فرق دیسک گردن و آرتروز گردن چیست؟ هر کدام چه علائمی دارند؟

دیسک گردن یک پد نرم و جاذب ضربه است که بین مهره‌های ستون فقرات گردنی قرار دارد. از هفت استخوان ساخته شده است که توسط دیسک‌های بالشت مانند از هم جدا شده‌اند. آرتروز گردن تغیراتی است که در استخوان‌ها و دیسک اتفاق می‌افتد. در ادامه به طور دقیق‌تر فرق دیسک گردن و آرتروز گردن را بازگو می‌کنیم.

دیسک گردن و آرتروز گردن

اسپوندیلوز یا آرتروز گردن چیست؟

برای درک بهترفرق دیسک گردن و آرتروز گردن، بهتر است ابتدا با آرتزوز گردن آشنا شوید. اسپوندیلوز گردن که آرتروز گردن نامیده می‌شود. شامل تغییراتی در استخوان‌ها، دیسک‌ها و مفاصل گردن است. این تغییرات در اثر ساییدگی طبیعی ایجاد می‌شود. با افزایش سن، دیسک‌های ستون فقرات گردن به تدریج خراب می‌شوند، مایعات را از دست می‌دهند و سفت می‌شوند. اسپوندیلوز گردن معمولاً در افراد میانسال و سالخورده رخ می‌دهد. اسپوندیلوز گردن اغلب باعث درد و سفتی گردن می‌شود. اگرچه اسپوندیلوز گردن به ندرت پیشرونده است با این وجود جراحی اصلاحی می‌تواند در موارد شدید مفید باشد.

دیسک گردن چیست؟

قسمت گردنی ستون فقرات از هفت استخوان ساخته شده است که توسط دیسک‌های بالشت مانند از هم جدا شده‌اند. این دیسک‌ها مانند ضربه گیر برای سر و گردن هستند. آن‌ها استخوان‌ها را محکم می‌کنند و اجازه می‌دهند سر و گردن خم شوند.

عوامل دیسک گردن چیست؟

 تغییرات دژنراتیو طبیعی در دیسک‌ها با افزایش سن رخ می‌دهد. وضعیت بد بدن و کار سخت با روش‌های نادرست ممکن است این تغییرات را بدتر کند. دیسک‌ها به آرامی ساییده می‌شوند. و فضای دیسک آنقدر تنگ می‌شود که مهره‌ها به هم می‌مالند، لبه‌های مهره‌ها دچار تغییر ساییدگی و پارگی می‌شوند. سپس خارهای استخوانی ایجاد می‌شوند که ممکن است به نخاع یا ریشه عصب فشار وارد کنند. تحریک عصب باعث ایجاد درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف می‌شود. تغییرات مشابه یا ضربه ممکن است غضروف سفت اطراف هر دیسک را بشکند. و یا حتی مواد دیسک در کانال نخاعی برجسته شده و نخاع یا ریشه عصبی را تحت فشار قرار دهد.

عوامل اسپوندیلوز گردن چیست؟

افزایش سن عامل اصلی ایجاد آرتروز گردن است. در اکثر افراد بالای ۵۰ سال، دیسک‌های بین مهره‌ها اسفنجی کمتری دارند و کمتر بالشتک ایجاد می‌کنند. استخوان‌ها و رباط‌ها ضخیم‌تر می‌شوند و به فضای کانال نخاعی دست می‌زنند. یکی دیگر از عوامل ممکن است آسیب قبلی به گردن باشد. افرادی که مشاغل خاصی دارند یا فعالیت‌های خاصی را انجام می‌دهند مانند؛ ژیمناستیک کار‌ها ممکن است فشار بیشتری بر گردن خود وارد کنند. وضعیت بد بدن همچنین ممکن است در ایجاد تغییرات ستون فقرات که منجر به اسپوندیلوز گردن می‌شود، نقش داشته باشد.

علائم اسپوندیلوز گردن رحم چیست؟

 • سفتی و درد گردن
 • سردردی که ممکن است منجر به درد گردن شود
 • درد در شانه یا بازوها
 • ناتوانی در چرخاندن کامل سر یا خم شدن گردن

علائم کمتر رایج یا غیر معمول آرتروز گردن عبارتند از: سرگیجه، سردرد، تپش قلب، حالت تهوع، ناراحتی در شکم یا سیستم گوارش، وزوز گوش، تاری دید و مشکلات حافظه است. برخی از مطالعات همچنین نشان می‌دهد که درد مزمن گردن به دلایلی مانند اسپوندیلوز با افزایش فشار خون مرتبط است.

علائم دیسک گردن چیست؟

گردن درد یا سوزن سوزن شدن و بی حسی ممکن است به شانه، بالای کمر، بازو یا دست برسد. برخی افراد ضعف، دست و پا و مشکل در راه رفتن دارند. درد ناشی از برآمدگی دیسک در حین حرکت و هنگام سرفه یا خنده شدیدتر است.

اسپوندیلوز گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک عموماً ازفرد در مورد علائم و گرفتن سابقه پزشکی سوال می‌کند و مورد بررسی قرار می‌دهد. پس از آن یک معاینه فیزیکی بدن با تمرکز بر گردن، پشت و شانه‌ها انجام می‌شود. پزشک همچنین رفلکس‌ها و قدرت دست‌ها و بازوها را آزمایش می‌کند. و نحوه راه رفتن  را تماشا می‌کند.

سایر آزمایشاتی که ممکن است انجام شود شامل آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، توموگرافی کامپیوتری (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است.

سندرم دیسک گردن چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از طریق معاینه فیزیکی و اشعه ایکس ستون فقرات گردنی، دیسک گردن را تشخیص می‌دهد. همچنین تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) گردن، الکترومیوگرافی یا آزمایش سرعت هدایت عصبی EMG/NCV))، آزمایش الکتریکی اعصاب و ماهیچه‌ها نیز ممکن است انجام شود.

آرتروز گردن

درمان آرتروز گردن چگونه است؟

در بیشتر موارد، درمان‌های اسپوندیلوز گردن عبارتند از:

 • استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا سایر محصولات غیر مخدر برای تسکین درد ناشی از التهاب.
 • دستکاری کایروپراکتیک که می‌تواند به کنترل قسمت‌های شدیدتر درد کمک کند.
 • استفاده از یقه گردنی برای محدود کردن حرکت.
 • فیزیوتراپی‌، از جمله استفاده از گرما و سرما درمانی، کشش یا ورزش.
 • تزریق داروهای، کورتیکواستروئیدها و بی حسی موضعی به مفاصل ستون فقرات یا ناحیه اطراف ستون فقرات.

دیسک گردن چگونه درمان می شود؟

دیسک گردن را می‌توان با فیزیوتراپی، کنترل درد توسط  داروهای ضد التهابی درمان کرد. درمان‌های محافظه کارانه نیز می‌تواند توسط متخصص طب فیزیکی انجام شود. این‌ها شامل گرمای موضعی قرار گرفته روی ناحیه، کشش گردن و تمرینات ویژه می‌باشد. متخصصان بیهوشی می‌توانند استروئیدها و داروهای بیهوشی را به کانال نخاع گردن تزریق کنند تا به درد کمک کند. علائم اغلب پس از چند هفته از بین می‌روند. اگر سایر درمان‌ها علائم را تسکین ندهند، جراحی معمولاً گزینه نهایی است.

چه زمانی اسپوندیلوز به جراحی نیاز دارد؟

اسپوندیلوز یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است. و در بیشتر موارد پیشرونده نیست. جراحی فقط در موارد نادر مورد نیاز است. هدف از جراحی برداشتن منبع فشار بر نخاع و اعصاب است. این جراحی همچنین ممکن است شامل افزودن تثبیت کننده به شکل ایمپلنت یا از طریق ادغام مهره‌ها باشد. اما جراحی تنها زمانی مورد توجه قرار می گیرد که عملکرد شدید از بین برود. به عنوان مثال، ممکن است در صورت از دست دادن تدریجی احساس و عملکرد در بازوها، پاها و  انگشتان دست مورد توجه قرار گیرد. هر نوع فشرده سازی نخاع می‌تواند منجر به ناتوانی عملکردی دائمی شود.

باید و نبایدها در مدیریت درمان دیسک گردن:

 • هنگام نشستن و راه رفتن از حالت خوب استفاده کنید.
 • هنگام سفر با وسیله نقلیه همیشه کمربند ایمنی ببندید.
 • هنگام خوابیدن روی تخت بالشت را زیر سر و گردن خود قرار دهید.
 • تمرینات روزانه را انجام دهید که توسط پزشک تأیید شده است.
 • به آرامی گردن خود را کشیده و خم کنید.
 • وزن ایده آل خود را حفظ کنید.
 • در صورت تشدید علائم یا ضعف جدید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • اگر در راه رفتن مشکل دارید، ضعف دارید، نمی‌توانید اندام خود را حرکت دهید یا کنترل روده یا مثانه خود را از دست داده اید، با پزشک خود تماس بگیرید.
 • ضربه به ستون فقرات گردنی خود را به حداقل برسانید.
 • در ورزش‌ها از تجهیزات محافظ  کننده استفاده کنید.
 • عادت نکنید گردن خود را بکشید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button