آیا با ورزش دیسک کمر خوب می‌شود؟!

برآمدگی حلقه بیرونی دیسک (حلقه فیبری) می‌تواند منجر به اعمال فشار بر روی اعصاب در کانال نخاعی شود. این فشار روی یک عصب می‌تواند باعث درد و اختلالات حسی در ناحیه‌ای شود که آن عصب خاص مسئول آن است. هر عصب ناحیه متفاوتی دارد که مسئول آن است و بنابراین علائم مختلف بسته به عصب آسیب دیده متفاوت است. درد عصبی ناشی از فشار روی ریشه عصبی در کانال نخاعی به اصطلاح درد رادیکولار می‌گویند، درد در ساق پا است. ایجاد ترک در خود دیسک بین مهره‌ای نیز می‌تواند منجر به کمردرد شود.

فتق دیسک می‌تواند کاملاً بدون علامت باشد. اندازه و محل فتق دیسک همیشه به سطح ناراحتی که بیمار تجربه می‌کند مرتبط نیست. فتق دیسک اغلب منجر به درد پا می‌شود که از ستون فقرات کمری منشأ می‌گیرد و بسته به ناحیه تامین عصب آسیب دیده به داخل ساق پا می‌رسد.

ایا با ورزش دیسک کمر خوب میشود

درد اغلب با اختلالات حسی (بی حسی، احساس سوزن سوزن شدن) در همان ناحیه همراه است. اگر رشته‌های عصبی حرکتی فشرده شوند، عضله‌ای که عصب آسیب دیده مسئول آن است می‌تواند ضعیف شود. فتق دیسک می‌تواند به طور ناگهانی ظاهر شود، اما همچنین می‌تواند در طول ماه‌ها ایجاد شود. بنابراین فرآیند بسیار فردی است. اگر فتق حاد دیسک وجود داشته باشد، نمی‌توان پیش بینی کرد که آیا فتق در طول زمان به دلیل پدیده کم آبی افزایش می‌یابد، اندازه آن ثابت می‌شود یا کوچک‌تر می‌شود و حتی ممکن است به طور کامل پسرفت کند. این نکته در هنگام توصیه به بیمار مهم است، همانطور که درک این نکته مهم است که دیسک بین مهره‌ای آسیب دیده لزوماً نباید برای دهه های آینده برای همیشه دردناک باشد، اما نمی توان با بهبودی به حالت اولیه سالم خود بازگرداند.

دلایل فتق دیسک چیست؟

فتق دیسک می‌تواند بدون هیچ دلیل خارجی رخ دهد. تغییرات دژنراتیو که در اثر ورزش نکردن تشدید می‌شود، باعث پارگی حلقه بافت همبند می‌شود. ورزش‌هایی که در آن به طور مداوم (غیر طبیعی) فشار زیادی روی دیسک‌های بین مهره‌ای وجود دارد می‌تواند از فتق دیسک جلوگیری کند.

چگونه می‌توان از فتق دیسک جلوگیری کرد؟

از آنجایی که دیسک‌های بین مهره‌ای توسط دیفیوژن تغذیه می‌شوند، ورزش‌های فیزیکی مانند دویدن ضروری است. با ورزش یا دویدن می‌توان از مشکلات کمر مانند فتق دیسک جلوگیری کرد. تکنیک مناسب برای بلند کردن وسایل سنگین را بیاموزید و محل کار خود را تا حد امکان ارگونومیک کنید. وضعیت صحیح نشستن و یادگیری تکنیک بهینه هنگام بلند کردن بارهای سنگین در زندگی روزمره تأثیر پیشگیرانه بر فتق دیسک دارد. تمرین هدفمند عضلات کوتاه ستون فقرات که تمام مهره‌ها را به هم متصل می‌کند نیز مفید است و در تمرینات فیزیوتراپی و مراکز توانبخشی ارائه می‌شود.

آیا با ورزش دیسک کمر خوب می‌شود؟

بله برخی از ورزش‌ها می‌توانند به بهبودی دیسک کمر کمک کنند. این ورزش‌ها شامل پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری است. هنگام شنا، با دویدن در آب شروع کنید و سپس به کرال پشت و کرال جلویی به کرال سینه تغییر دهید. افزایش کشش در کرال سینه معمولاً در ابتدا ناراحت کننده است.

چرا ورزش به درمان کمر درد کمک می‌کند؟

هیچ چیز بهتر از ورزش کافی و متنوع برای کمردرد نیست. اگر قبلا فکر می‌کردید که استراحت و مراقبت از کمر بهترین کار در هنگام بروز درد است، این باور مدت‌ها است که اشتباه علمی آن ثابت شده است. زیرا انفعال باعث افزایش کمردرد می‌شود و سلامت ما را به خطر می‌اندازد. حتی چند دقیقه فعالیت بدنی، ترجیحاً در هوای تازه، روحیه شما را بالا می‌برد و عزت نفس شما را بهبود می‌بخشد.

کدام ورزش‌ها برای بهبودی دیسک کمر شما مفید هستند و از کدام ورزش‌ها باید اجتناب کنید؟

ورزش‌های استقامتی که منجر به تقویت یکنواخت بر روی عضلات پشت و شکم می‌شوند، عموماً مناسب هستند. مفاصل با بار یکنواخت و مناسب محافظت می‌شوند و ماهیچه‌ها تقویت می‌شوند. بهترین ورزش‌ها شنا، رقص، دوچرخه سواری، پیاده روی یا دویدن است. ورزش‌هایی که شامل افزایش سریع و مکرر انقباض ستون فقرات و حرکات پیچشی تنه هستند، عموماً منع می‌شوند. حتی ورزش‌هایی که در آن بارهای سنگین باید برای مدت کوتاهی بلند شوند برای کمردرد مناسب نیستند. ورزش‌هایی که توصیه نمی‌شود عبارتند از: تنیس، اسکواش، گلف، پرش و پرتاب دو و میدانی، وزنه برداری.

ایا با ورزش دیسک کمر خوب میشود

چند تمرین برای بهبودی دیسک کمر

به پشت دراز بکشید. پاهای خود را به اندازه عرض باسن در مقابل خود قرار دهید، به اندازه‌ای نزدیک که با نوک انگشتان پاشنه‌های خود را لمس کنید. سپس لگن خود را بالا بیاورید تا با ران شما همسطح شود. در حین انجام این کار، پاها و عضلات باسن خود را سفت کنید، عضلات شکم را در حالت بالا محکم کنید. حدود ده ثانیه در این حالت بمانید، سپس لگن خود را به سمت پایین بی‌آورید. این کار را حدود ده بار تکرار کنید. این ورزش از یوگا می‌آید و برای تقویت ماهیچه‌های پا، باسن و پشت استفاده می‌شود. کف لگن نیز تقویت می‌شود. از طرف دیگر، می‌توانید تمرین را با یک پا انجام دهید. عضلات پایین تنه بیشتر به چالش کشیده می‌شوند زیرا باید محور افقی را تثبیت کنند.

یک تمرین دیگر این است که به پشت دراز بکشید و پاهایتان با زاویه ۹۰ درجه باشد. حالا هر دو دست را به سمت پاهای خود بکشید، کف دست‌ها رو به زمین. سپس به طور متناوب دست چپ را به سمت پاشنه چپ و دست راست را به سمت پاشنه راست حرکت دهید. سر و شانه‌های خود را از زمین بلند کنید، اما مطمئن شوید که ستون فقرات کمری روی زمین بماند. بعد از ۳۰ ثانیه استراحت کوتاهی داشته باشید و دو بار تکرار کنید. این کار هم عضلات راست و هم ماهیچه‌های مورب شما را تقویت می‌کند.

دیدگاه کاربران

 • مسکینی
  ۲۷ مرداد ۱۴۰۱

  باسلام ممنون از توصیحات خوبتون
  اگه میشه ورزشها رو با عکس نشان دهید

 • مائده
  ۳ دی ۱۴۰۱

  سلام
  من پارگی دسیک دارم درد سیاتیک پا سمت راست ژل تزریق کردم و فیزیوتراپی و دوماه اسختر رفتم الان دردش خیلی کم شده ۵ ماه پیش ورزش تی ار ایکس انجام میدادم الان میتونم دوباره برگردم به این ورزش؟؟

 • Afshin
  ۱۸ دی ۱۴۰۱

  دویدن خوبه یا بد آخرش
  من دوست دارم بدوم تو چمن ولی میگن واسه دیسک کمرم بده چیکار کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button