علائم دیسک کمر خفیف، خطرناک و شدید

ستون فقرات انسان با ۲۴ مهره خود تحرک و محافظت را فراهم می‌کند. از آنجا که سیستم اطراف ستون فقرات به خوبی تنظیم شده و کاملاً هماهنگ است. مجاری عصبی در کانال نخاعی اجرا می‌شود که ماهیچه‌ها، اندام‌ها و پوست را با تکانه‌های سراسر بدن تأمین می‌کند. رباط‌ها مهره‌ها را کنار هم نگه می‌دارند، ماهیچه‌های پشت تثبیت می‌شوند و ستون فقرات را حرکت می‌دهند. 

تجربه کمردرد برای بسیاری از ما زمانی که به صورت پراکنده یا طولانی مدت رنج می‌بریم رایج است. این اختلالی است که سن نمی‌شناسد. عمدتاً در بین بزرگسالان شایع است، همچنین در جوان‌ترین و در میان افراد مسن نیز دیده می‌شود، در این میان، فتق دیسک که به دیسک کمر معروف است، یکی از رایج‌ترین تشخیص‌ها برای از کار انداختن کمردرد است که گاهی حتی از ساده‌ترین حرکات نیز جلوگیری می‌کند. در این بخش به بررسی علائم دیسک کمر خفیف، خطرناک و عصبی می‌پردازیم. سپس درمورد پیشگیری از ایجاد هریک و درمان مناسب آن راهکارهایی را ارائه می‌دهیم.

علائم دیسک کمر خفیف، خطرناک و عصبی

علائم دیسک کمر خفیف، خطرناک و عصبی

اساساً علائم ناشی از فتق دیسک به اندازه و محل آن بستگی دارد. اگر فتق دیسک شدیدتر باشد، دیسک ممکن است بر روی نخاع یا اعصاب خارج شده از آن فشار بیاورد.

ساختار‌های اطراف آسیب دیده‌اند – یک واکنش التهابی همراه با تورم در ناحیه ستون فقرات وجود دارد که همچنین فشار روی اعصاب را افزایش می‌دهد. این باعث شکایت معمول دیسک بین مهره‌ای از درد و ناراحتی تا فلج می‌شود.

علائم اصلی بسته به محل فتق دیسک، دردی است که به باسن، پا یا بازو تابش می‌کند.

اغلب، فتق دیسک در ستون فقرات کمری رخ می‌دهد. همچنین به آن فتق دیسک کمر یا پرولاپس LWS نیز گفته می‌شود و این شکایات معمولی دیسک را دارد:

 • شروع کمردرد حاد در قسمت تحتانی ستون فقرات و یا پا‌ها
 • اختلالات حسی (سوزن سوزن شدن، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی) در ناحیه کمر، گاهی اوقات تا پا‌ها یا پا‌ها
 • علائم فلج عضلات پا‌ها 
 • از دست دادن قدرت (به عنوان مثال افتادن عضله پا)
 • مشکل در دفع ادرار یا مدفوع (اورژانس پزشکی! در صورت بروز این مشکلات، باید فوراً به بیمارستان مراجعه کنید )
علائم دیسک کمر

علائم فتق دیسک شدید

فتق دیسک در ستون فقرات کمر شایع‌ترین موارد است. فتق دیسک در ستون فقرات کمر به طور معمول باعث درد خنجری می‌شود که می‌تواند به پشت محدود شود یا به پا‌ها و پا‌ها منتشر شود. بیماران حالت‌های تسکین دهنده دارند و از زور زدن یا سرفه اجتناب می‌کنند که اغلب باعث افزایش درد می‌شود. اگر طناب نخاعی تحت تأثیر قرار گرفته باشد، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی و ضعف عضلانی تا علائم فلج در پا‌ها نیز می‌تواند در اینجا رخ دهد. ماهیچه‌های اسفنکتر مثانه و روده نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. بیمار اغلب به طور همزمان در ناحیه مقعد و ناحیه تناسلی احساس بی‌حسی دارد و دیگر نمی‌تواند به طور داوطلبانه دفع ادرار و مدفوع را کنترل کند.

سیگنال‌های هشدار دهنده ( red flag ) وجود دارد که نباید آن‌ها را نادیده بگیرید! در صورت مشاهده علائم زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • اجابت مزاج کنترل نشده
 • ناتوانی در دفع ادرار
 • بی اختیاری مثانه.
 • ضعف غیرقابل توضیح در بازو‌ها، پا‌ها، انگشتان یا پا‌ها.
 • اختلالات حسی ( پاراستزی ) در اندام‌ها، به عنوان مثال سوزش، سوزن سوزن، بی‌حسی.
 • کمردرد شدید یکنواخت که به موقعیت بستگی ندارد.
 • کمردرد شبانه در حالت استراحت.
 • بدتر شدن قابل توجه کمردرد متوسط.
علائم دیسک کمر خفیف، خطرناک و عصبی

درمان صحیح مشکلات دیسک کمر

اکثر فتق دیسک‌ها را می‌توان به صورت محافظه کارانه (بدون جراحی) درمان کرد. زیرا: فتق دیسک یا برآمدگی دیسک لزوماً نباید علائمی ایجاد کند. عدم تعادل عضلانی در عضلات تنه (به عنوان مثال به دلیل نشستن مداوم) نیز می‌تواند علائم مشابهی ایجاد کند. به همین دلیل در ابتدا درمان محافظه کارانه توصیه می‌شود.

تمرکز درمان در ابتدا درد درمانی است. برای این منظور، پزشک دارو‌هایی را تجویز می‌کند که اثر تسکین دهنده و ضدالتهابی دارند. اگر درد بسیار شدید باشد، می‌توان مسکن یا کورتیزون را نیز به صورت موضعی در محل درد تزریق کرد.

تسکین سریع درد بدون عوارض جانبی

 • فیزیوتراپی
 • روی ناحیه دردناک گرم کنید.
 • تمرینات تقویتی هدفمند (عضلات پشت و شکم)
 • برای استراحت و فعال کردن عضلات پیاده روی کنید.

از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید

موقعیت مناسب باعث تسکین سریع درد برای علائم حاد می‌شود. در ناحیه ستون فقرات کمری می‌توان برای رفع فشار از موقعیت به اصطلاح پله‌ای استفاده کرد. در این حالت پله‌ای، یک منبع گرما (به عنوان مثال بالش زغال سنگ نارس، کیسه گودال گیلاس، پد گرم‌کننده) نیز می‌تواند در ستون فقرات کمری قرار گیرد. بلبرینگ پلکانی فشار وارده بر دیسک‌های بین مهره‌ای را کاهش می‌دهد.

گرما می‌تواند ماهیچه‌های منقبض دردناک کمر را شل کند. علاوه بر مراحل استراحت، ورزش، مانند پیاده روی، همچنان توصیه می‌شود.

شما باید اولین تمرینات حرکتی هدفمند را زود شروع کنید! با این حال، در مرحله حاد درد باید از فشار دادن ستون فقرات با بلند کردن سنگین یا حرکات ناشیانه خودداری کنید.

در صورت افتادگی یا بیرون زدگی در ناحیه ستون فقرات گردنی، علاوه بر مراقبت‌های پزشکی و درمانی، باید تمرینات حرکتی ویژه را نیز در مراحل اولیه شروع کنید.

در مرحله حاد، در اینجا توصیه می‌شود که فشار وارده بر دیسک‌های بین مهره‌ای ستون فقرات گردنی و درد را با دراز کشیدن تا حد امکان آرام در ترکیب با گرما، حمام‌های گرم یا دوش کاهش دهید. علاوه بر این، واحد‌های ورزشی، مانند پیاده روی، نیز در اینجا مفید هستند.

پیشگیری و حمایت رفتاری برای مشکلات دیسک ستون فقرات

هرکسی که در معرض عوامل خطری مانند بی‌تحرکی یا کار سخت یا جسمانی است یا مستعد ژنتیکی است، باید اقدامات پیشگیرانه را برای مقابله با علل فتق دیسک انجام دهد. اساساً موارد زیر صدق می‌کند: عضلات قوی پشت و شکم و بار و حرکت متعادل بهترین راه برای جلوگیری از فتق دیسک است.

می‌توانید با تمرینات خاصی که باعث تقویت کمر و شکم و تثبیت ستون فقرات می‌شود، عضلات خود را تقویت کنید. ورزش همچنین ماهیچه‌های سالم را تضمین می‌کند.

علاوه بر تمرینات هدفمند و آگاهانه، شما همچنین از طریق حرکات روزمره مانند بالا رفتن از پله‌ها، دویدن و سبک زندگی به طور کلی فعال، کمر خود را تقویت می‌کنید. اما تمدد اعصاب و مدیتیشن نیز به شما در جلوگیری از فتق دیسک کمک می‌کند.

با این شش توصیه رفتاری، می‌توانید از مشکلات کمر جلوگیری کرده و در اولین نشانه مشکلات کمر (مانند دیسک‌های بیرون‌زده) آن‌ها را کاهش دهید:

 ورزش منظم

حتی اگر ورزش نمی‌کنید، باید به دنبال فعالیتی باشید که از آن لذت می‌برید. فقط یک پیاده روی منظم ۳۰ دقیقه‌ای باعث بهبود قابل توجهی در تعادل عضلانی می‌شود و از مشکلات کمر جلوگیری می‌کند. حتی بهتر: ورزش را به طور منظم انجام دهید، به خصوص ورزش‌های دوستانه پشت مانند شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری یا اسکی صحرایی مناسب هستند. مهم است که خودتان بفهمید چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی برای شما خوب است.

تحرک داشتن

برای کار روزمره تعادل ایجاد کنید. به استراحت‌های منظم در وضعیت نشسته توجه کنید، مانند. به عنوان مثال راه رفتن یا انتخاب فعالیت‌های خاصی که در آن می‌توانید‌ ایستاده کار کنید. فعالیت کاری خود را تا حد امکان به طور مساوی بین نشستن پویا، ‌ایستادن و راه رفتن هدفمند تقسیم کنید. با تنظیم جداگانه صندلی اداری، میز و صفحه نمایش، محل کار خود را تا حد امکان بهینه کنید.

تعادل بدنی

در حین فعالیت‌های بدنی یک طرفه برای کمر خود تعادل ایجاد کنید. همین امر در اینجا نیز صدق می‌کند: خودتان بدانید چه چیزی برای شما خوب است: یوگا، ژیمناستیک ستون فقرات، شنا، ژیمناستیک آبی، پیلاتس یا موارد مشابه. کمر همچنین می‌تواند به طور منظم در مرحله استرس، به عنوان مثال با خم شدن آرام به جلو، چرخش لگن، تغییر وزن یا خم کردن کمی زانو‌ها، تسکین یابد.

بلند کردن و حمل اجسام به شیوه صحیح

از حمل وسایل سنگین در مسافت‌های طولانی بدون کمک یا تجهیزات خودداری کنید. اگر بلند می‌کنید و حمل می‌کنید، باید مطمئن شوید که وضعیت شما روی کمرتان ملایم است: هنگام بلند کردن و گذاشتن اجسام سنگین، باید پشت خود را صاف نگه دارید، خم شدن به جلو در مفاصل لگن انجام می‌شود نه در پشت. استفاده هدفمند از فعالیت عضلات شکم از ثبات ستون فقرات حمایت می‌کند.

اجسام سنگین را بدون حبس نفس به بدن خود نزدیک کنید.

دوری از استرس

در مورد کار، خانواده و اوقات فراغت مطمئن شوید که مدیریت زمان خوبی دارید. به استراحت‌های کوچک مانند سونا، مدیتیشن، موسیقی یا آواز خواندن فکر کنید.

کاهش وزن

اضافه وزن به مفاصل و ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند. یک رژیم غذایی سالم و ورزش برای دو طرف مفید هستند و با چاقی مقابله می‌کنند. این در مورد رژیم‌های غذایی سخت نیست، بلکه در مورد عادات غذایی خوب است. خوردن منظم وعده‌های غذایی، خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پرهیز از شیرینی جات و آهسته غذا خوردن اولین گام برای یک رژیم غذایی سالم است. اطمینان حاصل کنید که مایعات کافی (به خصوص آب) مصرف می‌کنید.

فتق دیسک چه زمانی نیاز به جراحی دارد؟

اگر کنترل مثانه و روده دیگر تضمین نشده باشد، عمل بر روی دیسک فتق اجتناب ناپذیر است. همچنین در صورت مشاهده علائم فلج عضلات یا درد بسیار شدید، پزشک درباره احتمال انجام عمل جراحی با شما صحبت خواهد کرد.

فیزیوتراپی یا فیزیوتراپی از چه زمانی باید شروع شود؟

هر چه زودتر شروع کنید. با درمانگر خود صحبت کنید که تا چه حد می‌توانید به خودتان فشار بیاورید و با وجود مشکلات دیسک ستون فقرات چه چیزی برای شما خوب است.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button