ورزش های مناسب دیسک گردن که باید در نظر داشته باشید

هنگامی‌ که ماده ژله‌ای در داخل دیسک‌ها ضعیف شود و یا بیرون بزند بر رشته اعصاب ستون فقرات فشار زیادی وارد می‌کند این فشار سبب ایجاد درد در دست ، گردن و یا بازو می شود . بیرون زدگی دیسک ممکن است به دلیل بلند کردن شی سنگین و یا به دلیل بالا رفتن سن باشد زیرا با افزایش سن دیسک ها خشک تر و ضعیف تر می شوند بنابراین فرد به عارضه بیرون زدگی دیسک گردن مبتلا می شود . ورزش های مناسب دیسک گردن می تواند سبب تقویت عضلات و دیسک ها شود .
برای جلوگیری از بیرون زدگی دیسک تغییر سبک زندگی می تواند موثر باشد . سبک زندگی ای را انتخاب کنید که در آن وزن مناسب ، رژیم غذایی سالم ،فعالیت بدنی روزانه و عدم استعمال دخانیات باشد .

ورزش های دیسک گردن

درمان دیسک گردن با ورزش

به دلیل این که بیشتر بیرون زدگی های دیسک گردن اغلب به علت وارد شدن ضربه و صدمه به گردن است و این ضربات زمانی تاثیر گذار هستند که دیسک ها ضعیف باشند با کمک ورزش می توان ستون فقرات را قوی کرد. در صورتی که تمرینات ورزشی گردن به درستی انجام شود می تواند قدرت ستون فقرات گردنی را افزایش دهد . قبل از ورزش حتما بدن خود را گرم کنید.زیرا جریان خون رسانی و اکسیژن رسانی به دیسک ها بسیار مهم است . قبل از شروع تمرینات ورزشی حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید . همچنین اگر در حین ورزش دچار درد شدید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

ورزش های مناسب

۱_در حالی که گردنبند طبی خود را بسته اید چانه را به سمت گردن جمع کنید این حرکت را برای ده بار و پنج ثانیه  تکرار کنید . می توانید دراز بکشید و در حالی که به سقف نگاه میکند چانه را به سمت سینه پایین بیاورید . می توانید بنشینید و درحالی که به جلو نگاه می کنید .چانه را به سمت گردن به داخل بکشید .

 

ورزش های دیسک گردن

۲_ بازو خود را تا شانه بالا بیاورید سپس دست را از آرنج خم کنید و بعد از آن دست را به سمت دیوار صاف کنید و سر را به سمت مخالف بکشید تا دقیقا کشش را احساس کنید . این حرکت را برای چهار بار انجام دهید و هر بار به مدت پنج ثانیه در این حالت بمانید .

ورزش های دیسک گردن

۳_دست های خود را تا جایی بالا بیاورید که نزدیک سر شود سپس ساعد را بچرخانید و کف دست ها را روی صورت قرار دهید به طوری که نوک انگشتانتان به سمت پایین باشد .

ورزش های دیسک گردن

۴_بازوهارا کنار شانه ها نگهدارید . بازوها را به عقب ببرید تا کشش را در عضلات سرشانه احساس کنید این حرکت را چهار بار و برای مدت پنج ثانیه انجام دهید .

ورزش های دیسک گردن

۵_صاف بایستید و یا بنشینید گردن را صاف کنید سپس بازوها را به عقب بکشید ، سر را رو به جلو نگه دارید تا جایی که کشش را احساس کنید . این حرکت را برای ده بار و پنج ثانیه انجام دهید .در صورتی که درد شدید و غیر قابل تحملی را احساس کردید فورا به پزشک مراجعه کنید . 

ورزش های دیسک گردن

۶_گردن را رو به جلو خم کنید با احتیاط این کار را انجام دهید تا جای که به گردن فشار نیاید و عضلات گردن دچار گرفتگی نشوند  این حرکت را برای ده بار انجام دهید .

ورزش های دیسک گردن

۷_سرتان را به طرفین به آرامی بچرخانید تا جایی که چرخش سبب فشار به گردن نشود . این حرکت را  برای ده بار انجام دهید . می توانید این حرکت را در حالی که دراز کشیده اید، زانوها را خم کرده و کف پاهارا روی زمین بگذارید چانه را به سمت شانه ها حرکت دهید همچنین در حالت نشسته می توانید این تمرین را انجام دهید.

ورزش های دیسک گردن

۸_دراز بکشید و سر خود را از طرفین به شانه ها نزدیک کنید تا جایی که کشش را احساس کنید .این حرکت را سه تا پنج بار برای مدت بیست ثانیه انجام دهید.در حالت نشسته می توانید با نزدیک کردن گوش به شانه ها این حرکت را انجام دهید .

ورزش های دیسک گردن

۹_روی یک رول حوله دراز بکشید به کمک پاها خود را از پایین به بالا بکشید با این تمرین حرکت میانی ستون فقرات را تقویت می‌کنید و فشار وارده بر آن را کاهش می‌دهید این حرکت را برای ده الی پانزده بار تکرار کنید.

ورزش های دیسک گردن

آیا تمرینات ورزشی سبب آسیب می شوند ؟

هر زمان که خواستید اقدام به شروع تمرینات ورزشی کنید حتما با یک پزشک متخصص مشورت کنید . سعی کنید این تمرینات را به صورت آرام و با احتیاط انجام دهید تا به ستون فقرات فشار وارد نشود .  هر گاه دچار درد شدید و غیر قابل تحملی شدید حتما به پزشک مراجعه کنید .

جلوگیری از آسیب های ورزشی

مطمئن شوید که در حین انجام این فعالیت ها بدتان در وضعیت مناسبی قرار دارد .هدف از انجام ورزش های مناسب دیسک گردن کاهش فشار و درد دیسک گردن است اما درصورتی که حین انجام این حرکات بدنتان در وضعیت مناسبی نباشد ممکن سبب افزایش درد و گرفتگی عضلات شود . برای آنکه ضعیت بدنی مناسبی حین تمرین داشته باشید خوب نفس بکشید و دستان خود را برای طولانی مدت بالا نگه ندارید .

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button