تنگی کانال نخاعی کمر و بارداری

زنانی که از تنگی کنال نخاعی رنج می‌برند ممکن است از بدتر شدن وضعیت و درد در دوران بارداری بترسند که به آن ترس از عوارض زایمان طبیعی اضافه می‌شود. با این حال، موارد باید بر روی یک فرد با نظارت مداوم توسط متخصص زنان و ارتوپد ارزیابی شود.

تنگی کانال نخاعی کمر، یک وضعیت ناتوان‌کننده ناشی از باریک شدن حفره ستون فقرات، باعث درد و ضعف در اندام تحتانی و کمر می‌شود. در حالی که اغلب به دلیل سن و فشار بیش از حد بر روی کمر ایجاد می‌شود، تنگی کمر می‌تواند برای اولین بار رخ دهد یا در بارداری بدتر شود به دلیل نیاز‌های اضافی بارداری بر روی ستون فقرات. در حالی که کمردرد یک بیماری شایع در بارداری است، علائم تشدید تنگی کمر می‌تواند یک بارداری سالم را پیچیده کند.

بارداری با تنگی کانال نخاعی کمر

منظور از تنگی کمر چیست؟

تنگی کانال نخاعی کمر اصطلاح پزشکی برای هرگونه باریک شدن کانال نخاعی در امتداد مجرای کمری-خاجی ستون فقرات و در نتیجه فشرده‌سازی نخاع موجود در آن دستگاه است.

تنگی کمر زمانی اتفاق می‌افتد که کانال نخاعی در قسمت تحتانی کمر به دلیل آسیب یا آرتروز منقبض می‌شود. طناب نخاعی و اعصابی که از کانال عبور می‌کنند توسط کانال منقبض فشرده می‌شوند و در نتیجه درد در ناحیه کمر و پا‌ها ایجاد می‌شود. بارداری به دلیل تغییر مرکز تعادل و ترشح ریلکسین، هورمون بارداری که مفاصل را از جمله در ناحیه کمری ستون فقرات شل می‌کند، به ستون فقرات فشار وارد می‌کند.

علائم و نشانه‌های ارتباط بین تنگی کانال نخاعی کمر و بارداری

درد . است. در حالی که کمر درد یک بیماری شایع زنان باردار است، درد تنگی کمر فراتر از درد معمول بارداری است و اغلب با درد در باسن یا پا‌ها همراه است. علاوه بر این، زنان بارداری که در طول بارداری دچار تنگی کانال نخاعی کمرمی‌شوند، ممکن است احساس بی‌حسی و گزگز را در پا‌ها و پا‌های خود گزارش کنند. درد تنگی کمر اغلب با برخی از موقعیت‌های بدن، مانند خم شدن به جلو یا نشستن، کاهش می‌یابد. در موارد نادر، تنگی کمر می‌تواند باعث کنترل مشکلات مثانه و روده شود.

تشخیص تنگی کانال نخاعی در بارداری

اگر پزشک شما مشکوک است که کمردرد بارداری می‌تواند تنگی کانال نخاعی کمرباشد، ممکن است شما را برای مشاوره به یک ارتوپد ارجاع دهد. پزشک معمولاً از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن توموگرافی محوری کامپیوتری (CAT) برای تعیین اینکه آیا از تنگی کمر رنج می‌برید استفاده می‌کند. با این حال، هر دوی این اسکن‌ها معمولاً تا زمانی که دیگر باردار نیستند به تعویق می‌افتند. ممکن است پس از زایمان، پزشک نیاز به برنامه‌ریزی آزمایشات تنگی کمر داشته باشد.

اثرات تنگی کانال نخاعی بر بارداری

تنگی کانال نخاعی کمر می‌تواند اثر ناتوان‌کننده‌ای برای زنان باردار داشته باشد. به دلیل درد، بی‌حسی و ضعف در پشت و پا‌ها، زنان باردار ممکن است نتوانند در فعالیت‌های روزمره زندگی یا ورزش‌های توصیه شده توسط اکثر ارائه‌دهندگان خدمات شرکت کنند. در واقع، حتی تمرینات توصیه شده برای تسکین کمردرد ممکن است برای زنان مبتلا به تنگی کمر بیش از حد استرس‌زا باشد. در طول زایمان، زنانی که تنگی کمر دارند ممکن است بتوانند از آزادی حرکت برای کاهش درد زایمان استفاده کنند.

چگونه درد ناشی از تنگی کانال نخاعی کمر در بارداری را درمان کنیم؟

پزشک شما ممکن است یک رویکرد تدریجی برای درمان تنگی کمر در دوران بارداری پیشنهاد دهد. اول، بسیاری از پزشکان ممکن است ورزش و فیزیوتراپی را به عنوان راهی برای بهبود دامنه حرکتی و سلامت کلی توصیه کنند. پزشکان همچنین ممکن است دارو‌هایی مانند دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و استأمینوفن را برای تسکین درد و التهاب توصیه کنند. مطمئن شوید که دارو‌ها در بارداری منع مصرف ندارند. در موارد نادر، جراحی برای رفع تنگی کمر مورد نیاز است، اگرچه این امر احتمالاً پس از زایمان قابل انتظار است.

به طورکلی چه هنگام بارداری و چه شرایط عادی، جراحی آخرین گزینه برای درمان تنگی کانال نخاع است. در صورتی که شرایط بیمار بسیار حاد باشد و حتی دچار بیرون زدگی دیسک کمر شود، توصیه اول این است که جراحی بعد از زایمان انجام شود.

زایمان با تنگی کانال نخاعی

روند زایمان برای زنی که مشکلات کمری دارد یک  پروسه حساس است و باید با مشورت بین متخصص مغز و اعصاب و زنان و زایمان صورت بگیرد. 

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button