لغزندگی مهره کمر : بررسی علت و چگونگی درمان

لغزندگی مهره کمر جز بیماری های شایع در بین سالمندان و ورزشکاران است. چرا که آن ها نسبت به افراد دیگر فشار بیشتری بر روی مهره های کمر خود احساس می کنند.
لازم است بدانید که مشکل کمر درد یک عارضه همگانی است. چرا که ممکن است همه افراد را درگیر خود کند. ولی آیا تمام این درد ها به لغزندگی مهره منجرب می شود؟ مطمئنا این گونه نیست چرا که این دردها می تواند مشکلات مختلفی را نشان دهد. برای اینکه بتوانید علت را تشخیص دهید باید به پزشک مراجعه نمایید. همچنین همراهی ما در این مقاله می تواند به شما در به دست آوردن اطلاعات در این زمینه کمک نماید.
در این مقاله قصد داریم به صورت کلی درباره موضوع سرخوردگی مهره مطالبی را ارائه نماییم. اگر می خواهید با روش های درمان، علل ایجاد لغزندگی، نشانه ها، و … آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا پایان ما را همراهی نمایید.

اگر یکی از اعضای خانواده (به عنوان مثال ، مادر ، پدر) دچار لغزندگی مهره کمر باشد ، خطر ابتلا به این بیماری ممکن است بیشتر باشد. برخی فعالیت ها شما را در معرض لغزندگی مهره کمر قرار می دهد. ژیمناست ها ، کشتی گیران، فوتبالیست ها و وزنه برداران فشار و وزن قابل توجهی بر کمر خود وارد می کنند.

لغزندگی مهره کمر

لغزندگی کمر چگونه ایجاد می شود؟

ستون فقرات کمر در حالی که بیشترین وزن بدن شما را در حالت استراحت و در حین کار تحمل ، جذب و توزیع می کند ، در معرض فشارهای جهت دار قرار دارد. به عبارت دیگر ، در حالی که ستون فقرات کمر شما وزن بدن را تحمل و جذب می کند ، در جهات مختلف نیز حرکت می کند (به عنوان مثال ، چرخش ، خم شدن به جلو). گاهی اوقات ، این ترکیب باعث ایجاد فشار بیش از حد به مهره و یا ساختارهای پشتیبانی کننده آن می شود و ممکن است منجر به لیز خوردن مهره به سمت جلو نسبت به مهره های زیرین شود.

وقتی که یکی از مهره های کمر به سمت جلو و یا عقب دچار لغزش شود. در این صورت یکی از مهره ها به سمت زیرین مهره دیگر قرار می گیرد. در این صورت بیماری با نام لغزندگی مهره کمر رخ می دهد در ضمن این عارضه در زبان تخصصی به اسم اسپوندیلولیستزی (Spondylolysthesis) نیز شناخته می شود که یک اصطلاح پزشکی است.
درمان بیماری لغزندگی مهره بسیار دشوار است. حتی ممکن است در بعضی موارد این مشکل رفع نشود. به همین جهت اگر شما هر گونه دردی را در قسمت کمر احساس کردید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. چرا که با تشخیص زود هنگام این بیماری می توان برای درمان آن نیز اقدام نمود. به طور خلاصه لغزندگی می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • نقص مادرزادی
 • شکستگی
 •  ناشی از افزایش سن
 • فشار بیش از حد
 • تومورها
 • عمل جراحی

شناخت انواع مختلف لغزندگی مهره کمر

عارضه لغزندگی مهره کمر با توجه به شرایطی که ایجاد می شود به چند دسته تقسیم شده است. هر یک از این نوع مشکلات لغزندگی می تواند عوارض و نوع درمان مختص به خود را داشته باشد.
در این قسمت قصد داریم لغزندگی مهره ها را در ۵ دسته تقسیم بندی نماییم. و هر یک را به صورت جداگانه برای آشنایی بیشتر شما معرفی کنیم.

دیس پلاستیک: مشکلات مادرزادی همیشه همراه برخی از نوازدان است. این عارضه ها باعث شده تا کودکان بعد از تولد دچار مشکل شوند. دیس پلاستیک نوعی از لغزندگی مهره ها است که به دلیل وجود نقص فاست در نوزادان ایجاد می شود. فاست یکی از مهره ها است که در صورت داشتن نقص در زمان شکل گیری باعث ایجاد بیماری دیس پلاستیک در افراد می شود.

ایستمیک: ممکن است مهره های شما از که به عنوان بین مفصلی نام برده می شود دچار مشکل باشد.در صورت معیوب بودن و داشتن هر گونه مشکل، کمر شخص دچار لغزندگی ایستمیک می شود.

دجنراتیو: بیماری دجنراتیو چه زمانی ایجاد می شود؟ برای پاسخگویی به این سوال باید گفت که اگر شما دچار بیماری آرتریت شده باشید به احتمال زیاد این مشکل برای شما ایجاد می شود. چرا که مهره ها توانایی خود را برای حفظ همترازی از دست می دهند و در این صورت دچار لغزندگی می شوند.

تروماتیک: اگر مهره های کمر شما دچار آسیب دیدگی شده باشد؛ این امر باعث شده تا شما بعدها به احتمال زیاد دچار لغزندگی مهره کمر شوید. در صورت ایجاد این مشکل، لغزندگی مهره های شما از نوع تروماتیک خواهد بود.

پاتولوژیک: وقتی که شما دچار ضعف استخوان باشید این امر باعث ایجاد مشکلات زیادی بر روی مهره های کمر و استخوان های شما می شود. از جمله این مشکلات می توان به لغزندگی نوع پاتولوژیک اشاره نمود.
این ضعف استخوانی بعد از ایجاد تومورهای نخاعی و .. ایجاد می شود. لازم است بدانید که نوع لغزش در این نوع بیماری لغزش رو به جلوی مهره است.

نشانه های تشخیص ایجاد لغزندگی بر روی مهره ها

هر نوع بیماری که ایجاد می شود نشانه هایی از بیماری در افراد نمایش داده می شود که شخص به بیماری خود پی ببرد. از این رو برای اینکه شما پی به بیماری لغزندگی مهره کمر ببرید می توانید به برخی از نشانه ها توجه کرده و در صورت بروز سریعا به پزشک مراجعه کنید.
در این قسمت از مقاله به این نشانه ها و علائم می پردازیم تا در صورت بروز هر گونه مشکل شما قادر باشید تشخیص زود هنگامی برای بیماری انجام دهید.

بسیاری از افراد مبتلا به لغزندگی عاری از علائم هستند. گاهی اوقات ، هنگامی که بیمار برای یک مشکل دیگر سی تی اسکن یا ام آر ای می کند ، لغزندگی کشف می شود. با این حال ، برخی از بیماران علائمی دارند که از خفیف تا شدید متغیر است از اصلی ترین علائمی که می توان برای این بیماری نام برد عبارت اند از:

 • درد های طولانی مدت و شایع در ناحیه کمر
 • سفت شدن کمر و یا پا و ایجاد خشکی در این نواحی
 • ایجاد حساسیت به لمس شدن کمر
 • ایجاد دردهای بدون علت در قسمت ران
 • سفت شدن عضلات باسن و یا پشت ران
 • دردهای کشیده شده به سمت پایین که ممکن است برای یک پا و یا دو پا ایجاد شود.
 • به وجود آمدن مشکل خواب رفتگی پا یا همان سوزن سوزن شدن بخشی از پا و ساق پا
 • بیشتر شدن قوس کمر
نشانه های تشخیص ایجاد لغزندگی بر روی مهره ها

عوامل لغزندگی مهره ها

وقتی که شما دچار مشکل لغزندگی مهره کمر می شوید علت هایی هستند که باعث ایجاد آن شده اند. در این بخش ما به برخی از این عوامل اشاره خواهیم نمود. پس اگر هر یک از موارد زیر برای شما رخ داد و باعث شد تا دچار کمر درد شوید مراجعه به پزشک اولین راه برای شما است.
باید اشاره کنیم که این نوع بیماری بیشتر در افراد سالمند ایجاد می شود. در برخی از خانواده ها نیز کودکان به دلیل مشکلات مادرزادئی دچار این نوع عارضه هستند. ولی دانستن این نکته خالی از لطف نیست که اگر در یک خانواده افراد زیادی دچار این مشکل هستند یعنی می توان گفت اکثریت افراد دچار حساسیت در ناحیه کمر بوده و ممکن است دچار لغزندگی در مهره کمر شوند.
افرادی که ورزشکار هستند نیز بیشتر دچار این نوع بیماری در ناحیه کمر می شوند. از این رو هر شخصی که درگیر بازی های ورزشی نظیر فوتبال، ژیمناسیک، دو و میدانی و وزنه برداری هستند بیشتر دچار مشکلات لغزندگی می شوند. چرا که کمر آن ها بیشتر دچار حالت رگ به رگی می شود.

چگونگی تشخیص مشکل سرخوردگی یا لغزندگی مهره

برای اینکه بتوان بیماری لغزندگی مهره کمر را تشخیص داد نیاز است تا پزشک معالج مراحل مختلفی را پشت سر بگذارد. به همین منظور است که تشخیص این عارضه به سادگی امکان پذیر نیست. روش هایی که می توان برای تشخیص این بیماری در نظر گرفت عبارت اند از:
معاینات فیزیکی: برخی مواقع افرادی که دچار این مشکل هستند برای حرکت دادن پای خود دچار مشکل می شوند. از این رو معاینات فیزیکی می تواند برای تشخیص بهتر بیماری کمک نماید.
عکس برداری با اشعه ایکس: در قسمت پایین ستون فقرات عکس برداری انجام می شود. این عکس برای تشخیص بهتر می تواند به پزشک معالج کمک نماید.
انجام سی تی اسکن: در صورت مشاهده هر گونه جا به جایی مهره، پزشک با انجام سی تی اسکن می تواند تشخیص خود را قطعی کند. چرا که مهره جا به جا شده بر روی اعصاب ستون فقرات تاثیر زیادی می گذارد.

روش های درمان لغزندگی مهره ها

بعد از اینکه پزشک تشخیص داد که شما دچار لغزندگی مهره کمر شده اید هم اکنون وقت درمان آن فرا رسیده است.و مراحل درمان این نوع عارضه متفاوت بوده و در وهله اول برای جراحی اقدام نمی شود. جراحی درد مواقعی است که لغزندگی شدت زیادی داشته و شخص توانایی هر گونه حرکتی را از دست داده باشد.
در ادامه این مبحث به روش هایی که برای درمان و کم کردن دردهای حاصل از این مشکل ایجاد می شود می پردازیم. پیشنهاد می کنیم برای اطلاع پیدا کردن از این روش ها در ادامه همراه ما باشید.
لازم است اشاره کنیم که شما حتما باید هر گونه فعالیت های سنگین از جمله فعالیت های ورزشی را کنار بگذارید تا مراحل درمان به خوبی پیش روی نماید. سپس استراحت، فیزیوتراپی، دارو درمانی و … مراحلی است که شما به عنوان یک بیمار باید پشت سر بگذارید.

استفاده از دارو یا دارو درمانی

برخی از داروها برای رفع التهابات و دردهای ایجاد شده از حرکت مهره ها مناسب هستند. پزشک در قدم اول سعی می کند تا از این داروها استفاده نماید. به همین جهت استفاده از دارو از روش ها اصلی و کاملا طبیعی در روال درمان محسوب می شود.
لازم است اشاره کنیم که در بعضی موارد به دلیل دردهای زیاد ممکن است داروهای تجویز شده به صورت تزریقی باشد. یعنی دارو در ناحیه نخاع برای کنترل درد تزریق شود.

فیزیوتراپی درمانی

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان لغزندگی مهره کمر مناسب است فیزیوتراپی است. امروزه دستگاه های جدید و روش های ماساژ و … باعث شده تا افراد برای درمان دردهای مفصلی به فیزیوتراپی مراجعه نمایند.
مراجعه کردن برای رفع درد می تواند کمک زیادی کند. چرا که گرما درمانی، سرما درمانی و موارد این چنینی برای رفع دردهای مزمن و کنترل آن ها بسیار کمک می کند. پس اگر دستور پزشک برای ادامه مسیر درمان انجام فیزیوتراپی بود حتما سعی کنید از مراکز معتبر و در عین حال با قابلیت های و دستگاه های مدرن استفاده نمایید.

درمان لغزندگی مهره ها

کمربندهای طبی

استفاده کردن از کمربندهای طبی در این زمینه می تواند به شما کمک نماید. چرا که این محصول با توجه به شرایط بیماری طراحی و ساخته شده است و می تواند به شما در حفظ تعادل کمر و مهره ها کمک زیادی داشته باشد.
لازم است بدانید که استفاده از کمر بندهای طبی به دلیل اینکه کمر و عضلات شما را محکم حفظ می کند می تواند باعث تقویت آن شود. همچنین با توجه به مقدار و شرایط و نوع بیماری مدت زمان استفاده از کمر بند برای افراد متعدد است.

استفاده کردن از بریس

برای اینکه کمر شما از فشارهای ناشی از شکم در امان بماند استفاده از بریس پیشنهاد می شود. به این صورت که این محصول شکم شما را فشرده می کند. این فشرده سازی باعث می شود تا فشار کمی بر روی کمر و مهره های شما وارد شود. در نتیجه تا بهبودی کامل لغزندگی مهره کمر می توان آن را از فشارها و آسیب دیدگی های جدی تر حفظ نمود.

استفاده از کرست

نوعی از کمربندهای جدید است که از پارچه های نرم تولید شده است. دارای بندهای از جلو و یا پشت می باشد که می تواند به نگهداری آن کمک کند. در ضمن چگونگی استفاده کردن از این محصول توسط پزشک برای شما مشخص می شود.
نکته: شما شبها قادر هستید که کرست را از دور کمر خود باز کرده و شب راحتی داشته باشید. ولی باید در طول روز آن را دور کمر خود برای محافظت مهره های کمر همراه داشته باشید.

روش کم کردن درد با بیوفیدبک

یکی از روش هایی که برای کم کردن درد های ناشی از سرخوردگی مهره ها برای افراد استفاده می شود روش بیوفیدبک است. در این روش که به عنوان یک روش مدرن به شمار می رود یک دستگاه بر روی بدن متصل می شود. و تمام داده های بدن را دریافت می کند. وقتی که اطلاعات بدن توسط پردازنده ها دریافت شد با ایجاد تغییرات تمام اطلاعات به بدن فرد بازگردانده می شود. در این روش شخص می تواند چگونگی کنترل کردن واکنش های انجام شده بدن خود را در برابر عوامل بیرونی و خارجی یاد بگیرد.

ماساژ دادن

یکی دیگر از روش هایی که برای درمان دردهای مزمن استفاده می شود استفاده از ماساژ دادن است. از این روش بیشتر برای رفع مشکلات و تنش های ایجاد شده بدن استفاده می شود.

اولتراسوند

یک روش درمانی جدید که برای درمان لغزندگی و سر خوردگی مهره کمر وجود دارد استفاده از روش التراسوند است. در این روش برای اینکه دردهای عضلانی، اسپاسم های کمر، تورم و … کم شود استفاده می شود. به این صورت که امواج صوتی بر روی ناحیه مورد نظر ارسال می شود و با گرم کردن منطقه مورد نظر به گردش خون و حفظ کمر از مشکلات ایجاد شده کمک می کند.

جراحی مرحله آخر درمان لغزندگی

وقتی تمام مراحل برای درمان پیگیری شد و همچنان مشکل ادامه داشت پزشک تصمیم می گیرد که با توجه به نوع لغزندگی مهره کمر درمان و جراحی را آغاز کند.
از جمله دلایلی که می توان برای جراحی های باز مهره های کمر دانست عبارت اند از:

 • کمک به ایجاد ثبات مهره در محل قرار گیری تا بیشتر از جایگاهی که در آن قرار دارد خارج نشود.
 •  برگشتن توانایی کارکرد و توانایی حرکت به فر

لازم است بدانید که هر شخصی نیاز دارد در زمان جراحی و بعد از آن مراقبت های زیادی را انجام دهد. این مراقبت ها باعث می شود تا مشکل شما زودتر حل شده و به حالت طبیعی باز گردد.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button