علت بالا رفتن فشار مغز چیست؟

فشار مغزی یا بالا رفتن فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک با افزایش فشار در مغز (فشار داخل جمجمه) مشخص می‌شود. علت این اختلال ناشناخته است. فشار خون ایدیوپاتیک داخل جمجمه‌ای (IIH)، که قبلا به عنوان تومور کاذب مغزی نیز شناخته می‌شد، یک تصویر بالینی نادر و اشتباه درک شده است. فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در ادامه این مقاله به بررسی علت افزایش فشار مغز پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

علت بالا رفتن فشار مغز چیست

علت فشار خون مغزی یا داخل جمجمه ایدیوپاتیک چیست؟

علت افزایش فشار داخل جمجمه مشخص نیست. برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک هستند زیرا سیاهرگ‌های بزرگ (سینوس‌های مغز) که خون را از مغز حمل می‌کنند، کوچک‌تر از حد معمول هستند. سپس خون آهسته‌تر از مغز تخلیه می‌شود و در نتیجه تجمع می‌یابد که باعث افزایش فشار در مغز یا جمجمه می‌شود. همچنین مشخص نیست که چاقی چگونه به افزایش فشار مغزی کمک می‌کند. چربی اضافی در شکم می‌تواند فشار را در قفسه سینه افزایش دهد، که می‌تواند مانع از جریان خون از سر به قفسه سینه شود. در نهایت این فشار می‌تواند فشار داخل جمجمه یا فشار مغزی را افزایش دهد.

در اکثر افراد، ایجاد فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک را نمی‌توان در یک رویداد خاص ردیابی کرد. در کودکان، این وضعیت گاهی پس از قطع کورتیکواستروئیدها یا استفاده از هورمون رشد ایجاد می‌شود. گاهی اوقات پس از مصرف تتراسایکلین‌ها یا مقادیر زیاد ویتامین A بروز می‌کند.

چرا فشار داخل جمجمه مهم است؟

مغز به طور مداوم از طریق خون با اکسیژن و مواد مغذی تامین می‌شود. اگر جریان خون مغزی کاهش یابد، می‌تواند منجر به آسیب به مغز شود. از بین رفتن سلول‌های عصبی فشار داخل جمجمه مهم است زیرا بر جریان خون در مغز و در نتیجه تامین اکسیژن و مواد مغذی تأثیر می‌گذارد. در شرایط عادی، فشار داخل جمجمه پایین است و بنابراین جریان خون مغزی را محدود نمی‌کند. اگر فشار داخل جمجمه افزایش یابد، جریان خون مغزی کاهش می‌یابد. اگر در موارد شدید فشار داخل جمجمه از فشار خون بیشتر شود، مغز دیگر خونی ندارد.

علت بالا رفتن فشار مغز چیست؟

فشار بیش از حد در سیستم مغزی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از جمله:

 • تومورهای خوش خیم یا بدخیم مغز
 • التهاب و عفونت
 • صدمات
 • بیماری‌های ارثی
 • بدون علت قابل شناسایی (شایع در زنان جوان دارای اضافه وزن)

علائم بالا رفتن فشار مغز چیست؟

بالا رفتن فشار خون مغز معمولاً با سردردهای روزانه شروع می‌شود که هر دو طرف سر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در ابتدا امکلان دارد سردرد خفیف باشد، اما شدت آن متفاوت است و می‌تواند شدید شود. سردرد ناشی از بالا رفتن فشار مغز همراه با حالت تهوع، دید مضاعف یا تاری دید و صداهایی در سر است که با هر ضربان قلب ایجاد می‌شود (وزوز ضربان دار). همچنین تعداد کمی از مبتلایان هیچ علامتی ندارند. افزایش فشار داخل جمجمه‌ای می‌تواند باعث تورم عصب بینایی در نزدیکی کره چشم شود.

اولین علامت ضعف بینایی کاهش میدان دید (از دست دادن دید محیطی) است. این علامت امکان دارد در ابتدا مورد توجه قرار نگیرد. در نتیجه، مبتلایان بدون هیچ دلیل مشخصی به اشیا برخورد می‌کنندو تعادل در راه رفتن نخواهند داشت. بینایی امکان دارد برای مدت کوتاهی تار شود، گاهی اوقات به دلیل تغییر موقعیت ایجاد می‌شود، و ممکن است چندین بار برطرف شود و دوباره عود کند. مراحل بعدی این بیماری با تاری دید مشخص می‌شود و کوری می‌تواند به سرعت رخ دهد. تا یک سوم از افراد مبتلا، بخشی یا تمام بینایی خود را در یک یا هر دو چشم از دست می‌دهند. بینایی از دست رفته معمولاً حتی با کاهش فشار داخل جمجمه باز نمی‌گردد.

علت بالا رفتن فشار مغز چیست

برای برخی، این اختلالات مزمن می‌شود و به تدریج بدتر می‌شود و خطر نابینایی افزایش می‌یابد. نظارت و درمان شدید پزشکی این افراد می‌تواند از از دست دادن بینایی آنها جلوگیری کند. فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک به طور مکرر در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا رخ می‌دهد.

تسکین علائم بالا رفتن فشار مغز

حفظ بینایی

آسپرین، استامینوفن، یا داروهایی که برای درمان میگرن استفاده می‌شوند (به ویژه توپیرامات – جدول داروهای مورد استفاده برای درمان میگرن را ببینید) می‌توانند سردرد ناشی از افزایش فشار مغزی را تسکین دهند. توپیرامات همچنین ممکن است کاهش وزن را تسهیل کند و به کاهش فشار جمجمه کمک کند. داروهایی که باعث ایجاد این اختلال می‌شوند، مانند تتراسایکلین، باید قطع شوند.

کاهش فشار در جمجمه

افراد چاق مبتلا به فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک باید وزن خود را کاهش دهند زیرا فشار در جمجمه را کاهش دهد. کاهش وزن کمتر از ۱۰ درصد می‌تواند فشار خون ایدیوپاتیک داخل جمجمه‌ای را درمان کند. استازولامید یا توپیرامات خوراکی اغلب برای کاهش فشار داخل جمجمه تجویز می‌شود. استازولامید و توپیرامات موثر هستند زیرا میزان مایع مغزی نخاعی ساخته شده در مغز را کاهش می‌دهند.

کلام آخر

فشار مغزی یا بالا رفتن فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک با افزایش فشار در مغز (فشار داخل جمجمه) مشخص می‌شود. علت افزایش فشار داخل جمجمه مشخص نیست. برخی از افراد بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون داخل جمجمه ایدیوپاتیک هستند زیرا سیاهرگ‌های بزرگ (سینوس‌های مغز) که خون را از مغز حمل می‌کنند، کوچک‌تر از حد معمول هستند. سپس خون آهسته‌تر از مغز تخلیه می‌شود و در نتیجه تجمع می‌یابد که باعث افزایش فشار در مغز یا جمجمه می‌شود.

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button