مراقبت بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمر

اکثر بیماران مبتلا به تنگی کانال نخاعی گردن یا کمر به درمان‌های غیرجراحی (مانند دارو) به خوبی پاسخ می‌دهند، بنابراین ممکن است نیازی به جراحی ستون فقرات نداشته باشید. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است بخواهید جراحی ستون فقرات را انجام دهید. در این صورت شما نیازمند مراقبت بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمر هستید. در اینجا راهنمای جامعی برای نحوه مراقبت و بازگشت به زندگی عادی پس از جراحی تنگی کانال نخاعی کمری آورده شده است.

مراقبت بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمری چگونه است؟

مراقبت بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمر

بعد از جراحی، شما فوراً بهتر نخواهید شد. به احتمال زیاد در عرض ۲۴ ساعت از رختخواب خارج خواهید شد و به مدت ۲ تا ۴ هفته از دارو‌های مسکن استفاده خواهید کرد. پس از جراحی، دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه نشستن، بلند شدن و‌ایستادن با دقت دریافت خواهید کرد. مهم است که به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد، بنابراین پزشک احتمالاً توصیه می‌کند که فعالیت‌های خود را محدود کنید: به طور کلی، کاری که ستون فقرات شما را بیش از حد حرکت می‌دهد، انجام ندهید. در حین ریکاوری باید از ورزش‌های تماسی، چرخش یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

نکاتی که باید در مراقبت بعد از عمل تنگی کانال نخاع کمر به آن توجه کنید

پس از جراحی، مراقب باشید. هر مشکلی مانند تب، افزایش درد یا عفونت را فوراً به پزشک خود گزارش دهید. شما همیشه باید از بدن خود به خوبی مراقبت کنید و عادات سالم را تمرین کنید، اما باید به خصوص پس از جراحی سالم باشید. تو باید:

 • برنامه درمانی پزشک خود را دنبال کنید.
 • درست بنشینید و بایستید.
 • درست بلند کردن را یاد بگیرید.
 • به طور منظم ورزش کنید (ورزش هوازی کم تأثیر به ویژه خوب است، اما ابتدا با پزشک خود مشورت کنید) البته با استفاده از وسایل ورزشی مناسب.
 • رسیدن و حفظ وزن بدن سالم برای شما ضروری است.
 • غذا‌های سالم بخورید (رژیم غذایی متعادل و کم چرب سرشار از میوه‌ها و سبزیجات) و کلسیم کافی دریافت کنید.
 • سیگار نکشید.

و نگران نباشید:

نتایج جراحی برای اصلاح تنگی نخاعی معمولاً خوب است. به طور کلی، ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران پس از جراحی از درد خود تسکین می‌یابند.

علل و توانایی تحت تأثیر قرار گرفتن از نگرش‌ها و رفتار‌های خاص منجر به قوانینی می‌شود که درمان تنگی کانال نخاعی را برای بیماران آسان‌تر می‌کند:

مثبت فکر کنید

شکایات در پا‌ها به دلیل بیماری‌های عصبی پیشرونده یا اختلالات گردش خون نیست، بلکه فقط به دلیل تنگی کانال نخاعی است که از سطح مشخصی از علائم تجاوز نمی‌کند، می‌تواند به خوبی با روش‌های محافظه کارانه کنترل شود و یک پیش آگهی کلی خوش‌خیم دارد. نباید تحت تأثیر تصاویر CT یا MRT قرار گیرد. بسیاری از افراد مسن با چنین تغییراتی بدون هیچ علامتی هستند.

همیشه به حرکت خود ادامه دهید

فشار مداوم روی اعصاب و عروق کانال نخاعی با تغییر مرتب وضعیت بین نشستن، ‌ایستادن و راه رفتن با فعالیت بدنی در خانه و باغ و همچنین از طریق ورزش و ژیمناستیک کاهش می‌یابد. ورزش باعث بهبود تخلیه وریدی از کانال نخاعی می‌شود.

تند راه رفتن به جای آهسته

راه رفتن تند و حتی بیشتر از آن دویدن با شیب جزئی تنه به سمت جلو همراه است که تأثیر مفیدی بر عرض کانال نخاعی دارد. قدم زدن و راه رفتن آهسته به صلیب توخالی منتهی می‌شود. خرید و بازدید از نمایشگاه‌ها، که همیشه باید بهانه‌ای برای آن‌ها پیدا کنید، بد هستند.

هنگام راه رفتن و‌ایستادن، از نشستن و خم شدن به جلو استراحت کنید

هنگام نشستن و خم شدن تنه به جلو، کانال نخاعی عریض می‌شود. فشار روی اعصاب کاهش می‌یابد، رگ‌های کانال نخاعی متراکم خالی می‌شوند. اگر جایی برای نشستن وجود ندارد، خم شدن روی تنه کمک خواهد کرد یا اسکات عمیق حتی بهتر است.

از ابزار استفاده کنید

واکر‌ها، چرخ دستی‌های خرید مناسب هستند که می‌توانید با کمی تکیه دادن بالاتنه به جلو از خود حمایت کنید. یک یا دو چوب پیاده‌روی (اسکاندیناوی) همین اثر را دارند. عصای پیاده‌روی با صندلی تاشو مانند آنچه شکارچیان استفاده می‌کنند وجود دارد. 

دیدگاه کاربران

 • فهیمه سادات استادیان
  ۱۵ مهر ۱۴۰۱

  آیا تنگی کانال نخاع درچند قسمت ایجادشده راباجراحی بسته انجام خواهنددادیا جراحی باز نیازاست
  ابتدا به کجا کدام شهرونشانی وآدرس باید مراجعه کنم وآیا بیمه قبول است یاخیر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button