دیسک گردن چه خطری دارد؟ آیا دیسک گردن خطرناک است؟

به طور معمول ، شش دیسک گردنی ژل مانند (یکی بین هر یک از مهره های ستون فقرات گردنی) وجود دارد که ضربه را جذب می کند و از سایش استخوان های مهره به یکدیگر در حالی که گردن حرکت می کند ، جلوگیری می کند.

هر دیسک از یک لایه بیرونی سخت اما انعطاف پذیر از رشته های غضروف بافته شده تشکیل شده است که آنولوس فیبروسوس نامیده می شود. در داخل آنولوس فیبروسوس مهر و موم شده یک فضای داخلی نرم است که با ژل موکوپروتئین به نام هسته پالپوسوس پر شده است. هسته خاصیت جذب ضربه را به دیسک می دهد.

دیسک گردن

در کودکان، دیسک ها حدود ۸۵٪ آب دارند. دیسک ها در طی روند پیری به طور طبیعی هیدراتاسیون خود را از دست می دهند. برخی از تخمین ها حاکی از آن است که محتوای آب دیسک به طور معمول در ۷۰ سالگی به ۷۰ درصد کاهش می یابد. اما در برخی از افراد دیسک می تواند خیلی سریع هیدراتاسیون خود را از دست بدهد.

از آنجا که دیسک هیدراتاسیون خود را از دست می دهد، حالت بالشتک و ژل مانند کمتری ارائه خواهد داشت و درنتیجه بیشتر در معرض ترک و پارگی قرار می گیرد. دیسک به درستی قادر به ترمیم خود نیست زیرا منبع خون مستقیم ندارد (در عوض مواد مغذی و متابولیت از طریق انتشار با مهره های مجاور از طریق صفحات انتهایی غضروفی دریافت می شود). به این ترتیب ، پارگی در دیسک بهبود نمی یابد یا باعث ایجاد بافت اسکار ضعیف تری می شود که احتمال شکستن مجدد آن وجود دارد.

ممکن است یک مولفه ژنتیکی وجود داشته باشد که برخی افراد را مستعد سایش سریعتر می کند. آسیب نیز میتواند این روند را تسریع کند و گاهی باعث ایجاد تغییرات تحلیل برنده شود.

علائم بیماری دیسک گردن

علائم بیماری دیسک گردن می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. وقتی  علائم بیماری دیسک گردن شروع شود ، ممکن است با گذشت زمان درد به آرامی ایجاد شود یا به طور ناگهانی ظاهر شود. این علائم می تواند از ناراحتی خفیف آزار دهنده گردن گرفته تا درد ناتوان کننده ، بی حسی و یا ضعف در بازو و دست باشد.

برخی از ویژگی های مشترک علائم دیسک گردن عبارتند از:

گردن درد:

عارضه سفتی گردن و درد کم شایع ترین علامت بیماری دیسک گردن است. با این حال ، گاهی اوقات درد نیز ممکن است  ناگهانی و شدید شروه شود، شاید چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

درد عصب:

این نوع درد تیز و یا مانند شوک الکتریکی است و می تواند از پایین شانه به داخل بازو ، دست و یا انگشتان تابش کند. به طور معمول ، درد عصبی فقط در یک طرف بدن احساس می شود.

علائم عصبی در بازو ، دست و یا انگشتان:

سوزن سوزن زدن ، بی حسی و یا ضعف می تواند از پایین شانه به داخل بازو ، دست و یا انگشتان تابیده شود. این نوع علائم می توانند در فعالیت های روزمره مانند تایپ کردن ، لباس پوشیدن یا نگه داشتن اشیا اختلال ایجاد کنند.

درد با حرکت بدتر می شود

به طور کلی ، درد ناشی از دیسک تحلیل برنده خود تمایل به حرکت دارد و با استراحت کاهش می یابد.

اگر درد ناشی از خود دیسک تخریب کننده باشد ، پس از چند هفته یا چند ماه به خودی خود برطرف می شود. با این حال ، اگر مفاصل جلوی گردن نیز شروع به تحلیل رفتن و یا کشیدگی عصب نخاعی کنند، علائم دیگر بیماری دیسک گردن به احتمال زیاد مزمن می شوند و نیاز به درمان دارند.

علائم  کمتر شایع دیسک گردن

هرچه ستون فقرات گردنی بیشتر تخریب شود ، به احتمال زیاد کانال نخاع باریک تر می شود و نخاع را در معرض خطر قرار می دهد. اگر نخاع فشرده شود، در نتیجه میلوپاتی می تواند علائمی مانند:

 • مشکل در حرکت دادن دستها و یا پاها
 • در هماهنگی و یا تعادل مشکل دارید
 • از دست دادن کنترل روده و یا مثانه
 • ضعف و یا بی حسی در هر جای زیر گردن
 • دردهایی مانند شوک از طریق بازوها یا پاها ، که می تواند با خم شدن به جلو بیشتر شود

میلوپاتی گردنی باعث نگرانی می شود و نیاز به مراجعه سریع پزشکی دارد. این بیماری معمولا در افراد بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد.

هنگامی که دیسک گردن شروع به از دست دادن آب و سفت شدن می کند، روش های مختلفی وجود دارد که می تواند درد گردن و علائم مرتبط با آن را ایجاد کند. در اینجا به موارد رایج اشاره شده است.

فشار بر عصب بخاطر آسیب دیسک

درد ناشی از دیسک تحلیل رونده

اکثر افرادی که دچار پارگی دیسک  گردن می شوند ، دردی از آن احساس نمی کنند. دلیل دقیق آن ناشناخته است، اما اکثر کارشناسان گمان می کنند که این مسئله ارتباطی با چگونگی عصب  دهی و تفاوت اعصاب حسی مخابره کننده درد در اطراف دیسک  دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است اعصابی داشته باشند که به طور طبیعی عمیق تر وارد دیسک شده، در حالی که برخی از افراد ممکن است به سادگی آستانه بالاتری برای احساس درد داشته باشند. هنگامی که یک دیسک تحلیل شونده باعث درد گردن می شود، احتمالا ناشی از یکی یا هر دو مورد زیر است:

درد دیسکوژنیک:

این درد در خود دیسک رخ می دهد و ممکن است از خفیف تا شدید باشد. فضای داخلی ژل مانند دیسک ، به نام هسته پالپوسوس ، حاوی پروتئین هایی است که در صورت تماس با اعصاب واقع در لایه خارجی دیسک می تواند باعث التهاب دردناک شود.
در یک دیسک گردنی  سالم بزرگسالان، اعصاب فقط به یک سوم لایه خارجی محافظ دیسک به نام آنولوس فیبروسوس می روند. با این حال ، اگر لایه بیرونی دیسک دچار پارگی شود، در نتیجه عصب ها می توانند در اعماق دیسک رشد کنند تا خود را بهبود دهند. قسمت داخلی نرم دیسک می تواند به داخل حلقه های بیرونی نشت کرده و با اعصاب کوچک تماس پیدا کند که باعث ایجاد درد می شود.
برخی مطالعات حتی نشان داده که اعصاب در مرکز دیواره هسته ی یک دیسک دردناک که تحلیل قابل توجهی داشته، رشد می کنند.

بی ثباتی کوچک حرکتی :

وقتی لایه سخت بیرونی دیسک دچار سایش شود و دیگر جذب و ثبات کافی را ایجاد نکند، مهره های بالا و پایین دیسک ممکن است بیش از حد معمول حرکت کنند و عضلات اطراف می توانند دچار اسپاسم دردناک شوند تا بتوانند آن حرکت غیر عادی را محدود کنند.

درد ناشی از یک دیسک تحلیل رونده می تواند از یک درد کسل کننده تا چیزی آنقدر شدید که باعث محدود شدن حرکت و فعالیت ها شود، پیش برود. در بیشتر موارد، درد در طی چند هفته یا چند ماه فروکش می کند زیرا التهاب شیمیایی مواد دیسک شروع به فروکش کردن می کند و یا دیسک در موقعیت جدید پایدار خود تثبیت می شود.

عوامل خطر برای بیماری دیسک گردن

در حالی که سرانجام بیشتر افراد با افزایش سن ، درجاتی از بیماری دیسک گردن را تجربه می کنند، عوامل خطر خاصی وجود دارد که می تواند احتمال بروز آن را زودتر و یا علامت دار کند. علاوه بر سن و آسیب ، آرتروز و پوکی استخوان در بیماری دیسک  گردن نقش دارند. برخی دیگر از عوامل خطر عبارتند از:

 • ژنتیک: در حالی که ژنتیک نقش کمی در سن و شدت بیماری دارد، اما به طور معمول با سبک زندگی مرتبط است، به این معنی که عوامل ژنتیکی می توانند با یک سبک زندگی سالم جبران شوند.
 • وزن: اضافه وزن ، حتی به اندازه ۴.۵ کیلوگرم، می تواند دیسک های بین مهره ای شما را سنگین کند ، زیرا آنها برای حمایت از ستون فقرات شما کار می کنند.
 • سیگار کشیدن: استفاده از نیکوتین ممکن است مستقیما مسئول تخریب دیسک بین مهره ای باشد که باعث آسیب سلول می شود و باعث می شود مواد مغذی به دیسک نرسد و باعث هیدراتاسیون سریعتر شود.

خطرات ناشی از عدم درمان به موقع دیسک گردن

از آنجا که ستون فقرات محل عبور اعصاب مرکزی از مغز به اندام های بدن است، عدم درمان به موقع دیسک گردن می تواند اثرات جبران ناپذیری برای فرد ایجاد کند.
در بیشتر موارد دیسک گردن خود به خود خوب می شود و یا نیاز به درمان جدی ندارد، اما در مواردی که اعصاب به شکل خطرناکی تحت فشار قراربگیرند ، عدم درمان می تواند به از دست دادن قدرت حرکت در اندام های تحتانی و یا دست ها برای همیشه شود.
از این رو بهتر است در صورت داشتن علائم توضیح داده شده در بالا، با پزشک خود مشورت کنید و در خصوص راه های درمان و یا پیشگیری از افزایش آسیب راهنمایی دریافت نمایید.

دیدگاه کاربران

 • Sarwar Azimiz
  ۹ شهریور ۱۴۰۰

  من وسط شانه هایم یک دفعه با بلند کردن وزن سنگین سوزش گرفت دوروز میشود دستم را حرکت داده نمیتونم اگر رهنمایی کنید داکتر لطف شما ست

 • حسین
  ۲۲ شهریور ۱۴۰۰

  من الان یه مدتی هست دست چپم خیلی حالت سوزن سوزنی میشه و هنگام غذا خوردن که چهار زانو و راحت میشینم خیلی بیشتر میشه کتف سمت چپم و گردنم سمت چپ مدتی هست درد دارم ایا این نشانه دیسک گردن هست و در کل عمل دیسک گردن میگن خطرناکه و احتمال فلج شدن شخص داره بعد از عمل ایا درسته این مطلب

 • مهدی
  ۱۴ مهر ۱۴۰۰

  سلام من دیسک ۱و۳و۴ گردنم درگیر است ودیسک ۵و۶ افتضاح الان در بازو تا انگشت شصت دست چپم درد و سوزن سوزن شدن دارم کارم هم سنگین است ممکن است چه خطری برای من داشته باشد

 • ریحانه
  ۳۱ تیر ۱۴۰۱

  سلام بنده در حال حاضر دوروزه حس میکنم موقع خوردن هرچیزی مهره ها مانع از قورت دادن میشن البته بعد از یکماه رها کردن ورزش چند روزه با شبکه تلویزیونی دارم ورزش میکنم
  اما این علایم زیر رو از قبل داشتم
  یهو پاهام شل میشن انگار شک بهشون وارد میشه.با انجام چند لحظه کار انگشتام بیحس میشن. ارنج دستم شدید درد داره. چه کنم، چه خطری منو تهدید میکنه

 • هادی
  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱

  سلام من۱۳ساله که دیسک گردن دارم الان دردش خیلی بیشترشده تحملش برام سخته ضمن اینکه مجبورم برای گذران زندگی کارکنم آیا میتونم یاوقتش شده که الان عملش کنم

 • اودت
  ۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام من ۵۸ سالمه و دیسک گردن دارم بازوهام خیلی لاغر شده و گاهی هنگام کار انگار یک شوک یا برقی از ناحیه گردن ایجاد میشه.درضمن کوهنورد هستم و سنگ نوردی هم انجام میدم میخواهم بدونم ایا این ورزش ها مضر هستند یا خیر.
  با تشکر

 • علیرضا
  ۱۲ آبان ۱۴۰۱

  سلام من دیسک گردن دارم وعصب دستان هم درگیر هست خیلی در گتف و دست و گردن دارم . من ام آر آی انجام دادم و گفتن دیسک کردن دارم و یکسرس ورزش داده دکتر میخوام بدانم کافیه این روش لطفا من رو راهنمایی کنید خیلی درد دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button