سردردهای تومور مغزی چگونه است؟

سردرد یک بیماری بسیار شایع است که در بیشتر اوقات نشانه بروز مسئله جدی تری نیست. کمبود خواب ، سر و صدای زیاد ، روشنایی ، و حتی تغییر هوا می تواند سردرد ایجاد کند ، که در بیشتر موارد ، با مقداری استراحت یا داروی بدون نسخه بهبود می یابد. اگرچه این مورد برای اکثر قریب به اتفاق سردردها صادق است ، اما گاهی اوقات می توانند نشانه ای از یک مشکل اساسی خطرناک مانند تومور مغزی باشند.

سردردهای تومور مغزی

لیندسی لیپینسکی ، استادیار انکولوژی و جراح مغز و اعصاب در مرکز جامع سرطان روزول پارک می گوید: “بسیاری از بیماران مبتلا به تومور مغزی سردردهایی را تجربه می کنند، از خفیف تا شدید و بی وقفه. من تخمین می زنم ۵۰ تا ۶۰٪ از بیماران مبتلا به تومور مغزی در این مرکز در زمان تشخیص خود دچار سردرد شده اند. این سردرد ها اغلب همراه با یک مشکل عصبی دیگر مانند تشنج یا تکلم رخ می دهد که منجر به تشخیص می شود.”

سردردهای ناشی از تومورهای مغزی چه ویژگی هایی دارند؟

تجربه درد هر بیمار منحصر به فرد است ، اما سردردهای مرتبط با تومورهای مغزی ثابت هستند و در شب یا صبح زود بدتر می شوند. آنها اغلب به عنوان سردردهای یکنواخت و از نوع “فشاری” توصیف می شوند ، اگرچه بعضی از بیماران نیز دردی تیز یا “چاقو مانند” دارند. آنها را می توان در یک منطقه خاص محدود کرد یا تعمیم داد. با سرفه ، عطسه یا فشار دادن می توانند بدتر شوند. سردرد ناشی از تومور ممکن است در اوایل درمان به داروهای بدون نسخه پاسخ دهد اما با گذشت زمان مقاومت بیشتری در برابر دارو می کند.

مغز به خودی خود هیچ گیرنده دردی ندارد ، اما مکانیسم های مختلفی وجود دارد که تومورهای مغزی باعث سردرد می شوند. اساسی ترین آن این است که یک تومور می تواند فشار داخل جمجمه شما را افزایش دهد و باعث کشیدگی دورا، پوشش مغز و نخاع شود. این می تواند دردناک باشد ، زیرا انتهای دورا عصب حسی دارد.

جمجمه اساسا کره ای است که مقدار مشخصی بافت را درون خود جای داده است. افزودن بافت بیشتر (به عنوان مثال تومور یا لخته خون) فشار داخل کره را افزایش می دهد زیرا جمجمه نمی تواند برای انطباق با آن گسترش یابد.

همچنین ، گاهی اوقات تومورها می توانند در مکان هایی رخ دهند که جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی ( مایعی که در مغز ایجاد می شود و مغز و نخاع را می پوشاند ) را مسدود می کنند.افزایش مایعات همچنین می تواند فشار داخل جمجمه را افزایش دهد.همچنین ممکن است تومورهای خاصی پروتئین های التهابی (سیتوکین ) آزاد کنند که ممکن است در سردرد نقش داشته باشد.

آیا به طور معمول تومورهایی که باعث سردرد می شوند بدخیم هستند؟

الگوی سردردهایی که بیمار تجربه می کند اطلاعات زیادی در مورد تومور مرتبط با آن به پزشکان نمی دهد: بعضی از بیماران مبتلا به تومورهای بدخیم اصلا سردرد ندارند. در حالی که تومورهای خوش خیم کوچکتر می توانند باعث سردردهای ناتوان کننده شوند و بالعکس. ارزیابی توسط پزشک، همراه با مطالعات تصویربرداری مانند سی تی اسکن یا در صورت لزوم MRI ، اطلاعات بسیار بیشتری را در اختیار پزشک قرار می دهد.

یک نفر چه مدت باید صبر کند تا در خصوص سردرد خود به پزشک مراجعه کند؟

به یاد داشته باشید که اکثریت قریب به اتفاق سردردها خود برطرف می شوند و نشانه ای از یک بیماری جدی نیستند. با این حال ، اگر سردرد شدید یا سردرد دیگری متفاوت از الگوی طبیعی سردرد دارید ، باید با پزشک خود تماس بگیرید. به عنوان مثال ، سردردهای ناگهانی و بسیار شدید (” سردرد رعد و برق “) نگران کننده هستند و باید فورا ارزیابی شوند. سردردهایی که شما را از خواب بیدار می کند ، صبح ها بدتر می شوند ، به تدریج بدتر می شوند و با داروهای بدون نسخه بهبود نمی یابند ، با سرفه یا خم شدن به جلو بیشتر می شوند و یا با علائم عصبی دیگر همراه هستند ، باید به پزشک مراجعه کنید .

کسانی که تشخیص قبلی سرطان را دارند نیز باید همان اقدامات احتیاطی را انجام دهند. اگر در حال حاضر تحت مداوا هستید یا از هر سرطانی را درمان کرده اید و  دچار سردرد جدیدی شدید یا مداوم سردرد دارید ، باید فورا با پزشک سرطان خود صحبت کنید.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button