آیا دیسک کمر باعث فلج شدن می‌شود؟

فتق دیسک در ستون فقرات کمری که با نام‌های فتق دیسک کمر  نیز شناخته می‌شود، شایع‌ترین فتق دیسک است. زیرا وزن کل ستون فقرات بیشترین وزن را روی دو پایین‌ترین دیسک تحمل می‌کند. بافت از داخل دیسک بین مهره‌ای می‌تواند از طریق پارگی در حلقه فیبری به کانال نخاعی نفوذ کند و روی اعصاب آنجا فشار بیاورد. یک علامت معمولی، درد عصبی “شبیه سیاتیک” است که در سراسر باسن و قسمت بیرونی ساق پا منتشر می‌شود. اکثر فتق‌های دیسک به‌خودی‌خود طی ۶ تا ۱۲ هفته یا با درمان کلاسیک (مسکن‌ها و فیزیوتراپی دقیق) بهبود می‌یابند. بااین‌حال، اگر بهبودی، فلج یا درد شدید وجود داشته باشد، قطعه افتادگی بافت باید با میکروسرجری برداشته شود.

آیا دیسک کمر باعث فلج شدن میشود

آیا به طور ناگهانی از بی‌حسی در شانه، بازوها، پاها یا پاهای خود رنج می‌برید؟ یا اصلاً فلج اتفاق می‌افتد؟

چنین شکایاتی علائم شکست نامیده می‌شود. آنها به‌صورت نقطه‌ای در اندام‌ها (بی‌حسی) یا به‌صورت ضعف عضلانی (فلج) ظاهر می‌شوند. منطقه آسیب‌دیده اینکه کدام عضلات تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند می‌توانند بسیار متفاوت باشند و بستگی به این دارد که کدام قسمت از ستون فقرات علت آن است.

علل احتمالی

علائم نارسایی حاکی از گیرکردن عصب است که اغلب ناشی از فتق دیسک در قسمت فوقانی یا پایین کمر است. بسته به سطحی که عصب در آن فشرده شده است، اثرات آن را در جاهای دیگر احساس خواهید کرد:

 • ستون فقرات گردنی: ضربه در شانه، هنگام خم شدن یا دراز کردن بازو
 • قسمت بالایی پشت: نارسایی در لگن یا ران
 • پشت میانی: مشکل در بلندکردن یا پایین آوردن پا
 • کمر: مشکل در بالابردن یا پایین آوردن پا یا انگشتان پا

شایع‌ترین علائم چیست؟

فتق دیسک بیشتر بین مهره‌های ۴ و ۵ کمری و بین مهره ۵ کمری و دنبالچه ایجاد می‌شود. بسته به جهت مواد پرولاپس دیسک، عصب بالاتر (خروجی) یا عصب پایین (تراورس) در مسیر سوراخ عصبی می‌تواند تحت‌تأثیر قرار گیرد. فشار وارد شده توسط دیسک بین مهره‌ای به اعصاب منجر به تحریک و نارسایی می‌شود. تشعشع درد در ناحیه تأمین (درماتوم) عصب مربوطه و همچنین فلج یا اختلالات حسی معمول است. علاوه بر این، اکثر بیماران از کمردرد کم‌وبیش شدید در ناحیه کمر (لومبویشیالژیا) شکایت دارند.

درماتوم‌ها مناطق معمولی گسترش درد عصب سیاتیک و اختلالات حسی در مورد فتق دیسک در قسمت تحتانی ستون فقرات کمری هستند.

ازآنجایی‌که هر ریشه عصبی که از ستون فقرات خارج می‌شود، درماتوم و میوتوم (ناحیه عضلانی) مشخصه متفاوتی را تأمین می‌کند، اختلالاتی که رخ می‌دهند معمولاً می‌توانند برای شناسایی ریشه عصبی مورداستفاده قرار گیرند.

در مورد فتق دیسک‌های بسیار بزرگ، تمام ریشه‌های عصبی که در کانال نخاعی کمری جریان دارند نیز می‌توانند تحت‌تأثیر قرار گیرند. این به‌اصطلاح سندرم دم اسبی بسیار خطرناک است زیرا می‌تواند باعث مشکلاتی در مثانه، راست‌روده و عملکردهای جنسی شود. سندرم دم اسب همیشه یک اورژانس جراحی مغز و اعصاب است که باید بلافاصله پس از تأیید رادیولوژیک جراحی شود. در غیر این صورت خطر آسیب دائمی عصبی همراه با ازدست‌دادن عملکرد مربوطه وجود دارد.

یافته‌های معمولی برای ریشه عصبی عبارت‌اند از:

 • L4: درد در ران تا زانو، بی‌حسی جلوی ران و داخل ساق پا، عدم قدرت بالارفتن از پله‌ها (بازکننده زانو).
 • L5: درد در باسن و در لبه خارجی ران تا پایین پا، بی‌حسی در انگشت شست پا، ضعف در لیفت پا، به‌خصوص لیفت شست پا (پاشنه پا).
 • S1: درد در باسن و پشت ساق پا تا پا، بی‌حسی در لبه بیرونی پا و انگشت کوچک، ضعف قوس پا (پا ایستادن).
آیا دیسک کمر باعث فلج شدن میشود

فتق دیسک کمر چگونه تشخیص داده می‌شود؟

یک تاریخچه دقیق و معاینه بالینی دقیق در روشن شدن اولیه شکایات در ناحیه ستون فقرات کمری بسیار مهم است. اگر کمردرد در ناحیه کمر تنها علامت باشد، در ابتدا می‌توان از تشخیص رادیولوژیک بیشتر صرف‌نظر کرد. درمان محافظه‌کارانه را می‌توان در اینجا در نظر گرفت، زیرا در بیشتر موارد علائم پس از چند هفته ناپدید می‌شوند. تصویربرداری تنها در صورت تداوم علائم یا وجود نقص عصبی موردنیاز است. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای این کار مناسب‌تر است، زیرا به (MRT یا MRI) دیسک‌های بین مهره‌ای و ریشه‌های عصبی اجازه می‌دهد به‌خوبی تجسم شوند.

روش جراحی چگونه است؟

اگر درد خیلی شدید باشد، ضعف در عضلات وجود داشته باشد یا درمان با شکست مواجه شود، باید عمل جراحی انجام شود. این عمل معمولاً ۱۵ تا ۴۵ دقیقه طول می‌کشد و با برشی به طول ۲ تا ۳ سانتی‌متر انجام می‌شود. دسترسی به دیسک بین مهره‌ای معمولاً از طریق یک لوله کوچک انجام می‌شود – که به آن دسترسی لوله‌ای گفته می‌شود. پس از عمل، مراقبت‌های جامعی از فیزیوتراپیست‌های ما دریافت خواهید کرد. همچنین دفترچه‌ای با دستورالعمل دوره پس از ترخیص دریافت خواهید کرد.

بستری ۲-۳ روزه در بیمارستان معمول است، اما در صورت تمایل می‌توان عمل را به‌صورت سرپایی نیز انجام داد.

علی‌رغم سرعت بهبود خودبه‌خودی بالا، عمل فتق دیسک کمر رایج‌ترین عمل جراحی در ستون فقرات کمری است. رشته جراحی مغز و اعصاب سال‌هاست که در این بیماری تخصص دارد. این عمل به طور معمول با استفاده از میکروسکوپ انجام می‌شود. این روش جراحی میکروسرجری نامیده می‌شود. مزایای میکروسرجری برای بیمار واضح است: یک عمل کوچک‌تر با دسترسی ملایم، قرارگرفتن در معرض هدفمندتر از محل عمل، زخم کمتر و درجه ایمنی بیشتر.

در ۹۵ درصد بیماران،

 جراحی منجر به بهبود فوری علائم می‌شود. بااین‌حال، اگر تکه‌هایی از دیسک بین مهره‌ای دوباره در کانال نخاعی ظاهر شوند، ممکن است در ۵ تا ۲۰ درصد بیماران عود کند. این معمولاً به‌اندازه پارگی فیبر بستگی دارد و کمتر به این بستگی دارد که آیا این حادثه با دارو یا جراحی درمان شده است. در این صورت، مشاوره و درمان فردی برای دستیابی به یک نتیجه طولانی‌مدت خوب برای بیمار اهمیت ویژه‌ای دارد. گزینه‌های درمانی از تکرار عمل جراحی میکروسکوپی با حداقل تهاجم تا بی‌حرکتی و همجوشی دو مهره، به‌ویژه پس از فتق مکرر دیسک، متغیر است.اطلاعات کلی در مورد بیماری شایع فتق دیسک را می‌توان در زیر کلمه کلیدی فتق دیسک نیز یافت .

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button