جراحی دیسک گردن: راهنمای جامع مزایا، هزینه‌ها و عوارض جراحی!

دیسک گردن می‌تواند انواع مختلفی از درد را ایجاد کند یا بدون علامت باشد. این درد می‌تواند از یک درد گردن ، بازو یا دست گرفته باشد و به نواحی اطرافش هم منتقل شود. گاهی ممکن است بی‌حسی بازو یا دست نیز وجود داشته باشد. همچنین دیسک فتق گردنی ممکن است از ضربه یا آسیب گردن ناشی شود، اما علائم معمولاً خود به خود شروع می‌شوند.
در این مقاله به انواع جراحی دیسک گردن، چگونگی جراحی دیسک گردن، کارهایی که باید قبل و بعد عمل دیسک گردن انجام دهیم، زمان بهبودی و فعالیت هایی که برای بهبودی لازم است صحبت می کنیم. همراه ما باشید.

جراحی دیسک گردن

چه زمانی به جراحی دیسک گردن نیازمند می‌شویم؟

بیشتر موارد درد دیسک گردنی را می توان با درمان های غیر جراحی، مانند داروهای ضد درد بدون نسخه، فیزیوتراپی برای تقویت و کشش گردن، کمپرس یخ یا گرما و یا تغییرات فعالیت برای جلوگیری از حرکات دردناک تر، رفع کرد. گاهی اوقات برای کمک به آرام کردن درد و پیشرفت توانبخشی، ممکن است به استروئیدهای خوراکی یا تزریق ریشه عصب اپیدورال و کنتراست نیاز باشد. در مرحله اخر اگر علائم درد به انواع درمان غیر جراحی پاسخ ندهد؛ به جراحی دیسک گردن نیازمند می شویم.

جراحی تعویض دیسک گردنی چیست؟

جراحی تعویض دیسک گردنی شامل برداشتن دیسک گردن بیمار و جایگزینی آن با دیسک مصنوعی است. ابتدا دیسک آسیب دیده برداشته شده و مهره های بالا و پایین برای جلوگیری از حرکت با هم ادغام می شوند.
استفاده از دیسک مصنوعی برای جایگزینی دیسک گردن طبیعی شما نوع جدیدی از درمان است که اخیراً توسط FDA تأیید شده است. جراحی تعویض دیسک این مزیت را دارد که باعث حرکت بیشتر و ایجاد فشار کمتر بر روی مهره های باقی مانده شما نسبت به جراحی سنتی دیسک گردن می شود.

انواع جراحی دیسک گردن

انواع جراحی دیسک گردن

بسته به شدت، مهره و صلاح دید پزشک یکی از روش‌های زیر به منظور جراحی دیسک گردن استفاده می‌شود. انواع روش‌های جراحی دیسگ کردن عبارت‌اند از:

دیسککتومی  گردن

پرکابردترین روش جراحی دیسک گردن است که به کمک آن بخشی از دیسک برداشته می‌شود و به دو نوع قدامی و خلفی تقسیم می‌شود. ( در ادامه به توضیح کامل آن می‌پردازیم.)

آرتروپلاستی (دیسک مصنوعی)

 آرتروپلاستی یا جراحی دیسک مصنوعی گردن، نوعی عمل تعویض مفصل است که شامل قراردادن دیسک مصنوعی گردن در فضای بین مهره‌ای پس از برداشتن دیسک گردن است.

لامینکتومی گردن 

 لامینکتومی گردنی یک عمل جراحی ستون فقرات است که شامل برداشتن مقداری از استخوان خلفی برای کاهش فشار اضافی روی اعصاب در ستون فقرات گردنی یا گردن است. برای تسکین علائم تنگی نخاع، باریک شدن کانال نخاعی، می‌توان لامینکتومی گردنی انجام داد.

فورامینوتومی خلفی

 این جراحی کم تهاجمی برای کاهش فشار ریشه عصب در هنگام خروج از کانال نخاعی از طریق فضای بین دو مهره استفاده می‌شود. این عملیات این فضا را که فورامن نامیده می‌شود، بزرگ می‌کند.

همجوشی خلفی

در حالی که ادغام دو مهره به یکدیگر ممکن است خم‌شدن و پیچش تنه را محدود کند، بسیاری از بیماران احساس می‌کنند که دامنه حرکت آنها بهبودیافته است زیرا درد آنها کاهش‌یافته است.

دیسککتومی  گردن چیست؟

دیسککتومی در لغت به معنای “بریدن دیسک” است و می‌توان آن را در هر نقطه از ستون فقرات از گردن تا کمر انجام داد. دو روش دیسککتومی وجود دارد:

 • دیسککتومی قدامی
 • دیسککتومی خلفی

جراحی دیسککتومی قدامی

اگر جراح از جلو ستون فقرات از طریق ناحیه گلو به دیسک آسیب‌دیده دست پیدا کند دیسککتومی قدامی گفته می‌شود. اگر جراح از پشت ستون فقرات به دیسک آسیب‌دیده دست پیدا کند دیسککتومی خلفی گفته می‌شود.

 در دیسککتومی قدامی با کنارگذاشتن عضلات گردن، نای و مری، دیسک و مهره‌های استخوانی در معرض دید قرار می‌گیرند. جراحی از جلوی گردن بیشتر از پشت قابل‌دسترسی است؛ زیرا بدون ایجاد مزاحمت در نخاع، اعصاب نخاعی و عضلات قوی گردن می‌توان به دیسک دست‌یافت. بسته به علائم خاص شما، ممکن است یک دیسک (تک سطح) یا بیشتر (چند سطح) برداشته شود.
 پس از خارج‌شدن دیسک، فضای بین مهره‌های استخوانی خالی است. برای جلوگیری از ریزش و مالش مهره‌ها به یکدیگر، پیوند استخوان اسپیسر قرار داده می‌شود تا فضای دیسک باز را پر کند. پیوند به‌عنوان نمایش بین دو مهره برای ایجاد همجوشی ستون فقرات عمل می‌کند. پیوند استخوان و مهره‌ها با صفحات فلزی و پیچ در جای خود ثابت می‌شوند. بعد جراحی، بدن روند طبیعی ترمیم خود را آغاز می‌کند و سلول‌های جدید استخوانی در اطراف پیوند رشد می‌کنند. بعد از ۳ تا ۶ ماه، پیوند استخوان باید به دو مهره متصل شود و یک قطعه استخوان جامد تشکیل دهد.

جراحی دیسککتومی خلفی 

در این روش جراحی بیمار به شکم خوابیده می شود و در ناحیه گردن حدود ۱۰سانت برش ایجاد می شود سپس دیسک بیرون زده با یک دیسک سالم تعویض می گردد و یا اینکه دیسکی که بر روی رشته اعصاب فشار وارد کرده است خارج می شود.این جراحی معمولا در بیمار هایی که دچار تنگی کانال سرویکال شه اند ایجاد می شود و حدود ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از این جراحی بیمار ترخیص می شود. 

انواع پیوند استخوان

همانطور مه در ابلا ذکر کردیم، درکنار دیسککتومی گردن ممکن است به گیوند استخوان نیز نیاز باشد. پیوند استخوان از منابع بسیاری حاصل می شود. هر نوع دارای مزایا و معایبی است. انواع پیوند استخوان عبارت‌اند از:

 • استخوان اتوگرافت
 • استخوان آلوگرافت
 • جایگزین پیوند استخوان

استخوان اتوگرافت

استخوان اتوگرافت که از بدن خودتان می‌آید. جراح سلول‌های استخوانی مورد نیاز را از لگن بدن شما می‌گیرد. این پیوند سرعت همجوشی بیشتری دارد؛ زیرا دارای سلول‌ها و پروتئین‌های رشد دهنده استخوان است. عیب آن در درد استخوان ران شما پس از جراحی است. برداشت پیوند استخوان از مفصل ران شما همزمان با جراحی ستون فقرات انجام می‌شود. استخوان برداشت شده حدود نیم اینچ ضخامت دارد؛ کل ضخامت استخوان برداشته نمی‌شود، فقط نیمه لایه بالایی آن برداشته خواهد شد.

استخوان آلوگرافت

در این روش استخوان از افرادی گرفته می‌شود که اعضای بدن خود را پس از مرگ اهدا کرده‌اند. این پیوند سلول یا پروتئین رشد استخوانی ندارد، بااین‌وجود به‌راحتی در دسترس است و نیاز به برداشت استخوان از لگن را از بین می‌برد. آلوگرافت به شکل دونات است و مرکز آن با تراشه‌هایی از بافت زنده استخوان گرفته شده از ستون فقرات شما در حین جراحی است.

جایگزین پیوند استخوان 

جایگزین پیوند استخوان از پلاستیک، سرامیک یا ترکیبات قابل‌جذب که توسط انسان ساخته می‌شود. این ماده پیوند که اغلب قفس نامیده می‌شود، دارای تراشه‌هایی از بافت استخوان زنده است که از ستون فقرات شما در حین جراحی گرفته شده است.

بهترین نتیجه با کدام جراحی دیسک گردن بدست می‌آید؟

بعد از همجوشی ممکن است متوجه کاهش حرکت گردن شوید، اما این بسته به تحرک گردن قبل از جراحی و تعداد سطوح بریده شده متفاوت است. اگر فقط یک سطح بریده شود، ممکن است دامنه حرکتی مشابه یا حتی بهتر از قبل از جراحی داشته باشید. اگر بیش از دو سطح بریده شده باشد، ممکن است در چرخاندن سر و بالا و پایین نگاه‌کردن محدودیت‌هایی را مشاهده کنید. جایگزینی‌های دیسک مصنوعی با حفظ حرکت به‌عنوان جایگزینی برای همجوشی ظاهر شده‌اند. مشابه جایگزینی زانو، دیسک مصنوعی به فضای مفصل آسیب‌دیده وارد می‌شود و حرکت را حفظ می‌کند، در حالی که همجوشی حرکت را از بین می‌برد. نتایج دیسک مصنوعی در مقایسه با همجوشی مشابه است، اما نتایج طولانی‌مدت حفظ حرکت و بیماری سطح مجاور هنوز ثابت نشده است. با جراح خود درمورد اینکه همجوشی یا جایگزینی دیسک مصنوعی برای شما مناسب‌تر است یا خیر صحبت کنید.

مراقبت های بعد از جراحی دیسک گردن

جراحی دیسک گردن چگونه انجام می‌شود ؟

روند جراحی دیسک گردن به روش انجام جراحی بستگی دارد. به طور کلی درست قبل از شروع روند، شما یک تزریق داخل وریدی (IV) دارید که می‌توانید مایعات و داروهایی برای آرامش و خواب دریافت کنید. گاهی دارو از طریق وریدی برای بیهوش کردن شما انجام می‌شود و یک لوله در گلو شما قرار داده شود تا از راه هوایی شما محافظت کرده و تنفس شما را تکمیل کند. عمل دیسک گردن  بسته به اینکه کدام یک از روش‌های بالا باشد ممکن است چند ساعت طول بکشد. 

در هنگام عمل دیسک گردن فرآیند زیر اتفاق می افتد؛

 • مانیتورها برای بررسی قلب ، فشار خون و میزان اکسیژن شما قرار می‌گیرند.
 • ناحیه گردن شما که محل برش ایجاد می‌شود با یک محلول مخصوص برای از بین بردن میکروب های پوست تمیز می‌شود.
 • یک برش یک تا دو اینچی (برش جراحی) در کنار یا جلوی گردن شما ایجاد می‌شود.
 • ساختارهای مهم گردن با احتیاط به پهلو منتقل می‌شوند تا جایی که جراح بتواند استخوان های مهره ها و دیسک گردن را ببیند.
 • دیسک گردنی که در حال تعویض است برداشته می‌شود.
 • دیسک مصنوعی در فضای خالی دیسک محکم شده است.
 • برش با استفاده از بخیه های قابل جذب زیر پوست بسته می‌شود. سپس پوست با بخیه هایی که هر گونه زخم را به حداقل می‌رساند با دقت بسته می‌شود.
 • یک پانسمان کوچک روی محل برش زده می‌شود. گاهی یک گردنبند طبی روی گردن شما گذاشته می‌شود تا حرکت گردن را محدود کند تا شما زودتر بهبود یابید.
 • برخی از مراحل ممکن است کمی متفاوت از مراحل ذکر شده در بالا باشد. با جراح خود در مورد آنچه ممکن است در طی عمل شما اتفاق بیفتد صحبت کنید.

خطرات احتمالی جراحی دیسک گردن

مانند هر روش جراحی دیگری، جراحی دیسک گردن نیز می‌تواند خطراتی در طول جراحی با خود به همراه داشته باشد. باید این نکته را در نظر بگیرید که انتخاب جراح ماهر و رعایت نکات قبل وبعد از عمل، می‌تواند خطرات ناشی از جراحی را به طور چشمگیری کاهش داده و اثر نامطلوبی به جا نگذارد. با این حال موارد زیر در برخی از بیماران دیده شده است:

 • واکنش به ماده بیهوشی
 • خون ریزی
 • عفونت
 • آسیب عصبی
 • نشت مایع نخاعی
 • تغییر در صدا
 • سکته
 • مشکل تنفس
 • مشکل در بلعیدن
 • عدم تسکین علائم
 • دیسک مصنوعی شکسته یا شل شده
 • نیاز به تکرار جراحی

بسته به شرایط پزشکی خاص شما ممکن است خطرات دیگری نیز داشته باشد. اما به طور کلی این جراحی ایمن است و قبل از انجام تمامیم موراد ذکر شده بررسی خواهند شد.

قبل از جراحی دیسک گردن چه کارهایی باید انجام دهیم؟

 • هفت روز قبل از عمل ، از هیچ داروی ضد التهابی یا NSAIDS (سلبرکس ، ایبوپروفن ،advil،aleve،naprosyn وغیره) استفاده نکنید زیرا این امر می تواند بر روی همجوشی ستون فقرات تأثیرات بدی بگذارد و باعث خونریزی طولانی مدت شود.
 • لطفاً توجه داشته باشید که افراد سیگاری به طور قابل توجهی خطر ترمیم زخم بعد از عمل را دارند به همین علت باید حداقل دو هفته قبل و بعد از جراحی با قطع سیگار موافقت کنید.
خطرات بعد از جراحی دیسک گردن

‌عوارض جراحی دیسک گردن

جراحی گردن می‌تواند عوارضی ر اایجاد کنه که برخی از آنان در طی روند نقاهت برطرف می‌شود و برخی نیاز به درمان‌های همراه دارد. ممکن است بلافاصه پس از عمل موارد زیر را تجربه کنید:

 • عفونت زخم جراحی 
 • سرگیجه و حالت تهوع بعد از بیهوشی 
 • ناتوانی حسی و حرکتی 
 • سفت شدن عضلات 

موارد زیر نیز از عوارضی هستند که باید توسط پزشک بررسی شده و تحت پیگیری قرار گیرند:

 • ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه
 • بازگشت بیماری 
 • درد شدید در ناحیه جراحی 

بعد از جراحی دیسک گردن چه فرآیندی رخ می دهد؟

درد بعد از جراحی تعویض دیسک طبیعی است و ممکن است برای بهبود سریعتر به شما داروی مسکن داده شود. بیشتر افراد نیاز دارند یک یا دو روز را در بیمارستان بمانند.

در بیمارستان

 • تزریق مایعات داخل وریدی ممکن است تا زمانی که بتوانید از طریق دهان مایعات را به خوبی بنوشید ادامه یابد. هنگامی که قادر به نوشیدن به طور عادی بودید، می توانید رژیم غذایی عادی خود را هم شروع کنید.
 • در صورت نیاز به استفاده از داروهای ضد درد ادامه خواهید داد.
 • می توانید بعد از به دست آوردن توانایی کامل خود از رختخواب بلند شوید و حرکت کنید.

در خانه

بهبودی و توانبخشی ممکن است برای هر فرد کمی متفاوت باشد ، اما به طور کلی :

 • از یک پشت بند طبی نرم یا سفت استفاده کنید.
 • برای برداشتن بخیه بهتر است به جراح خود مراجعه کنید.
 • به تدریج بازگشت به فعالیت های عادی را شروع می کنید. شما باید از جراح خود در مورد هرگونه محدودیت در فعالیت های روزانه و زمان استحمام بپرسید.
 • برای برخی از بیماران لازم است که بعد از چند هفته فیزیوتراپی را شروع کنند.
 • باید بتوانید ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل به فعالیت های کامل خود برگردید.

چه مراقبت هایی بعد از جراحی دیسک گردن باید انجام دهیم؟

 • بعد از حدود یک هفته اگر احساس درد نکنید، می‌توانید رانندگی کنید. هنگام رانندگی نیز نباید به خود فشار بیاورید.
 • از خم‌کردن و انجام حرکات شدید ستون فقرات گردنی خودداری کنید. اگر فیزیوتراپی برایتان تجویز شده باشد حرکات گفته شده را دقیق انجام دهید.
 • اگر گردن‌بند طبی تجویز شده است، باید همیشه آن را بپوشید، می‌توانید در زمان استحمام آن را درآورید.
 • بعد از جراحی به‌محض اینکه برای شما مقدور بود می‌توانید پیاده‌روی را آغاز کنید. پیاده‌روی به جلوگیری از لخته‌شدن خون و افزایش استحکام و قدرت عضلات کمک می‌کند.
 • باند در صورت وجود روز دوم بعد از جراحی برداشته خواهد شد.
 • نوارهای استری باید تا زمانی که جراح بعد از عمل مجدد شما را معاینه نکرده است، در محل برش دست‌نخورده باقی بمانند.
 • روز چهارم بعد از جراحی دوش بگیرید.
 • زمان دوش‌گرفتن بیشتر از ۵ – ۷ دقیقه نباید باشد.
 • هنگام استحمام زخم را مالش ندهید. اجازه دهید آب از محل برش عبور کند، سپس با حوله تمیز خشک کنید.
 • حداقل دو هفته بعد از عمل دیسک گردن بهتر است از وان یا استخر استفاده نکنید.
 • داروهای مسکن درد بسیار یبوست‌آور هستند. داروهای ضد یبوست را می‌توانید در این مدت استفاده کنید.
 • رژیم غذایی با فیبر بالا توصیه می‌شود.
 • از فشاردادن در توالت پرهیز کنید. با یک رژیم غذایی با فیبر بالا و یا استفاده از آب آلو، فیبر مدفوع را نرم نگه دارید.
 • به مدت ۳ ماه از داروهای NSAID (ایبوپروفن، ناپروسین و غیره) یا مهارکننده‌های Cox-2 (Celebrex و غیره) استفاده نکنید.
 • تیلنول را می‌توان برای درد در صورت نیاز مصرف کرد.
 • اگر تایلنول به‌اندازه کافی درد را کاهش نمی‌دهد، از پزشک بخواهید داروهای ضددرد دیگری برای شما تجویز کند.
 • رابطه جنسی پس از جراحی دیسک گردن بهتر است به‌صورت آرام برقرار شود و فشار شدیدی به گردن فرد جراحی شده وارد نشود. 

اگر هر یک از این مشکلات را دارید باید با جراح خود تماس بگیرید!

 • تب سردرد

 • خونریزی

 • قرمزی

 • تورم یا ترشح از محل برش

 • دردی که به داروی مسکن پاسخ نمی‌دهد.

 • بی‌حسی یا ضعف اختلال در بلع

 • تغییر صدا یا گرفتگی صدا

 • مشکل تنفس

هزینه جراحی دیسک گردن چقدر است؟

هزینه جراحی دیسک گردن بر اساس شدت جراحی، روش انجام جراحی، دستمزد پزشک و بیمارستان و بیمه‌ای که تحت پوشش آن قرار دارید متغیر است. جهت تخمین هزینه باید به پزشک مراجعه کرده و ویزیت کامل شوید. از آنجایی که جراحی دیسک گردن تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد، پس از انتخاب بیمارستان و محاسبه هزینه بیمارستان، می‌توانید با بیمه حود تماس حاصل کرده و میزان پوشش بیمه را لحاظ کنید.

دیدگاه کاربران

 • حسین
  ۱۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام پسرم ضایع نخاعی پیدا کرد دیسک مصنوعی گذاشتند مشکل تنفسی داره بدستگاه وصله ایا مشکل برطرف میشه یانه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button