درمان قطعی دیسک کمر؛ بهترین روش درمان دیسک کمر

درمان دیسک کمر شامل روش‌های متنوعی است و همیشه برای درمان مشکلات دیسک کمر نیازی به جراحی نیست. به بیشتر افراد مبتلا به دیسک کمر درمان “محافظه کارانه” ارائه می‌شود، به این معنی که درمان شامل جراحی نیست. این امر عمدتاً شامل ورزش ، ماساژ، فیزیوتراپی و داروهای ضد درد و … است. در این مقاله به بررسی درمان قطعی دیسک کمر و بهترین روش های آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

درمان دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

در ناحیه کمر ما ۵ مهره وجود دارد. بین مهره‌ها پد‌هایی به نام دیسک وجود دارد. این دیسک‌ها به حرکات ستون فقرات انعطاف‌پذیری می‌دهند. ستون فقرات کمری به ما این امکان را می‌دهد که به جلو، عقب، به طرفین خم شویم و بچرخیم. فتق دیسک کمر (فتق کمر) به وضعیتی اطلاق می‌شود که دیسک بین مهره‌ها جابجا شده و نخاع و ریشه‌های عصبی خارج شده از نخاع را فشرده می‌کند.

علائم دیسک کمر چیست؟

برخی از دیسک‌‎های کمر هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند، اما برخی دیگر منجر به درد کمر شدید می‌شوند. لیز خوردن دیسک در ناحیه کمر می‌تواند به عصب سیاتیک فشار وارد کند و دردی ایجاد کند که اغلب از یک پا شروع و به پایین پا منتقل می‌شود. بیشتر افراد در طی شش هفته بدون درمان بهبود می‌یابند. در این مدت  تعدادی گزینه درمانی وجود دارد که هدف آن‌ها کمک به تسکین درد و بهبود تحرک است.

همچنین بخوانید: علائم دیسک کمر چیست؟

انواع روش‌های درمان دیسک کمر

گزینه‌های درمانی دیسک کمر در سه عنوان دسته‌بندی می‌شوند:

 • دارودرمانی با NSAID‌ها، شل‌کننده‌های عضلانی
 • تزریقات استروئیدی کنترل شده با دوز خفیف 
 • فیزیوتراپی در این گروه گنجانده شده است.
 • جراحی دیسک کمر
تاثیر درست نشستن کمردرد

داروهای درد دیسک کمر

انواع داروهای مناسب برای دیسک کمر به انواع زیر تقسیم می‌شوند:

 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)
 • استامینوفن (پاراستامول)
 • داروهای استروئیدی
 • شل کننده های عضلا
 • داروهای ضد تشنج
 • داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID)

این مسکن‌ها دارو‌هایی هستند که درد، التهاب و تب را کاهش می‌دهند. دارو‌هایی مانند، دیکلوفناک، ایپوپروفن و ناپروکسن از گروه NSAID گزینه‌هایی برای درمان سیاتیک می‌باشند از آنجا که NSAID‌ها تا حدودی از لخته شدن خون جلوگیری می‌کنند، می‌توانند باعث خونریزی هم بشوند. خونریزی ممکن است خفیف باشد، مانند خون دماغ یا خونریزی لثه، اما گاهی اوقات خونریزی جدی‌تری رخ دهد، به عنوان مثال در معده یا روده.
در برخی موارد NSAID‌ها باعث زخم معده می‌شوند. گاهی نیز عملکرد کلیه‌ها را مختل کند. اگر مبتلا به آسم، بیماری قلبی عروقی یا زخم معده هستید، باید قبل از مصرف دارو‌های ضد التهابی غیر استروئیدی حتماً از پزشک خود راهنمایی بخواهیدNSAID‌ها همچنین می‌توانند به بافت‌های عضلانی تزریق شوند، اگرچه امروزه این کار معمولاً انجام نمی‌شود. زیرا تزریق NSAID احتمالاً هیچ مزیتی نسبت به قرص یا شیاف ندارد اما می‌تواند باعث آسیب عصبی، خونریزی یا التهاب در محل تزریق شود.

استامینوفن (پاراستامول)

استأمینوفن نیز مسکن مناسبی برای علائم دیسک کمر خفیف است، اما NSAID نیست. برای افرادی که مسکن‌های NSAID را به دلیل مواردی مانند مشکلات معده یا آسم نمی‌توانند مصرف کنند گزینه‌ی مناسبی است. اما دوز‌های بالاتر استأمینوفن می‌تواند باعث آسیب کبدی و کلیه شود. به همین دلیل، بزرگسالان باید اطلاعات درج شده در بسته را مطالعه کنند و اطمینان حاصل کنند که روزانه بیش از ۴ گرم (۴۰۰۰ میلی گرم) استأمینوفن مصرف نمی‌کنند. این مقدار مثلاً در ۸ قرص حاوی هر ۵۰۰ میلی گرم است. مصرف دوز مناسب نه تنها مهم است، بلکه بین دوز‌ها نیز به اندازه کافی صبر کنید.

داروهای استروئیدی

دارو‌های کاهنده التهاب هستند که برای درمان سیستمیک بیماری‌های مختلف استفاده شوند. اگر دارو در کل بدن پخش شود، این یک درمان سیستمیک نامیده می‌شود. استروئید‌ها به صورت قرص و قطره و تزریق به عضله مورد مصرف قرار می‌گیرد. استروئید‌های سیستمیک می‌توانند درد و التهاب را تسکین دهند. از عوارض آن‌ها توانایی در خطر ابتلا به برخی مشکلات پزشکی، از جمله زخم معده، پوکی استخوان، عفونت‌ها، مشکلات پوستی، گلوکوم و افزایش اختلالات متابولیسم گلوکز گفته شده است.

شل کننده های عضلات

 آرام بخش‌هایی که باعث شل شدن عضلات می‌شوند. مانند سایر دارو‌های روانگردان، می‌توانند باعث خستگی و خواب آلودگی شوند و توانایی رانندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. شل‌کننده‌های عضلانی توانایی تأثیر به روی کبد شما و عوارض گوارشی (معده و روده) دارند. در صورت مصرف بیش از دو هفته بنزودیازپین‌ها مانند تترازپام امکان وابستگی وجود دارند.

داروهای ضد تشنج

این دارو‌ها به طور معمول برای درمان صرع استفاده می‌شوند، اما برخی از آن‌ها برای درمان درد عصب (نورالژی) تأیید شده‌اند. عوارض جانبی آن‌ها شامل خواب آلودگی و خستگی است. به همین دلیل در هنگام رانندگی استفاده نکنید.

داروهای ضد افسردگی

 این دارو‌ها معمولاً برای درمان افسردگی استفاده می‌شوند. برخی از آن‌ها برای درمان درد دیسک کمر تأیید شده‌اند. عوارض جانبی احتمالی شامل حالت تهوع، خشکی دهان، فشار خون پایین، ضربان قلب نامنظم و خستگی است. از دارو‌های ضدتشنج و ضد افسردگی معمولاً استفاده نمی‌شود مگر اینکه علائم برای مدت زمان طولانی‌تری ادامه داشته باشند یا مسکن‌ها تسکین کافی نداشته باشند.

فیزیوتراپی دیسک کمر

درمان دیسک کمر بدون جراحی

گزینه‌های درمانی غیر جراحی برای دیسک کمر شامل درمان دستی و درمان‌های مبتنی بر محرک‌های جسمی است. درمان غیر جراحی دیسک کمر شامل ماساژ  کمر و تکنیک‌های خاصی برای شل شدن عضلات کمری یا مفاصل است. در درمان‌های مبتنی بر محرک های جسمی از روش های گرم و خنک کننده نیز برای تسکین درد استفاده می‌شود. به این روش‌های درمانی ، درمانهای غیرفعال گفته می‌شود زیرا بیماران مجبور نیستند به طور فعال شرکت کنند.
به طور کلی درمان غیر جراحی دیسک کمر شامل موارد زیر است:

 • ماساژدرمانی
 • استفاده از کمپرس یرد و گرم
 • فیزیوتراپی
 • اولتراسوند درمانی دیسک کمر
 • تزریق دارو به ستون فقرات

هیچ اثبات کلی وجود ندارد که درمان‌های غیرفعال باعث بهبودی تسکین درد می‌شوند. اما بسیاری از مردم می‌دانند که گرما یا ماساژ دلپذیر و آرامش بخش است.

تزریقات ستون فقرات

در تزریق درمانی عمدتاً از دارو‌های بی‌حسی موضعی یا دارو‌های کاهنده التهاب مانند استروئید‌ها استفاده می‌شود. این دارو‌ها به ناحیه‌ای که ریشه عصب آسیب دیده را احاطه می‌کند، تزریق می‌شوند. روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد:

 • هنگام درد در عصب نخاع کمر، دارو مستقیماً در نقطه ای که ریشه عصب از کانال نخاع خارج می‌شود، تزریق می‌شود. این روش اثر بی‌حسی بر ریشه عصب دارد.
 • تزریق اپیدورال؛ هنگام درد در اپیدورال کمر، دارو به جایی که تحت عنوان فضای اپیدورال شناخته می‌شود، تزریق می‌شود . فضای اپیدورال، نخاع و مایع نخاعی را در کانال نخاع احاطه کرده است. در این فضا هم ریشه‌های عصبی واقع شده‌اند. در طی این درمان، ستون فقرات با استفاده از توموگرافی رایانه‌ای یا اشعه ایکس کنترل می‌شود تا مطمئن شوید که تزریق دقیقاً در نقطه مناسب قرار گرفته است.

تزریق ستون فقرات قادر به تسکین دردکمر برای چندین هفته هستند. در نتیجه افراد می توانند راحت تر حرکت کنند و به کارهای روزمره خود بپردازند. به نظر می رسد تزریق استروئید تا حدودی  موثرتر از سایر انواع تزریق است.

دراز کشیدن برای کاهش درد دیسک کمر

با اینکه درد دیسک کمر درد بسیار شدید است ، اما گاهی اوقات راهی غیر از دراز کشیدن و یافتن موقعیتی که فشار کمتری به پشت شما وارد کند، برای مقابله با آن وجود ندارد.  در حالی که به پشت دراز می کشید ، پاهای خود را روی سکویی برجسته قرار می دهید به طوری که زانوها در زاویه ۹۰ درجه خم شوند. حتما حواستان باشد  برای مدت طولانی بی فعالیت نمانید.

درمان دیسک کمر با ورزش

جراحی دیسک کمر، آخرین راه درمان

کمر درد حاد معمولاً دلیل مشخصی ندارد و پس از چند روز خود به خود برطرف می شود.  حتی اگر دیسک لغزنده آن را ایجاد کرده باشد ، بدن شما احتمالاً قادر خواهد بود تا ظرف شش هفته خود به خود برطرف شود. اکثر درمان ها به سختی بر سرعت بهبودی تأثیر می گذارند. کمپرس گرم یا ماساژ ممکن است به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید. اگر درد شدیدی دارید ، می توانید با قرار گرفتن در موقعیتی که فشار پشت را کاهش می دهد و با استفاده از داروهای ضد التهاب یا بی حسی های موضعی ، تسکین کوتاه مدت ایجاد کنید. اما بیشتر کارها معمولاً توسط خود بدن انجام می شود.
اگر علائم دیسک کمر برای مدت طولانی تری ادامه یابد، جراحی گزینه ای برای تلاش به کاهش فشار بر روی عصب آسیب دیده است. جراحی دیسک کمر  برای برداشتن دیسک در قسمت پایین ستون فقرات است. این برش از طریق عضلات پشت به صورت خلفی ایجاد می شود تا دیسک تحت فشار قرار گرفته بر روی عصب برداشته شود. عمل دیسک کمر را می‌توان به روش باز یا کم تهاجمی انجام داد.

همچنین بخوانید: خطرناک‌ترین دیسک کمر که نیاز به درمان فوری دارد!

عوارض جراحی دیسک کمر 

 • لخته شدن خون و آمبولی ریه 
 • درد شدید در ناحیه جراحی 
 • عفونت و التهاب زخم جراحی 
 • عدم کنترل بر ادرار 
 • ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه 
 • سردرد های مکرر
 • بی حسی عضلات 
 • آسیب به اعصاب 

مراقبت‌های بعد از جراحی  دیسک کمر

با انجام برخی از نکات توصیه شده بعد از جراحی دیسک کمر بیمار می‌تواند روند بهبودی خود را سرعت بخشد، از جمله : 

 • رعایت رژیم مناسب و استفاده از مواد غذایی سالم 
 • انجام تمرینات فیزیوتراپی زیر نظر پزشک و یک فیزیوتراپ 
 • رانندگی نکردن بدون مجوز پزشک 
 • تعویض پانسمان زخم به طور مرتب 
 • رعایت شکل صحیح خوابیدن (خوابیدن به صورت جنینی و به پهلو)

تاثیر ورزش در درمان دیسک کمر

در گذشته به افرادی که دچار دیسک کمر می‌شدند معمولاً توصیه می‌شد که یک تا دو هفته در رختخواب بمانند. امروزه رویکردی مخالف در پیش گرفته شده است: به مردم توصیه می‌شود در عوض فعال بمانند. به این دلیل است که مدت طولانی ماندن در حالت خوابیده می‌تواند باعث ضعف عضلات و استخوان‌ها شود که در نهایت باعث ایجاد مشکلات دیگری می‌شود.
مطالعات نشان داده است که فعالیت بدنی می‌تواند درد را بهبود بخشد. بنابراین بهتر است سعی کنید فعالیت‌های عادی روزمره خود را تا آنجا که درد اجازه می‌دهد انجام دهید. ثابت شده است که ورزش به طور مؤثری از بازگشت کمر درد جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

بسیار مهم است که علی رغم درد، تا حد ممکن از نظر جسمی فعال باشید. ورزش نه تنها فرم بدن را حفظ می‌کند، بلکه به طور کلی بر روحیه شما نیز تأثیر مثبت دارد. ورزش کافی و حفظ قدرت عضلات اصلی برای جلوگیری از مزمن شدن کمر درد یک امر کلیدی است. به طور علمی اثبات شده است که فعالیت بدنی دارای اثر پیشگیرانه است و احتمالاً مهمترین کاری است که می‌توانید برای کمک به خود انجام دهید.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button