درمان قطعی دیسک گردن : چه روش های درمانی وجود دارد؟

دیسک گردن ممکن است باعث ایجاد درد در فرد شود یا اینکه بدون علامت باشد. این درد می‌تواند به سمت گردن، بازو و یا دست انتشار پیدا کند و با بی حسی یا ضعف بازو یا دست همراه باشد. درد دیسک گردن عموما با درمان‌های غیرجراحی درمان خواهد شد. درد ناشی از دیسک گردن با درمان‌های غیرجراحی قابل کنترل می‌باشد. درمان‌های اولیه شامل دوره کوتاهی استراحت، استفاده از داروهای ضد درد و فیزیوتراپی برای بهبود و توان‌بخشی و اصلاح وضعیت گردن می‌باشد. در ادامه راه های درمان قطعی دیسک گردن را بررسی خواهیم کرد.

درمان قطعی دیسک گردن

درمان قطعی دیسک گردن

راه‌های بسیاری برای درمان دیسک گردن وجود دارد این راه ها شامل:

اصلاح فعالیت

دیسک گردن معمولاً وقتی اولین بار ایجاد می‌شود یا در زمان‌های مختلف، مانند حین فعالیت، دردناک‌تر خواهد شد. اگر درد گردن شدید است و یا به سمت بازو یا دست انتشار پیدا کرده است، یک دوره کوتاه استراحت یا اصلاح فعالیت توصیه می‌شود. برخی از نمونه‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • از انجام فعالیت‌های سنگین مانند کار جسمی یا ورزش خودداری کنید.
 • از حرکات خاص که باعث بدتر شدن درد می‌شوند، مانند چرخاندن سر به یک طرف اجتناب کنید.
 • تغییر وضعیت خواب، مانند تغییر بالش یا نحوه خوابیدن

استراحت به دیسک گردنی کمک می‌کند تا درد کمتری را تجربه کنید. با کاهش درد، سطح فعالیت خود را می‌توانید دوباره افزایش دهید.

دارو درمانی

داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کنند. از آنجا که برخی از بدترین دردهای ناشی از فتق دیسک ناشی از التهاب ریشه‌های عصبی و سایر بافت‌ها است. NSAID‌های بدون نسخه (Advil ، Aleve ، Motrin) معمولاً اولین داروهایی هستند که توصیه می‌شوند.
اگر داروهای بدون نسخه به اندازه کافی تسکین دهنده درد نباشند، پزشک می‌تواند سایر مسکن‌ها را به صورت کوتاه مدت تجویز کند. برخی از نمونه‌ها شامل NSAID های دارای تجویزی، شل کننده‌های عضلانی، یا استروئیدهای خوراکی هستند. به دلیل خطر بیشتر برای عوارض جانبی خطرناک، داروهای مسکن فقط به صورت کوتاه مدت استفاده می‌شوند، مثلاً در هنگام تشدید دیسک گردن یا برای یک یا دو هفته.

فیزیوتراپی

تقویت و کشش گردن ممکن است به مقاومت آن در برابر درد کمک کند. برخی از تمرینات می‌تواند به سر و گردن در حفظ وضعیت بهتر بدن کمک کند. عضلات ضعیف گردن به احتمال زیاد باعث می‌شود که حالت سر رو به جلو قرار بگیرد و منجر به گردن درد شود. در عوض، وقتی سر را در راستای خنثی قرار دهید و گوش‌ها را مستقیماً بالای شانه قرار دهید، فشار کمتری بر روی ستون فقرات گردنی و دیسک‌های آن وارد می‌شود.
یک متخصص طب فیزیکی یا سایر متخصصان بهداشت می‌توانند یک برنامه فیزیوتراپی را برای پاسخگویی به نیازهای خاص بیمار طراحی کنند. به عنوان مثال، ممکن است برخی از تمرینات یا کشش‌ها برای کاهش درد یا هدف قرار دادن برخی عضلات اصلاح شود. با گذشت زمان، اکثر بیماران می‌توانند برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری گردن در طولانی مدت، تمرینات گردنی و کششی را در خانه ادامه دهند.

درمان دیسک گردن

تزریق

اگر داروهای خوراکی و فیزیوتراپی تسکین درد کافی برای دیسک فتق گردنی را فراهم نکنند، ممکن است تزریقات درمانی در نظر گرفته شود. بیشتر تزریقات برای گردن درد با استفاده از فلوروسکوپی (هدایت اشعه ایکس) و ماده حاجب برای قرارگیری دقیق سوزن در ستون فقرات انجام می‌شود. هدف از تزریق دیسک گردنی قرار دادن دارو در مکان مورد نیاز بدون آسیب رساندن به ساختارهای مهم در ستون فقرات مانند ریشه‌های عصبی ، رگ‌های خونی یا نخاع است.

دو تزریق رایج برای دیسک های گردنی شامل :

 • تزریق استروئید اپیدورال گردن. برای کاهش التهاب، یک محلول استروئیدی به فضای اپیدورال (لایه خارجی کانال نخاع) تزریق می‌شود. این تزریق شایع‌ترین تزریق است که برای دیسک‌های فتق شده استفاده می‌شود.
 • تزریق ریشه عصب انتخابی. یک محلول استروئیدی و بی حس کننده از طریق سوراخ بین مهره‌ای، در نزدیکی عصب نخاعی تزریق می‌شود. این تزریق همچنین برای کمک به تشخیص اینکه کدام ریشه عصبی ممکن است باعث درد شود استفاده می شود.

سایر درمان های غیر جراحی

بسیاری از درمان های دیگر ممکن است به تسکین دیسک گردن کمک کند، مانند:

 • یخ یا گرما درمانی: استفاده از یخ به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه در هر بار می‌تواند به کاهش التهاب و تسکین درد کمک کند. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که استفاده از گرما به مدت ۱۵ یا ۲۰ دقیقه در یک زمان نیز موجب تسکین می‌شود. اعم از یخ یا گرما، ۲ ساعت بین برنامه‌ها فاصله بگذارید تا خطر آسیب پوست را کاهش دهید.
 • کشش گردنی: یک وسیله مکانیکی به سر بسته می شود و برای بلند کردن آرام ستون فقرات گردنی به سمت بالا و کشش آن استفاده می شود. هدف کاهش فشار بر روی دیسک ها و ریشه‌های عصبی است. برخی از افراد هنگام کشش تسکین درد را تجربه می کنند اما برخی دیگر این تجربه را ندارند. اگر کشش موجب تسکین شود، برخی از بیماران ممکن است دستگاه خانگی را انتخاب کنند تا درمان را به تنهایی انجام دهند.
 • ماساژ درمانی: یک ماساژ ملایم ممکن است به شل شدن عضلات، افزایش جریان خون و ایجاد آرامش، و تا حدودی تسکین کمک کند. اگر ماساژ درد را بدتر کرد، بلافاصله متوقف شوید.

سایر درمان قطعی دیسک گردن نیز در دسترس است و ممکن است برای برخی افراد منجر به تسکین شود، از جمله درمان تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS)، طب سوزنی، مراقبه ذهن و سایر موارد. اگر نقص‌های عصبی همچنان بدتر شوند – مانند افزایش بی حسی بازو یا ضعف – ممکن است جراحی دیسک گردن در نظر گرفته شود.

منبع 

دیدگاه کاربران

 • اسدالله
  ۲ مهر ۱۴۰۱

  سلام
  من مدت دوهفته می‌شود که بازویم بی حرکت شده یعنی بازویم به اختیار خودش بلند کرده نمی‌توانم نظر به معاینات mriبین مهره ۴و۵ و۵۶دیسگ نشان می‌دهد
  مدت می‌شود که نظر به نسخه داکتر جراح عصب فیزیوتراپی شروع کردم ولی هنوز نتیجه مطلوب نگرفتم
  خواهش میکنم راهنمائی کند

 • رضا رستم نژاد
  ۲۶ مهر ۱۴۰۱

  سلام
  الان حدود دوهفته میشه درد شدیدی از پشت گردن به بازوی سمت راستم وارد میشه
  و این درد بطر دائم وجود داره شبیه درد دندونه کلافه شدم
  ممنون میشم کمکم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button