عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

فیوژن ستون فقرات یا همجوشی ستون فقرات یک جراحی بزرگ است که در آن یک یا چند استخوان ستون فقرات (مهره) با استفاده از پیچ، پیچ و مهره و یا صفحات به یکدیگر جوش داده می‌شوند. این پیچ‌ها می‌توانند در جلو (قدامی) یا پشت (خلفی) ستون فقرات قرار گیرند. دیسک بین استخوان‌های ستون فقرات اغلب برداشته می‌شود و با استخوان یا اسپیسر جایگزین می‌شود.

فیوژن ستون فقرات را می‌توان در نواحی گردن، قفسه سینه و کمر انجام داد. فیوژن کمر یک درمان جراحی برای بیماران مبتلا به درد مداوم کمردرد یا پا درد است که درمان محافظه کارانه ناموفق بوده است. جراحی فیوژن کمر به طور فزاینده‌ای محبوب شده است. ما در این مقاله به بررسی عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

همجوشی ستون فقرات چیست؟

فیوژن ستون فقرات یک عمل جراحی برای اتصال دائمی دو یا چند مهره به ستون فقرات است و حرکت بین آن‌ها را از بین می‌برد. همجوشی ستون فقرات شامل قرار دادن یک پیوند استخوان برای پر کردن فضای بین دو مهره در ستون فقرات است. مواد پیوند استخوان مورد استفاده در همجوشی ستون فقرات می‌تواند به شکل قالب‌گیری شده باشد، یا می‌تواند در یک قفس پلاستیکی، فیبر کربنی یا فلزی قرار گیرد. جراح امکان دارد از صفحات، پیچ‌ها یا میله‌ها برای نگه داشتن مهره‌ها و پیوند در کنار هم استفاده کند تا به بهبودی پس از همجوشی ستون فقرات کمک بگیرد.

هنگامی که پیوند استخوان بهبود یافت، مهره‌ها به طور دائم به هم متصل خواهند شد. در صورت شکستگی مهره، تغییر شکل ستون فقرات، ضعف ستون فقرات، بی ثباتی ستون فقرات یا کمردرد مزمن، پزشک ممکن است فیوژن ستون فقرات را توصیه کند.

چرا از همجوشی ستون فقرات استفاده می‌شود؟

فیوژن ستون فقرات به طور دائم دو یا چند مهره را در ستون فقرات به هم متصل می‌کند تا ثبات را بهبود بخشد، تغییر شکل را اصلاح کند یا درد را کاهش دهد. پزشک امکان دارد فیوژن ستون فقرات را برای درمان مشکلات ستون فقرات زیر توصیه کند:

 • شکستگی مهره‌ها
 • تغییر شکل ستون فقرات
 • ضعف یا بی ثباتی ستون فقرات
 • اسپوندیلولیستزیس
 • دیسک لغزنده
 • کمردرد مزمن

خطرات مرتبط با جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

فیوژن ستون فقرات به طور کلی یک روش بی خطر است. اما مانند هر جراحی دیگری، همجوشی ستون فقرات خطر عوارض را به همراه دارد عوارض بالقوه عبارتند از:

 • عفونت
 • بهبود ضعیف زخم
 • خونریزی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • آسیب به عروق خونی یا اعصاب در داخل و اطراف ستون فقرات
 • درد در محلی که پیوند استخوان از آن گرفته شده است

عوارض طولانی مدت جراحی فیوژن ستون فقرات چیست؟

عوارض درازمدت فیوژن ستون فقرات را می‌توان به دو دسته عمده تقسیم کرد. شکست خود عمل (فیوژن ناموفق) و عوارض ناشی از فیوژن.

فیوژن ناموفق

چرا جراحی فیوژن ستون فقرات با شکست مواجه می‌شود؟ دلایل زیادی برای این اتفاق وجود دارد. شایع‌ترین علت شکستگی فیوژن ستون فقرات، جوش نخوردن، شکستن پیچ و مهره‌ها و شل شدن آن‌ها است.

عدم چسبندگی

عدم چسبندگی زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌های ستون فقرات که به یکدیگر پیچ شده‌اند نتوانند به هم جوش بخورند یا رشد کنند. این اتفاق بسته به نوع خاص روش فیوژن ستون فقرات کمری متفاوت است. برای روش‌هایی که نیاز به استخوان بیشتری دارند، مانند فیوژن خلفی، میزان عدم جوش خوردن به ۲۶-۳۶٪ می‌رسد.

شکستن پیچ و مهره‌ها

فیوژن کمری شامل پیچ‌ها و صفحاتی است که استخوان‌های ستون فقرات را تثبیت می‌کند. نیروهای قابل توجهی بر روی کمر و پیچ و مهره‌ها قرار می‌گیرند. متأسفانه، در نتیجه این نیروها، پیچ و مهره‌ها می‌تواند شکسته شوند و باعث ناپایداری و درد ستون فقرات شوند. درمان خرابی پیچ و مهره‌ها اغلب به جراحی اضافی برای برداشتن پیچ‌ و مهر‌های شکسته و جایگزینی آن نیاز دارد.

پیچ و مهره‌ها سست می‌شوند

در فیوژن ستون فقرات برای تثبیت ستون فقرات از پیچ استفاده می‌شود. همان نیروهایی که می‌تواند باعث شکستن پیج و مهره‌ها شوند می‌توانند باعث شل شدن پیچ‌ها نیز شوند. سست شدن مهره‌ها به نوبه خود می‌تواند باعث بی ثباتی و درد ستون فقرات شود. در مجموع از هر ۱۰ بیمار ۱ نفری که فیوژن کمر دارند به جراحی دوم برای رفع عدم اتصال یا شکست مهره نیاز دارند.

عوارض جراحی فیوژن ستون فقرات

عوارض ناشی از فیوژن کمر

در میان عوارض جانبی طولانی مدت همجوشی ستون فقرات، تعدادی از مشکلات وجود دارد که در نتیجه مستقیم خود فیوژن کمر ایجاد می‌شود. دو موردی که باید بدانید عبارتند از: بیماری بخش مجاور و آسیب عضلانی ستون فقرات.

بیماری بخش مجاور

دیسک یک ضربه گیر مهم است. جراحی فیوژن این ضربه گیر مهم را حذف می‌کند و فشار و نیروهای اضافی را بر روی دیسک‌ها و مفاصل فاست بالا و پایین‌تر از سطح فیوژن وارد می‌کند. این نیروی اضافی به نوبه خود می‌تواند منجر به آسیب این مفاصل و دیسک‌های فاست و منجر به انحطاط و آرتریت شود. این امر می‌تواند منجر به جراحی‌های اضافی از جمله فیوژن شود.

آسیب عضلانی ستون فقرات

عضلات ستون فقرات ثبات و حمایت حیاتی را برای ستون فقرات فراهم می‌کنند. متأسفانه فیوژن کمر به طور قابل توجهی سلامت و یکپارچگی این عضلات را به خطر می‌اندازد. این امر به نوبه خود می‌تواند منجر به بی‌ثباتی ستون فقرات و آسیب‌های اضافی از جمله دژنراسیون و آرتریت شود.

کلام آخر

فیوژن ستون فقرات یک عمل جراحی بزرگ است که در آن یک یا چند استخوان ستون فقرات با استفاده از پیچ، مهره و صفحات به یکدیگر جوش می‌خورند. عوارض جانبی طولانی مدت همجوشی ستون فقرات شامل عدم اتصال، شکست مهره‌ها، بیماری بخش مجاور و آسیب عضلانی ستون فقرات است. همه این عوارض می‌توانند نیاز به جراحی اضافی داشته باشند. بهترین راه برای جلوگیری از این عوارض، اجتناب از جراحی فیوژن ستون فقرات است.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button