کیست سینوویال ستون فقرات

کیست سینوویال ستون فقرات، یک کیسه پر از مایع است که در امتداد ستون فقرات و در نتیجه انحطاط مفصل فاست مهره‌های ستون فقرات ایجاد می‌شود. اکثر کیست‌های سینوویال در قسمت پایینی ستون فقرات به نام ستون فقرات کمری ایجاد می‌شوند. این کیست‌ها نادر هستند و اغلب هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند. کیست‌ها کشنده یا سرطانی نیستند. بااین‌حال، آنها می‌توانند باعث مشکلات ستون فقرات مانند تنگی کانال نخاعی شوند. فشار ممکن است بر روی نخاع و اعصاب داخل ستون فقرات با کاهش فضای باز در ستون فقرات افزایش یابد. علائم با افزایش فشار افزایش می‌یابد. علائم تنگی ستون فقرات شامل درد و گرفتگی در ناحیه پشت و پاها است. اگر برای مدت طولانی روی پاهای خود بمانید، ناراحتی اغلب بدتر می‌شود.

کیست سینوویال ستون فقرات

کیست سینوویال چگونه ایجاد می‌شود؟

هنگامی که یک مفصل فاست در ستون فقرات پاره می‌شود، می‌تواند مایع بیشتری نسبت به یک مفصل سالم تولید کند. این مایع برای مفصل آسیب‌دیده مفید است. این مایع فضا را برای لغزش و حرکت مفضل فراهم می‌کند و به تسکین حرکت مفاصل کمک می‌کند. بااین‌حال، یک کیست می‌تواند در پاسخ به مایع اضافی ایجاد شود. همان‌طور که مایع جمع می‌شود، می‌تواند درپوشش سینوویال مفصل گیر کند. در نهایت ممکن است کیست تشکیل شود. مایع موجود در کیست خطرناک نیست. او تحت‌فشار نیست و تا زمانی که شروع به فشار دادن به ستون فقرات خود نکند مشکلی ایجاد نخواهد کرد. کیست‌های بسیار بزرگ نیز به‌ندرت مشکل‌ساز هستند.

عوامل خطر برای کیست سینوویال چیست؟

کیست سینوویال در افراد مسن شایع‌تر است زیرا در نتیجه بدتر شدن وضعیت ستون فقرات ایجاد می‌شود. به‌ندرت پیش می‌آید که افراد زیر ۵۰ سال دچار کیست سینوویال شوند.

علائم کیست سینوویال چیست؟

کیست سینوویال به‌ندرت باعث ایجاد علائم قابل‌توجه یا قابل تشخیص می‌شود تا زمانی که به‌اندازه کافی بزرگ شود که با ستون فقرات تداخل کند. در آن مرحله کیست می‌تواند شروع به ایجاد علائم تنگی نخاعی کند. علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • درد در قسمت پایین کمر
 • درد در یک یا هر دو پا
 • دردی که از پشت ساق پا و پاها منتشر می‌شود.
 • گرفتگی دردناک در پاها
 • بی‌حسی یا گزگز در یک یا هر دو پا

افزایش درد و علائم در هنگام ایستادن که باعث تسکین یا تسکین هنگام نشستن می‌شود.

دیسک کمر

کیست سینوویال چگونه تشخیص داده می‌شود؟

کیست سینوویال با MRI تشخیص داده می‌شود. این اسکن به پزشک اجازه می‌دهد تا داخل ستون فقرات را ببیند و هر کیست یا هر چیز دیگری که باعث علائم می‌شود را پیدا کند. سایر آزمایشات تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا سونوگرافی نیز ممکن است قادر به تشخیص کیست باشند.

اگر پزشک شما کیست را پیدا کند، ممکن است بخواهد اسکن‌های بیشتری را برای بررسی آسیب به ستون فقرات و ستون فقرات انجام دهد. برای پزشک مهم است که ارزیابی کند آیا آسیبی به ستون فقرات وارد شده است یا خیر. علاوه بر این، پزشک شما می‌خواهد قبل از انجام عمل جراحی برای برداشتن کیست، به دنبال هرگونه مشکل بی‌ثباتی باشد.

کیست سینوویال ستون فقرات چگونه درمان می‌شود؟

گزینه‌های درمانی غیر جراحی برای کیست سینوویال عبارت‌اند از:

داروهای ضد درد

درصورتی‌که کیست مشکلی ایجاد نکند، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که کیست را به حال خود رها کنید. کیست ممکن است به‌اندازه کافی رشد نکند که علائم ایجاد کند. اگر چنین است، می‌توانید گزینه‌های درمانی خود را مرور کنید. داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن می‌توانند درد ناشی از کیست را کاهش دهند. اگر درمان‌های بدون نسخه کمکی نکند، پزشک ممکن است داروی قوی‌تری تجویز کند.

اگر علائم را فقط با فعالیت‌های خاصی مانند ورزش یا کار تجربه می‌کنید، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا راه‌هایی برای اصلاح فعالیت‌ها و حرکات خود برای کاهش علائم پیدا کنید. کشش سبک و ورزش نیز می‌تواند کمک‌کننده باشد. اما مهم است که ابتدا تأیید پزشک خود را دریافت کنید و گرما و سرمادرمانی می‌تواند ناراحتی و درد را کاهش دهد.

تزریقات برای کیست سینوویال ستون فقرات

برای درمان کیست سینوویال از دو نوع تزریق استفاده می‌شود. تزریق فاست می‌تواند مایع را از کیست از طریق مفصل فاست تخلیه کند. یک استروئید پس از برداشتن مایع برای کمک به کاهش تورم و التهاب وارد می‌شود.

نوع دیگری از تزریق، تزریق استروئید اپیدورال، می‌تواند برای درمان درد ناشی از کیست سینوویال استفاده شود. این درمان رایج کیست را کوچک یا حذف نمی‌کند. در عوض، هدف تزریق کاهش درد ناشی از کیست است. بااین‌حال، تسکین درد موقتی است و ممکن است برای حفظ اثر به درمان‌های اضافی نیاز داشته باشید.

اگر این درمان‌های غیر جراحی مؤثر نبودند یا گزینه‌ای برای شما نیستند، ممکن است پزشک جراحی را برای برداشتن کیست توصیه کند. جراحی خیلی سخت نیست، اما برای بهبودی نیاز به زمان دارید. تکنیک‌های جدیدتر جراحی، اندازه برشی را که پزشک باید برای برداشتن کیست ایجاد کند، محدود کرده است. این باعث کاهش درد و زمان بهبودی می‌شود.

آیا کیست سینوویال ستون فقرات خطرناک است؟

کیست سینوویال ستون فقرات به‌ندرت خطرناک است. در برخی موارد، وضعیتی به نام سندرم دم اسب (CES) می‌تواند به دلیل کیست سینوویال ایجاد شود. این سندرم یک بیماری جدی است و نیاز به مراقبت‌های پزشکی اورژانسی دارد.

CES روی دم اسبی (ریشه‌های عصبی) در ستون فقرات کمری تأثیر می‌گذارد. هنگامی که این ریشه‌های عصبی فشرده می‌شوند، ممکن است حس و توانایی حرکت را از دست بدهید. این عارضه می‌تواند بر سایر اعصاب مانند اعصاب متصل به روده و مثانه نیز تأثیر بگذارد.اگر این بیماری به‌سرعت درمان نشود، آسیب می‌تواند دائمی باشد. بازیابی عملکرد کامل ممکن است دشوار باشد.

تفاوت بین کیست گانگلیون و سینوویال چیست؟

کیست گانگلیونی کیسه‌ای پر از مایع است که اغلب در مچ دست و مچ پا ایجاد می‌شود و پزشکان به‌ندرت می‌توانند تفاوت بین کیست گانگلیون و سینوویال را با چشم غیرمسلح تشخیص دهند. تنها پس از برداشتن و معاینه کیست توسط پزشک است که می‌تواند تفاوت را تشخیص دهد.

کیست سینوویال دارای یک‌لایه نازک بافت در اطراف کیست (سینوویوم) است. کیست گانگلیون این بافت را ندارد. اما پزشک شما نیازی به تشخیص آنها نخواهد داشت زیرا هر دو به یک اندازه درمان می‌شوند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button