۵ نکته که برای جلوگیری از تنگی کانال نخاع باید رعایت کنید!

تنگی کانال نخاع ، باریک شدن کانال نخاع ، فضایی که نخاع و یا ریشه عصب نخاعی از آن عبور می کند، است. اگر کانال نخاعی خیلی باریک شود ، عصب ها یا ریشه های عصبی بسیار حساس در آن فشرده می شوند و باعث درد و انواع دیگر علائم می شوند.
تنگی نخاع می تواند در گردن ایجاد شود (تنگی کانال گردن) ، و باعث ضعف ، بی حسی و درد در بازوها و پاها شود. تنگی معمولا قسمت تحتانی کمر (تنگی کانال نخاع کمری) را تحت تأثیر قرار میدهد، جایی که اثرات آن در یک یا هر دو پا به خصوص در هنگام راه رفتن و نشستن احساس می شود. 
غالبا آرتروز و تغییرات تخریبی ستون فقرات علت آن هستند. این چیزی است که اکثر ما ، به ویژه هنگامی که به ۵۰ سالگی برسیم، با آن مواجه می شویم.

پیشگیری از تنگی کانال نخاع

آیا می توانیم از تنگی نخاع جلوگیری کنیم؟ از نظر فنی جواب منفی است. همه حداقل تا حدی این موضوع را تجربه می کنند. با این حال ، روش هایی برای کاهش خطر وجود دارد.

چرا تنگی کانال نخاع رخ می دهد؟

تنگی نخاع معمولا در اثر آرتریت “سایش و پارگی” مانند آرتروز و تغییرات دژنراتیو در ستون فقرات ، یا در اثر ضربه یا آسیب دیده ایجاد می شود.
با گذشت زمان ، غضروف محافظی که استخوان های پشت را پوشانده است فرسوده می شود و استخوان ها می توانند به یکدیگر ساییده شوند. بدن با تشکیل رشد استخوانی جدید (به نام خار استخوان) در تلاش برای حمایت از ناحیه پاسخ می دهد. این خارها می توانند روی اعصاب فشار وارد کنند و باعث درد شوند.
تنگی ستون فقرات همچنین می تواند در صورت تحلیل رفتن ، برآمدگی یا پارگی دیسک های گرد و جذب کننده شوک که بین هر یک از استخوان های ستون فقرات (مهره ها) قرار دارند ، ایجاد شود. رباط های نخاعی که مهره ها را در جای خود نگه می دارند نیز در معرض آرتروز هستند و می توانند با گذشت زمان متورم شوند و منجر به کوچکتر شدن کانال نخاع شوند. کیست نخاع یا تومور می تواند کانال نخاع را باریک کرده و باعث تنگی نخاع شود.
برخی از افراد با کانال باریک نخاعی متولد می شوند. به این حالت تنگی مادرزادی ستون فقرات گفته می شود.

راه های پیشگیری از تنگی کانال نخاع

در زیر ، پنج کاری را که می توانید برای جلوگیری از تنگی ستون فقرات یا جلوگیری از پیشرفت آن انجام دهید ، بیان شده است.

فعال باشید

 ورزش منظم یکی از کلیدهای حفظ سلامت ستون فقرات است. برای اینکه ورزش را بخشی از زندگی روزمره خود قرار دهید ، تمرینات را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنید. سن ، و هر گونه نگرانی در مورد سلامتی و سطح آمادگی جسمانی فعلی را در نظر بگیرید. یک برنامه ورزشی برای تنگی ستون فقرات می تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت استقامت خود را افزایش دهید ، انعطاف پذیری ستون فقرات را افزایش داده یا حفظ کنید و عضلات شکم پشتیبان خود را پرورش دهید.
مراجعه به پزشک یا متخصص فیزیوتراپی مکان خوبی برای شروع است ، خصوصا اگر علائم تنگی نخاع را دارید. با هم ، می توانید یک برنامه ورزشی موثر تدوین کنید. هدف فعال بودن است. برنامه ای را که از آن لذت می برید پیدا کنید، برنامه ای که در هر سطحی که بتوانید با خیال راحت و به راحتی آن را ادامه دهید، برای شما مناسب است.
اگر اهل ورزش نیستید ، می توانید برنامه خود را به آرامی شروع کرده و از نظر درد ، ضعف و علائم عصبی ، پاسخ خود را به ورزش کنترل کنید. بهتر است در صورت بروز هر یک از این موارد متوقف شوید و دفعه بعد ورزش سبک تری را امتحان کنید.
پیاده روی یک شکل عالی از ورزش است ، اما اگر راه رفتن برای شما دشوار است ، شکل دیگری از ورزش هوازی را امتحان کنید. دوچرخه سواری ثابت ، شنا و تمرینات آبی با استفاده از دستگاه های شناور گزینه های عالی هستند.

انجام حرکات کششی برای حفظ انعطاف پذیری

کشش ستون فقرات یک روش عالی برای حفظ یا بهبود دامنه حرکتی شما و کمک به شما در خم شدن است. و می تواند از پیشرفت تنگی نخاع و یا کند شدن  روند آن و درد و سفتی همراه آن کمک کند.
تمرینات ریلکسیشن ، تمرینات آبی و درمان های جامع همچنین می توانند به بهبود انعطاف پذیری و تحرک و جلوگیری از درد و سایر علائم مربوط به تنگی نخاع کمک کنند. می توانید این تمرینات را امتحان کنید و یا به یک فیزیوتراپیست مراجعه کنید ، که تمرینات کششی و سایر فعالیت های حرکتی متناسب با شما را که می تواند به تسکین علائم اولیه کمک کند ، پیشنهاد کند.

وضعیت بدنی درست را حفظ کنید

یادگیری نحوه حفظ وضعیت بدنی هنگام نشستن یا انجام کارهای روزمره (مانند باغبانی ، بلند کردن وسایل سنگین یا بالا بردن برای به دست آوردن چیزی) می تواند به شما در جلوگیری از آسیب و ساییدگی که منجر به تنگی نخاع می شود ، کمک کند. ورزش و اقدامات اصلاحی وضعیتی می تواند به شما در یادگیری نشستن یا ایستادن با حالت درست کمک کند.

فعال بودن - ورزش کردن

وزن خود را مدیریت کنید

به دست آوردن و حفظ وزن مناسب با قد شما می تواند تا حد زیادی به جلوگیری از تنگی نخاع یا تسکین علائم کمک کند .
حمل وزن اضافی بدن باعث فشار به تمام قسمت های ستون فقرات می شود. همچنین می تواند ورزش را با فرم مناسب سخت کند. ورزش با فرم مناسب به قدرت کلی ، انعطاف پذیری ، حمایت از عضلات پشت و توانایی گذراندن روز با حداقل خستگی عضلات کمک می کند.

سیگار کشیدن را ترک کن

دلایل زیادی برای ترک سیگار وجود دارد. سیگار کشیدن نه تنها خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، عفونت های تنفسی ، سرطان و سایر بیماری ها را افزایش می دهد ، بلکه با کمردرد نیز ارتباط دارد. دود استنشاق شده می تواند جریان خون و اکسیژن تغذیه کننده ستون فقرات شما را محدود کند و باعث ایجاد تغییرات دژنراتیو و افزایش احساس درد شود.

عادت های سالم می توانند به شما کمک کنند تا سرحال بمانید.

انتخاب سبک زندگی برای حفظ انعطاف پذیری کلیدی است و می تواند به کند شدن تغییرات تخریب ستون فقرات مربوط به سن کمک کند. یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی ، وضعیت خوب بدن و وزن مطلوب می تواند کمک زیادی به شما در حفظ سلامت کانال نخاعی نماید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button