عمل بسته کمر چگونه انجام میشود؟ انواع جراحی بسته

عمل بسته کمر یا کم تهاجمی بیشتر در شرایطی به کار می رود که در آن جراحی توسط برش های کوچک و ظریف انجام میشود. این روش جراحی از ایجاد یک برش بزرگ، نیروی انقباض کمتری را بر روی بافت های اطراف به وجود خواهد آورد و بافت کمتری را جدا می کند. از مزایای عمل بسته کمر میتوان به بهبود سریعتر یا درد کمتر آن اشاره کرد. 

عمل بسته کمر

عمل بسته کمر

با افزایش سن ، مسائل و مشکلات مرتبط با ستون فقرات افزایش خواهد یافت که از رایج ترین آنها آسیب به ستون فقرات، بیرون زدگی یا فتق دیسک کمر می باشد. برای درمان هر یک از مسائل و مشکلات مربوط به ستون فقرات و کمر ۲ روش جراحی وجود دارد یکی از آنها جراحی باز، دیگری جراحی بسته می باشد. در جراحی بسته دیسک کمر یا همان جراحی با حداقل تهاجم بیمار درد کمتری را تجربه می کنند و دوره نقاهت بیماری آنها نیز کوتاهتر خواهد بود. در مقایسه با جراحی باز از باقی ماندن جای زخم بزرگ نیز جلوگیری می کنند. احتمال خونریزی در عمل بسته دیسک کمر بسیار کم است.

مزایای عمل بسته کمر

 • عمل بسته کمر میتواند سریع، بی خطر و با دوره بهبود کمتری باشد. 
 • کوچک بودن برش های جراحی که ایجاد میشود بر روی نتایج ظاهری تاثیر خواهد گذاشت. گاهی برش ها به اندازه ۲ سانتی متر می باشند.
 • خونریزی در جراحی بسته کمر کاهش می یابد. 
 • از آنجایی که احتیاجی به برش عضلات نیست احتمال آسیب به عضله کاهش خواهد یافت. 
 • ریسک عفونت و دردهای بعد از عمل نیز از بین خواهد رفت. 
 • بهبودی بعد از عمل سریع و دوره نقاهت بیمار به طبع کوتاه تر خواهد بود. 
 • بعد از عمل بسته کمر به علت کم بودن اندازه جراحی بسته میتوانید از داروهای ضد درد کمتری استفاده کنید.
 • بعلت استفاده از ماده بی حسی در منطقه ی جراحی خطر عوارض جانبی که در بیهوشی عمومی وجود دارد به طبع کاهش خواهد یافت. 

شرایط استفاده از روش عمل بسته کمر

 • درمان دیسک کمر
 • تومور نخاعی
 • تنگی کانال نخاعی
 • عفونت ستون فقرات
 • بی‌ثباتی ستون فقرات
 • برخی از بیماری‌ های فرساینده دیسک کمر
 • تغییر شکل ستون فقرات مانند اسکولیوز یا انحنای غیرطبیعی ستون فقرات
 • کاهش درد سیاتیک
 • برای درمان انواع دردهای کمر
انواع جراحی‌های بسته دیسک کمر

انواع جراحی‌ های بسته دیسک کمر

جراحی بسته با لیزر

جراحی بسته با لیزر به هدف جداسازی و حذف بافت ها مورد استفاده قرار می گیرد. لیزر از خود انرژی نوری تولید می کند و بافت ها نور را جذب و نور به گرما تبدیل میشود. به این فرآیند عصب کشی گفته میشود. جراحی ستون فقرات لیزر درمانی به ۳ روش انجام میشود. در جراحی بسته با لیزر پروب با بی حسی از طریق پوست به داخل دیسک ارسال میشود و توسط لیزر آب قسمت داخل دیسک بخار میشود و دیسک جمع میشود. 

کاهش فشار وارد بر دیسک با لیزر

از بین رفتن فشار وارده بر روی عصب که منجر به درد در ناحیه پا میشود که با از بین بردن مواد دیسک کمر انجام میشود. 

عصب‌ کشی فاست مفصل به کمک لیزر (ریزوتومی)

تخریب اعصاب فاست برای کاهش کمردرد ناشی از ورم مفاصل انجام میشود. 

لیزر کردن آنولوپلاستی

در این روش لیزر کردن درمان گسیختگی های موجود در دیواره دیسک کمر برای کاهش درد کمر انجام میشود. 

انواع تزریق

تزریق فاست

تزریق مفصلی فاست نوعی تزریق استروئیدی ضدالتهاب است که در مفصل فاست انجام میگیرد. مفصل فاست یا مفاصل زیگاپوفیشیال بخشی از چارچوب استخوانی ستون فقرات هستند. برای مفاصل فاست پایینی پشت کمر درد در ناحیه پایین کمر رخ میدهد. درد در قسمت پایین کمر ، کمی پایین تر از ناحیه باسن و بالای ران انتشار می یابد. حالت های ایستادن و خم شدن میتواند درد را بدتر کند. 
مفصل های فاست گردنی ، دردی در ناحیه گردن و شانه پخش می کند و علائم آن با چرخاندن سر به طرفین و بالا بیشتر خواهد شد. 

اوزون تراپی (اوزون درمانی)

اوزون تراپی یا اوزون درمانی یک عمل بسته کمر می باشد که در آن از اکسیژن و اوزون استفاده میشود. یکی از هدف های درمانی تزریق اوزن کاهش حجم دیسک می باشد که منجر به کاهش انقباض دیسک و کاهش فشار بر ریشه اعصاب میشود. اوزون درمانی میتواند به کاهش درد و التهاب کمک کند. 

تزریق اپیدورال استروید

تزریق اپیدورال استروید یا ESI روشی عمل بسته کمر است که میتواند درد در ناحیه گردن، بازو ، پا را از بین ببرد. تزریق اپیدورال استروئید برای از بین بردن درد ناشی از مجرای ستون فقرات استفاده می گردد. داروها توسط فضای اپیدورال به اعصاب ستون فقرات میرسد. فضای اپیدورال فضایی است میان محافظ پوشش دهنده اعصاب و مهره های استخوانی می باشد. با این کار درد کاهش پیدا می کند. 

رادیوفرکوئنسی

رادیوفرکوئنسی اعصاب روشی است که حرارت تولید شده توسط امواج رادیویی اعصاب خاص هدف قرار گرفته میشود تا موقتا مانع انتقال سیگنال های درد شود. این امواج رادیویی با سوزن هایی در در بخش بالایی نخاع وارد میشود و به اعصاب انتقال می یابد. 

تزریق ترنسفورمینال

این تزریق تزریق استروئید با ماندگاری بالا می باشد که در در دهانه گوشه های ستون فقرات و جایی که ریشه های اعصاب وجود دارد انجام خواهد شد. استروئید ترنسفورمینال با ماندگاری بالا منجر به کاهش التهاب و تورم در ریشه های اعصاب نخاعی و بافت های دیگر اطراف ریشه نخاعی میشود. 

تزریق دیسکوژل

دیسکوژل در حقیقت نوعی کاشت یا ایمپلنت با یک سوزن نازک به دیسک می باشد. دیسکوژل منجر به کاهش فشار و حتی کاهش فتق دیسک میشود. دیسکوژل میتواند مانند مانعی بین واسطه های درد و ریشه های عصب و سیستم عروقی عمل کند. این کار میتواند به‌عنوان یک ایمپلنت، اثرات تقویت‌کننده بر روی دیسک‌های آسیب‌دیده بگذارد. روش جراحی بسته دیسکوژل به این صورت است که ماده شیمیایی خاصی به داخل دیسک در ساختار مولکولی داخل دیسک تغییر ایجاد می کند و منجر به کاهش فشار داخل دیسک و جمع شدن بیرون زدگی داخل دیسک میشود. 

دیسککتومی

دیسککتومی در حقیقت عمل بسته کمر توسط ابزاری به نام لوله می باشد. این عمل بسته برای حذف بیرون زدگی دیسک انجام میشود. 

از بین بردن فشار ستون مهره ها

استنوزیس ستون مهره ها باعث تنگی فضای ستون مهره ها خواهد شد، این حالتی است که به اعصاب فشار می آورد و منجر به ایجاد علائمی مانند درد، ضعف و بی حسی عضلانی و غیره میشود. توسط جراحی های لامینکتومی و فورامینوتومی که توسط ایندوسکوپ یا میکروسکوپ استخوان ها بافت های نرمی که به اعصاب فشار وارد می شود را برمیدارد. 

جراحی بسته به روش TLIF

این روش جراحی دردهایی که بر اثر اسپوندیلوزیس، فرسودگی دیسک و بیرون زدگی دیسک ایجاد میشود را استفاده می کند. جراحی لامینکتومی برای بیمارانی انجام میشود که درد در ناحیه تحتانی کمر که به علت بی ثباتی یا ضربه به انحنای ستون فقرات و پسودوآرتروز است را تجربه می کنند. برای انجام این جراحی بیمار باید بر روی شکم خوابانده شود. 

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button