نشت مایع مغزی نخاعی : علت، علائم، تشخیص و درمان آن!

نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) زمانی است که مایعی که مغز و نخاع شما را احاطه کرده است به بیرون نشت کند. CSF برای نحوه عملکرد مغز و نخاع شما حیاتی است و از آنها در برابر نیروهای خارجی محافظت می‌کند. CSF اغلب می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند، اما این وضعیت قابل درمان است و تا ۹۸ درصد افراد مبتلا به آن بهبود می‌یابند. نشت مایع مغزی نخاعی می‌تواند بر بسیاری از سیستم‌های بدن از جمله تعادل، بینایی، شنوایی، عملکرد مغز و غیره تاثیر بگذارد نشت مایع مغزی نخاعی می‌تواند طیف گسترده‌ای از علائم را ایجاد کند که بر حواس، حرکت و موارد دیگر تأثیر می‌گذارد.

نشت مایع مغزی نخاعی

نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) چیست؟

(CSF) نشت مایع مغزی نخاعی زمانی است که مایع اطراف مغز و نخاع شما از جایی نشت کند. اگر نشت به اندازه کافی بزرگ باشد، می‌تواند علائم شدیدی ایجاد کند که ادامه زندگی را به طور معمول دشوار یا حتی غیرممکن می‌کند.

مایع مغزی نخاعی چیست؟

مغز و نخاع شما دارای یک لایه محافظ اطراف مایع مغزی نخاعی (CSF) هستند. CSF حاوی مواد مغذی است که مغز شما می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. لایه CSF همچنین از مغز و نخاع شما در برابر حرکات ناگهانی حمایت و محافظت می‌کند.

چه کسانی تحت تاثیر نشت مایع مغزی نخاعی قرار می‌گیرند؟

نشت خودبخودی CSF در افراد بالای ۳۰ سال بیشتر است. میانگین سن ابتلا به آن ۴۲ سال است. نشت مایع مغزی نخاعی باعث افت فشار مایع داخل سر شما می‌شود. این شرایط باعث ایجاد شرایطی می‌شود که به عنوان افت فشار خون داخل جمجمه‌ای شناخته می‌شود. افت فشار خون داخل جمجمه‌ای یک بیماری نادر است و از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر حدود ۵ نفر به آن مبتلا هستند. متخصصان دقیقاً نمی‌دانند که نشت CSF چقدر شایع است زیرا تشخیص آنها دشوار است.

نشت مایع مغزی نخاعی (CSF) چگونه بر بدن من تأثیر می‌گذارد؟

مایع کمتری برای احاطه کردن، حمایت و محافظت از مغز شما در هنگام نشت CSF وجود دارد. اگر نشت کوچک باشد، ممکن است اثرات قابل توجهی ایجاد نکند، یا ممکن است متوجه علائم شوید و آنها را با چیز دیگری اشتباه بگیرید. اگر نشت به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث افت فشار خون داخل جمجمه شود، مغز شما به سمت پایین در جمجمه فرو می‌رود و فشار زیادی بر بخش‌های پایینی آن وارد می‌کند. این کار می‌تواند نحوه عملکرد آن قسمت‌های مغز شما را مختل کند و باعث ایجاد علائمی شود.

علائم نشت CSF چیست؟

هنگامی که نشت CSF به اندازه کافی کوچک است که به طور قابل توجهی بر مغز شما تأثیر نمی‌گذارد، ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید یا ممکن است علائم را با چیز دیگری اشتباه بگیرید. هنگامی که نشت CSF به اندازه کافی بزرگ باشد که باعث افت فشار خون داخل جمجمه شود، علائم مربوط به فشار بر نواحی تحتانی مغز خود را خواهید داشت. شایع‌ترین علامت افت فشار خون داخل جمجمه از نشت مایع مغزی نخاعی سردرد وضعیتی است که به معنای سردردی است که بسته به وضعیت بدن شما تغییر می‌کند. سردرد وضعیتی همراه با نشت مایع مغزی نخاعی هنگامی که در حالت نشسته یا ایستاده هستید بدتر می‌شود و زمانی که دراز می‌کشید بهبود می‌یابد.

نشت مایع مغزی نخاعی

علائمی که به محل نشت CSF بستگی دارد

برخی از علائم احتمالی نشت CSF به محل نشت بستگی دارد. دو مکان احتمالی که CSF می‌تواند به آنها نشت کند سینوس‌ها یا بینی شما هستند. در هر صورت، آبریزش بینی (رینوره) با مایع رقیق و شفاف خواهید داشت. CSF که از بینی شما خارج می‌شود دو تفاوت اساسی با مخاط بینی دارد: اگر بینی خود را با دستمال پاک کنید، خشک شدن مخاط بینی باعث سفت شدن دستمال می‌شود، اما CSF این کار را نمی‌کند.

آبریزش بینی ممکن است در شرایط خاصی رخ دهد، مانند زمانی که برای برداشتن چیزی یا بستن بند کفش خم می‌شوید. یکی دیگر از مکان‌هایی که نشت  مایع مغزی می‌تواند باعث ایجاد علائم شود، گوش‌های شما هستند. خروج مایع شفاف از گوش (اتره) از علائم نشت مایع مغزی نخاعی است. البته احتمال کمتری وجود دارد که این اتفاق بی‌فتد زیرا برای نشت مایع، باید سورا خ یا پارگی در غشای تمپان (پرده گوش) ایجاد شود.

سایر علائم احتمالی که به دلیل نشت CSF رخ می‌دهد

 • از دست دادن حس بویایی (آنوسمی): این معمولاً با نشت CSF به دلیل آسیب به صورت شما اتفاق می‌افتد.
 • تاری یا دوبینی (دوبینی): دوبینی می‌تواند زمانی اتفاق بیفتد که فشار رو به پایین روی مغز باعث ایجاد مشکلاتی در اعصاب چشمی شود که به چشم شما متصل می‌شوند.
 • تغییر در شنوایی یا کم شنوایی: تغیرات در شنوایی به دلایل مشابهی مانند دوبینی اتفاق می‌افتد.
 • وزوز ضربان دار: این نوع ضربان توانایی شنیدن نبض خود بدون استفاده از نوعی ابزار پزشکی یا وسایل دیگر است.
 • تشنج: این موارد به احتمال زیاد با نشت‌های بزرگ CSF یا مواردی که باعث افت فشار خون داخل جمجمه می‌شوند اتفاق می‌افتد.

چه چیزی باعث نشت مایع مغزی نخاعی می‌شود؟

کارشناسان تخمین می‌زنند که حدود ۹۰ درصد از نشت CSF به دلیل جراحات رخ می‌دهد. ۱۰ درصد باقیمانده به صورت خود به خود یا به دلایل نامعلومی اتفاق می‌افتد. بسیاری از صدمات می‌توانند باعث نشت مایع مغزی نخاعی شوند. این صدمات شامل:

 • صدمات به صورت، سر، گردن یا ستون فقرات
 • صدمات نافذ (مانند جراحات سوراخ یا چاقو، زخم‌های گلوله)
 • صدمات ناشی از جراحی مغز
 • آسیب‌های ناشی از عمل‌های پزشکی گوش، بینی و گلو.
 • صدمات ناشی از اقدامات پزشکی روی ستون فقرات یا اطراف آن، مانند بی حسی اپیدورال و ضربه های نخاعی (پنکسیون کمری).
نشت مایع مغزی نخاعی

نشت مایع مغزی ننخاعی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

پزشک می‌تواند نشت مایع مغزی نخاعی را با استفاده از معاینه فیزیکی، همراه با جمع‌آوری اطلاعات در مورد علائم شما، و پرسیدن سوالاتی در مورد سابقه پزشکی و شرایط شما، تشخیص دهد. همچنین آنها از انواع خاصی از آزمایشات آزمایشگاهی و اسکن تصویربرداری تشخیصی برای تأیید یا رد نشت CSF استفاده می‌کنند. ترکیبی از آزمایش‌ها و روش‌هایی که استفاده می‌کنند به محل مشکوک نشت و اینکه آیا شما آسیب‌هایی (در گذشته یا حال) دارید که می‌تواند نقشی داشته باشد یا خیر، بستگی دارد.

چه آزمایشاتی برای تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی انجام می‌شود؟

چندین آزمایش ممکن برای نشت CSF وجود دارد. بیشتر آنها تست‌های تصویربرداری هستند که به پزشک راهی را ارائه می‌دهند تا به داخل سر و پشت شما نگاه کنند تا نشت‌های احتمالی یا آسیب‌هایی را که می‌تواند به آنها کمک کند را پیدا کنند. اگر علائم نشت CSF خاص بینی یا صورت خود (به خصوص آبریزش بینی) دارید، پزشک شما احتمالاً می‌خواهد آن مایع را آزمایش کند. محتمل‌ترین آزمایش آزمایشگاهی برای کمک به آزمایش بتا-۲ ترانسفرین است. آزمایش احتمالی دیگر آزمایش گلوکز است، زیرا CSF تقریباً به اندازه خون شما گلوکز دارد، در حالی که مخاط بینی گلوکز کمی دارد.

تست‌های تصویربرداری و تشخیصی عبارتند از:

 • توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن.
 • اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI).
 • آنژیوگرافی سابتراکشن دیجیتال.
 • میلوگرافی.
 • سیسترنوگرافی.
 • سوراخ کمری (تپ ستون فقرات).

نشت مایع مغزی نخاعی چگونه درمان می شود؟ آیا درمانی وجود دارد؟

در بسیاری از موارد، پزشکان هیچ درمان مستقیمی را برای نشت CSF توصیه نمی‌کنند. به این دلیل که زمان و استراحت کافی است تا بسیاری از نشت‌های CSF مربوط به آسیب به خودی خود بهبود یابند. در مواردی که CSF ممکن است به خودی خود بهبود نیابد، درمان‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌تواند کمک کند. در بیشتر موارد، ترمیم یا مهر و موم کردن نشتی امکان پذیر است و از بدتر شدن آن یا ایجاد علائم جلوگیری می‌کند. شرایط مزمن، به ویژه اختلالات بافت همبند مانند سندرم مارفان یا سندرم اهلرز دانلوس، قابل درمان نیستند. زمانی که این بیماری به طور مستقیم قابل درمان یا ترمیم نباشد یا نتیجه بیماری دیگری باشد، پزشک سعی می‌کنند علائم شما را درمان کنند.

چگونه می‌توان از نشت مایع مغزی و نخاعی جلوگیری کرد؟

نشت CSF به طور غیرقابل پیش بینی اتفاق می‌افتد، بنابراین قابل پیشگیری نیست. با این حال، می‌توانید با محافظت از خود در برابر شرایط یا شرایطی که ممکن است باعث نشتی شود، خطر وقوع آن را کاهش دهید. مهمترین کاری که می‌توانید برای جلوگیری از نشت CSF ناشی از آسیب انجام دهید، پوشیدن تجهیزات ایمنی است.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button