تومورهای مغزی چگونه به وجود می آید؟ علل اصلی ایجاد تومور مغزی

تومور مغزی به رشد غیرطبیعی یک توده در مغز گفته می‌شود. تومورها انواع مختلفی دارند، و به دو دسته خوش‌خیم و بدخیم و برخی تومورهای مغزی، سرطانی و بدخیم هستند. برخی از افراد به دنبال این هستند که تومورهای مغزی چگونه به وجود می آید؟ تا با راهکار هایی از آن جلوگیری نمایند. برخی علل و ریسک فاکتورها وجود دارند که در پیشرفت تومور مغزی تاثیر می‌گذارند، اما بطور مستقیم تومور مغزی ایجاد نمی‌کنند. ممکن است بسیاری از افراد این ریسک فاکتورها را داشته باشد اما به تومور مغزی مبتلا نمی‌شوند، اما برخی افراد بدون فاکتورهای خطر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

تومورهای مغزی چگونه به وجود می آید؟

ریسک فاکتورهای ابتلا به تومور مغزی چیست؟

عوامل خطر برای تومورهای مغزی عبارتند از:

سن 

خطر ابتلا به اکثر انواع تومورهای مغزی با افزایش سن افزایش می یابد. البته افراد ممکن است در هر سنی به تومور مغزی مبتلا شوند، اما با افزایش سن احتمال ابتلا در افراد افزایش خواهد یافت. 

جنسیت

احتمال ابتلا مردان به تومور مغزی بیشتر از زنان است. البته برخی از انواع سرطان وجود دارند که احتمال وقوع آن در زنان بیشتر است، مانند تومور مننژیوم.

نژاد

تومورهای مغزی به طور کلی در بین قفقازی ها شایع تر است. با این حال ، افراد آمریکایی آفریقایی تبار بیشتر به مننژیوم مبتلا می شوند.

سابقه خانوادگی

تنها حدود ۵ تا ۱۰ درصد از همه سرطان ها ژنتیکی یا ارثی هستند. به ندرت اتفاق می‌افتد که تومور مغزی به ارث برده شود. در صورت تشخیص تومور مغزی در چند نفر از اعضای خانواده با پزشک خود مشورت کنید و باید تحت نظر پزشک قرار بگیرید.

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی

قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی ، مانند مواردی که ممکن است در محیط کار پیدا کنید ، می تواند خطر ابتلا به سرطان مغز را افزایش دهد. قرار گرفتن در معرض حلالها، آفت کش ها، محصولات نفتی، لاستیک و یا وینیل کلراید ممکن است خطر ابتلا به تومور مغزی را افزایش دهد. البته، شواهد علمی دال بر تأیید این فرضیه وجود ندارند.

قرار گرفتن در معرض عفونت، ویروس‌ها و آلرژن ها

عفونت با ویروس اپشتاین بار می‌تواند خطر ابتلا به لنفوم مایع مغزی نخاعی را افزایش دهد. این ویروس منونوکلئوز یا مونو را ایجاد می‌کند. همچنین سطح بالای ویروس معروف سیتومگالوویروس در بافت تومور مغزی یافت شده است. معنای این یافته در حال بررسی است. تحقیقات نشان داده‌اند که چندین نوع از ویروس‌های دیگر نیز تومورهای مغزی در حیوانات ایجاد می‌کنند.
محققان به تحقیقات بیشتری نیاز دارند تا بفهمند که آیا قرار گرفتن در معرض عفونت، سایر ویروس‌ها یا آلرژن ها باعث افزایش خطر ابتلا به تومور مغزی در افراد می‌شود یا خیر. مطالعات نشان داده‌است که در بیماران مبتلا به سابقه آلرژی یا مشکلات پوستی خطر ابتلا به گلیوما کمتر است.

قرار گرفتن در معرض اشعه 

افرادی که در معرض اشعه یونیزه قرار گرفته اند، بیشتر در معرض ابتلا به تومور مغزی هستند. شما می‌توانید از طریق درمان‌های سرطان با تابش زیاد در معرض اشعه یونیزه قرار بگیرید. همچنین می‌توانید در معرض تشعشعات ناشی از پیامدهای هسته ای قرار بگیرید. حوادث نیروگاه های هسته ای در فوکوشیما و چرنوبیل نمونه‌هایی از چگونگی قرار گرفتن افراد در معرض تابش یونیزان است.

بدون سابقه آبله مرغان

افرادی که سابقه آبله مرغان در دوران کودکی را دارند ، کمتر در معرض ابتلا به تومور مغزی قرار دارند.

آسیب سر و تشنج

داشتن سابقه تشنج با تومورهای مغزی از مدت‌ها قبل مرتبط تشخیص داده شده است، اما به دلیل این که تومور مغزی می‌تواند باعث تشنج شود، دقیقاً مشخص نیست که آیا تشنج خطر تومور مغزی را افزایش می‌دهد یا این که تشنج ناشی از تومور است یا مصرف داروی ضد تشنج خطر را افزایش می‌دهد.

ترکیبات N-nitroso

برخی مطالعات مربوط به رژیم غذایی و مکمل‌های ویتامین نشان می‌دهند که ترکیبات N-nitroso در رژیم غذایی ممکن است خطر ابتلا به تومورهای دوران کودکی و بزرگسالان را افزایش دهد. ترکیبات N-nitros در بدن از نیتریت یا نیترات در برخی از گوشت‌های فرآوری شده، دود سیگار و لوازم آرایشی به وجود می‌آید. البته، قبل از اینکه ارتباط قطعی این دو مشخص شود، تحقیقات اضافی لازم است.

دیدگاه کاربران

  • فاطمه
    ۲ تیر ۱۴۰۱

    من علائم تومور رو دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button