نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

دیسک کمر می‌تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و ممکن است کوتاه مدت یا طولانی مدت باشد. در صورت جدی بودن، می‌تواند ناتوان کننده باشد و تقریباً در همه جنبه‌های زندگی روزمره، از جمله خواب اختلال ایجاد کند. درد و خواب رابطه پیچیده‌ای دارند. درد می‌تواند خواب را مختل کند و خواب نامناسب می‌تواند احتمال درد فرد را افزایش دهد. علاوه بر این، یک موقعیت خواب یا تشک که از ستون فقرات کمر محافظت نمی‌کند می‌تواند باعث تحریک یا تشدید درد کمر شود. درک ارتباط بین خواب و کمردرد روش‌های جدیدی را برای یافتن تسکین ارائه می‌دهد. خواب با کیفیت می‌تواند به پیشگیری یا کاهش درد کمر کمک کند، و دانستن نحوه خوابیدن در هنگام مشکلات کمر می‌تواند به مقابله با درد کمک کرده و به بهبود کمک کند. در این مقاله بیشتر راجب نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک به مشکل یکی از بالشتک‌های لاستیکی دیسک اشاره می‌کند که بین استخوان‌ مهره‌ها قرار گرفته و ستون فقرات را تشکیل می‌دهد. یک دیسک نخاعی دارای یک مرکز نرم ژله‌ای است که در قسمت بیرونی سخت‌تر و لاستیکی قرار گرفته است. فتق دیسک که گاهی اوقات دیسک لغزنده یا دیسک پاره شده نامیده می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که قسمتی از هسته از طریق پارگی حلقوی به بیرون رانده می‌شود. فتق دیسک می‌تواند در هر قسمتی از ستون فقرات ایجاد شود و عصب مجاور را تحریک کند. بسته به محل فتق دیسک، می‌تواند منجر به درد، بی حسی یا ضعف در بازو یا پا شود. خوشبختانه تعدادی حالت خواب وجود دارد که می‌تواند برای کیفیت خواب معجزه کند و در درمان دیسک کمر موثر باشد و یا حتی به طور کامل از بین ببرد.

برای درمان دیسک کمر چگونه بخوابیم؟

 • به پشت بخوابید: سعی کنید تا جایی که ممکن است به پشت بخوابید زیرا با این کار وزن را به طور یکنواخت تقسیم می‌کنید، نقاط فشار را کاهش می‌دهید و حالت ستون فقرات، گردن و سر را بهبود می‌بخشید. در صورت تمایل، می‌توانید بالشت را برداشته و آن را زیر مفاصل زانو قرار دهید. این استراتژی همچنین می‌تواند به فرد در حفظ منحنی طبیعی ستون فقرات کمک کند.
 • با بالش زانو به پهلو بخوابید: به احتمال زیاد بارها به پهلو خوابیده‌اید. متأسفانه این حالت خوابیدن می‌تواند ستون فقرات را از موقعیت مناسب خارج کرده و کمر را تحت فشار قرار دهد. یک راه حل آسان وجود دارد تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک بالشت بین زانوها قرار دهید تا بتوانید قسمت بالای پای خود را بالا بیاورید و حالت طبیعی خود را بازیابی کنید.
 • در وضعیت جنین بخوابید: اگر فتق دیسک دارید، در حالت جنین جمع شوید. هنگامی که به پهلو دراز کشیده‌اید و زانوها را در سینه قرار داده‌اید، می‌توانید خمیدگی ستون فقرات خود را به حداقل برسانید و مفاصل خود را به طور همزمان باز کنید. اگر موقعیت جنین را انتخاب می‌کنید، از بالشت برای حمایت از سر و گردن خود استفاده کنید.
 • در قسمت جلوی بدن خود بخوابید: بسیاری از پزشکان خوابیدن در جلوی بدن را توصیه نمی‌کنند. اما اگر در این وضعیت احساس راحتی می‌کنید، بسیاری از آن‌ها پیشنهاد می‌کنند که یک بالشت کوچک زیر شکم و باسن خود قرار دهید. این می‌تواند هم ترازی ستون فقرات را بهبود بخشد. اگر مبتلا به بیماری دژنراتیو دیسک یا فتق دیسک هستید، خوابیدن جلوی بدن با بالشت می‌تواند گزینه بسیار خوبی باشد.
 • در جلو با سر به زیر بخوابید: اگر رو به جلو بخوابید و سر خود را به یک طرف معطوف کنید، ممکن است ستون فقرات خود را بچرخانید و فشار غیر ضروری به کمر، گردن و شانه‌های خود وارد کنید. می‌توانید به سادگی با دراز کشیدن به روی صورت از این امر جلوگیری کنید. همچنین ایده خوبی است که از یک بالشت کوچک زیر شکم خود و یک بالشت دیگر برای بلند کردن پیشانی خود استفاده کنید.
نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر

اگر مطمئن نیستید که کدام یک از موارد بالا برای، نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر مناسب است، چندین مورد از آن‌ها را امتحان کنید. در نهایت، یکی را پیدا خواهید کرد که بیش‌ترین راحتی و تسکین درد را دارد. به یاد داشته باشید که رعایت راستای ستون فقرات مهم‌ترین قسمت خواب است. به طور دقیق به تراز کردن گوش‌ها، شانه ها و باسن خود تمرکز کنید. ممکن است متوجه شکاف‌هایی بین بدن و تخت خود شوید که ماهیچه‌ها و ستون فقرات را تحت فشار قرار می‌دهد. می‌توانید این کار را با استفاده از بالشت برای پر کردن شکاف‌ها کاهش دهید. هنگام چرخیدن در رختخواب مراقب باشید. می‌توانید در حین چرخیددن نیز از هم ترازی خارج شوید. همیشه تمام بدن خود را با هم حرکت دهید، شکم خود را محکم نگه دارید و به سمت داخل ببرید. حتی ممکن است زانوها را به سمت چپ خود بیاورید. برای تسکین درد قبل از خوابیدن در رختخواب از کمپرس یخ یا بسته ژل سرد استفاده کنید. این کار ممکن است به کاهش التهاب کمر و تسکین درد کمک کند. کمپرس سرد را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل از خواب به پشت خود بمالید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button