جراحی فیوژن ستون فقرات درمانی برای اسکولیوز

اسکولیوز اصطلاح پزشکی برای انحنای جانبی ستون فقرات است. جراحی فیوژن ستون فقرات (SFS) برای اسکولیوز، دو یا چند مهره را با هم ترکیب می‌کند تا به صاف شدن ستون فقرات و جلوگیری از پیشرفت انحنا کمک کند. اکثر افراد مبتلا به اسکولیوز نیازی به جراحی ندارند و بسیاری از آنها اصلاً نیازی به درمان ندارند. پزشکان معمولاً جراحی را برای افراد مبتلا به اسکولیوز شدید یا کسانی که این عارضه را در دوران نوزادی ایجاد شده است، پیشنهاد می‌کنند. بدون درمان، این موارد ممکن است پیشرفت کند و باعث عوارض سلامتی خاصی مانند درد مزمن، کاهش تحرک و آسیب به قلب و ریه شود.

این مقاله چگونگی تاثیر SFS بر اسکولیوز، زمانی که پزشکان جراحی را توصیه می‌کنند و اینکه آیا این یک گزینه درمانی ایمن و موثر است را توضیح می‌دهد. همچنین اطلاعاتی در مورد روش، از جمله مراحل آماده سازی و بهبودی ارائه می‌دهد. در نهایت، چند گزینه درمانی جایگزین برای اسکولیوز فهرست می‌کنیم.

جراحی فیوژن ستون فقرات برای اسکولیوز

SFS برای اسکولیوز چه می‌کند؟

ستون فقرات از استخوان‌های جداگانه‌ای به نام مهره تشکیل شده است. از قسمت فوقانی بدن حمایت می‌کند و از نخاع و ریشه‌های عصبی محافظت می‌کند. اسکولیوز وضعیتی است که با انحنای جانبی ستون فقرات مشخص می‌شود. SFS شامل ادغام چندین مهره برای تشکیل یک استخوان است. این منحنی را کاهش می دهد و از پیشرفت انحنای اسکولیوز جلوگیری می‌کند.

دریافت SFS همیشه انحنای ستون فقرات فرد را به طور کامل اصلاح نمی‌کند، اما معمولاً می‌تواند آن را تا ۲۵ درجه یا کمتر کاهش دهد. درجه‌ای که جراح می‌تواند انحنا را اصلاح کند به انعطاف پذیری ستون فقرات بستگی دارد.

چه زمانی پزشکان آن را توصیه می‌کنند؟

پزشکان معمولاً جراحی فیوژن ستون فقرات یا SFS را برای افرادی که انحنای ستون فقرات آنها بیش از ۴۰ درجه است پیشنهاد می‌کنند. حدود ۰.۱٪ از جمعیت دارای انحنای ستون فقرات ۴۰ درجه یا بیشتر هستند، بنابراین انجام جراحی نادر است. جراحی معمولا موفقیت آمیز است. با این حال، اگرچه خطر عوارض جراحی کم است، عوارض می‌توانند جدی باشند. به این ترتیب، مهم است که فرد در مورد خطرات و مزایای بالقوه جراحی با پزشک صحبت کند.

آیا جراحی فیوژن ستون فقرات برای اسکولیوز روش مناسبی است؟

پزشکان معمولاً برای شدیدترین موارد اسکولیوز جراحی را توصیه می‌کنند. آنها این کار را انجام می‌دهند زیرا چنین مواردی می‌تواند ناتوان‌کننده باشد و باعث مشکلاتی مانند:

 • افزایش انحنای ستون فقرات در طول زمان
 • کمر درد
 • درد عصب
 • مشکلات حرکتی
 • آسیب به سیستم قلبی عروقی یا ریوی
 • مشکل در تنفس

احتمال بروز عوارض جدی در افرادی که در سنین پایین یا به عنوان عارضه بیماری‌های دیگر به اسکولیوز مبتلا می‌شوند، بیشتر است.

خطرات و عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات برای اسکولیوز

اکثر موارد SFS موفقیت آمیز بوده و عوارض جدی در پی ندارد. با این حال، برخی از خطرات آن عبارتند از:

 • عفونت
 • خون ریزی بیش از حد
 • جراحی که موثر نیست
 • آسیب به نخاع یا استخوان های ستون فقرات
 • درد مزمن
 • از دست دادن تحرک ستون فقرات
 • آسیب عصبی
 • مرگ

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، میزان مرگ و میر برای افرادی که از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۲ تحت عمل جراحی ستون فقرات کمری قرار گرفتند، ۰.۱۰۵٪ برای فیوژن‌های ساده و ۰.۳۲۱٪ برای فیوژن‌های پیچیده بود. در میان تمام افرادی که جراحی ستون فقرات کمری انجام داده‌اند، مردان، سیاه پوستان و افراد بالای ۶۵ سال خطر مرگ و میر بیشتری داشتند.

قبل از جراحی فیوژن

قبل از جراحی فیوژن

قبل از جراحی، فرد با جراح ملاقات می‌کند تا در مورد این عمل صحبت کند. در طول این جلسه، فرد احتمالاً تحت شرایط زیر قرار می‌گیرد:

 • آزمایش خون
 • اشعه ایکس
 • مروری بر تمام داروهای فعلی آنها
 • بررسی تاریخچه پزشکی آنها، از جمله هرگونه جراحی قبلی

شب قبل از جراحی، فرد معمولاً باید از خوردن غذا و نوشیدنی خودداری کند. آنها باید توصیه‌های جراح خود را در مورد زمان شروع روزه‌داری دنبال کنند. در روز جراحی، فرد با متخصص بیهوشی ملاقات می‌کند. اندکی قبل از عمل، متخصص بیهوشی ترکیبی از داروها را برای کمک به خوابیدن فرد در طول جراحی تجویز می‌کند.

نحوه جراحی فیوژن برای اسکولیوز

در طول عمل، جراح با چاقوی جراحی پشت فرد و لایه‌های پوست و ماهیچه را برش می‌دهد. جراح عضله را کنار می‌زند تا به مهره‌ها دسترسی پیدا کند. سپس یک پیوند استخوان را وارد می‌کنند که یک استخوان مصنوعی است که به مهره ها می‌چسبد. جراح پیوند استخوان را بین استخوان‌هایی که نیاز به همجوشی دارند قرار می‌دهد. با گذشت زمان، مهره‌ها و پیوند استخوان با هم رشد می‌کنند. جراح میله‌های فلزی را وارد می‌کند تا ستون فقرات را در جای خود نگه دارد تا استخوان‌ها جوش بخورند.

جراحی معمولاً حدود ۴ تا ۸ ساعت یا گاهی بیشتر طول می‌کشد. ممکن است فرد پس از جراحی اپیدورال را انجام دهد تا به کاهش درد کمک کند. آنها در اتاق ریکاوری بیدار می‌شوند و هیچ خاطره‌ای از این عمل ندارند.

مراقبت های بعد از جراحی فیوژن برای اسکولیوز

SFS یک جراحی بزرگ است، بنابراین فرد باید انتظار داشته باشد که پس از آن کمی درد داشته باشد. آنها معمولاً باید چندین روز برای نظارت در بیمارستان بمانند. فرد باید بلافاصله پس از جراحی بتواند راه برود. با این حال، آنها احتمالاً باید از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت بدنی چالش برانگیز تا حدود ۶ ماه پس از انجام این عمل اجتناب کنند. برخی از افراد برای بهبود خود به فیزیوتراپی نیاز دارند و بیشتر آنها نیاز به مصرف داروهای مسکن دارند.

پس از جراحی، قسمت جوش خورده پشت سفت باقی می‌ماند اما نباید آنقدر سفت باشد که از حرکت معمولی جلوگیری کند. جدای از این تغییر، جراحی نباید منجر به محدودیت طولانی مدت دیگری در فعالیت شود.

سایر رویکردهای اسکولیوز

اسکولیوز خفیف تا متوسط ​​معمولاً نیازی به درمان ندارد. درعوض، پزشک انحنا را کنترل می‌کند تا ببیند آیا تغییر می‌کند یا بدتر می‌شود. جراحی تنها گزینه درمانی نیست و ممکن است بهترین انتخاب نباشد. گزینه‌های دیگر عبارتند از:

 • ماساژ برای کمردرد
 • ورزش‌هایی برای کشش و تقویت کمر مانند یوگا و پیلاتس
 • فیزیوتراپی برای بهبود عملکرد
 • درمان‌های جایگزین، مانند مراقبت‌های کایروپراکتیک و طب سوزنی
 • جراحی‌های دیگر، مانند بستن ستون فقرات 
 • با این حال، فیزیوتراپی، یوگا، پیلاتس، مراقبت های کایروپراکتیک و طب سوزنی تحقیقات خوبی برای حمایت از اثربخشی آنها در کمک به اسکولیوز ندارند.
 • بریسینگ یکی از رایج‌ترین درمان‌ها برای موارد کمتر شدید اسکولیوز است که نیاز به درمان دارند. با این حال، این فقط برای افرادی که هنوز در حال رشد هستند مؤثر است.

خلاصه

اسکولیوز اصطلاح پزشکی برای انحنای جانبی ستون فقرات است. درجه انحنا می‌تواند جزئی یا شدید باشد. موارد جزئی ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. با این حال، موارد شدید می‌تواند دردناک و ناتوان‌کننده باشد و باعث سایر عوارض سلامتی شود.

جراحی فیوژن ستون فقرات شامل ترکیب دو یا چند مهره برای اصلاح انحنای ستون فقرات است. پزشکان معمولاً این درمان را برای افراد مبتلا به اسکولیوز شدیدتر پیشنهاد می‌کنند. هدف جلوگیری از خطر عوارض جدی است. با این حال، هیچ شواهد علمی اخیری وجود ندارد که فیوژن ستون فقرات را با سایر مداخلات برای اسکولیوز مقایسه کند، و پزشکان نمی‌توانند با قطعیت بگویند که این جراحی در مقایسه با سایر درمان‌ها چقدر خوب عمل می‌کند.

جراحی اسکولیوز بدون خطر نیست. قبل از تصمیم گیری در مورد ادامه درمان، فرد باید با پزشک در مورد خطرات و مزایای احتمالی صحبت کند. آنها همچنین می‌توانند در مورد هر گزینه درمانی جایگزین از پزشک بپرسند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button