جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات

اگر مجبور به جراحی ستون فقرات هستید، احتمالاً می دانید که یکی از شایع ترین عوارض جانبی که بیماران از آن شکایت دارند، یبوست است. بسیاری از داروهای مسکن (مخصوصاً مواد افیونی) و داروهای بیهوشی که در اتاق عمل داده می شود باعث کند شدن عملکرد دستگاه گوارش و در نتیجه یبوست می شود. با این حال، راه هایی برای کاهش این ناراحتی پس از عمل وجود دارد. رژیم غذایی مناسب، تغییر شیوه زندگی و داروها می توانند به شما در تنظیم روده‌ها و احساس راحتی بیشتر بعد از جراحی کمک کنند. در این بخش همراه ما باشید تا در مورد جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات صحبت کنیم.

یبوست بعد از جراحی ستون فقرات

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات با دارو

برای جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات می‌توانید داروی ملین نرم کننده یا روان کننده مصرف کنید. ملین یکی از اولین داروهایی است که می توانید در صورت احساس یبوست امتحان کنید. به راحتی در داروخانه ها بدون نیاز به نسخه در دسترس است و می تواند به شما در رفع یبوست کمک کند.  شما می توانید آن را یک یا دو بار در روز یا طبق دستور جراح خود مصرف کنید. در عوض، دستورالعمل های روی بسته بندی را دنبال کنید. اگر داروهای روان کننده دفع مدفوع را تحریک نکرد، ممکن است نیاز به مصرف داروهای دیگر داشته باشید.

رفع یبوست با شیاف یا تنقیه

در موارد ضروری و زمانی که نتوانستید با کمک داروهای روان‌کنند موفق به جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات شوید، شیاف یا تنقیه را امتحان کنید.

اگر روش‌های ملایم‌تر مؤثر نیستند، باید راه‌حل‌های دیگری پیدا کنید. شیاف یا تنقیه از دیگر داروهایی هستند که در مواقعی که یبوست شدید است مورد استفاده قرار می گیرند.

معمولاً شیاف‌ها بر پایه گلیسیرین هستند. هنگامی که آنها وارد می شوند، این ماده توسط ماهیچه‌های راست روده که به آرامی منقبض می شوند جذب می شود و بنابراین نیاز و فوریت دفع مدفوع را تسهیل می‌کند.

با این حال، قبل از استفاده از این محلول باید از نرم کننده استفاده کنید، زیرا دفع مدفوع که در این مدت سفت شده است می تواند بسیار دردناک باشد.

تنقیه اگرچه روش خوشایندی نیست، اما معمولاً یبوست را فوراً برطرف می کند. از جراح بخواهید تا تأیید کند که آیا این درمان برای شما مناسب است یا خیر؛ زیرا با برخی از عمل‌ها، به‌ویژه آنهایی که شامل قسمت پایین روده بزرگ و راست روده می‌شوند، سازگاری ندارد. می‌توانید تنقیه را از داروخانه بخرید و دستورالعمل‌های استفاده را با دقت دنبال کنید. از آن تنها یک بار استفاده کنید اگر نتیجه نگرفتید، باید به پزشک مراجعه کنید.

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات با داروهای مسکن

مراقب داروهای ضد درد باشید. چندین دارو وجود دارد که می توانید برای تسکین یبوست بعد از عمل مصرف کنید. با این حال، موارد دیگری نیز وجود دارد که باید با دقت آنها را رعایت کنید تا از ایجاد یبوست جلوگیری کنید.

یکی از دلایل اصلی یبوست بعد از عمل، مصرف مسکن است. اگرچه اینها به وضوح داروهای ضروری هستند، اما انتقال روده را کاهش می‌دهند. اگر برای شما مسکن تجویز شده است، فقط مقدار لازم را مصرف کنید و دستورات پزشک را در مورد دوز آن رعایت کنید. هر روز سطح درد را ارزیابی کنید. اگر متوجه کاهش آن شدید، مصرف مسکن را کاهش دهید. هر چه زودتر بتوانید مصرف آن را قطع یا کاهش دهید، روده سریع‌تر به عملکرد طبیعی خود باز می‌گردد.

همچنین اگر درد خفیفی دارید، از پزشک خود در مورد استفاده از مسکن‌های سبک‌تر بدون نسخه بپرسید، زیرا احتمال ایجاد یبوست کمتر است.

همیشه با پزشک خود صحبت کنید. صرف نظر از نوع دارویی که مصرف می کنید، اگر احساس یبوست دارید و دارویی برای کاهش ناراحتی می خواهید، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. اکثر داروهای خفیف یبوست بی‌خطر هستند و می‌توان با اطمینان از آنها استفاده کرد. با این حال، برخی ممکن است با سایر مواد فعال تجویزی که بعد از جراحی مصرف می‌کنید تداخل داشته باشند یا برای نوع روشی که انجام می‌دهید، ایمن نباشند.

اگر احساس یبوست می‌کنید و مطمئن نیستید که کدام دارو را بدون مشکل می‌توانید مصرف کنید، با پزشک خانواده یا پزشک در حال حاضر تماس بگیرید. دقیقاً از او بپرسید که چه چیزی را می‌توانید یا نمی‌توانید مصرف کنید، چند وقت یکبار و چه زمانی می‌توانید با او تماس بگیرید.

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات با درمان‌های طبیعی

مصرف مایعات خود را افزایش دهید. یکی از راه‌های طبیعی بسیار موثر برای پیشگیری و درمان یبوست، نوشیدن مقدار کافی مایعات است. به محض اینکه بتوانید در حالی که هنوز در بیمارستان هستید نوشیدنی بنوشید، شروع به نوشیدن مایعات آبرسان کنید.

جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات با نوشیدن آب

به طور کلی، شما باید هر روز حدود ۸ لیوان (۲ لیتر) مایعات شفاف و آبرسان بنوشید. باید سعی کنید مقدار بیشتری مصرف کنید تا به روده خود کمک کنید تا عملکرد قبل از عمل خود را بازیابی کند. می توانید آب ساده، گازدار یا طعم دار، قهوه بدون کافئین و چای بدون کافئین بنوشید.

با یبوست کافئین نخورید

از نوشیدنی‌های حاوی کافئین خودداری کنید، زیرا می‌توانند مایعات را در بدن تخلیه کنند. همچنین از نوشابه‌های گازدار، مخلوط آب میوه، نوشابه‌های میوه‌ای، نوشابه‌های انرژی‌زا و الکل دوری کنید.

دمنوش روان کننده

یک چای روان‌کننده طبیعی بنوشید. علاوه بر نوشیدن آب فراوان، برخی دمنوش‌های گیاهی مخصوص شرایط شما وجود دارد که می‌توانید پس از بهبودی، آن‌ها را در مصرف مایعات روزانه خود بگنجانید.

می‌توانید آنها را در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های مواد غذایی سالم پیدا کنید. به یاد داشته باشید که این دمنوش‌ها محرک نیستند، آنها فقط ترکیبی از گیاهان خشک و گیاهان معطر هستند که یبوست را تسکین می‌دهند.

با توجه به در دسترس بودن گسترده گیاهان و دمنوش‌هایی که نظم روده را تسهیل می‌کنند، همیشه توضیحات روی بسته را بخوانید. این دمنوش‌ها را باید بدون افزودن شکر بنوشید، البته شیرین کردن آن با کمی عسل ضرری ندارد.

دمنوش روان‌کننده را یک یا دو فنجان در روز بنوشید، اما زیاده‌روی نکنید. اغلب، چندین ساعت طول می‌کشد تا این داروهای گیاهی تأثیر بگذارند.

آب آلو برای رفع یبوست

آلو یا آب آلو را به رژیم غذایی روزانه خود وارد کنید. آنها نشان‌دهنده یک درمان طبیعی قدیمی هستند که برای مدتی استفاده می‌شود و برای تسکین ناراحتی ناشی از یبوست بسیار موثر است. آلو و آب ۱۰۰٪ طبیعی آن، ملین‌های طبیعی کامل هستند. در واقع، این میوه حاوی سوربیتول، قندی است که به عنوان یک پاک‌کننده ظریف عمل می‌کند.

با نوشیدن ۱۶۰ میلی‌لیتر آب آلو یک بار در روز شروع کنید، اما مطمئن شوید که ۱۰۰٪ خالص است. به علاوه، اگر آن را گرم بنوشید، می‌توانید یبوست را کمی سریع‌تر از بین ببرید. اگر ترجیح می‌دهید میوه خشک را بخورید، محصولی بدون شکر اضافه کنید و با دوز حدود ۱۰۰ گرم شروع کنید.

برای جلوگیری از یبوست بعد از جراحی ستون فقرات،مکمل های فیبر مصرف کنید

مکمل‌های فیبر مصرف کنید. این هم یک راه حل دیگر برای کمک به شما برای رفع ناراحتی است. در ترکیب با افزایش مصرف مایعات، این یک روش عالی برای نرم کردن مدفوع و عبور آسان از روده است.

راه‌های مختلفی برای افزودن فیبر به رژیم غذایی شما وجود دارد. رایج‌ترین آنها مصرف مکمل‌ها به شکل قرص، صمغی یا پودری است و همه این موارد فرمت‌های قابل قبولی هستند.

آنها را یک یا دو بار در روز مصرف کنید، اما همیشه دستورالعمل‌های روی بسته را بخوانید. همچنین به یاد داشته باشید که دوز بالاتر همیشه بهترین راه حل نیست. فیبر زیاد در واقع می‌تواند باعث گرفتگی، نفخ و ناراحتی شکمی شود.

هنگامی که می‌خواهید مکمل‌ها را به صورت قرص یا آدامس مصرف کنید، همیشه با پزشک خود مشورت کنید، زیرا همیشه پس از جراحی مناسب نیستند.

از خوردن غذاهایی که باعث یبوست می شوند خودداری کنید

تکنیک‌های طبیعی مختلفی وجود دارد تا روده‌های شما به درستی کار کند و مدفوع شما شل شود. با این حال، برخی از مواد غذایی وجود دارد که باید بلافاصله پس از عمل از آنها اجتناب کنید یا حداقل آنها را محدود کنید.

برخی از مواد موجود در برخی غذاها، مانند پتاسیم و کلسیم، در واقع می‌توانند یبوست را تقویت یا تشدید کنند. اگر غذاهایی می‌خورید که حاوی این عناصر هستند یا مقادیر زیادی از آنها را می‌خورید، ممکن است مشکل خود را بدتر کنید.

اینها عبارتند از: محصولات لبنی (مانند پنیر، شیر یا ماست)، موز، نان تصفیه شده و برنج یا غذاهای فرآوری شده صنعتی.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button