شایع‌ترین علائم تومور مغزی چیست؟ + ۱۰ نشانه خطرناک!

علائم تومور مغزی در اغلب بیماران یکسان است که در این مطلب به مهم‌ترین و متداول‌ترین آن‌ها خواهیم پرداخت. در برخی افراد به دلایل مختلف از جمله جهش ژنی یا ارثی و یا بروز سرطان در جاهای دیگر بدن، سلول‌های بخشی از مغز دچار تخریب می‌شوند. در این شرایط بافت غده‌ای یا تومور مغزی تولید می‌کنند.

تومور مغزی ممکن است بدخیم و خوش خیم باشد. در صورتی که به سرعت شناسایی شود امکان از بین بردن تمام یا بخش زیادی از آن وجود دارد. علائم تومور مغزی می‌توانند به شدت متفاوت باشند. علائم به وسیله محل و اندازه تومور، نوع بافتی که درگیر شده است و عوامل دیگری که در این فرآیند نقش دارند، تعیین می‌شوند. در این مقاله به بررسی شایع‌ترین علائم تومور مغزی پرداخته‌ایم. تا آخر این مقاله همراه ما بمانید.

علائم تومور مغزی چیست ؟

علائم تومور مغزی چیست؟

متاسفانه در حال حاضر چندین نوع تومور مغزی در بین بیماران مشاهده شده است که علائم مختلفی در آن‌ها به وجود می آورد اما بسیاری از این علائم در میان این بیماران مشترک است و در این بخش به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم. این علائم عبارتند از:

 • سردردهای خاص و ناگهانی
 • احساس ضعف و خستگی فراوان
 • حالت تهوع و استفراغ در بیماران
 • بروز مشکلات بینایی در بیمار
 • ابتلا به افسردگی مفرط
 • بروز اختلالات گفتاری، شنیداری و نوشتن
 • اختلالات تعادل و راه رفتن

در ادامه به بررسی هر یک از این موارد پرداخته‌ایم. 

سردردهای خاص و ناگهانی

اولین و مهم‌ترین علائم تومور مغزی سردرد است. این مورد در اغلب افراد مبتلا به تومور مغزی مشاهده می‌شود. شاید بپرسید که این نوع سردرد چه تفاوتی با سایر سرددرها دارد؟ این سردرد با سردردهای میگرنی تفاوت زیادی دارد. اوج احساس سردرد در افراد بیمار صبح و در هنگام بیدار شدن از خواب رخ می‌دهد. سردردهای میگرنی معمولا حالت تهوع به همراه ندارند اما در سردرد ناشی از بیماری تومور مغزی اغلب دارای بروز حالت تهوع است.

به طور کلی، سردردهای خاص و ناگهانی شامل نوعی سردرد هستند که به صورت غیرمنتظره، شدید و اغلب با ویژگی‌های خاصی ظاهر می‌شوند. این نوع سردردها ممکن است نشانه‌های خطرناکی از عوارض جدی مغزی یا سایر مشکلات پزشکی باشند.

احساس ضعف و خستگی فراوان

همه‌ی ما آدم‌ها ممکن است پس از انجام کارهای سنگین یا طولانی مدت دچار احساس خستگی و ضعف در بدن یا جاهای متفاوتی از آن شویم. یکی از علائم تومور مغزی، احساس ضعف و خستگی زیاد در حالت معمولی است بدون اینکه شخص بیمار، کار خاصی انجام داده باشد. البته این خستگی پس از انجام کار مضاعف هم خواهد شد. ضمنا احساس خستگی در این بیماران ممکن است در هر حالتی و هر زمانی رخ دهد.
این شدت از خستگی اغلب سبب بروز خواب آلودگی در افراد می‌شود و همین امر منجر به بیش از حد خوابیدن این بیماران خواهد شد حتی عصر و بعدازظهرها.

حالت تهوع و استفراغ در بیماران

بیماران تومور مغزی در شرایط مختلف به ویژه در آغاز ابتلا به این بیماری ممکن است بارها دچار حالت تهوع و استفراغ شدید شوند. ضمنا بالاتر هم اشاره کردیم که ممکن است سردردهای صبحگاهی و پس از بیدار شدن از خواب در افراد به همراه حالت تهوع و استفراغ رخ دهد.
البته توجه داشته باشید که در مراحل درمان بیماری تومور مغزی هم ممکن است بیماران دچار حالت تهوع شوند این اتفاق اغلب در طول درمان به روش شیمی درمانی در بیماران مشاهده می‌شود.

بروز مشکلات بینایی در بیمار

یکی از علائم تومور مغزی که رفته رفته در برخی از بیماران و مبتلایان به این بیماری ممکن است مشاهده شود بروز مشکلات بینایی همچون ضعف ناگهانی در دیدن است. توجه داشته باشید که مشکلات بینایی تنها زمانی در بیماران مبتلا به تومور مغزی رخ می‌دهد که فرد بیمار دارای تومور پیش رونده در اطراف عصب یا اعصاب بینایی باشد.
در صورتی که تومور مغزی پیشرفت زیادی در مغز داشته باشد ممکن است به عصب بینایی آسیب‌هایی وارد آورد که در بیماران مختلف با توجه به شدت درگیر کردن اعصاب بینایی، ممکن است این مشکل متفاوت و متغییر باشد.

علائم تومور مغزی چیست ؟

ابتلا به افسردگی مفرط

از دیگر علائم تومور مغزی ابتلای بیمار به افسردگی و آن هم افسردگی طولانی مدت است. یکی از دلایل این افسردگی ماهیت بیماری است و یکی دیگر از دلایل آن هم طولانی شدن مراحل درمان و نیز کاهش انرژی و انگیزه در آنان است.
از آنجایی که بیماری تومور مغزی از لحاظ جسمی تاثیرات سنگین و شدیدی را وارد می‌آورد. متاسفانه همزمان منجر به بروز بیماری‌های روحی همچون افسردگی و خستگی و احساس غم و بی کسی و تنهایی و حتی گوشه نشین شدن افراد می‌شود. این افراد سعی می‌کنند در جمع‌ها کمتر ظاهر شوند و در کارهای گروهی نیز کمتر شرکت کنند چرا که هیچ انرژی ای برای انجام کارهای مشارکتی ندارند و از طرفی هم انرژی لازم را در خود احساس نمی‌کنند.

بروز اختلالات گفتاری، شنیداری و نوشتن

تا این لحظه علائم تومور مغزی را بیان کردیم. متاسفانه از آنجایی که تومور مغزی ممکن است کل یا بخشی از مغز را درگیر کند، احتمال ابتلا به اختلالات گفتاری و شنیداری و همچنین نوشتن در افراد بیمار بسیار بالا می‌رود. البته این علائم نیز در تمام بیماران مشترک نیست چرا که کاملا بستگی به اندازه تومور و به خصوص شدت انتشار آن در مغز بیمار دارد.
در بیماران مبتلا به تومور مغزی ممکن است آسیب های جدی به اعصاب گفتاری و شنیداری وارد شود. ضمنا در برخی مواقع هم بیماران دچار مشکلات نوشتن می‌شوند.

اختلالات تعادل و راه رفتن

در برخی بیماران مبتلا به تومور مغزی، شدت و نوع بیماری منجر به اختلالات متعددی در راه رفتن و در تعادل افراد می‌شود. این اختلالات شامل مشکلات راه رفتن، مشکلات نشستن و پا شدن، مشکلات حرکت دادن دست‌ها و پاها و … می‌شود. این مشکل اساسی اغلب در مواقعی رخ می‌دهد که تومور در پایه مغز یعنی بِیس مغز رخ ایجاد شود که نهایتا باعث آسیب رسیدن به اعصاب تعادلی بدن می‌شود.

بیش‌تر بدانید: علائم خاموش تومور مغزی!

سخن نهایی

در این مطلب به شایع‌ترین علائم تومور مغزی اشاره کردیم. البته ناگفته نماند که ممکن است این علائم در افراد مختلف، اندکی متفاوت باشد. طبیعتا هر اندازه شدت بیماری و پیشروی تومور مغزی افزایش یابد و زمان طولانی‌تری از تشکیل تومور گذشته باشد، علائمی که در شخص بیمار بروز پیدا می‌کند نیز بیشتر و متفاوت‌تر و شدیدتر خواهد بود. و هر اندازه تشخیص تومور مغزی سریع تر انجام شود، ممکن است علائم کمتری در فرد بیمار نمایان شود.

دیدگاه کاربران

 • Moghi
  ۱۹ آذر ۱۴۰۰

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  ببخشید من میخواستم یه سوال بپرسم خیلی ممنون میشم جوابمو بدین
  من چند مدتیه احساس میکنم یه چیزایی در من غیرعادیه
  مثلا من میگرن دارم و گاهی خیلی سردرد میگیرم و بخاطر چشمم که با نور یکم درد میکنه وقتی نور به چشمم میخورد سردر هم میگرفتم، ولی الان من که میخوام درس بخونم یا کلا رو یه چیزی فکر کنم، احساس میکنم یکم سردرد میگیرم که قبلا فکر نمیکنم اینجوری بودم
  یا مثلا بعضی وقتا یهویی یه چیزی رو که حفظ بودم برای چند دقیقه یادم میده و هر چقدر فکر میکنم یادم نمیاد( مثلا یه بار رمز موبایلم که همیشه میزدم یهویی یادم رفت اصلا نمی فهمیم چیه فقط یه چیزایی ازش یادم بود ولی درست نمی فهمیدم، بعد چند دقیقه با حرکت دستم که بهش یجورایی عادت کرده بودم زدم درست شد)
  بعد چشمم هم ضعیف هست و عینکی هستم ولی الانا گاهی جلوی چشمم همه چی محو میشه حتی با عینک محو میبینم بعدش باید رو پلک چشمم دست بکشم تا درست بشه.
  یه دونه های ریزی مثل آکنه صورت، به رنگ پوستم هم رو سرم میزنه که وقتی روش دست می کشم درد میکنه
  روی سرم زخم هم هست(نمیدونم اون آکنه ها زخم میشن یا چیز دیگه ایه)
  البته این آکنه ها از خیلی وقت پیش هم بود ولی الانا احساس میکنم دردناکتر یا بیشتر شده( شایدم چون قبلا حواسم بهشون نبود ، الان اینجوری فکر میکنم)
  کاهش تمرکز هم دارم و با کوچیکترین چیز حواسم پرت میشه
  خیلی اهل تخیل بافی هم هستم و یجورایی بهش عادت کردم و بیشتر وقتا حواسم به لحظه نیست و در تخیل چیزی هستم
  من فکر کردم شاید این مشکلات به هم ربط داشته باشند ،اما نمیدونم دقیقا چیه
  اگه راهنمایی کنید خیلی ازتون ممنون میشم🙏

 • مهین
  ۳۱ خرداد ۱۴۰۱

  بادرود د. عیسایی گرامی! من چند سالی است تومر مغزی دارم و روی قسمت چپ جمجمە سر بوجود آمدەاست. تومر در داخل جمجمە نیست. چند سالی است تحت درمان هستم و مرتب شب و روز در حال مصرف دارو هستم. مدتی تقریبا دو ماە یا بیشتر خواب های توهم زا میبینم . آیا این نوع عوارض راتاکنون در ادامە پیدا شود . آیا این هم از عوارضهای دیگراست کە تازە پیداشدەاست.لطڤا راهنمایم کنید. سپاسگزارم

 • محمد رضا قاسمی
  ۲۲ تیر ۱۴۰۱

  سلام و عرض ادب.
  آقای دکتر من خیلی با خودم کلنجار رفتم درباره این بیماری پیش پاافتاده هم زیاد مطلب از بزرگانی چون جنابتان جسته وگرخته خواندم اما توضیح هات شما با شرح حال و احوال م جور در میاد …. نزدیک ده سال داروهای عصاب مصرف میکنم ، شاید دوسال باشه که دید چشام از حالت طبیعی ونرمال یهو به شماره ۴نیم رسیده تازگی‌ها چشم دیدش خیلی کمتر شده،، حالت کرختی و خستگی که یه چیزه پیش پا افتادس، اما ادسه که میکنم شاید به سه یا چهار شماره نرسه دید ندارم ، سیر خواب که باشم دوستان و همکاران و چند بار همسرم گفتن طوری خوابیدی که انگار مردی و چندسال تو همین حالت بودی . لطفاً منو راهنمایی کنید

  محمد رضا قاسمی از آبادان

 • ملیکا
  ۳۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام آقای دکتر من یه مدته که سر گیجه دارم و وقتی هم بلند میشم ک راه برم چشام سیاهی میره و سرم گیج میره ناخودآگاه میخورم زمین و البته باید بگم ک انگار بیهوش میشم هیچی یادم نمیمونه کسی که با صدای بلند حرف بزنه یا صدای بلندی به گوشم برسه به شدت سر درد میگیرم نور هم به چشامم میخوره سر گیجه میگیرم میشه بگید ک چرا این علائم رو دارم یعنی تومور مغزی نیست ؟

 • ...
  ۱ شهریور ۱۴۰۱

  من ۱۵ سال دارم و تو این ماه شاید ۳ یا ۴ بار حالت تهوع شدم بدون استفراغ سردرد یکدفعه میشم و مشکل دیدنم دارم یعنی بیشتر موقع ها تار میبنم و خیلی کم پیش میاد که تعادلم از دست بدم بیشتر سرگیجه میشم و میل به اجتماع خیلی کمتر شده خستگی که خیلی دارم مثلا من بین ۱۲ تا ۱۴ ساعت میخوابم اما بازم خستم نمیدونم علائم این بیماری یا نه

 • ناشناس
  ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید ممنون میشم پاسخگو باشید

  من حدودا دوهفته ای هستش که بیشتر اوقات احساس فشار سر در پشت سرم دارم .
  ممکنه خطرناک باشه و یا علت خاصی داشته باشه ؟

 • نسیم
  ۱۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام
  من نمره چشمام یه دفه زیاد شده و تازگی حس میکنم چشم راستم کاملا تار شده از فاصله یک متری هم دیدن صورت افراد با چشم راست تار هست
  مشکل تعادل هم دارم مثلا به در و دیوار میخورم و حافظه ام ضعیف شده ک اینو شدید حس میکنم سردرد ندارم حالت تهوع هم ندارم شاید چون بوتا‌کس تزریق میکنم زیاد مشهود نیست

 • مریم
  ۱۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام
  من نمره چشمام یه دفه زیاد شده و تازگی حس میکنم چشم راستم کاملا تار شده از فاصله یک متری هم دیدن صورت افراد با چشم راست تار هست
  مشکل تعادل هم دارم مثلا به در و دیوار میخورم و حافظه ام ضعیف شده ک اینو شدید حس میکنم سردرد ندارم حالت تهوع هم ندارم شاید چون بوتا‌کس تزریق میکنم زیاد مشهود نیست

 • مریم
  ۱۹ مهر ۱۴۰۱

  گاهی اوقات انگشت دستام بی حس میشه صبح ها و گاهی هم انگشتای پاهام تازگی مشکل هورمون هم پیدا کردم تستسترونم بالا رفته و وزنم هم داره کم میشه اما با این وجود دارم کار میکنم و زندگی تقریبا عادی دارم و گاهی به خودم میگم رو خودت عیب میذاری ولی این ضعیف شدن چشم منو به فکر فرو برده لطفا منو راهنمایی کنید

 • فوریه
  ۲۲ آذر ۱۴۰۱

  سلام من ۴۱ سال سن دارم بیماری فشار مغز دارم بعضی وقتا دارو استفاده میکنم وقتی سردردم خیلی زیاد میشه تاری دید دارم ولی این اواخر وقتی سر درد دارم یه دفعه خواب آلود میشم برای چند لحظه لطفا راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button