علت گردن درد در هنگام خوابیدن : انتخاب بالشت و نحوه صحیح خوابیدن

از آنجایی که یک سوم عمر در تختخواب می‌گذرد، نوع بالشتی که انتخاب می‌کنید در پیشگیری یا مدیریت گردن درد اهمیت بسزایی دارد. یکی از شایع‌ترین دلایل گردن درد این است که گردن به مدت طولانی پیچ خورده یا خم شده قرار گرفته باشد. اگر فردی صبح با گردن درد از خواب بیدار می‌شود، ممکن است به این دلیل باشد که بالشت او سر و گردنش را در موقعیت مناسب نگه نداشته است.
حتی قبل از خواب، یکی از اشتباهاتی که بسیاری از مردم مرتکب می‌شوند این است که هنگام مطالعه یا تماشای تلویزیون در تختخواب سرشان را به درستی تکیه نمی‌دهند. از تکیه دادن سر روی چند بالشت به طوری که باعث شود سر به جلو خم شود خودداری کنید. بهترین حالت برای خوابیدن، خوابیدن به پشت یا پهلو است. از خوابیدن روی شکم خودداری کنید چون این حالت باعث می‌شود سر به حالت غیر طبیعی، در خواب پیچ بخورد و منجر به گردن درد شود.
بر اساس مطالعات انجام شده در مورد استفاده از بالشت، انتخاب بالشت مناسب می‌تواند کیفیت خواب فرد را بهبود بخشد و از گردن درد جلوگیری کند و یا آن را کاهش دهد. اگر به پهلو می‌خوابید، بالشتی را انتخاب کنید که فقط فضای بین گوش و تشک را پر کند بدون اینکه سرتان کج شود. اما اگر به پشت می‌خوابید، بالشت باید سر را به سمت عقب یا جلو متمایل نکند.
هدف از انتخاب یک بالشت خوب این است که به فرد کمک کند تا یک خواب راحت داشته باشد و سر و گردنش را در حالت ثابت نگه دارد. گردن درد معمولاً ظرف چند روز یا چند هفته برطرف می‌شود، اما دردی که ماه‌ها ادامه داشته باشد می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد که باید برطرف شود. در ادامه بیشتر درباره علت گردن درد در هنگام خوابیدن صحبت خواهیم کرد.

علت گردن درد در هنگام خوابیدن

برخی از عادت‌های نادرست خوابیدن که منجر به گردن درد می‌شود؟

خوابیدن به پشت با پشت سر، خم شدن سر به جلو و خوابیدن با چانه می‌تواند گردن را بیش از حد در معرض آسیب قرار دهد. خوابیدن به پهلو با سر خم شده هم خیلی ایده آل نیست. و خوابیدن روی شکم با سر پیچ خورده و کج در زوایای عجیب و غریب هم نادرست است. این‌ها رایج‌ترین حالت‌های خواب هستند. هرچند اکثر ما این کارها را (هرچند نادرست) انجام می‌دهیم، اما می‌توانیم با انتخاب یک بالشت ایده آل و یک روش مناسب برای خوابیدن، از بروز دردهای احتمالی مخصوصا گردن درد پیشگیری کنیم.

نحوه انتخاب بالشت مناسب

قانون کلی برای انتخاب یک بالشت مناسب این است که باید گردن فرد را موازی با تشک نگه دارد و گردن را به سمت پایین یا بالا خم نکند. رایج‌ترین اشتباهی که مردم مرتکب می‌شوند انتخاب بالشتی است که گردن آن‌ها را به جلو یا یک طرف خم می‌کند. وقتی از این بالشت‌ها استفاده می‌کنید، در ابتدا احساس راحتی دارید. اما هنگامی که ساعت‌ها بر روی این بالشت‌ها به خواب می‌روید، و گردن به درستی روی بالشت قرار نمی‌گیرد، باعث می‌شود انواع مشکلات گردن در خواب به وجود آید. برای جلوگیری از این اتفاقات، به نکات زیر توجه کنید؛

  • بالشت‌های فوم دار بهترین گزینه برای محافظت از گردن هستند.
  • بالشت‌های پَر باعث بیشترین گردن درد می‌شوند.

هرچند این بالشت‌ها ممکن است مقرون به صرفه باشند، اما بالشت‌های پَر نمی‌توانند گردن فرد را به یک شکل ثابت نگه دارند توصیه می‌کنیم برای پیشگیری از گردن درد، از بالشت پَر استفاده نکنید.

به پشت خوابیدن

خوابیدن به پشت به حفظ منحنی‌های طبیعی ستون فقرات کمک می‌کند. در این حالت می‌توانید از بالشت نازک‌تری نسبت به حالت خوابیده به پهلو استفاده کنید. موقعیت سر فرد فقط باید کمی بالا باشد تا در زاویه‌ای نزدیک به حالت ایستاده قرار گیرد.

به پهلو خوابیدن

خوابیدن به پهلو یکی از بهترین راه‌ها برای ثابت نگه داشتن سر و چانه است. برای خوابیدن در این حالت، بهتر است از بالشتی که به اندازه کافی بلند است استفاده کنید تا گردن شما را ثابت نگه دارد، اما  توجه کنید ارتقاع بالشت نباید آنقدر زیاد باشد که گردن شما به سمت شانه‌هایتان خم شود.

از خوابیدن روی شکم خودداری کنید

اگر با گردن درد روبرو هستید، بهتر است روی شکم نخوابید. خوابیدن در این حالت باعث می‌شود سر، ساعت‌ها در یک جهت  و به حالت نادرست بماند و به گردن فرد فشار زیادی وارد شود.

در حالت خوب بخوابید.

 سر و گردن فرد باید با بدن او همسو باشد. از یک بالشت کوچک، زیر گردن خود استفاده کنید. سعی کنید به پشت بخوابید و ران‌های خود را روی بالشت قرار دهید که باعث صاف شدن ماهیچه‌های نخاعی شود.

استفاده از بالشت‌های گردنی

 این بالشت‌ها رول شکل طراحی شده‌اند تا با حفظ شکل طبیعی سر و گردن هنگام خواب، استرس و گردن درد را از بین ببرند.

  • استفاده از بالشت‌های نعلی شکل
  • وقتی سوار هواپیما، قطار یا ماشین می‌شوید یا حتی برای تماشای تلویزیون فقط دراز کشیده‌اید، یک بالشت به شکل نعل اسب می‌تواند از گردن حمایت کند و در صورت خواب آلودگی از سر به یک طرف جلوگیری کند.

دیدگاه کاربران

    دیدگاهتان را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    instagram logo call button