جراحی میکروسکوپی ؛ بهترین روش جراحی دیسک کمر؟

برای انجام جراحی میکروسکوپیک دیسک گردن، جراحان باید آموزش و تجربه زیادی در انجام روش‌های میکروسکوپی ستون فقرات داشته باشند. در طی جراحی کم تهاجمی، جراحان از یک تکنولوژی پیشرفته و ابزارهای ویژه برای ترمیم شرایط کمر و ستون فقرات از طریق یک برش کوچک استفاده می‌کنند. جراحی میکروسکوپی ترکیبی از تکنیک‌های کم تهاجمی با میکروسکوپ‌های جراحی بسیار حساس است. این فناوری پیشرفته به جراحان ارتوپدی آموزش دیده اجازه می‌دهد تا با ظرافت بالا به ظریف‌ترین مناطق ستون فقرات شما دسترسی پیدا کنند.

جراحی میکروسکوپی

سریع‌تر و با درد کمتر از عمل جراحی بهبود پیدا کنید

رویکرد میکروسکوپی زمان بهبودی سریع‌تر، کاهش از دست دادن خون و زخم و درد کمتر بعد از عمل را ارائه می‌دهد.

میکرودیسککتومی

اگر از فتق دیسک رنج می‌برید، میکرودیسککتومی می‌تواند یک گزینه باشد. برای انجام میکرو دیسککتومی کم تهاجمی، جراحان از جمع کننده‌های خاص و میکروسکوپ‌های جراحی برای برداشتن دیسک فتق شده و کاهش فشار بر ریشه‌های عصبی یا نخاع استفاده می‌کنند. با یک برش کوچک و برداشت دقیق، جراحان می‌توانند در کمتر از یک ساعت عمل سرپایی را انجام دهند.

میکرولامینکتومی

در حین عمل معمولاً به بیمار بیهوشی عمومی داده می‌شود. برای جراحی میکروسکوپیک دیسک کمر، جراح از طریق یک برش کوچک در قسمت کمر به دیسک فتق شده دسترسی پیدا می‌کند. با استفاده از دوربین‌های مخصوص میکروسکوپ پزشکی، جراح مغز و اعصاب می‌تواند ریشه عصب را که توسط دیسک فتق فشار داده می‌شود، مشاهده کند. بعضی اوقات بخشی از لایه، قوس استخوانی کانال نخاعی برداشته می‌شود (لامینکتومی). با استفاده از جمع کننده عصب، جراح عصب را از دیسک برآمده دور می‌کند. هنگامی‌که عصب نخاعی با خیال راحت از مسیر خارج شد، سپس قسمت آسیب دیده دیسک برداشته می‌شود، اما قسمت سالم دیسک مهره‌ای باقی می‌ماند، تا بتواند زیر سازی و حمایت از ستون فقرات شما را ادامه دهد.

آیا من کاندید جراحی میکروسکوپیک هستم؟

در بیمارستان، یک تیم بین رشته‌ای از متخصصان ارتوپدی و متخصصان مغز و اعصاب و ستون فقرات وقت می‌گذارند تا در مورد شرایط و گزینه‌های درمانی موجود به شما توضیح دهند. پزشک با همکاری هر بیمار برنامه‌های درمانی را به طور مشترک توسعه می‌دهد. البته پزشکان همیشه توصیه می‌کنند که ابتدا روش‌های غیر جراحی را امتحان کنید.

بسیاری از افراد با ترکیبی از داروهای تجویز شده و بدون نسخه، تزریقات نخاعی و فیزیوتراپی از دردهای کمر و ستون فقرات رهایی می‌یابند.

هنگامی‌که درمان‌های غیر جراحی نتوانند تسکین درد کافی را ایجاد کنند، جراحی میکروسکوپی یا کم تهاجمی ممکن است یک گزینه باشد. همه مشکلات کمر و ستون فقرات با جراحی میکروسکوپی با موفقیت قابل درمان نیست. برخی از شرایط با روش‌های باز ستون فقرات بهتر درمان می‌شوند.

جراحی دیسک کمر چه شرایطی را درمان می‌کند؟

جراحی میکروسکوپ کمر، دیسک کمر فتق شده را که بر روی عصب تأثیر می‌گذارد و اغلب علائم شدید رادیکولوپاتی (درد، ضعف یا گزگز در مسیر عصب) ایجاد می‌کند، را درمان می‌کند. علائم عصب فشرده شده ناشی از دیسک فتق شده به طور کلی در قسمت پایین کمر از طریق پا تأثیر می‌گذارد:

 • سیاتیک مزمن (درد سیاتیک بیش از شش هفته) در پا،
 • درد در باسن و یا کمر،
 • ضعف عضلانی، گزگز، بی حسی در پاها
 • در موارد نادر، عملکرد مثانه و روده ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد

مانند هر عمل جراحی، پزشک بعد از استفاده از رویکردهای محافظه‌کارانه‌تر برای سیاتیک یا رادیکولوپاتی، مانند داروها و فیزیوتراپی، این روش کم تهاجمی را توصیه می‌کند.

اگر از موارد زیر رنج می‌برید، جراحی میکروسکوپیک یا کم تهاجمی ممکن است یک گزینه درمانی برای شما باشد:

 • دیسک‌های فتق شده
 • رادیوکلوپاتی
 • تنگی کانال نخاعی
 • اسکولیوز
 • اسپوندیلوز

جراحی میکروسکوپیک دیسک کمر را به چه کسی بسپاریم؟

باید بدانید که هرچه جراحی از تکنولوژی بالاتری برخوردار باشد، بایستی به یک متخصص باتجربه‌تر و ماهرتر سپرده شود. جراحی‌های میکروسکوپی دیسک کمر باید توسط متخصصین جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات که از مهارت و تجربه کافی در جراحی‌های باز ستون فقرات و جراحی‌های میکروسکوپی این ناحیه برخوردارند سپرده شود. مهارت و تجربه جراح عامل خیلی مهم و مؤثری در موفقیت جراحی و کاهش عوارض آن است.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button