چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

وقتی در گردن یا ناحیه پشت خود دردی دارید که قبلاً هرگز احساس نکرده‌اید، ممکن است دچار دیسک گردن یا فتق دیسک گردن شده باشید.اگرچه ممکن است نگران‌کننده به نظر برسد، اما با افزایش سن این نوع مشکل سلامتی غیرمعمولی نیست. در حقیقت، افراد اغلب می‌توانند بدون هیچ علائمی این مشکلات را داشته باشند.
در این مقاله درباره دیسک‌های گردنی، اینکه چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم، صحبت خواهیم کرد.

دیسک گردن

دیسک‌های ستون فقرات و گردن

ستون فقرات از استخوان‌هایی به نام مهره تشکیل شده است. این استخوان‌ها شما را قائم نگه می‌دارند. همچنین از نخاع شما که مانند لوله‌ای همراه با مایع از وسط آن عبور می‌کند، و از مغز شما تا انتهای ستون فقرات کشیده می‌شود، محاصره و محافظت می‌کنند.
در بین مهره‌ها بالشتک‌های اسفنجی وجود دارد که دیسک نامیده می‌شوند. دیسک‌ها برای کمک به حرکات منظم و همچنین پرش، دویدن و سایر فعالیت‌هایی که باعث ساییدگی مهره‌های بدن می‌شوند مانند کمک‌فنر عمل می‌کنند. ستون فقرات شما دارای سه بخش اصلی از بالابه‌پایین است:

 • گردن
 • قفسه سینه
 • کمر

هفت مهره بالاتر در ستون فقرات مهره‌های گردنی هستند. ناحیه گردنی نخاع همچنین شامل اعصابی است که به بازوها، دست‌ها و بالاتنه بدن متصل می‌شوند.
دیسک‌های گردنی مهره‌های گردنی را حمایت می‌کنند. آنها همچنین مهره‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند تا بتوانید گردن و پشت خود را خم کرده و بچرخانید.

فتق دیسک به چه معناست؟

در مرکز دیسک‌هایی که بین مهره‌ها قرار گرفته، ماده‌ای ژل‌مانند وجود دارد. قسمت خارجی دیسک از غضروف‌های رشته‌ای تشکیل شده است که ژل را در درون خود نگه می‌دارد. وقتی قسمت خارجی دچار پارگی یا شکاف می‌شود، ژل می‌تواند به بیرون تراوش کند که به آن فتق دیسک گفته می‌شود.

دیسک فتق شده “دیسک پاره شده” یا “دیسک لغزنده” نیز نامیده می‌شود. می‌توانید مانند یک پیراشکی خامه‌ای که مواد درون آن بیرون‌زده است، آن را تصور کنید. هنگامی‌که دیسک گردن دچار فتق می‌شود، مواد نرم داخلی و پروتئین‌های التهابی آن شروع به نشت به لایه محافظ خارجی و احتمالاً به ستون فقرات می‌کنند. دیسک فتق شده معمولاً با التهاب یا فشرده‌سازی ریشه عصب مجاور، دردی شدید یا شوک مانند در گردن و یا بازو ایجاد می‌کند. سایر ساختارهای مجاور مانند نخاع نیز ممکن است ملتهب و دردناک شوند.

چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم؟

برای اینکه به‌موقع متوجه این مشکل شوید، شما نیاز دارید تا با علائم دیسک گردن آشنا شوید. این‌گونه می‌توانید در صورت ابتلا و یا برخورد به این علائم هوشیارانه عمل کنید و با مراجعه به‌موقع به پزشک، درمان به‌موقع را شروع کنید تا از عوارض طولانی و شدید شدن فتق دیسک جلوگیری نمایید.

علائم دیسک گردن

برخی از علائم و نشانه‌های رایج دیسک فتق گردنی شامل موارد زیر است:

درد گردن: این درد به طور معمول به سمت پشت یا کنار گردن احساس می‌شود. این درد می‌تواند از یک درد خفیف که هنگام لمس کردن ناحیه گردن ایجاد حساسیت می‌کند تا یک درد شدید یا سوزش‌آور متغیر باشد.

درد رادیکولار: این درد می‌تواند از طریق عصب آسیب‌دیده یا فشرده شده در گردن به سمت پایین از طریق شانه، بازو، دست و یا انگشتان منتشر شود. درد گاهی اوقات می‌تواند مانند احساس گرما یا شوک الکتریکی حس شود.

رادیکولوپاتی گردنی: عصب گیره یا التهاب ریشه عصب ممکن است باعث بی‌حسی و یا ضعف در شانه، بازو، دست و یا انگشتان شود. درد رادیکولیک نیز ممکن است در بعضی موارد همراه با رادیکولوپاتی باشد.

علائم با موقعیت‌های خاص یا فعالیت‌ها بدتر می‌شوند: درد دیسک فتق شده در طی فعالیت‌هایی مانند ورزش یا وزنه‌برداری سنگین زیاد می‌شود. برخی موقعیت‌های سر مانند پیچ ​​خوردن به یک طرف یا کج شدن سر به جلو، نیز ممکن است درد را بدتر کند.

سفتی گردن: درد و التهاب ناشی از فتق دیسک گردن ممکن است حرکات خاص گردن را محدود کرده و دامنه حرکت را کاهش دهد. الگوهای خاص درد و نقایص عصبی تا حد زیادی توسط محل قرارگیری دیسک فتق شده تعیین می‌شود.

سایر علائم

همان‌طور که گفته شده، فتق دیسک گردن یکی از دلایل عمده درد گردن است. در این صورت دیسک ممکن است بر روی ریشه عصب و یا نخاع فشار وارد کند. اگر دیسک بر روی ریشه عصب فشار بیاورد، علائم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • بی‌حسی یا سوزن‌سوزن شدن در شانه یا بازو که ممکن است تا انگشتان شما پایین برود
 • ضعف در دست یا بازو

اما اگر دیسک فتق شده به نخاع شما فشار وارد کند، می‌تواند علائم جدی‌تری ایجاد کند که برروی عملکرد و زندگی روزمره شما تأثیرات جدی داشته باشد. از جمله:

 • لکنت یا راه‌رفتن ناجور
 • سوزن‌سوزن شدن یا احساس شوک مانند که از بدن به پاها می‌رود
 • مشکلات استفاده از دست و بازو برای مهارت‌های حرکتی ظریف، مانند بستن دکمه پیراهن
 • ازدست‌دادن تعادل و هماهنگی

نکته مهم

نکته مهم این است که زمانی که شما یک یا چند نشانه از علائم فتق دیسک کمر را تجربه می‌کنید، باید به دکتر مراجعه نمایید. نگران نشوید، زیرا در بیشتر موارد دیسک کمر با استراحت و تغییر در برخی رفتارها قابل‌درمان است و نیاز به درمان تهاجمی ندارد. اما در موارد حاد و عدم درمان به‌موقع ممکن است علائم به موارد خطرناک و غیرقابل‌بازگشت تبدیل شوند.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button