پارگی دیسک کمر چیست و چگونه درمان می شود؟

دیسک های ستون فقرات بالشتک های ضربه گیر بین مهره ها هستند. مهره ها نیز استخوان های بزرگ ستون فقرات هستند. اگر ستون فقرات باز شود و دیسک ها به سمت بیرون بیایند ، می توانند به اعصاب اطراف نخاع فشار وارد کنند  یا “فشرده کنند”. این موضوع به عنوان پارگی ، فتق یا لغزش دیسک کمر شناخته می شود.
پارگی دیسک کمر باعث کمردرد شدید و گاهی اوقات درد در پشت ساق پا می شود که به درد سیاتیک معروف است. معمولاً علائم پارگی دیسک پس از چند هفته تا یک ماه به خودی خود بهبود می یابد. اگر این مشکل ماه ها ادامه داشته باشد و مزمن شود ، می توانید در نهایت جراحی را انتخاب کنید.

پارگی دیسک کمر

علائم پارگی دیسک کمر

کمردرد شدید به خودی خود ممکن است از علائم پارگی دیسک باشد ، اما این موضوع همچنین می تواند ناشی از کشیدگی یا پیچ خوردگی عضلات ، تاندون ها و رباط ها باشد. با این حال ، کمردرد همراه با دردی که در پشت یک یا هر دو پا تابش می یابد(سیاتیک) معمولاً به فتق دیسک یا پارگی اشاره دارد. علائم نشان دهنده سیاتیک عبارتند از:

 • درد شدید در پشت باسن و پا (معمولاً یک پا)
 • سوزن سوزن شدن در بخشی از پا یا در تمام پا
 • ضعف در پا

اگر دیسک شما پاره شده باشد ، در صورت خم شدن با پاهای صاف یا نشستن ، ممکن است درد سیاتیک بدتر شود. این به این دلیل است که این حرکات عصب سیاتیک را فشرده می کنند. همچنین هنگام عطسه ، سرفه یا نشستن روی توالت ممکن است احساس درد شدیدی داشته باشید.

علل ایجاد پارگی دیسک

به طور معمول، ویژگی الاستیکی دیسک ها اجازه می دهد، نیروهای وارده بر روی ستون فقرات هنگامی که شما پیچ و تاب می خوردید، خم می شوید و یا چیزی را بلند می کنید،جذب شده و به ستون فقرات آسیب نرسد. با پیری، دیسک ها نیز شروع به فرسوده شدن می کنند. دیسک ها ممکن است از جای خود کمی بیرون بیایند و یا متورم شوند، مانند یک تایر فرسوده. یا مواد ژلاتینی داخل دیسک شروع به خشک شدن  سخت تر شدن می کند، در این شرایط لایه های دیواره فیبروس دیسک شروع به جدا شدن و فرسایش می کند.

اگر یک دیسک آسیب دیده در نزدیکی اعصاب ستون فقرات باشد، می تواند آن ها را ملتهب کند. پارگی دیسک در قسمت پایین کمر معمولا بر ریشه های عصبی سیاتیک تأثیر می گذارد که از ستون فقرات در هر دو طرف دیسک خارج می شود. اعصاب سیاتیک از طریق باسن عبور می کنند، و به پایین پا می روند، به همین دلیل شما احساس درد، سوزش و بی حسی را در آن مکان ها احساس می کنید.

دیسک های ضعیف ممکن است در نتیجه یکی از فعالیت های روزمره و کار، یا بخاطر ورزش، حوادث اتومبیل، یا سقوط، مستعد ابتلا به پارگی باشند. اغلب دشوار است که پارگی دیسک را به یک رویداد خاص متصل کرد، زیرا ممکن است به عنوان بخشی از روند پیری و فرسودگی دیسک رخ دهد.

روش های تشخیص پارگی دیسک

پزشکان اغلب می توانند پارگی دیسک را براساس علائم بیمار، به ویژه علائم سیاتیک تشخیص دهند. به این دلیل که اعصاب آسیب دیده در نزدیکی دیسک ها مناطق مختلف باسن و پاها را تحت تأثیر قرار می دهد.
ممکن است فرض کنید پزشک برای جستجوی دیسک آسیب دیده باید سی تی اسکن یا MRI بخواهد. با این حال ، در بسیاری از موارد ، یک معاینه دقیق و پاسخ به سوالات دقیق در مورد علائم و سابقه مشکل برای تشخیص قابل اعتماد کافی است. در میانسالی ، دیسک ها اغلب از نظر MRI غیرطبیعی به نظر می رسند اما باعث درد و یا مشکلات دیگری نمی شوند.

درمان پارگی دیسک

کمردرد و سیاتیک ناشی از پارگی دیسک اغلب طی چند هفته به خودی خود بهبود می یابد ، اگرچه در بعضی موارد می تواند طولانی تر باشد. در مورد بروز درد جدید دیسک یا شعله ورشدن  مجدد بیماری موجود ، دستورالعمل های درمانی فعلی توصیه می کنند ابتدا از مراحل مراقبت از خود برای تسکین علائم استفاده کنید و منتظر بهبودی کمر خود باشید. مراقبت استاندارد “محافظه کارانه” شامل موارد زیر است:

گرما و سرما

استفاده از بسته های سرد در ناحیه درد هنگام شروع درد می تواند به بی حس شدن اعصاب و کاهش ناراحتی شما کمک کند. لنت های گرم کننده و حمام های گرم بعداً می توانند از گرفتگی و اسپاسم عضلات کمر بکاهند بنابراین می توانید آزادتر حرکت کنید.

کمردرد ناشی از پارگی دیسک کمر
Close-up of human hand holding pen over business document

مسکن ها

مسکن های بدون نسخه (OTC) می توانند به کاهش درد و التهاب کمک کنند. این مسکن ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن (Advil ، Motrin)
 • ناپروکسن (Aleve)
 • استامینوفن (تیلنول)
 • آسپرین

در این موارد نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • دوز توصیه شده را مصرف کنید.
 • استفاده زیاد یا طولانی مدت ، به ویژه از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، می تواند باعث آسیب به معده و خونریزی شود.

اگر مسکن های OTC و سایر داروهای خانگی کمکی نمی کنند ، پزشک ممکن است داروهای شل کننده کننده عضلات را برای شما تجویز کند.

فعال بمانید

استراحت طولانی مدت در رختخواب برای کمردرد توصیه نمی شود ، اگرچه برای چند ساعت اشکالی ندارد. در غیر این صورت ، سعی کنید در طول روز کمی راه بروید و تا آنجا که ممکن است به فعالیت های عادی روزمره پایبند باشید ، حتی اگر کمی درد داشته باشد.

ورزش

هنگامی که درد شما شروع به فروکش کردن می کند ، ورزش ملایم و کشش می تواند به شما کمک کند تا به فعالیت های عادی خود از جمله کار برگردید. اما در خصوص نوع تمرینات از پزشک خود راهنمایی بگیرید یا به یک متخصص فیزیوتراپی مراجعه کنید تا تمرینات و کشش های ایمن برای کمر درد را به شما نشان دهد.

مراقبت های تکمیلی

دستکاری ستون فقرات (عمل کایروپراکتیک) ، ماساژ و طب سوزنی ممکن است به تسکین درد و ناراحتی زمانی که کمر شما در حال طی کردن مراحل بهبودی است، کمک کند. اطمینان حاصل کنید که شخصی که این خدمات را ارائه می دهد ، یک متخصص مجاز است. در مورد پارگی دیسک خود به آن ها بگویید تا بتوانند به درستی وضعیت شما را درمان کنند.

چه زمانی باید جراحی را در نظر گرفت

اگر درد و سیاتیک به مدت سه ماه یا بیشتر ادامه داشته باشد ، مزمن محسوب می شود و ممکن است به سطح مراقبت بالاتری نیاز داشته باشد. بسیاری از افراد در این مرحله به فکر جراحی می افتند.
تزریق استروئیدهای ضد التهاب در ناحیه نزدیک عصب ملتهب و پارگی دیسک ممکن است به تأخیر جراحی کمک کند ، اما راه حل طولانی مدت نیست. تزریق می تواند تا چند ماه درد را تسکین دهد ، اما تسکین از بین می رود. تعداد تزریقاتی که می توانید با خیال راحت در سال انجام دهید محدودیت هایی دارد.
تصمیم برای جراحی دیسک کمر یک تصمیم فردی است. پزشک شما باید تمام جوانب مثبت و منفی را توضیح دهد تا بتوانید آگاهانه و متناسب با سبک زندگی خود تصمیم بگیرید.

جراحی برای درمان پارگی دیسک کمر

دیسککتومی

رایج ترین عمل جراحی دیسککتومی نام دارد. تکنیک های جراحی متفاوت است ، اما دیسککتومی بخشی از دیسک پاره شده را خارج می کند ، بنابراین دیگر به ریشه عصب نخاعی فشار نمی آورد. در بسیاری از موارد ، می توان آن را به عنوان یک روش سرپایی انجام داد.

تضمینی برای جراحی دیسک وجود ندارد و درد ممکن است بدتر شود. دیسک ممکن است بعداً دوباره پاره شود یا دیسک دیگری آسیب ببیند.

بهبود یا ریکاوری

در بیشتر موارد، درد دیسک به میزان قابل توجهی در عرض یک ماه بهبود می یابد. انتظار بهبودی تدریجی پس از شروع  درد اولیه را داشته باشید.

ورزش می تواند به جلوگیری از بازگشت درد دیسک در آینده کمک کند. تمرینات سنتی و همچنین یوگا و تای چی می توانند به تقویت عضلات اصلی ، که از ستون فقرات شما پشتیبانی می کنند ، کمک کنند. توجه داشته باشید که با انجام هر نوع تمرین زیاده روی نکنید، زیرا این امر می تواند باعث کمردرد شود.

ساییدگی و پارگی دیسک به مرور زمان بدتر می شود ، بنابراین باید برای شروع گاه به گاه درد آماده باشید. بهترین کار برای شما حفظ سلامتی کمر است. شما می توانید این کارها را انجام دهید:

 • ورزش منظم
 • حفظ وزن سالم
 • اجتناب از فعالیت هایی که باعث کمردرد می شوند

دیدگاه کاربران

 • هلما
  ۱۰ اسفند ۱۴۰۰

  سلام کمر مادر من خیلی درد می‌کنه گاهی وقت ها کمرش طوری درد می‌کنه که حتی نمی تونه از جاش بلند بشه
  خیلی دکتر بردیمش ولی فایده نداره اصلا دارو های تجویز شده دکترا دردش رو تسکین نمیده
  لطفاً راهنمایی کنید که چیکار کنیم تا کمرش خوب بشه

 • حمید
  ۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  تنها کشوری که جراحی دیسک را پزشکان توصیه میکنند ایران است در آمریکا توصیه جراحان مغز و اعصاب در ابتدا روش های غیر جراحی است در صورت عدم جوابگویی روشهای مختلف جراحی توصیه میشود موقعی که وزن فردی ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلو است جراح میخواهد چکار کند اول بیمار باید وزنش را کاهش دهد در ثانی ایران در تکنولوژی نسبت به آمریکا عقب است فردی که پروتز دیسک گردن عوض کرده گلایه میکند موقع چرخش سر صدا وارد مغزش میشود در صورتیکه هم اکنون آمریکا از الماس پلی کریستال استفاده میکند

 • حسین
  ۱۹ مرداد ۱۴۰۱

  با سلام دیسک کمر من پاره شده حدود ۲۰ روز است دردی ندارم فقط بیحسی پای چپ است از زانو به پایین .دکتر جراح گفت باید عمل کنید .باید چکار کنم .ورزش ونرمشهای کششی هم انجام میدم

 • علی
  ۷ شهریور ۱۴۰۱

  سلام دیسک کمر من پاره شده و تنگی کانال هم دارم دکتر گفته باید عمل کنم آیا ره دیگری غیر از عمل وجود دارد؟

 • راشد
  ۱۲ مهر ۱۴۰۱

  با سلام و خسته نباشید
  MRI گرفتم پزشک بهم گفت دیسک کمر داری پارگی داری باید عمل کنی ،من کمر خیلی کم درد داره اونم بعضی وقتها ولی پای راستم ( پشت ران) وقتی نماز میخونم رکوع میرم یا بین سجدتین میشینم یا بلند میشم خیلی درد میکنه یا وقتی رو تحیات میشینم ولی وقتی راه میرم یا دویدن درد ندارم … زیاد ایستادن زیاد نشستن هم درد بیشتر میشه پیشنهاد دکتر نه زیاد بشین نه زیاد وایسا….. متاسفانه در ایران هرجا باید توی صف وایسی…. و در رادیوگرافی هم اسپینا فیندای S1 رویت شد….
  ایا راهی دیگر وجود داره یا دارویی وجود داره یا فقط عمل.
  باتشکر از لطف شما
  منتظر جوابتون هستم

 • شاهین
  ۲۸ مهر ۱۴۰۱

  سلام وقت شما بخیر یک از عضو فامیلم به پارگی دیسک مواجه شده است درد از پشت باسن و تمام پاهای چپ است نه می‌تواند بنشیند و نه می‌تواند راه برود آیا کدام را حل غیر از جراحی دارد یا خیر ؟ منتظر جوابتان هستم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button