دیسک گردن : علل ، علائم و درمان های جدید !

دیسک گردن، از مشکلات شایع و پرآزار در زندگی است که بسیاری از افراد با آن روبرو می‌شوند. این حالت یک نوع بیماری مربوط به ستون فقرات گردن است که باعث درد گردن، محدودیت حرکت و تحت تأثیر قرار گرفتن عملکرد روزمره انسان می‌شود . با توجه به فراگیری این بیماری و تأثیر آن بر کیفیت زندگی افراد، شناخت دقیق این مشکل و راهکارهای مؤثر برای پیشگیری و درمان آن امری بسیار ضروری است.

این بیماری ممکن است شدید و گاه مختصر باشد. شدت درد ممکن است گاه به قدری زیاد باشد که حتی اجازه خواب راحت به فرد بیمار را ندهد. در مواردی هم به حدی گذرا و مختصر است که حتی ممکن است بدون انجام هیچ عمل خاص و بدون مصرف دارویی برطرف شود. در این مطلب به بررسی علائم ، روش های تشخیص و درمان دیسک گردن خواهیم پرداخت . 

دیسک گردن

 دیسک گردن چیست ؟ 

بیماری دیسک گردن یا cervical disc disease به بروز مشکلاتی در دیسک های موجود در قسمت گردنی ستون فقرات گفته می شود که در این بیماری دیسک ها ممکن است به دلیل فرسایش (کهولت سن)، سایش یا ترک خوردن یا فشار ناشی از ضربه یا تصادف ،باعث فشار بر روی عصب های موجود در اطراف دیسک شوند.
دیسک گردن ممکن است باعث درد گردن، درد شانه، بازو یا دست، احساس خم شدگی گردن، سردرد، سرگیجه، تنگی نفس و احساس فشار در گردن و شانه شود.

راه و روش های تشخیص دیسک گردن

برای تشخیص ، معاینه توسط پزشک متخصص ، اسکن MRI و سایر آزمایشات تشخیصی صورت می گیرد . زیرا ممکن است درد گردن ناشی از بروز مسائل دیگر باشد و درد آن طی مدت زمان کوتاه بهبود یابد . بد خوابیدن ، استفاده از بالشت نامناسب یا چرخش ناگهانی گردن از این موارد هستند . راه های صحیح تشخیص دیسک گردن شامل موارد زیر می باشد : 

 1. معاینه توسط پزشک متخصص 
 2. اسکن MRI
 3. پرتو نگاری یا سی تی اسکن  
 4. آزمایش میلوگرام

بیشتر بخوانید : نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن و انتخاب بالش مناسب

علل ابتلا به دیسک گردن

افراد با علل مختلفی دچار بیماری دیسک گردن می شوند . شایع ترین علت های ابتلا به دیسک گردن شامل : صدمات ناشی از تصادفات ، مصدومیت در اثر ورزش های سنگین ، فرسایش دیسک بر اثر کهولت سن ، مشاغل سنگین و طاقت فرسا ، عوامل ژنتیکی و یا حرکات ناگهانی و سریع است . در ادامه به بررسی هر کدام از این علل می پردازیم :

صدمات ناشی از تصادفات

در بسیاری از تصادفات، مهره های ستون فقرات یا مهره های گردن دچار جابجایی و یا فتق دیسک می شوند که درد شدید و ناگهانی در شخص ایجاد می کند. 

صدمات ناشی از ورزش های سنگین

بعضی اوقات ورزشکاران اقدام به انجام و اجرای ورزش های سنگین یا فوق سنگین می کنند و در برخی مواقع نیز ممکن است ورزشی سنگین در رابطه با گردن انجام دهند که منجر به کشیدگی شدید و دور شدن مهره های گردن و نهایتا فتق دیسک شود.

فرسایش دیسک های گردن بخاطر پیری

یکی از دردهایی که در پیری و سنین بالا ممکن است به سراغ افراد بیاید دردهای ستون فقرات و همچنین دیسک گردن می باشد. هر شخصی در طی زندگی و به مرور زمان ممکن است کارهای سبک یا سنگینی انجام دهد که منجر به فرسایش آهسته و تدریجی دیسک های گردن شود. این موضوع در سنین بالاتر منجر به ایجاد دردهای شدید در ناحیه گردن خواهد شد که از جمله موارد ابتلا به دیسک گردن به شمار می آید.

اشتغال به مشاغل سنگین و طاقت فرسا

برخی مشاغل به گونه ای هستند که به مرور زمان منجر به سایش یا فرسایش دیسک های ستون فقرات به ویژه در ناحیه گردن می شوند. در مواردی حتی رانندگی طولانی یا پشت میزنشینی طولانی هم می تواند پس از مدت های زیاد و یا سال ها بعد منجر به دیسک گردن در فرد شود.

یک حرکت ناگهانی و سریع

در برخی مواقع ممکن است فرد به دلیل یک چرخش ناگهانی گردن و یا خم شدن زیاد و راه رفتن نیز دچار دیسک گردن شود که بهتر است در این مواقع جهت تشخیص صحیح درد و نوع آن به پزشک متخصص مراجعه نمود.

عوامل ژنتیکی

برخی از افراد ممکن است به دلیل عوامل ژنتیکی بیشتر در معرض خطر باشند.

نشانه ها و علائم دیسک گردن

شایع ترین علائم دیسک گردن با توجه به شدت و نوع بیماری شامل : احساس درد در گردن ، درد شانه و بازو ، احساس ضعف در عضلات سرشانه و کتف ، بی حسی ، اختلال در کنترل و بلند کردن اجسام است .

همچنین سایر علائم عبارتند از :

 • کاهش قدرت 
 • تنگی نفس یا خستگی
 • سردرد
 • سوزش
 • تعادل ضعیف

اگر هرکدام از علائم ذکر شده را تجربه می کنید ، بهتر است به پزشک متخصص ستون فقرات مراجعه نمایید 

برای اطلاعات بیشتر فرق دیسک گردن و آرتروز گردن چیست؟ هر کدام چه علائمی دارند؟ را مطالعه کنید !

علائم دیسک گردن

درمان دیسک گردن 

درمان دیسک گردن بستگی به شدت علائم، محل و میزان فشار بر روی عصب ها، و وضعیت جسمانی شما دارد. روش های درمانی دیسک گردن شامل : مصرف دارو های ضد التهاب غیراستروئیدی ، فیزیوتراپی ، لیزردرمانی ، اوزون تراپی و جراحی است .

خوشبختانه امروزه به دلیل پیشرفت های چشمگیر در حوضه های مختلف درمانی و پزشکی و همچنین تجهیز دستگاه های تشخیص و درمان پزشکی، جهت درمان راه های فراوانی پیش روی بیمار قرار گذاشته اند. در ادامه با  رایج ترین و جدید ترین راه های درمان دیسک گردن آشنا خواهیم شد :

بیشتر مطالعه کنید : آیا دیسک گردن خوب میشود ؟ عوامل و راه های درمانی

مصرف دارو و استراحت

اولین راه درمان به تشخیص پزشک متخصص، مصرف دارو در زمان های منظم و مشخص است. معمولا پمادهای مخصوص ماساژ گردن و همچنین یک گردن بند طبی پنبه ای (مخصوص بستن و ثابت نگه داشتن گردن) و نهایتا استراحت مطلق برای بیمار تجویز می شود.
در این روش در صورتی که مشکل دیسک گردن جزئی و سطحی و مختصر باشد، معمولا مشکل کمتر از دو سه هفته و نهایتا ممکن است یک ماهه برطرف شود ولی در صورت حاد بودن ممکن است حتی چندین ماه یا سال هم زمان نیاز داشته باشد. طبیعتا مصرف دقیق داروها و انجام اعمال توصیه شده پزشکی به همراه استراحت مطلق می تواند روند درمان را تسریع بخشد و مدت درمانی را کاهش دهد.

عمل جراحی

در مواردی که سایر درمان های رایج موثر واقع نمی شود و یا میزان درد در فرد بسیار بالاست و بیماری نیز بسیار حاد است، پزشک و جراح متخصص اقدام به انجام عمل جراحی باز روی مهره های گردن بیمار می کند. این عمل اغلب چند ساعت طول می کشد. فراموش نشود که روند بازیابی بهبود کامل در ناحیه گردن ممکن است حتی ماه ها پس از عمل هم زمان ببرد که این موضوع به عملکرد جراح و همچنین شدت بیماری و میزان استراحت بیمار دارد.
عمل جراحی دیسک گردن هم می تواند از جلو گردن و هم از ناحیه ی پشتی آن انجام شود و این موضوع به تشخیص پزشک و جراح متخصص تعیین می شود. این نوع جراحی جهت خارج کردن دیسک میان مهره ای انجام می شود.

همچنین مطالعه کنید : مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

ورزش و فیزیوتراپی

از دیگر روش های درمان دیسک گردن می توان به انجام ورزش های مخصوص و گذراندن دوره های فیزیوتراپی اشاره کرد. در این روش شخص بیمار در طی روز و هفته اقدام به اجرا و انجام یک سری ورزش های نسبتا سبک و مخصوص گردن و البته به دستور فیزیوتراپیست می نماید. در این روش هم ممکن است پزشک فیزیوتراپیست به بیمار علاوه بر توصیه ورزش های مخصوص، مالش و استفاده از یک نوع پماد برای گردن را نیز تجویز کند.
بخشی از درمان به روش فیزیوتراپی شامل انجام ورزش ها و نرمش های تقویتی به دستور پزشک است. در این روش همچنین ورزش های مخصوص ستون فقرات، دیسک های گردن و همچنین شانه ها و کتف بیمار توصیه خواهد شد. جالب است بدانید که امروزه روش درمانی ورزشی یوگا نیز به کمک درمان دیسک گردن آمده است.

تزریق استروئید

گاه به دلایل مختلف ممکن است پزشک متخصص اقدام به تزریق استروئید به میان مهره ها و در جایگاه دیسک ها نماید. در این روش پزشک با یک فلوروسکوپی، استروئید را به بافت های میان مهره ای بیمار تزریق می کند تا مقداری از درد ناشی از مهره های روی هم را در وی کاهش دهد.
البته توجه داشته باشید که در صورتی که گردن بیمار دچار فتق کامل شده باشد انجام تزریق استروئید هیچ تاثیری در درمان بیماری نخواهد داشت و حتی ممکن است سبب تسکین درد نیز نشود.
اغلب روند و فرآیند تزریق استروئید طی چهار پنج روز صورت می گیرد و به طور موقت در تسکین درد ناشی از دیسک گردن موثر است اما درمان قطعی و برطرف کننده کل بیماری نیست و اغلب در مواقعی که شخص بیمار تحمل دردهای فعلی را ندارد و هنوز اقدام به عمل جراحی هم نکرده است انجام می شود.

درمان دیسک گردن

لیزر درمانی

در درمان دیسک گردن با لیزر هیچگونه عمل جراحی بازی روی گردن بیمار انجام و اجرا نمی شود، تنها توسط دستگاه مخصوص، پرتوهای لیزر به نقاط مخصوص از گردن و دیسک ها تابیده می شود. این روش یکی از کم تهاجمی ترین روش های درمان دیسک گردن به شمار می آید. البته در این مورد یک برش مختصر و کمتر از یک اینچ در ناحیه دچار مشکل ایجاد می کنند و با لیزر مابقی کار را انجام می دهند.
یکی از مزایای درمان لیزری دیسک گردن، تسریع روند درمان و بهبودی است و همچنین عوارض کمتری نسبت به سایر درمان ها و جراحی ها به دنبال خواهد داشت. امروزه روش درمان دیسک با لیزر به دلایلی که بیان شد بیش از پیش رواج یافته است و توسط بسیاری از پزشکان متخصص نیز توصیه می شود.

تزریق گاز اوزون

اوزون تراپی یا درمان دیسک گردن با تزریق گاز اوزون نیز یکی دیگر از جدیدترین راه های درمان دیسک و دردهای گردن به شمار می آید که طی سال های اخیر رونق فراوانی یافته است. البته توجه داشته باشید که این روش در هر شرایطی و هر میزان از بیماری انجام نمی شود و به عبارتی همیشه توصیه نمی شود.
در روش درمان دیسک گردن با اوزون، پزشک متخصص یا جراح اقدام به تزریق گاز اوزون به میان مهره ها یا همان دیسک ها می کند. اوزون همان گاز دارای سه اتم اکسیژن می باشد. تزریق گاز اوزون به دیسک گردن در بسیاری مواقع موثر واقع شده است و حتی گاه تزریق مقدار اندک گاز اوزون نیز می تواند منجر به بهبودی شخص بیمار شود.

درمان دیسک گردن با طب وسنتی و دارو های گیاهی

در طب سنتی نیز گیاهان و نسخه های زیادی جهت درمان دیسک گردن و دردهای گردنی تجویز شده است که در ادامه به برخی از مهم ترین و رایج ترین آن ها می پردازیم. درمان طب سنتی دیسک گردن شامل : مصرف کلشی‌سین است که از گل های زعفران در فصل پاییز به دست می آید. این دانه ها را کوبیده و در آخر در هر ۲ ساعت یک نوبت یعنی نیم میلی گرم از این پودر را مصرف نمایید.
دومین داروی گیاهی که برای درمان دیسک گردن مناسب است ، مالیدن پماد قوی فلفل قرمز به نقاط آسیب دیده گردن و ستون فقرات است. دقت داشته باشید که پس از استفاده از این پماد گیاهی حتما دست هایتان را با آب و صابون بشویید تا اشتباها دست فلفلی به چشمانتان نزنید.

سخن نهایی

در این مطلب آموختیم که مهره های ستون فقرات و گردن به دلایل مختلف ممکن است دچار فرسایش، فتق و یا دیسک و بیرون زدگی شوند که طبیعتا دردهای متفاوتی در نواحی گردن و کمر به وجود می آورد. در این مطلب به هفت راه درمان دیسک گردن اشاره نمودیم. فراموش نکنید که روش درمان موثر در هر فردی متفاوت است و تشخیص این موضوع فقط توسط جراح ستون فقرات امکان پذیر است.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button