جراحی تنگی کانال نخاع چگونه انجام میشود؟ انواع روش های جراحی

تنگی کانال نخاع ، باریک شدن فضای درون ستون فقرات است که می تواند به عصب هایی که از طریق ستون فقرات عبور می کنند فشار وارد کند. تنگی نخاع اغلب در ناحیه کمر و گردن رخ می دهد.
برخی از افراد مبتلا به تنگی کانال نخاع ممکن است علائمی نداشته باشند. دیگران ممکن است درد، گزگز، بی حسی و ضعف عضلانی را تجربه کنند. علائم می توانند با گذشت زمان بدتر شوند. تنگی نخاع معمولا به دلیل تغییرات ساییدگی و پارگی مربوط به آرتروز در ستون فقرات ایجاد می شود. در موارد شدید تنگی کانال نخاع، پزشکان ممکن است جراحی را برای ایجاد فضای اضافی برای نخاع یا اعصاب توصیه کنند.

جراحی تنگی کانال نخاع

انواع تنگی نخاع

انواع تنگی ستون فقرات بر اساس جایی که در ستون فقرات رخ می دهد طبقه بندی می شوند. وجود بیش از یک نوع تنگی نخاعی در افراد نیز امکان پذیر است. دو نوع اصلی تنگی نخاع عبارتند از:

 • تنگی گردن(سرویکال) : در این شرایط، باریک شدن در قسمتی از ستون فقرات در گردن اتفاق می افتد.
 • تنگی کمر (لومبار) : در این شرایط، باریک شدن در قسمت ستون فقرات در قسمت کمر اتفاق می افتد. این شایع ترین شکل تنگی نخاع است.

چه زمانی جراحی تنگی ستون فقرات پیشنهاد می شود؟

به دلیل پیچیدگی تنگی ستون فقرات و خاصیت ظریف ستون فقرات، معمولا جراحی زمانی پیشنهاد می شود که سایر گزینه های درمانی با شکست مواجه شوند. خوشبختانه بیشتر افرادی که دچار تنگی نخاع هستند نیازی به جراحی ندارند. با این حال، در صورت داشتن شرایط زیر ممکن است جراحی پیشنهاد شود:

 • علائم شما غیر قابل تحمل است، شما دیگر کیفیت زندگی مورد نظر را ندارید و نمی توانید فعالیت های روزمره زندگی را انجام دهید یا از زندگی لذت ببرید.
 • درد شما ناشی از فشار به نخاع است.
 • راه رفتن و حفظ تعادل دشوار شده است.
 • شما کنترل روده یا مثانه را از دست داده اید یا دارای مشکلات عملکرد جنسی هستید.

درمان های جراحی کانال تنگی نخاع چیست؟

اگر سایر درمان ها کمکی نکرده باشند یا به دلیل علائم بیماری از کار افتاده باشید، ممکن است جراحی پیشنهاد شود. اهداف جراحی شامل کاهش فشار وارد بر نخاع یا ریشه های عصبی شما با ایجاد فضای بیشتر در داخل کانال نخاع است. جراحی برای رفع فشار در ناحیه تنگی قطعی ترین راه برای رفع علائم تنگی نخاع است.
تحقیقات نشان می دهد که جراحی ستون فقرات در صورت انجام توسط جراحان باتجربه، عوارض کمتری در پی خواهد داشت. از اینکه در مورد تجربه جراح خود در مورد جراحی تنگی نخاع سوال کنید دریغ نکنید.

نمونه هایی از روش های جراحی تنگی کانال نخاع عبارتند از:

لامینکتومی

لامینکتومی جراحی است که با برداشتن لامینا، قسمت پشتی مهره ای که کانال نخاعی را پوشانده است، فضا ایجاد می کند. لامینکتومی که به عنوان جراحی رفع فشار شناخته می شود، کانال نخاع را بزرگ می کند تا فشار وارد بر نخاع یا اعصاب را کاهش دهد.
این فشار معمولا به دلیل رشد بیش از حد استخوانی در داخل کانال نخاعی ایجاد می شود که می تواند در افرادی که در ستون فقرات خود دچار آرتروز هستند، ایجاد شود. این رشد بیش از حد گاهی اوقات خار استخوان نامیده می شود، اما این یک عارضه جانبی طبیعی در روند پیری در برخی افراد است.
این فشار همچنین ممکن است در اثر آسیب، فتق دیسک، یا تومور ایجاد شده باشد. عمل لامینکتومی تنها در صورت عدم کارایی سایر روش های درمانی پزشکی مانند دارو، فیزیوتراپی یا تزریق در نظر گرفته می شود.

لامینکتومی

لامینوتومی

این جراحی یک عمل لامینکتومی جزئی است. در این روش، فقط قسمت کوچکی از لایه  لامینا برداشته می شود، منطقه ای که بیشترین فشار را به عصب وارد می کند.

لامینوتومی

فرامینوتومی

روزنه (foramen ) ناحیه ای در مهره ها جهت خروج ریشه های عصبی است. این روش شامل برداشتن استخوان یا بافت این ناحیه برای ایجاد فضای بیشتر برای ریشه های عصبی است.

همجوشی(فیوژن) ستون فقرات

این یک جراحی برای اتصال دائمی دو یا چند مهره در ستون فقرات است و حرکت بین آنها را از بین می برد. معمولا ابتدا لامینکتومی انجام می شود و در طی این روش استخوان برداشته می شود تا پلی بین دو مهره ایجاد شود که رشد استخوان جدید را تحریک می کند.
همجوشی ستون فقرات شامل تکنیک هایی است که به منظور تقلید از روند بهبود طبیعی استخوان های شکسته طراحی شده است. در حین همجوشی ستون فقرات، جراح شما استخوان یا ماده ای شبیه استخوان را در فضای بین دو مهره نخاعی قرار می دهد. مهره ها با پیچ، میله، قلاب یا سیم  کنار هم نگه داشته می شوند تا خوب شده و با هم رشد کنند. روند بهبودی شش ماه تا یک سال طول می کشد.

فکتکتومی

ستون فقرات توسط استخوان های مهره ای که روی هم قرار گرفته اند محاصره و محافظت می شود. مهره ها مجاور در مفاصل کوچکی بنام مفصل وجهی (facet joints) با یکدیگر متصل می شوند که در پشت هر مهره به صورت جفت وجود دارد. مفصل های وجهی ممکن است گاهی اوقات عصب های ستون فقرات را که از مجاور آنها عبور می کنند، فشرده یا تحریک کنند.
جراحی فکتکتومی نوعی جراحی برای کاهش فشردگی اعصاب نخاعی با برداشتن مفصل وجه است. معمولا در موارد شدید فشرده سازی عصب توصیه می شود. فکتکتومی معمولا مهره های تحت درمان را ناپایدار می کند، بنابراین با یک روش همجوشی ترکیب می شود.

لامینوپلاستی

این جراحی معمولا فقط در مهره های گردن (ستون فقرات گردنی) انجام می شود. با ایجاد لولایی بر روی لایه لامینا، فضای کانال نخاعی را باز می کند. با کمک یک قطعه فلزی بر روی شکاف موجود در قسمت باز شده ستون فقرات پلی زده می شود. از این طریق فشار وارد بر نخاع کاهش می یابد.

لامینوپلاستی

دستگاه های رفع فشار بین حفره ای (IPD)

برای کمک به بیماران مبتلا به تنگی ستون فقرات کمری استفاده می شود، وضعیتی که کانال نخاعی باریک می شود و به طناب و اعصاب فشار می آورد.
اگر شما یک بیمار مبتلا به اختلال ستون فقرات هستید که به دلیل درد، گرفتگی عضلات یا ضعف عضلانی دچار اختلال عملکرد متوسط شده اید، IPD می تواند به شما کمک کند. این وسایل یا فضاسازها بین مهره ها قرار می گیرند تا فضای بین مهره ها را باز نگه دارند و فضای بیشتری برای اعصاب ایجاد می کنند.
روش جراحی کاشت فضاسازها با بی حسی موضعی انجام می شود و شامل برداشتن بخشی از لامینا است. ابتدا عضلات پشت و سایر بافت ها باز می شوند تا جراح بتواند به مهره های آسیب دیده دسترسی پیدا کند. سپس IPD در پشت کاشته شده و در جای خود قفل می شود، سپس برش بخیه زده می شود.

خطرات جراحی برای تنگی نخاع چیست؟

خطرات عفونت ، خونریزی ، لخته شدن خون و واکنش به بیهوشی در همه جراحی ها وجود دارد. خطرات اضافی ناشی از جراحی تنگی کانال نخاع عبارتند از:

 • آسیب عصبی
 • پارگی در غشایی که عصب یا نخاع را پوشانده است
 • عدم بهبود استخوان پس از جراحی
 • خرابی صفحات فلزی، پیچ و سایر اتصالات
 • نیاز به جراحی اضافی
 • عدم تسکین علائم یا بازگشت علائم

بعد از جراحی ستون فقرات چه اتفاقی می افتد؟

اگر جراحی لامینکت کرده اید، ممکن است یک یا دو روز در بیمارستان باشید. اگر همجوشی نخاع داشته باشید، ممکن است سه تا پنج روز در بیمارستان اقامت داشته باشید. اگر سن تان بیشتر است، ممکن است به مرکز توانبخشی منتقل شوید تا قبل از رفتن به خانه مراقبت های اضافی را دریافت کنید.
برای کاهش درد و تورم به شما داروهای ضد درد و التهاب یا (NSAID ) می دهند. همچنین ممکن است به شما یک بریس بدهند تا بپوشید. احتمالا تشویق خواهید شد که در اسرع وقت برخیزید و راه بروید. فیزیوتراپیست درست بعد از جراحی ستون فقرات برای اطمینان از سفت نشدن کمر و کاهش تورم، نوعی ورزش سبک را توصیه می کند. فیزیوتراپیست شما یک برنامه تمرینی اختصاصی برای کشش و تقویت عضلات برای حمایت از کمر و تثبیت ستون فقرات شما ایجاد می کند.
استفاده از دوش آب گرم و استفاده از کمپرس گرم ممکن است به کاهش درد کمک کند. علاوه بر این، استفاده از کیسه یخ ممکن است درد قبل و بعد از ورزش را تسکین دهد.

دوره نقاهت بعد از جراحی تنگی نخاع چه مدت است؟

بهبودی کامل پس از جراحی برای تنگی نخاع و بازگشت به فعالیت های طبیعی به طور معمول سه ماه و احتمالا برای همجوشی ستون فقرات بیشتر طول می کشد، که تا حدی به پیچیدگی جراحی و پیشرفت شما در توانبخشی بستگی دارد.

چه زمانی می توانم بعد از جراحی ستون فقرات به کار خود برگردم؟

اگر جراحی لامینکتومی انجام داده اید، احتمالا می توانید در طی چند روز پس از بازگشت به خانه، به محل کار خود برگردید. اگر همجوشی نخاع داشته باشید، احتمالا می توانید چند هفته پس از جراحی به محل کار خود برگردید.

دیدگاه کاربران

 • ابراهیم
  ۱۵ تیر ۱۴۰۱

  عالی

 • زمان
  ۲۰ خرداد ۱۴۰۲

  با سلام توضیحات مفید ارائه کرده اید .متشکرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button