نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن باید به چه شکل باشد؟

داشتن یک خواب راحت می‌تواند با کمردرد یا گردن درد سخت باشد. برای بهبودی به خواب نیاز دارید، اگر گردنتان درد می‌کند بنابراین نمی‌توانید بخوابید، پس بهبودی پیدا نمی‌کنید. در هنگام خواب آرام، قلب و فشارخون کند می‌شوند، مغز قادر به ترشح هورمون‌هایی است که رشد بافت را تحریک و رگ‌های خونی را ترمیم می‌کند، بدن سلول‌های سفید خون بیشتری تولید می‌کند و سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. اگر خوب خوابیدن برای بهبود گردن درد مهم است، چگونه این کار را باید انجام دهید؟ در اینجا نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن هنگامی که گردن شما درد می‌گیرد را توضیح خواهیم داد.

نحوه استراحت برای درمان دیسک گردن

علائم و نشانه‌های دیسک گردن

 • گردن درد
 • شانه درد
 • خشکی یا گرفتگی عضله‌های گردن
 • درد تیر کشنده یا سنگین گردن
 • گرفتگی و اسپاسم عضله
 • ضعف در ناحیه گردن
 • گزگز کردن یا درد ارجاعی گردن
 • گزگز کردن بازوها یا دست‌ها
 • ضعف بازوها یا دست‌ها

نحوه صحیح خوابیدن برای درمان دیسک گردن

انسان‌ها در طول شبانه روز ۷ الی ۹ ساعت در خواب هستند که نحوه صحیح خوابیدن بر روی درمان بیماران می‌تواند تأثیر بگذارد. به همین دلیل فرد باید مراقب طرز خوابیدن خود باشد. درست خوابیدن می‌تواند به کاهش درد دیسک گردن کمک کند. 

نحوه صحیح خوابیدن به پهلو برای درمان دیسک گردن

رایج‌ترین نوع خوابیدن، خوابیدن به پهلو می‌باشد. افرادی که به پهلو می‌خوابند باید از بالش‌های پهن و عریضی استفاده کنند که فضای بین گوش و شانه آنها کاملاً پر شود. در بین زانوهای خود بالش بگذارید تا ستون فقرات شما در وضعیت بهتری قرار بگیرند.

نحوه صحیح خوابیدن به پشت برای درمان دیسک گردن

خوابیدن به پشت برای درمان دیسک گردن بهترین روش خوابیدن است. البته افراد کمی هستند که به این صورت می‌خوابند. این روش خوابیدن به این دلیل مناسب است که سروگردن و ستون فقرات در یک راستا قرار می­‌گیرند، عوارض دیسک گردن مثل بی‌حسی و درد شانه‌ها کاهش خواهد یافت.

نحوه صحیح خوابیدن به روی شکم برای درمان دیسک گردن

خوابیدن به روی شکم برای درمان دیسک گردن مضرترین روش برای خوابیدن می‌باشد. این حالت فشار زیادی را بر روی ستون فقرات وارد می‌کند. افرادی که عادت دارند در این حالت بخوابند بهتر است از بالش برای زیر سر خود استفاده نکنند. از خوابیدن به روی شکم بپرهیزید و خودتان را به خوابیدن پهلو و پشت عادت دهید.

نحوه صحیح خوابیدن برای درمان دیسک گردن

استفاده از بالش و تشک مناسب برای درمان دیسک گردن

برای کاهش درد و درمان دیسک گردن بهتر است از بالش‌های مناسب برای بیماران مبتلا به دیسک گردن استفاده کنید. باید از بالشی استفاده کنید که بیشترین و بالاترین حمایت و پشتیبانی را از ستون فقرات و سروگردن را داشته باشد. بالش‌های لاتکس، بالش‌های هوشمند و بالش‌های پر، از جمله بالش‌های مناسب برای گردن درد می‌باشند.

وضعیت مناسب بدنی در زمان خواب بسیار اهمیت دارد. عضلات گردن باید در حالت ریلکس قرار بگیرند. تشک نباید زیاد نرم یا سفت باشد، تشکی که این ویژگی‌ها را داشته باشد، به اندازه کافی نمی‌تواند از ستون فقرات در قسمت کمر و گرد محافظت نماید. 
تشک‌هایی با ماندگاری زیاد مانند تشک بادی، مموری فوم و تشک لاتکس برای استفاده در چنین تخت‌های مناسب‌تر از تشک‌های با ماندگاری کم هستند.

برای داشتن خوابی راحت و آرام در بیمارانی که دچار درد گردن هستند، انجام حرکات کششی و ورزشی قبل و بعد از خواب توصیه می‌شود. این کشش‌ها می‌توانند از فشار بی‌مورد و در ناحیه گردن کم کند. البته توجه کنید که کشش‌­ها نباید فشار زیادی به دیسک‌ها و گردن وارد کنند.
اگر بعد از بیدار شدن از خواب گردن درد داشتید می‌توانید با استفاده از چند حرکت ساده آن را کنترل کنید. دوش آب گرم بگیرید و از کمپرس گرم در ناحیه درد استفاده کنید. نباید مصرف مسکن­‌ها را فراموش کنید.

نکات نهایی در درمان دیسک گردن

در صورتی که درد بعد از ۷۲ ساعت درمان خانگی بهبود پیدا نکند باید با پزشک خود سریعاً تماس بگیرید. بهتر است فعالیت‌های بدنی خود را متوقف نمایید و از کمپرس آب سرد استفاده نمایید. از کمپرس آب سرد ۴۸ تا ۷۲ ساعت استفاده کنید و سپس آن را با کمپرس گرما جایگزین کنید. بعد از سرما درمانی، گرما درمانی توصیه می‌شود. بیمار می‌تواند ۲۰ دقیقه از سرما و یخ و ۲۰ دقیقه از گرما در گردن خود استفاده نمایید. 
بیمار می‌تواند از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن یا استامینوفن برای کاهش درد استفاده نماید. خوابیدن در حالت جنینی یعنی به پهلو بخوابید و زانوهای خود را بغل کنید و یک بالش بین زانو‌های خود قرار دهید. اگر مایل هستید که به صورت طاق باز بخوابید یک بالش در زیر پای خود قرار دهید. حمام گرم یا ماساژ اغلب می‌تواند اسپاسم عضلات کمر شما را کمتر کند. 

در چه وضعیتی بیمار باید استراحت کند؟

بیمار می تواند در حالت خوابیده به پهلو یا طاق باز بخوابد .

حداکثر چند روز استراحت  لازم است ؟

حد اکثر ۴۸ ساعت 

آیا استراحت بدون دارو توصیه می‌شود ؟

استراحت بهتر است با مصرف داروی ضدالتهاب باشد تا گلبول‌های سفید و تورم در اطراف دیسک کاهش یابد و حلقه دیسک فرصت ترمیم پیدا کند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button