جراح مغز و اعصاب در شیراز : بررسی وظایف و تخصص

جراح مغز و اعصاب پزشکی است که از طریق درمان های جراحی و غیر جراحی بر اساس نوع آسیب یا بیماری، شرایط مغز، ستون فقرات و سیستم عصبی را تشخیص داده  و درمان می کند. با توجه به گستردگی دستورالعمل ها در تشخیص بیماری های عصبی، جراحان مغز و اعصاب اغلب توسط پزشکان دیگر مانند پزشکان اورژانس ، متخصص مغز و اعصاب ، متخصصان داخلی و پزشکان عمومی،  برای مشاوره درخواست می شوند.

جراح مغز و اعصاب

جراحان مغز و اعصاب چه بیماری هایی را درمان می کنند؟

جراحان مغز و اعصاب برای درمان افراد مبتلا به:

 • ضربه مغزی و ستون فقرات
 • آنوریسم
 • انسداد عروق
 • درد مزمن کمر
 • نقایص مادرزادی
 • تومورهای مغز و نخاع
 • مشکلات عصب محیطی

آموزش دیده اند.

جراحان مغز و اعصاب همچنین برای سندرم تونل کارپ و جراحی ستون فقرات جراحی انجام می دهند. آنها همچنین بیماری هایی را که نیازی به جراحی ندارند، مانند بیماری پارکینسون یا کمردرد را درمان می کنند.

پنج وظیفه اصلی جراح مغز و اعصاب

از آنجا که این جراحان مغزو اعصاب باید با اعضای حساسی مانند مغز و ستون فقرات کار می کنند، نتیجه اشتباهات جدی است. از این رو انتخاب پزشکی متخصص با مهارت ها و تجربیات بالا به کاهش عوارض و افزایش درصد موفقیت جراحی کمک بسیاری می کند.

تشخیص بیماری

قبل از اینکه جراحان مغز و اعصاب بتوانند جادوی خود را در اتاق عمل انجام دهند، باید مشکلات بیماران خود را تعیین کنند. این متخصصان پزشکی با ارزیابی نتایج آزمایش، وبررسی تصاویر CT، MRI یا PET شرایط مغز و نخاع را تشخیص می دهند. تشخیص درست اولین و مهمترین گام درمان محسوب می شود.

طراحی برنامه مراقبت و درمان

جراحان مغز و اعصاب براساس اینکه بیمارانشان از چه موضوعاتی رنج می برند، باید برنامه های درمانی  متناسب را طراحی کنند. برای انجام این کار، آنها باید از تخصص خود برای تعیین بهترین روش درمان پزشکی استفاده کنند. جراحان مغز و اعصاب پس از تصمیم گیری در مورد یک روش عملی  یا طرح چند گزینه، باید نظرات پزشکی خود را به بیماران ارائه دهند و برای ادامه کار آنها را تایید کنند.

انجام جراحی

گرچه جراحی وظیفه ای است که این شغل برای آن نامگذاری شده است، اما فقط نمایانگر بخش کوچکی از وظایف جراحان مغز و اعصاب را نمایش می دهد. فقط بعد از تشخیص و برنامه ریزی دقیق، جراحان مغز و اعصاب وارد اتاق عمل شده و جراحی هایی را انجام می دهند که برای آنها بسیار دقیق آموزش دیده اند. با این حال، به دلیل ماهیت پیچیده این کار، جراحی های مغز و نخاع می توانند بسیار طولانی و سنگین باشند.

ارائه مراقبت های قبل و بعد از عمل

اگرچه پرستاران بسیاری از وظایف سخت مراقبت از بیمار را که بلافاصله قبل و بعد از جراحی ضروری است بر عهده می گیرند، اما جراحان مغز و اعصاب هنوز نیاز به بررسی بیماران خود قبل و بعد از عمل دارند. آنها باید این بیماران را قبل از جراحی به دقت کنترل کنند تا اطمینان حاصل کنند که شرایط بیمار تغییری نکرده و پایدار است و پس از جراحی آن ها را چک کنند تا ارزیابی کنند که آیا اقدامات جراحی برای رفع مشکل موفقیت آمیز بوده است یا  نیاز به درمان اضافی دارد.

آموزش

کسی باید وظیفه آموزش جراحان مغز و اعصاب جدید را بر عهده بگیرد. چه کسی بهتر از یک متخصص با تجربه پزشکان آینده را آموزش می دهد؟ برخی از جراحان مغز و اعصاب بخشی یا کل روزهای خود را برای آموزش دانشجویان دکتری در کالج های پزشکی یا آموزش در بیمارستان ها می گذرانند. این جراحان مغز و اعصاب ممکن است انجام سایر وظایف را کنارگذاشته و به صورت تمام وقت تدریس کنند یا بخشی از روز را تدریس کنند و سایر وظایف خود را در ساعات باقی مانده انجام دهند.

دیدگاه کاربران

 • مريم
  ۱۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام دکتر من یه زن ٢٣سالمه از وقتی مریض شدم افسردگی شدید گرفتم اصلا مغرم تو سرم حس نمیکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button