ورزش مضر برای سیاتیک : از چه ورزش‌هایی باید اجتناب کنید!؟

درصورتی که مبتلا به سیاتیک هستید باید بدانید که از انجام ورزش مضر برای سیاتیک جلوگیری کنید.برخی از فعالیت های ورزشی منجر به افزایش درد و بدتر شدن وضعیت جسمانی شما خواهند شد.به خصوص زمانی که فشار ناشی از ورزش به کمر،قلب و پاها اعمال شود. در ادامه برخی از مهم ترین ورزش هایی که برای شما ایجاد آسیب بیشتر می‌کنند را توضیح می‌دهیم.

انواع ورزش‌ مضر برای سیاتیک

در ادامه انواع ورزش مضر برای سیاتیک را معرفی خواهیم کرد:

کشش با مانع

 کشش  با مانع یک ورزش مضر برای سیاتیک است که باعث فشار به پشت ، باسن و همسترینگ شما خواهد شد. چرخاندن لگن هنگام جلو آمدن به پشت ، فشار بیشتری را به کمر وارد خواهد کرد. در نتیجه باعث افزایش درد سیاتیک می‌شود.

لیفت پا

هرگونه حرکت یا تمرینی که باعث شود پاهای خود را صاف نگه دارید ، نخاع را تحت فشار قرار می‌دهد. در صورتی که فردی مبتلا به بیماری  سیاتیک باشد ، باید فشار را از ناحیه کمر برطرف کنددرحالی که  لیفت پا می تواند درد سیاتیک را بیشتر  کند.

اسکوات کامل بدن ورزش مضر برای سیاتیک به شمار می‌آید!

 خطرناک‌ترین ورزشی که می‌توانید با داشتن درد سیاتیک انجام دهید ،اسکوات کامل بدن است . اگر هنگام چمباتمه زدن از هالتر استفاده می‌کنید ، به طور کلی از این تمرین را کنار بگذارید. وزن هالترهایی که روی شانه‌های شما قرار می‌گیرد ، کمرتان را فشرده کرده و می‌تواند باعث فتق دیسک شود.

دوچرخه سواری

دوچرخه سواری ممکن است فشار بر ستون فقرات و عصب سیاتیک شما را افزایش دهد ، به ویژه  زمانی که صندلی دوچرخه شما سفت باشد. سوار شدن در حالت خمیده یا خم به جلو  نیز می‌تواند درد سیاتیک را تحریک کند ، به خصوص اگر صندلی و فرمان شما به طور اشتباه تنظیم شده باشد.

حرکت مثلث پیچ

حرکت مثلث پیج، یک حرکت رایج در یوگا برای بدست آوردن تعادل و هماهنگی است. ورزش مثلث پیش یک ورزش پرتش برای عضلات پشت بدن به حساب می‌آید. این حالت ممکن است باعث شود که ستون فقرات ، باسن و همسترینگ خود را بیش از حد کشش دهید ،در نتیجه ورزش مضر برای  سیاتیک است و می‌تواند آن را تحریک کند.

حرکت بورپی(Burpee)یک ورزش مضر برای سیاتیک به حساب می‌آید!

این حرکت ورزشی یک تکنیک سنگین در بدن سازی به حساب می‌آید و در صورتی که افراد سالم وحتی ورزشکار نیز آن را اشتباه انجام دهند ممکن است دچار آسیب جدی شوند.این تمرین شامل حرکات با شدت بالا است که می‌تواند درد کمر و لگن را تشدید کند. خم شدن مکرر به جلو و پریدن  نیز باعث تشدید علائم سیاتیک خواهد شد.

دراز نشست

درحالی که دراز نشست عضلاتی تحتانی لگن وشکم راتقویت می‌کند اما برای سیاتیک مضر است.از آنجا که در حین انجام این ورزش باید مداوم کمر را به سمت بالا بیاورید،امکان دارد سیاتیک شما تحریک شود.

انجام ورزش های چرخشی

با اینکه این ورزش‌ها باعث نرم شدن بدن می‌شوند و فواید زیادی را به همراه دارند اما یک ورزش مضر برای سیاتیک به شمار می‌آیند.مضرات ورزش‌های چرخشی برای دیسک به قدری زیاد است که پزشکان درصورت امکان توصیه می‌کنند،حتی فعالیت‌ها روزانه‌ای که نیاز به چرخش داد کمر دارد را هم انجام ندهید.هر ورزشی که شامل حرکات چرخشی زیاد مانند حلقه زدن،اسکی،تنیس وفوتبال نیز باعث تحریک شدید سیاتیک می‎‌شوند.

اصول درست ورزش برای کنترل سیاتیک چیست؟

  • به طور کلی تنها وزرش‌هایی برای بدن مفید است که در هنگام انجام آن‌ها اصول درست را رعایت کنیم و درد نداشته باشیم.
  • بهتر از انجام هرگونه ورزش کششی به شدت خودداری کنید.درصورتی که زیر نظر مربی و پزشک ورزش کششی را برای کاشه درد خود در دستورکار قرار داده اید حتما به یاد داشته باشید که باید تحت هر شرایطی از کشش بیش از حد امتناع کنید.همچنین بهتر است کشش‌ها پیوسته و یکنواخت اعمال نشود.
  • قبل از انجام ورزش حتما بدن خود را گرم کنید.گرم کردن باعث افزایش تاثیر ورزش بر بدن می‌شود و احتمال آسیب را نیز کاهش می‌دهد.

منبع

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button