علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

برای چندین دهه، جراحی دیسککتومی استاندارد طلای جراحی برای تسکین درد پا ناشی از فتق دیسک کمر بوده است. این روش به خودی خود بسیار مؤثر است و تقریباً ۸۴ درصد موفقیت کلی را ایجاد می‌کند. با این حال، مانند هر عمل جراحی، بدون خطر نیست و همه بیماران سطح خطر مشابهی ندارند.
عود دیسک کمر، شایع‌ترین عارضه پس از دیسککتومی کمر است. در حقیقت، ۷ تا ۱۸ درصد از بیماران دیسککتومی فتق دیسک مکرر را تجربه می‌کنند. اگر برای کاهش درد و بازگشت زندگی روزمره به دیسککتومی فکر می‌کنید، مطمئناً خطر عمل و جراحی مجدد نگران کننده است. خوشبختانه راه‌هایی برای به حداقل رساندن احتمال عود وجود دارد.
در زیر، ما عوامل خطر اولیه را که علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی می‌شود و راه‌های پیشگیرانه برای جلوگیری از وقوع این موضوع و به حداقل رساندن نیاز به جراحی مجدد را، بررسی می‌کنیم.

علت عود دیسک کمر بعد از عمل جراحی

علت‌های رایج عود دیسک کمر بعد از جراحی

عود دیسک کمر می‌تواند منجر به ایجاد نیاز به انجام جراحی تکراری شود، که معمولاً به اندازه روش اولیه موفق نیست. برخی از علت‌های رایج برای عود دیسک کمر شامل موارد زیر است:

سطح فعالیت

بیمارانی که سبک زندگی کم تحرکی دارند احتمالاً بیشتر از سایرین با نتایج ضعیف روبرو می‌شوند. هنگامی‌که ماهیچه‌های ما برای مدت زمان طولانی غیر فعال هستند، دچار تنش و سفتی می‌شوند، که تصور می‌شود این موضوع مانع بازیابی سلامت پس از دیسککتومی می‌شود.

شاخص توده بدن (BMI)

بیماران مبتلا به فتق دیسک با اضافه وزن بیشتر به روش‌های تجدید جراحی نیاز دارند. از مطالعه روی ۲۲۶ بیمار در محدوده‌های مختلف وزنی، ریسک نیاز به تجدید جراحی طی دو سال برای بیماران با وزن طبیعی ۱.۸ درصد، برای بیماران دارای اضافه وزن ۱۲.۵ درصد، برای بیماران چاق ۹.۱ درصد و برای بیماران با چاقی بیمارگونه ۲۵ درصد بود. به عبارت دیگر، هرچه BMI بیشتر باشد، احتمال انجام دوباره جراحی و تکرار جراحی بیشتر می‌شود.

سن

مانند بسیاری از شرایط دیگر، سن می‌تواند در افزایش احتمال عود دیسک کمر مؤثر باشد. در حالی که مطالعات نتایج متفاوتی را نشان می‌دهند، اعتقاد بر این است که بیماران جوان‌تر در معرض ریسک بیشتری جهت انجام جراحی مجدد برای درمان دوباره هستند.

مصرف دخانیات

ثابت شده است که سیگار به میزان بسیار زیادی احتمال عود دیسک کمر را افزایش می‌دهد. سیگار کشیدن نه تنها باعث تخریب دیسک می‌شود، بلکه باعث مداخله در بهبود بافت بعد از عمل نیز می‌شود. در یک مطالعه نشان داده شد که افرادی که در زمان عمل جراحی سیگار می‌کشیدند، عود دیسک کمر پس از جراحی ۵۰ درصد بیشتر از غیرسیگاری‌ها بود. در نتیجه، اعتقاد بر این است که ترک سیگار می‌تواند میزان بروز مکرر فتق دیسک کمر پس از جراحی دیسککتومی را کاهش دهد.

دیابت

مطالعات متعدد نشان داده است که بیماران دیابتی پس از جراحی دیسککتومی در معرض خطر بیشتری برای عود دیسک کمر پس از جراحی هستند. یک مطالعه نشان داد که بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده نسبت به افراد با دیابت کنترل شده دو برابر بیشتر دچار عود دیسک کمر پس از جراحی می‌شوند.

سوراخ بزرگ روی دیسک

بیماران با سوراخ بزرگ (۶ میلی متر یا پهن‌تر) در حلقه بیرونی دیسک، که به عنوان نقص حلقوی نیز شناخته می‌شود، در مقایسه با افرادی که دارای سوراخ‌های کوچک هستند، به طور قابل توجهی بیشتر در معرض خطر عود دیسک کمر و عود علائم قرار دارند. بر اساس تحقیقات اخیر، احتمالاً یک سوم بیمارانی که جراحی دیسککتومی انجام داده‌اند، یک سوراخ بزرگ حلقوی در دیسک خود خواهند داشت.

مقدار مواد حذف شده دیسک

جراح ستون فقرات شما باید تصمیم بگیرد که آیا دیسککتومی محدود یا تهاجمی‌تر انجام دهد. در دیسککتومی تهاجمی‌، جراح هرگونه ماده آزاد دیسک و همچنین مواد داخل دیسک را خارج می‌کند. از طرف دیگر، یک دیسککتومی محدود فقط شامل برداشتن قطعاتی از دیسک آزاد است که به خارج از دیسک ترشح شده‌اند؛ بدون ورود به فضای دیسک برای حذف مواد اضافی.

هر دو روش مزایا و معایبی دارد. در روش محدود دیسککتومی در مقایسه با جراحی تهاجمی‌تر دیسک، منجر به افزایش خطر عود مجدد دیسک کمر پس از جراحی می‌شود. در صورتی که، یک دیسککتومی تهاجمی می‌تواند دیسک را از بین ببرد و در نتیجه باعث کاهش ارتفاع دیسک در طول زمان (فروپاشی دیسک) شود و در نهایت باعث سفتی، درد و بی ثباتی شود. جراح می‌تواند توصیه‌ای تخصصی در مورد بهترین روش درمانی برای هر فرد ارائه دهد.

شما ممکن است بتوانید با رعایت برخی موارد قابل کنترل، بعد از اولین دیسککتومی خود، ریسک فتق مکرر را تا ۵۰٪ کاهش دهید.

چگونه از عود دیسک کمر بعد از جراحی جلوگیری کنیم؟

چگونه از عود دیسک کمر بعد از جراحی جلوگیری کنیم؟

در حالی که خطر عود دیسک کمر ممکن است باعث ایجاد اضطراب شود، اما لازم نیست شما را از جراحی دیسککتومی یا سایر روش‌ها برای تسکین درد ناتوان کننده باز دارد. در کنار کاهش عوامل خطر شناخته شده مانند سیگار کشیدن، اقدامات دیگری نیز می‌توانید انجام دهید تا از عود مجدد و بار جراحی مجدد جلوگیری کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد که در بیماران دارای حفره‌های بزرگ روی دیسک، کاشت دستگاه محصورکننده حلقوی متصل به استخوان، خطر بازگشت مجدد دیسک کمر و بازگشت علائم را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. استفاده از یک دستگاه محصور کننده حلقوی منجر به کاهش ۵۰ درصدی ریسک عود دیسک کمر پس از جراحی، عمل مجدد و عوارض آن می‌شود.

دستگاه Barricaid به طور خاص برای بیماران با سوراخ‌های بزرگ‌تر در حلقه دیسک طراحی شده است و شانس نتیجه بهتر دیسککتومی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. این وسیله به جراح ستون فقرات شما اجازه می‌دهد تا دیسککتومی کم تهاجمی‌تری انجام دهد، تا آنجا که ممکن است دیسک بیمار را حفظ کرده و خطر بازگشت دیسک کمر را کاهش دهد.

دیدگاه کاربران

    instagram logo call button