نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن و انتخاب بالش مناسب

سبک زندگی مدرن ما را در معرض خطر زیادی برای فتق دیسک گردن قرار می‌دهد. با افزایش زمان صرف شده توسط افراد در تلفن‌های هوشمند، صفحه نمایش کامپیوتر یا تماشای تلویزیون، تعداد افرادی که از درد در پشت گردن خود شکایت می‌کنند نیز افزایش می‌یابد. فتق دیسک گردن نتیجه این است که گردن خود را برای مدت طولانی در وضعیت یکسان و نامناسب نگه داریم. بنابراین، اصلاح وضعیت بدن برای درمان این بیماری کلیدی است. ازآنجاکه ما تقریباً یک سوم روز خود را در خواب می‌گذرانیم، بسیار مهم است که گردن خود را در راحت‌ترین حالت ممکن هنگام خواب نگه داریم. در این مقاله قصد داریم نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن را بررسی کنیم. برای این منظور، انتخاب بالش‌هایی با اندازه و ارتفاع مناسب بسیار مهم است.

نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن

جلوگیری از فتق دیسک گردن

ابتدا، بیایید دقیقاً بررسی کنیم که فتق دیسک گردن چگونه رخ می‌دهد. ستون فقرات گردن قرار است کمی در جهت منحنی C شکل به جلو خم شود. در پزشکی، این شرایط لوردوز گردن نامیده می‌شود. این انحنای ستون فقرات گردن به منظور محافظت از مغز در برابر ضربه‌های احتمالی مختلف با عمل کردن به عنوان فنر جذب کننده ضربه، ایجاد شده است.

اگر گردن خود را برای مدت زمان طولانی و به صورت مکرر پایین بیاورید یا به جلو بکشید، ستون فقرات شما این منحنی طبیعی را از دست می‌دهد و تنها یک طرف (طرف دیگر) گردن شما مجبور می‌شود فشار وارد شده به قسمت بالای بدن شما را تحمل کند. این امر نه تنها وضعیت شما را در دراز مدت تضعیف می‌کند، بلکه برطرف کردن آن احساس ناراحت کننده درد و خستگی در گردن و شانه‌های شما را نیز برای شما بسیار دشوار می‌کند. انتخاب بالش با شکل و ارتفاع مناسب می‌تواند به شما در حل این مشکل کمک کند.

پیدا کردن بالش با ارتفاع مناسب

برای از بین بردن درد و خستگی گردن به اندازه کافی در هنگام خواب، مهم است که بالش شما نه خیلی بلند باشد و نه خیلی پایین. بالش با ارتفاع نامناسب در واقع می‌تواند باعث تخریب استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و سینوس‌ها در قسمت بالای بدن شود. حتی اخیراً یک مطالعه نشان داد که بالش‌هایی که بسیار پایین هستند وقتی افراد به پهلو خوابیده‌اند، باعث می‌شود که سر فرد به زیر مرکز ستون فقرات بیفتد و به رگ‌های سروگردن افراد فشار وارد کند. این به نوبه خود خطر ابتلا به گلوکوم را در این افراد افزایش می‌دهد.

برای جلوگیری از این خطرات، بسیار مهم است که یک بالش با اندازه مناسب برای خود پیدا کنید. در اصل، هنگامی‌که سر خود را روی بالش قرار می‌دهید و روبه‌بالا است، بالش باید حداقل ۵ تا ۷.۵ سانتی متر از سطح تخت ارتفاع داشته باشد. اگر بالش بسیار سفت و بلند باشد، گردن شما را به جلو می‌کشاند، که از نظر فتق دیسک گردن بدترین وضعیت است. به عبارت دیگر، بالش شما باید از ارتفاعی برخوردار باشد که بتواند سر شما را کمی بالاتر از سطح بدن شما نگه دارد تا ستون فقرات گردن شما منحنی طبیعی خود را حتی در هنگام خواب حفظ کند.

هنگامی‌که به پهلو دراز کشیده‌اید، بالش شما باید بتواند ارتفاع مناسبی بین سر و سطح تخت شما، متناسب با طول شانه شما، حفظ کند. برای اینکه گردن و بقیه ستون فقرات در حالت خوابیده به پهلو ثابت بمانند، بالش شما باید حداقل ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از سطح تخت شما ارتفاع داشته باشد. دراز کشیدن به پهلو می‌تواند فشار گردن را از بین ببرد و ممکن است برای کاهش گردن درد مفید باشد. با این حال، یک بالش با ارتفاع یا ضخامت نامناسب می‌تواند فشار روی گردن شما را به میزان قابل توجهی افزایش دهد.

نه تنها فتق دیسک گردن، بلکه تمام بیماری‌های مرتبط با مهره‌های گردنی و مهره‌های کمری، مانند فتق دیسک کمر، ناشی از وضعیت بدی است که به مدت طولانی تکرار شده و حفظ می‌شود. دیسک‌های بین مهره‌ای بین مهره‌ها قرار دارند تا ستون فقرات را انعطاف‌پذیر و متحرک نگه دارند. وضعیت بد بدنی باعث فتق این دیسک‌ها می‌شود، یعنی از موقعیت اصلی بین مهره‌ای خود خارج می‌شود.

علاوه بر انتخاب بالش با اشکال و اندازه‌های مناسب، مهم است که هر چند وقت یکبار گردن خود را بکشید تا درد و فشار از بین برود. برای جلوگیری از فتق دیسک گردن و لذت بردن از زندگی بدون درد، به این نکات کوچک مسلط شوید!

بهترین حالت خواب برای دیسک گردن

نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن

نحوه صحیح خوابیدن با دیسک گردن، خوابیدن به پشت یا پهلو است. مخصوصاً خوابیدن به پشت توصیه می‌شود. همان‌طور که در بالا اشاره شد، مطمئن شوید که از بالشی استفاده می‌کنید که از انحنای گردن شما پشتیبانی می‌کند و از بالش صاف‌تری برای کوسن سر خود استفاده کنید.
اگر به پهلو می‌خوابید، از بالش بلندتری در زیر گردن خود استفاده کنید تا گردن شما با سر شما هماهنگ شود. این کار هرگونه فشار بر گردن شما را برطرف کرده و ستون فقرات شما را صاف نگه می‌دارد.

مشکل خوابیدن روی شکم این است که شما باید گردن خود را بچرخانید تا سر را در کنار خود نگه دارید، که بر اعصاب فشار می‌آورد. می‌توانید تلاش کنید تا با استفاده از بالش‌ها برای حمایت از شما در حالت پهلو یا خوابیدن به پشت، خود را برای خوابیدن در موقعیت دیگری غیر از خوابیدن بر روی شکم تربیت کنید. اگر باید روی شکم بخوابید، از بالش نازک استفاده کنید یا بدون بالش این کار را انجام دهید، سعی کنید زوایای ناخوشایند را به حداقل برسانید.

برای همه موقعیت‌های خواب با گردن درد، باید از بالشی در زیر گردن خود استفاده کنید که از آن حمایت می‌کند، مانند یک حوله رول یا بالش گردنی.
همچنین چیزی به نام گردن درد در اثر اشتباه خوابیدن وجود دارد. گاهی اوقات با گردن درد از خواب بیدار می‌شوید. خوابیدن با زاویه ناخوشایند، حرکت ناگهانی سر یا گردن در هنگام خواب یا فشار بر گردن در اثر آسیب ممکن است باعث گردن درد شود. علاوه بر استفاده از روش‌های درمانی برای تسکین این درد گردن، مطمئن شوید که خواب آینده شامل یک بالش مناسب برای حمایت از گردن است.

خلاصه:

  • برای بیماران دارای گردن درد اولین گام در مسیر کاهش درد و درمان، انتخاب بالش مناسب است.
  • برای افراد دارای دیسک گردن، بهترین روش خوابیدن، خوابیدن به پشت یا به پهلو است.
  • ارتفاع بالش در هنگام خوابیدن به پهلو باید بیشتر از زمانی باشد که به پشت می‌خوابید.
  • اگر عادت کرده‌اید بر روی شکم خود بخوابید، سعی کنید با قرار دادن بالش‌هایی برای بغل کردن، خود را تشویق به تغییر پوزیشن خواب خود کنید.

دیدگاه کاربران

  • تدارکات
    ۲۷ آبان ۱۴۰۱

    ای کاش پزشکان عزیز بزای خرید بالش طبی هم برای بیمارانی که با مشکل و درد مراجعه می‌کنند توصیه کنند نه فقط توصیه به گردن بند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button