خونریزی مغزی ، علل و عوامل و راه های درمان

خونریزی مغزی از جدی ترین اتفاقات یا رویدادهایی است که ممکن است برای ناحیه سر و مغز انسان رخ دهد. علت این حساسیت نیز احتمال زیادِ مرگ این دسته از بیماران است. این عارضه به این صورت است که یک یا چند بافت خونی و مغزی در اطراف مغز دچار بریدگی یا قطع شدن و پارگی می شوند. در این حالت خون در بخش های دیگر مغز شخص نیز منتشر می شود و حتی ممکن است بخش زیادی از مغز را درگیر کند.
از آنجایی که خونریزی مغز ممکن است عوارض غیرقابل جبران و فراوانی بر مغز و سلامتی افراد وارد کند توصیه می شود که هرچه سریعتر بیمار را به بیمارستان منتقل کنید. یکی دیگر از خطرات آن برای فرد این است که ممکن است خونریزی سبب از بین رفتن سلول های مغزی شود که برای سلامتی شص بسیار خطرناک خواهد بود.
در این مطلب می خواهیم با علل و عوامل و راه های تشخیص و درمان خونریزی مغزی بیشتر آشنا شویم. لطفا تا انتهای مطلب با ما همراه شوید

خونریزی مغزی

علائم خونریزی مغزی

ابتدا لازم است با علائم این بیماری آشنا شویم چرا که برخی علائم آن ممکن است شبیه بیماری های ساده تر باشد.
۱. فرد به طور ناگهانی احساس سردرد شدیدی را خواهد داشت به طوری که شبیه سایر سردردها آرام و آهسته رخ نمی دهد.
۲. در مواقع و موارد حاد حتی ممکن است منجر به تشنج و بیهوش شدن بیمار شود.
۳. در بسیاری مواقع، به شخصی که دچار خونریزی شده است، احساس حالت تهوع و همچنین استفراغ دست می دهد.
۴. در برخی موارد، شخص، نمی تواند به راحتی به تکلم یا حرف زدن بپردازد.
۵. سرگیجه، احساس گیجی و اختلال حواس ناگهانی نیز از علائم می تواند باشد.
۶. احساس سردی و بی حسی در بخش های مختلف بدن در فرد بیمار مشاهده می شود.
۷. ممکن است فرد دچار اختلال در بلیعدن غذا، اختلال تعادلی، اختلال بینایی و همچنین اختلال شناخت اطرافیان شود.

علل و عوامل ابتلا به خونریزی مغزی

خونریزی مغزی به دلایل مختلف ممکن است رخ دهد که در این بخش به مهم ترین این عوامل و دلایل می پردازیم:

۱. برخورد جسمی سخت یا سنگین به نواحی مختلف سر
ممکن است اشیای مختلف با سر انسان برخورد کنند و سبب خونریزی مغزی شوند و برای تشخیص نوع خونریزی یعنی داخلی یا سطحی بودن آن حتما بایستی فورا به پزشک مراجعه شود.

۲. ابتلای شخص به فشار خون بالا
بسیاری از افرادی که در حالت عادی مبتلا به فشار خون بالا هستند ممکن است در صورت حادتر و بحرانی شدن فشار خون دچار خونریزی مغزی و پاره شدن بافت خونی مغزی شوند. این افراد بایستی همواره در صورت احساس فشار خون بالا داروهای کاهش فشار خون مصرف کنند.

۳. ابتلای شخص به تومور مغزی
گاهی و در برخی مواقع رشد و انتشار تومور در افراد مبتلا به تومور مغزی به حدی حاد می شود که ممکن است سبب خونریزی مغزی در افراد شود. تومورهای مغزی معمولا با عمل جراحی از ناحیه مغز جدا می شوند و یا با جراحی های بسته و لیزری از بین می روند و تا حد زیادی درمان می شوند.

۴. ابتلای شخص به اختلالات خونی
گاهی ممکن است افراد به دلیل ابتلای به اختلالات خونی، دچار خونریزی مغزی شوند. خونریزی مغزی در این افراد محتمل تر است.

۵. ابتلای شخص به بیماری های آنژیوپاتی یا مغزی-عروقی
برخی افراد که به بیماری های مغزی – عروقی یا آنژیوپاتی مبتلا هستند در معرض خطر ابتلا به خونریزی مغزی هستند و ممکن است دچار خونریزی های خطرناک شوند.

۶. ابتلای شخص به بیماری های کبدی
برخی از بیماران کبدی نیز در معرض خطر ابتلا به خونریزی مغزی هستند.

راه های تشخیص

به علت حساسیت خونریزی مغز و خطرات ناشی از آن توصیه می شود که حتما جهت تشخیص نوع بیماری اقدام به مراجعه به پزشک متخصص و همچنین انجام آزمایش های دقیق شود. در زیر به راه های تشخیص خونریزی مغزی به طور مختصر اشاره کرده ایم:
۱. انجام آزمایشات ام آر آی یا سی تی اسکن
۲. انجام آزمایش آنژیوگرافی (البته این روش همیشه هم توصیه نمی شود)
۳. انجام آزمایش ای ای جی (EEG)
بدیهی است که برخی پزشکان متخصص اغلب در نگاه اول به بیمار می توانند نوع بیماری را تشخیص دهند ولی همواره توصیه به انجام آزمایشات دقیق تر می کنند.

درمان خونریزی مغزی

روش های درمان

همانطور که بالاتر هم اشاره کردیم خونریزی می تواند آسیب های جدی به سلامتی شخص وارد کند و حتی منجر به مرگ بیمار شود لذا توصیه می شود که هرچه سریعتر اقدام به مراجعه به پزشک متخصص شود.
در این بخش از مقاله می خواهیم به راه های درمان خونریزی مغزی به طور خلاصه اشاراتی داشته باشیم. لطفا در ادامه با ما همراه شوید.

درمان با مصرف دارو

در صورتی که خونریزی مغزی بسیار کم و مختصر و ناچیز باشد پزشک متخصص اقدام به تجویز یک سری دارو به بیمار می کند تا سبب از بین رفتن لکه های خونی و یا زدودن مغز از این خونریزی ها شود. البته ناگفته نماند که حتی در زمان عمل جراحی نیز ممکن است به بیمار داروهایی تجویز شود از جمله داروهای کورتونی و ضد تشنج.

درمان با عمل جراحی

در بسیاری مواقع پزشک متخصص به سرعت دستور انجام عمل جراحی مغز بیمار را به اتاق عمل و جراحان مربوط می فرستد و سریعا بیمار به اتاق عمل رفته و یا برده می شود و خون پخش شده اطراف مغز را از آن جدا می کنند. البته قبل از عمل جراحی، پزشک متخصص اقدام به عکس برداری و ام آر آی و سی تی اسکن از مغز بیمار می کند تا نقطه و یا ناحیه دقیق خونریزی مغزی را تشخیص دهد.
همانطور که بالاتر توضیح داده شد ممکن است در حین انجام عمل جراحی پزشک متخصص مجبور شود که داروهای خاصی را جهت کاهش خونریزی به شخص بیمار تزریق کند.

درمان با زالودرمانی

روش زالودرمانی نیز یکی از راه های قدیمی و سنتی درمان خونریزی مغزی است که گذشتگان نیز از آن بسیار استفاده می کردند. البته زالودرمانی روی مغز و سر انسان، فواید مختلف دیگری نیز دارد که در مقالات آینده و در صورت لزوم آن ها را توضیح خواهیم داد. در روش زالودرمانی یک یا چندین زالو در نقاطی که پزشک تشخیص می دهد روی سر فرد قرار داده می شود تا شروع به مکیدن خون های لخته شده کنند.
جالب است بدانید پس از اینکه فردی به سکته مغزی مبتلا می شود نیز زالودرمانی می تواند کاربرد موثری جهت بهبود وضعیت بیمار داشته باشد.

خونریزی مغزی در کودکان

خونریزی های مغزی که در افراد به وجود می آید دارای دو نوع حاد و شدید و  مزمن یا کهنه و طولانی مدت است. خونریزی های مزمن اغلب در افراد مسن و پیر یا سالخورده رخ می دهد اما در کودکان اغلب نوع اول آن یعنی نوع حاد پیش می آید که نیازمند مراجعه سریع به پزشک و درمان آن می باشد.
خونریزی در کودکان می تواند به دلایل مادرزادی یا برخورد ناگهانی با اجسام سخت و سنگین به وجود آید. در صورتی که خونریزی مغز کودک از نوع اپیدورال باشد طبیعتا خطرناک تر است و باید سریع تر از سایر خونریزی های مغزی به بیمارستان منتقل شود.
در صورتی که پس از برخورد سر کودکتان با یک مانع یا جسم سنگین و سخت، احساس کردین کودک به شدت دچار منگی و گیجی (غیرزودگذر) شد بدانید که ممکن است دچار خونریزی مغزی شده باشد.
پس از برخورد کودک یا اجسام سنگین در صورتی که می خواهید بررسی کنید که آیا واقعا خونریزی مغزی رخ داده یا خیر سعی کنید تکلم یا راه رفتن و همچنین بینایی کودک را بررسی نمایید چرا که در صورت بروز خونریزی، این موارد دچار اختلالات شدید می شوند.
خوشبختانه کودکان نسبت به بزرگسالان در هنگام برخورد با اجسام سنگین و سخت، دارای جمجمه ی قوی تر و همچنین ضد ضربه تر هستند. در صورتی که کودکی در مدرسه دچار برخورد شدید با اجسام شد بهتر است تمام مواردی که بالاتر ذکر کردیم را روی کودک انجام دهید و حواس مختلف او را چک کنید تا مطمئن شوید که دقیقا چه اتفاقی افتاده است.

سخن نهایی

در مغز و اطراف آن هزاران و شاید میلیون ها رگ و مویرگ خونی قرار گرفته است تا انرژی لازم را از طریق خون به بخش های مختلف مغز و سر انسان ارسال کنند. این شریان ها به دلایل مختلف ممکن است قطع یا بریده یا پاره شوند که منجر به خطرات بسیار مهم و جدی در مغز افراد می شود که یکی از آن ها خونریزی مغزی است. در این مطلب با خونریزی مغزی، راه های تشخیص ، علل و عوامل و راه های درمان و همچنین مسائل و نکات خونریزی مغزی در کودکان پرداختیم.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button