طول عمر بیماران مبتلا به تومور مغزی

رشد هرگونه سلول های غیرطبیعی در فضای جمجمه که مغز را در خود جای داده است، را تومور مغزی می گویند.
تومورهای مغزی در دو گروه تومورهای اولیه و تومورهای ثانویه دسته بندی می شوند. تومور مغزی اولیه از بافت خود مغز نشات می گیرد. بسیاری از تومورهای مغزی اولیه خوش خیم هستند. تومورهای مغزی ثانویه ، که به عنوان تومور متاستاتیک مغز شناخته می شود ، هنگامی که سلول های سرطانی از اندام دیگری مانند ریه یا پستان به مغز گسترش می یابند ، اتفاق می افتد.

طول عمر بیماران مبتلا به تومور مغزی

نرخ بقا برای تومورهای مغز بزرگسالان و نخاع

میزان بقا می تواند به شما یک دید دهد که چند درصد از افراد مبتلا به همان نوع تومور مغزی یا نخاعی، مدت زمان مشخصی (مثلا ۵ سال) پس از تشخیص هنوز زنده هستند. اگر مبتلا به تومور مغزی هستید، این آمارها نمی توانند بگویند که چه مدت زندگی می کنید، اما ممکن است به شما کمک کنند درک بهتری از موفقیت درمان داشته باشید.
به خاطر داشته باشید که میزان بقا تخمین زده شده، اغلب بر اساس نتایج قبلی تعداد زیادی از افراد مبتلا به نوع خاصی از تومور است، اما این آمارها نمی توانند پیش بینی کنند که در مورد هر شخص خاصی چه اتفاقی می افتد. این آمار می تواند گیج کننده باشد و ممکن است شما را به سوالات بیشتری سوق دهد. با پزشک خود درمورد چگونگی اعمال این اعداد در مورد خود صحبت کنید، زیرا وی با شرایط شما آشنا است.

میزان بقای نسبی ۵ ساله چقدر است؟

میزان بقای نسبی افراد با همان نوع تومور را با افراد کل جمعیت مقایسه می کند. به عنوان مثال ، اگر میزان بقای نسبی ۵ ساله برای یک نوع خاص از تومور مغزی ۷۰٪ باشد ، به این معنی است که افرادی که آن نوع تومور را دارند ، طور متوسط حدود ۷۰٪  احتمال دارد که پس از تشخیص حداقل ۵ سال زندگی کنند.

میزان بقا برای تومورهای شایع مغز و نخاع بزرگسالان

اعداد موجود در جدول از مرکز تومور مغزی مرکزی ایالات متحده (CBTRUS) است و براساس آمار افرادی است که بین سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۱۵ تحت درمان قرار گرفته اند. همانطور که در زیر مشاهده می شود، میزان بقا برای برخی از انواع تومورهای مغز و نخاع می تواند درسن  های مختلف بسیار متفاوت باشد، در افراد جوان تر تمایل به چشم انداز بهتر نسبت به افراد مسن بیشتر است. نرخ زنده ماندن برای افراد ۶۵ سال یا بالاتر به طور کلی کمتر از نرخ سنین ذکر شده در زیر است.
این اعداد مربوط به برخی از انواع متداول تومورهای مغز و نخاع است. اعداد دقیق برای انواع تومورها به راحتی در دسترس نیستند ، اغلب به دلیل نادر بودن یا دشوار بودن طبقه بندی آنها است.

نرخ بقا در تومور های مختلف

بررسی اعداد

این اعداد همه چیز را در نظر نمی گیرند. نرخ بقا در اینجا براساس نوع تومور و سن فرد گروه بندی شده. اما عوامل دیگری مانند محل قرارگیری تومور، اینکه آیا می توان آن را به طور کامل از بین برد (برداشت) و اگر سلول های تومور دارای تغییرات خاصی در ژن یا کروموزوم باشند ، نیز می توانند بر چشم انداز زندگی شما تأثیر بگذارند.
افرادی که اکنون تومورهای مغز یا نخاع شان تشخیص داده شده، ممکن است دید بهتری نسبت به این اعداد داشته باشند. درمان ها به مرور توسعه می یابند و بر این اساس میزان افرادی که بعد ازتشخیص زود هنگام بیشتر زنده می مانند، افزایش می یابد.
به یاد داشته باشید ، این میزان بقا نمی تواند پیش بینی کند که برای هر شخص چه اتفاقی می افتد. اگر به نظر شما این آمار گیج کننده است و سوالات بیشتری دارید ، برای درک بهتر وضعیت خاص خود با پزشک خود صحبت کنید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button