طرز خوابیدن بیماران دیسک کمر

کمر درد بر توانایی کار و شرکت در فعالیت های طبیعی زندگی تأثیر می گذارد. خواب منظم از بسیاری جهات ، از جمله روند بهبود ، برای سلامتی مهم است. کمر درد به دلیل شرایطی مانند فتق دیسک و یا تنگی ستون فقرات می تواند یک خواب راحت را برای شما سخت کند.

شرایط کمر درد

کمردرد به دلیل شرایط مختلفی ایجاد می شود، اما همه در یک چیز مشترک هستند. خوابیدن سخت است زیرا به نظر می رسد هر موقعیتی ناراحتی زیادی ایجاد می کند. در واقع ، فقط وارد شدن و خارج شدن از رختخواب می تواند یک تجربه دردناک باشد. کمردرد می تواند موقتی باشد زیرا به دلیل چیزی مثل فتق دیسک که برای بهبودی به زمان نیاز دارد ایجاد شده و یا مزمن باشد بخاطر ابتلا به بیماری مانند پوکی استخوان .

ده ها دلیل برای ایجاد کمردرد وجود دارد. ممکن است فردی با بی نظمی ستون فقرات متولد شود یا دچار مشکلی مانند فیبرومیالژیا باشد. با این حال ، میلیون ها نفر به دلیل مشکلات دژنراتیو ، مانند تخریب دیسک ، و مشکلات عصبی و نخاعی ، مانند تنگی نخاع و فتق دیسک ، از کمر درد رنج می برند. مسئله پزشکی مهم نیست ، خوابیدن با کمر درد چالش برانگیز است.

طرز خوابیدن بیماران دیسک کمر

موقعیت های خوابیدن با کمر درد

داشتن کمردرد به اندازه کافی بد است ، اما وضعیت خواب اشتباه در واقع می تواند منجر به درد بیشتر شود. ممکن است ستون فقرات را بپیچانید یا فشار بیشتری روی ستون فقرات وارد کنید. بهترین موقعیت ها باعث خمیدگی و تراز طبیعی ستون فقرات می شوند و در عین حال فشار روی ستون فقرات را کاهش می دهند. در زیر چند نمونه را ذکر کرده ایم.

دیسک فتق شده

فتق دیسک شکافی در غضروفی است که ماده داخلی نرم تر و ژل مانندی را احاطه کرده است. سپس این ماده داخلی از دیسک بیرون می زند. موقعیت دیسک فتق شده بر وضعیت خواب تأثیر می گذارد. دیسک های فتق شده می توانند در ناحیه گردن ، قفسه سینه و ناحیه کمر ایجاد شوند. دو ناحیه شایع در ناحیه گردن و کمر هستند.

فتق دیسک گردنی

در بیماران دارای دیسک گردن خوابیدن به پهلو می تواند از فشار گردن بکاهد. استفاده از بالش با بلندی که ستون فقرات را از گردن تا کمر در یک راستا نگه دارد ، مهم است. باید تعداد بالش ها را محدود کنید. همچنین قرار دادن بالش بین زانوها می تواند دردی را در باسن که بعضی اوقات از خوابیدن پهلو ایجاد می شود ، تسکین دهد.

اگر بین کمر و تشک شما فاصله ای وجود دارد ، استفاده از یک بالش کوچک را در آنجا برای پشتیبانی بیشتر در نظر بگیرید. چه از یک بالش استفاده کنید و چه از دو بالش استفاده کنید ، باید در برابر اصرار برای همیشه خوابیدن در یک طرف مقاومت کنید، و سعی کنید به هردو پهلو بخوابید. زیرا انجام این کار به میزان زیاد باعث بروز مشکلاتی مانند عدم تعادل عضلات و حتی اسکولیوز می شود.

این موقعیت چگونه کمک می کند؟ خوابیدن به پهلو تنها باعث ایجاد احساس خوب نخواهد شد.  استفاده از بالش بین زانوهای شما، باعث می شود باسن ، لگن و ستون فقرات را در یک راستای بهتر قرار بگیرد.

فتق دیسک کمر

دیسک های فتق شده معمولا در قسمت پایین کمر قرار دارند. بهترین حالت خوابیدن با دیسک کمر معمولا خوابیدن به پشت است. این وضعیت ستون فقرات را در یک راستا نگه می دارد.  یک بالش زیر زانوی خود قرار دهید و ستون فقرات را خنثی نگه دارید.، تا فشار وارد شده به ستون فقرات کاهش یابد.

استفاده از بالش برای حفظ این منحنی در قسمت کمر مهم است. همچنین برای پشتیبانی بیشتر می توانید یک حوله کوچک و رول شده در زیر قسمت کوچک پشت خود قرار دهید.

این موقعیت چگونه کمک می کند؟

وقتی به پشت می خوابید ، وزن شما به طور مساوی توزیع می شود و دربخش وسیع تری از بدن پخش می شود. در نتیجه ، فشار کمتری روی نقاط آسیب دیده وارد می کنید. شما همچنین می توانید ستون فقرات و اندام های داخلی خود را بهتر تنظیم کنید.

تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی تنگی فضای ستون فقرات است که اغلب به اعصابی که از طریق ستون فقرات عبور می کنند فشار وارد می کند. بیشتر اوقات در گردن یا کمر اتفاق می افتد. دو وضعیت خوابیدن تنگی ستون فقرات وجود دارد.

۱.خوابیدن به پهلو

برای از بین بردن فشار بر روی عصب فشرده ، به پهلو بخوابید و زانوها را به سمت سینه خم کنید.سپس تنه خود را به آرامی به سمت زانوها حلقه کنید، به این وضعیت، حالت جنینی گفته می شود. یادتان نرود که هر از گاهی به پهلوی دیگر خود بخوابید.

۲.خوابیدن در صندلی درازکش

خوابیدن در صندلی درازکش ( صندلی هایی با قابلیت تنظیم کمر و پا ) برای کمردرد اغلب راحت ترین انتخاب است. خوابیدن در این صندلی ها ، زانوها و سر را بالا نگه می دارد. این وضعیت می تواند فشار وارد شده به عصب ایجاد کننده درد را کاهش دهد. همچنین برای خوابیدن با تنگی نخاع در ستون فقرات گردنی مفید است.

صندلی دراز کش

دیسک برآمده

دیسک برآمده هنگامی است که غضروف های سخت دیسک برآمدگی دارند ، اما دیسک پاره نمی شود. توصیه های مربوط به بهترین وضعیت خواب برای دیسک برآمده همان توصیه هایی است که برای دیسک فتق شده می شود.

دیسک دژنراتیو

شاید شنیده باشید خوابیدن روی شکم در واقع برای کمردرد مضر است. این تا حدی درست است زیرا ممکن است به گردن شما فشار وارد کند. اما اگر می بینید، زمانی که روی شکم خود استراحت می کنید ، مجبور نیستید موقعیت دیگری را تحمیل کنید. در این شرایط :

  • یک بالش زیر لگن و پایین شکم خود قرار دهید تا مقداری از فشار پشت خود را از بین ببرد.
  • بسته به احساس تان در این موقعیت ، ممکن است استفاده از بالش زیر سر را انتخاب کنید یا نکنید.

این موقعیت چگونه کمک می کند؟

افرادی که به بیماری دیسک دژنراتیو مبتلا هستند ممکن است بیشتر از خوابیدن روی شکم با بالش بهره مند شوند. این می تواند هر استرسی را که در فضای بین دیسک های شما ایجاد می شود ، برطرف کند.

بخاطر بسپارید: هم ترازی کلید اصلی است

مهم نیست که چه موقعیتی را انتخاب می کنید ، مهمترین قسمت معادله هم ترازی ستون فقرات است. به طور خاص روی تراز کردن گوش ، شانه ها و باسن خود تمرکز کنید.

ممکن است متوجه شکاف هایی بین بدن و تخت خود شوید که عضلات و ستون فقرات را تحت فشار قرار می دهد. با استفاده از بالش می توانید جای خالی را پر کنید و این استرس را کاهش دهید. هنگام چرخیدن در رختخواب مراقب باشید. در حین چرخش نیز می توانید از تراز خارج شوید.

نکاتی برای خوابیدن با کمر درد

در زیر برخی از نکاتی که باید برای افزایش احتمال داشتن یک خواب راحت با کمردرد بخاطر بسپارید ، ذکر شده است. خوابیدن به پشت یا پهلو یا در صندلی درازکش به راحتی می تواند درد کمر را تسکین دهد و گاهی اوقات می توان به سادگی یکی از موارد را که برای شما راحت تر باشد، انتخاب کنید. هر موقعیتی را که انتخاب کنید ، هدف این است که تا جایی که ممکن است انحنای طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید و یا فشارهای عصبی را در ناحیه درد کاهش دهید.
خوابیدن روی شکم می تواند درد بیشتری ایجاد کند زیرا فشار بیشتری به رباط ها ، ماهیچه ها و مهره های گردن وارد می کند و قوس کمر را افزایش می دهد، که توصیه نمی شود. بالش ها در کنترل کمردرد در زمان خواب نقش زیادی دارند. بالش بیش از حد باعث ایجاد انحراف در ستون فقرات گردنی می شود و آن را از تراز خارج می کند. بالش هایی که بیش از حد بلند هستند نیز ستون فقرات را از حالت تراز خارج می کنند.
هنگام انتخاب بالش ، قد و وزن خود را در نظر بگیرید. هنگام خوابیدن به پهلو ، یک بالش سفت تر باید فضای بین تشک و گردن را کاملا پر کند. در صورت قرار دادن بالش بین زانوها یا زیر کمر ، از یک بالش نازک استفاده کنید.

 انتخاب بهترین بالش ها

امروزه بالش های ویژه بسیاری مانند بالش مخصوص دیسک فتق شده در دسترس هستند. بالش هایی نیز برای خوابیدن به پهلو و پشت طراحی شده اند و دارای اشکال ارگونومیک هستند. آنها با انواع مختلفی از مواد نیز ساخته می شوند . اما مموری فوم نوع موادی است که اغلب توسط SleepFoundation.org توصیه می شود. در حالی که این ماده محکم است هنوز می تواند به شکل سر و منحنی گردن قالب شود.

از آنجا که نوع ، شکل و اندازه بالش برای داشتن یک خواب خوب در خواب با کمردرد بسیار مهم است ، شما باید در مورد بهترین طراحی برای شرایط خود با پزشک خود مشورت کنید.

تشک نیز به اندازه بالش مهم است. یک تشک قدیمی آویزان یا یک تشک خیلی نرم می تواند کمردرد و وضعیت پزشکی را تشدید کند. تشک باید از پشت شما پشتیبانی مناسبی ارائه دهد.

بهترین تشک برای دیسک کمر ، یک تشک محکم ساخته شده از مموری فوم یا لاتکس است. مانند بالش ، هنگام انتخاب تشک ، وزن و قد خود را در نظر بگیرید. اگر قادر به خرید تشک جدید نیستید ، سعی کنید یک تشک فومی را روی تشک خود قرار دهید.

داشتن یک شب خواب راحت

تلاش برای خواب راحت در حالی که از کمر درد رنج می برید ناامیدکننده است. ممکن است مجبور شوید موقعیت های مختلف خواب را آزمایش کنید یا در صندلی درازکش بخوابید تا بهترین گزینه را پیدا کنید. یک بالش با طراحی درست و یک تشک محکم به آن اضافه کنید و احتمال اینکه خواب مورد نیاز خود را داشته باشید بسیار بیشتر است. اگر سوالی دارید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

دیدگاه کاربران

  • ذبیح اله ریگی
    ۱۰ فروردین ۱۴۰۱

    با سلام و احترام
    به اطلاع می رسانم اینجانب ۴۵ سال سن دارم و ۵ سال پیش بدلیل درد منتشر شونده از ناحیه کمر به باسن ( mriلومبر ساکرال ) گرفتم که رادیولوژیست در گزارش نوشته بود دیسک بالجینگ( L4-L5<$L5-S1) و پس از انجام فیزیوتراپی مشکل دردهای سیاتیکی) ( سمت چپ) حل شد هم اکنون بدلیل عدم تحرک کافی ( کارمندی و پشت میز نشینی ) عضلات کمر به نظر تحلیل رفته و در ناحیه انتهائی کمر سمت چپ؛ احساس سوزش دارم که مقطعی است ، برای بهبود وضعیت چکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button