد نیازمند تبحر جراح در سایر جراحی های ناحیه ستون فقرات نیز می باشد. به همین دلیل هم انتخاب یک جراح باتجربه و ماهر که با تکنیک های روز دنیا آشناست و تجربه استفاده از تکنیک ها و تکنولوژی های روز را دارد، برای کاهش ریسک خطرات ناشی از جراحی  انحراف ستون فقرات از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیدگاه کاربران

 • علی
  ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

  سلام جناب دکتر دخترم ۲۰ ساله انحراف ستون فقرات ازقسمت پایین یعنی گودی کمر قوس ۲۵ درجه آیا لازم به عمل دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button