آیا درد پشت سر خطرناک است؟

اگر در پشت سر خود درد دارید، احتمالاً هنگام استفاده از مسکن‌ها لذت خواهید برد. برای یافتن راه حل و درمان ریشه‌ای، باید ریشه مشکل را بیابید. از وضعیت بد بدن گرفته تا انواع مختلف سردردهای خاص، پشت سر ممکن است به دلیل یکی از این دلایل آسیب ببیند.

درد پشت سر

دلایل سر درد در پشت سر

از علل سردرد پشت سر می‎توان به موارد زیر اشاره کرد:

سردرد تنشی

این رایج‌ترین نوع سردرد است. زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های سر و گردن فرد سفت می‌شوند. این امر باعث درد در پهلوها و پشت سرمی‌شود. معمولاً این درد کسل کننده است. سردرد تنشی نشانه یک مشکل پزشکی دیگری نیست. با این وجود، می تواند دردناک باشد. دو نوع سردرد تنشی وجود دارد:

اپیزودیک

اغلب به آن سردرد استرسی می‌گویند زیرا زمانی ایجاد می‌شود که استرس، اضطراب، گرسنگی، عصبانیت، افسردگی یا احساس خستگی دارید.

مزمن

این نوع سردرد بیش از ۱۵ بار در ماه اتفاق می‌افتد. درد تقریباً همیشه وجود دارد، اگرچه ممکن است در طول یک روز متفاوت باشد. همچنین ممکن است هنگام سردرد مزمن، کمی احساس سرگیجه داشته باشید. فرد می‌تواند بیشتر سردردهای تنشی را با مسکن‌های بدون نسخه مانند استامینوفن، ایبوپروفن یا آسپرین درمان کند. در برخی موارد، پزشک ممکن است داروی ضد افسردگی تجویز کند که می تواند به عنوان مسکن نیز عمل کند.

وضعیت بد بدن

اگر هنگام نشستن یا ایستادن تمایل به خم شدن دارید، این می‌تواند ماهیچه‌های پشت سر، بالای پشت، گردن و فک را تحت فشار قرار دهد. همچنین می‌تواند بر اعصاب آن نواحی فشار وارد کند. در نتیجه، وضعیت بد بدن می‌تواند باعث سردرد تنشی و درد در پشت سر فرد شود. ایستادن یا نشستن مستقیم می‌تواند به تسکین سردردهای ناشی از وضعیت بد بدن کمک کند. مسکن‌های بدون نسخه نیز ممکن است کمک کنند. برای درمان این نوع سر درد در برخی موارد، ممکن است به فیزیوتراپی نیاز داشته باشید.

سردرد آرتریت در پشت سر

علامت اصلی سردرد آرتریت، درد پشت سر است که هنگام حرکت بدتر می‌شود. ممکن است در اثر آرتریت در مهره‌های اول، دوم یا سوم مهره‌های شما ایجاد شود. همچنین ممکن است به دلیل تغییر در ساختار استخوانی گردن یا التهاب عروق خونی در سر شما باشد. با پزشک خود در مورد درمان صحبت کنید. معمولاً می‌توانید این سردردها را با داروهای ضدالتهاب، شل کننده عضلات یا هر دو درمان کنید.

سر در در پشت سر

سردرد افت فشار

 افت فشار خون داخل جمجمه‌ای خود به خود بیشتر به عنوان سردرد کم فشار شناخته می‌شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که مایع نخاعی در گردن یا پشت شما وجود داشته باشد. این نشت باعث می‌شود که بالشتک مایع نخاعی در اطراف مغز شما کاهش یابد.علائم این سر درد، شامل درد شدید در پشت سر و گردن است که هنگام ایستادن یا نشستن بدتر می‌شود. سردردهای کم فشار معمولاً بعد از نیم ساعت دراز کشیدن بهتر می‌شوند. برخی از افراد مبتلا به سر درد افت فشار با سردرد خفیفی بیدار می‌شوند که در طول روز بدتر می‌شود. اگر فکر می‌کنید این سر درد را دارید، به پزشک خود مراجعه کنید. آن‌ها به احتمال زیاد از یک سری آزمایشات و مطالعات تصویربرداری برای تشخیص این بیماری استفاده خواهند کرد. یک روش سرپایی به نام وصله خون اپیدورال یک درمان رایج است که اغلب موثر است. برای این روش، پزشک خون را از بازوی فرد می‌گیرد و به ستون فقرات او تزریق می‌کند. سردرد تقریباً فوراً برطرف می‌شود، اگرچه ممکن است تا یک هفته کمی از کمر درد داشته باشید.

سر درد نورالژی اکسیپیتال

این نوع سردرد نادر شامل درد در اعصاب اکسیپیتال است. این‌ها از نخاع تا سر فرد جریان دارند. هنگامی که ملتهب می‌شوند ، ممکن است در پشت سر یا پشت گوش خود احساس درد کنید. مردم این درد را، مانند درد زخم چاقو شدید توصیف می‌کنند. این درد می‌تواند چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد. پس از آن، ممکن است یک احساس کسل کننده احساس کنید. پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد نورالژی پس سری می‌شود. سردرد ممکن است هنگام انجام فعالیت‌های عادی مانند؛ مسواک زدن، شانه کردن موها یا تنظیم سر روی بالشت ایجاد شود. افرادی که دچار جراحت یا تومور شلاقی هستند ممکن است آن را به عنوان یک عارضه جانبی داشته باشند. درمان به طور کلی شامل کمپرس گرم و ماساژ ملایم است. داروهای ضدالتهابی و شل کننده عضلات نیز ممکن است کمک کنند. اگر اغلب این سردردها را دارید، پزشک شما ممکن است داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد صرع را برای کاهش حملات تجویز کند.

سردرد سرویکوژنیک

این درد ممکن است مانند یک سردرد همراه با درد در پشت سر شما باشد، اما مشکل در واقع در گردن است. فرد درد را در یک قسمت از بدن خود احساس می‌کند اما درد از جایی دیگر به وجود می‌آید، به این درد ارجاع گفته می‌شود. این دردها خود به خود اتفاق نمی‌افتند، آن‌ها یک سردرد ثانویه هستند، به این معنی که آن‌ها نشانه یک مشکل پزشکی دیگر هستند. این نوع سردرد به این معنی است که در استخوان‌ها، دیسک‌ها یا بافت نرم گردن مشکلی وجود دارد مانند: تومورها، استخوان‌های شکسته، یک عفونت و روماتیسم مفصلی. علائم این نوع سردرد شامل درد است که با حرکات خاص گردن یا هنگام لمس گردن بدتر می‌شود. برای تشخیص سردردهای سرویکوژنیک، پزشک باید انواع دیگر سردردها را رد کند. برای درمان، آن‌ها از بلوک‌های عصبی برای بی حس کردن اعصاب گردن استفاده می‌کنند. اگر با این کار سردرد متوقف نشود، باید از روش‌های درمانی دیگر په شامل دارو درمانی و فیزیوتراپی است استفاده کنید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button