عوارض بعد از عمل دیسک کمر

پس از پارگی دیسک کمر، تحت شرایط خاصی می‌توان درمان جراحی را در نظر گرفت. در بیشتر موارد، بافت دیسک بین مهره‌ای برای تسکین اعصاب تحریک شده برداشته می‌شود. جراحی اغلب می‌تواند علائم را در دراز مدت تسکین دهد، اما خطراتی نیز دارد. جراحی همیشه زمانی انجام می‌شود که فتق دیسک به حالت اورژانسی تبدیل شود. به عنوان مثال، زمانی که فتق دیسک به قدری روی اعصاب تأثیر می‌گذارد که مثانه یا روده‌ها دیگر به درستی کار نمی‌کنند یا برخی از ماهیچه‌ها بسیار ضعیف هستند. اما این وضعیت به ندرت اتفاق می‌افتد.

دلیل بسیار رایج‌تر برای جراحی این است که درد شدید بیش از شش هفته نمی‌تواند به اندازه کافی با روش‌های درمانی دیگر تسکین یابد. با این حال، پاسخ به این سوال که آیا جراحی انجام شود یا نه اغلب دشوار است. پیش نیاز مداخله این است که معاینات تصویربرداری و علائم نشانه‌های واضحی را ارائه دهند که فتق دیسک منجر به بروز علائم شده است. قبل از تصمیم گیری برای انجام یک عمل جراحی، مهم است که مزایا و معایب آن را با پزشک خود بسنجید. وضعیت شخصی نیز مورد توجه قرار می‌گیرد، زیرا در موفقیت درمان نیز نقش دارد.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر

انواع جراحی دیسک کمر و عوارض آن‌ها

هدف از جراحی برداشتن بافت دیسکی است که باعث تحریک عصب می‌شود. باید دوباره به عصب فضای بیشتری داده شود تا التهاب فروکش کند و علائم ناپدید شوند. برای فتق دیسک می‌توان از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده کرد. در ادامه به بررسی انواع تکنیک‌های جراحی پرداخته‌ایم.

جراحی باز (دیسککتومی میکروسرژیکال استاندارد)

جراحی دیسک باز ​​رایج‌ترین است. قسمت آسیب دیده دیسک بین مهره‌ای برداشته می‌شود. این بدان معنی است که جراح می‌تواند محل عمل را مستقیماً با استفاده از میکروسکوپ ببیند. عمل جراحی میکروسکوپی نیاز به بیهوشی عمومی و بستری چند روزه در بیمارستان دارد. خطرات این روش شامل خونریزی، آسیب عصبی و عفونت است. بیهوشی عمومی می‌تواند منجر به عوارضی مانند اختلالات تنفسی یا گردش خون شود.

جراحی‌های آندوسکوپی

در جراحی‌های آندوسکوپی که به عنوان جراحی کم تهاجمی یا سوراخ کلید نیز شناخته می‌شود، از ابزارهای کوچک مخصوص استفاده می‌شود، به طوری که عمل می‌تواند از طریق یک برش کوچک در پوست با کمک آن‌ها انجام شود. این برای اطمینان از بهبودی سریع و جلوگیری از ایجاد اسکارهای جراحی است که به نوبه خود می‌تواند باعث ناراحتی شود. در چنین روش‌هایی، آندوسکوپ از طریق برش پوست به دیسک بین مهره‌ای پیش می‌رود. ابزارها از طریق این دسترسی تحت کنترل اشعه ایکس به دیسک بین مهره‌ای هدایت می‌شوند. خطرات این روش شامل خونریزی، آسیب عصبی و التهاب است.

اعمال بر روی هسته دیسک بین مهره‌ای

با این روش‌های به اصطلاح غیرمستقیم، هسته ژل مانند دیسک بین مهره‌ای برداشته می‌شود تا اندازه دیسک بین مهره‌ای کاهش یابد و در نتیجه عصب منقبض شده تسکین یابد. در تمام مراحل، ابتدا یک ابزار برای دسترسی به هسته دیسک داخل دیسک قرار می‌گیرد. هسته دیسک را می‌توان ساکشن کرد که به آن نوکلئوتومی از راه پوست می‌گویند. یا با گرما با استفاده از پرتوهای لیزر تبخیر می‌شود (دیسککتومی لیزری). این می‌تواند منجر به عوارض جانبی مانند آسیب بافتی ناشی از گرما شود. این روش‌ها تنها در صورتی انجام می‌شوند که حلقه بیرونی دیسک هنوز دست نخورده باشد.

درد بعد از عمل دیسک کمر

تکنیک‌های جراحی توصیف شده در تعدادی از مطالعات مورد بررسی قرار گرفته است برخی از آنها به طور مستقیم با یکدیگر مقایسه شدند. بیشتر مطالعات بر روی بیمارانی انجام شده است که با وجود درمان، درد آنها برای هفته‌ها ادامه داشته است. یکی از مطالعات عمدتاً شامل افراد مبتلا به سیاتیک شدید بود. در این افراد زمانی که پیش نیازهای یک عمل برآورده شود، می‌تواند درد و سایر شکایات مانند محدودیت حرکت را در طولانی مدت تسکین دهد. در این صورت درد بعد از عمل کاهش می‌یابد. با این حال، یک عمل جراحی عاری از علائم نخواهد بود. مطالعات نشان می‌دهد که توانبخشی پس از جراحی دیسک می‌تواند بهبودی را تسریع کرده و تحرک را بهبود بخشد.

عوارض و خطرات جراحی دیسک کمر

مانند هر روش جراحی، عمل دیسک بین مهره‌ای برای قرار دادن پروتز دیسک بین مهره‌ای با خطر خاصی همراه است. در مورد عمل دیسک بین مهره‌ای در ستون فقرات کمری، فتق برش، فتق در دیواره شکم، آسیب به صفاق یا روده، آسیب به مثانه هنگام تعویض مهره‌های کمری تحتانی، فلج روده. مشکلات نعوظ در مردان، صدمات کلی عروقی یا تحریک ریشه‌های عصبی احتمال دارد رخ دهد.

عوارض خاص جراحی دیسک بین مهره‌ای

دیسک بین مهره‌ای مصنوعی استفاده شده نیز می‌تواند عوارضی ایجاد کند. در موارد نادر، اگر پروتز هنوز ریشه نگرفته باشد، پس از جراحی دیسک، ایمپلنت بین مهره‌ها جا به جا می‌شود. همچنین می‌تواند در بدن مهره فرو رود (معمولاً در مورد دیسک‌های بین مهره‌ای مصنوعی که بین دو مهره گردنی قرار دارند) یا از استخوان جدا شده و شل شود. علاوه بر این، هسته، که تحرک بین صفحات بیرونی پروتز دیسک را تضمین می‌کند، می‌تواند گیر کند. این منجر به محدودیت تحرک می‌شود. مانند هر پروتز، مقدار مشخصی ساییدگی و پارگی نیز وجود دارد که می‌تواند منجر به ساییدگی و پارگی ایمپلنت پس از مدت زمان مشخصی پس از عمل دیسک بین مهره‌ای شود.

عوارض بعد از عمل دیسک کمر

شایع ترین علائم دیسک کمر چیست؟

فتق دیسک بیشتر بین مهره‌های ۴ و ۵ کمری و بین مهره ۵ کمری و دنبالچه ایجاد می‌شود. بسته به جهت مواد فتق دیسک، عصب بالاتر (خروجی) یا عصب پایین (تراورس) در مسیر سوراخ عصبی می‌تواند تحت تاثیر قرار گیرد. فشار وارد شده توسط دیسک بین مهره‌ای به اعصاب منجر به تحریک و نارسایی می‌شود.

کلام آخر

مشکلات دیسک کمر شایع است، اما به ندرت نیاز به جراحی دارد. بیش از ۹۰ درصد دیسک‌های برآمده یا فتق شده همراه با درد تا پا با استراحت، گرما، داروهای مسکن، موقعیت‌های تسکین دهنده، فیزیوتراپی و انفیلتراسیون موضعی بهبود می‌یابند. همچنین مهم است که آن را از کمردردی که در اثر تحریک مفاصل مهره‌ای یا ساختارهای رباط ایجاد می‌شود و در جایی که در پا درد وجود ندارد، تشخیص دهید. اگر مشکل دیسک کمر شما با درمان‌های غیر جراحی بهبود نیافت و نیاز به جراحی داشتید، پیشنهاد می‌کنیم برای کاهش عوارض بعد جراحی، جراحی دیسک کمر خود را نزد یک جراح با تجربه و با مهارت انجام دهید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    instagram logo call button