مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر

اگر در مورد بهبودی جراحی دیسک کمر سوال دارید ، تنها نیستید. از آنجا که کمر درد هر ساله افراد زیادی را تحت تأثیر قرار می دهد ، مردم به طور فزاینده ای برای تسکین به جراحی روی می آورند. برای داشتن بهترین نتیجه بعد از جراحی دیسک کمر نیاز به رعایت مراقبت هایی بعد از عمل می باشد. در ادامه قصد داریم با مراقبت های بعد از جراحی دیسک کمر و زمان بهبودی بعد از عمل آشنا شویم.با ما همراه باشید.

زمان بهبودی بعد از عمل دیسک کمر

زمان بهبودی جراحی دیسک کمر بسته به روش کار متفاوت است. بهبودی پس از جراحی دیسککتومی معمولاً شش تا هشت هفته طول می کشد. اما بهبودی بعد از عمل لامینکتومی یا جراحی فیوژن بیشتر طول می کشد.در  این روش ها تغییرات بیشتری در بدن بیمار اتفاق میوفتد ، و شاید بهبودی بدن شما حدودا ۱۲ هفته طول بکشد. در بعضی موارد ، بهبودی می تواند حداقل یک سال ادامه یابد.

اگر همجوشی نخاع داشته باشید ، اگر جوان و سالم باشید و شغل سنگینی نداشته باشید ، احتمالاً چهار تا شش هفته برای برگشتن شغلتان استراحت نیاز داشته باشید. اما ممکن است چهار تا شش ماه طول بکشد تا افراد مسن به  کار خود برگردند. زمان بهبودی جراحی  دیسک کمر شما فقط به نوع روشی که انجام می دهید بستگی ندارد. شدت وضعیت ، سطح تناسب اندام قبل از جراحی و سن شما نیز در این امر موثر است. زمان بهبودی با سن در ارتباط است، زیرا با افزایش سن سرعت بهبودی کاهش می یابد.

مراقبت های بعد از جراحی

وقت آن فرا رسیده است که بر جنبه های مهم بهبودی خود تمرکز کنید ، از جمله اینکه به ستون فقرات اجازه دهید با خوردن غذاهای سالم، داشتن یک خواب خوب در شب و افزایش فعالیت طبق دستور جراح به درستی بهبود یابد. تلاش اضافی که اکنون انجام می دهید می تواند بهبودی شما را راحت تر کند و شما را زودتر به فعالیت های عادی خود برگرداند.

۱ – مراقبت از ستون فقرات

هرچه می توانید پیاده روی کوتاه کنید و هر روز به تدریج مسافت خود را افزایش دهید. ورزش روزانه برای ریکاوری و ایجاد قدرت و حفظ توان عضلانی مهم است.
از فعالیتهایی که نیاز به خم شدن ، پیچاندن ، بلند کردن یا کشیدن وسایل سنگین دارند ، خودداری کنید. زیاد نایستید و ننشینید. اگر همجوشی نخاعی داشته اید ، از بلند کردن اجسام بالای سر خود تا بهبودی کامل خودداری کنید.با جراح خود درمورد اینکه می توانید از پله ها بالا بروید یا پایین بیایید صحبت کنید. برای برخی از افراد ، بالا رفتن از پله ممکن است طی یکی دو هفته اول بعد از جراحی محدود شود.

اجتناب از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن نیاز به کاهش سرعت و هوشیاری دارد ، زیرا این حرکاتی است که ما معمولاً در تمام  طول روز بدون فکر کردن در مورد آنها انجام می دهیم.به جای اینکه از کمر خم شوید تا به چیزی روی زمین برسید ، به پایین چمباتمه بزنید.
اگر چمباتمه زدن به دلیل محدودیت انعطاف پذیری مفصل یا درد غیرممکن است ، استفاده از راکر را در نظر بگیرید. این دستگاه  یک پنجه در انتهای یک دسته بلند است که می توانید در حالی که ستون فقرات خود را در موقعیت خنثی نگه داشتید از آن برای برداشتن وسایل سبک مانند مجله ، تلفن یا کنترل استفاده کنید. همچنین تهیه یک جفت کفش لغزنده محکم یا دمپایی برای پوشیدن در دوران نقاهت کمک خوبی به شما می کند. به این ترتیب به راحتی از چالش خم شدن برای پوشیدن جوراب و کفش جلوگیری کنید.

مدیریت درد در مراقبت های بعد از عمل دیسک کمر

۲ – مدیریت درد

حتما داروهای ضد درد تجویز شده خود را طبق دستور پزشک مصرف کنید . اگر درد شما با داروی تجویز شده برای شما به خوبی کنترل نشده است ، از داروهای ضد درد بیشتر استفاده نکنید و با جراح خود مشورت کنید. سایر درمان های تسکین درد غیر دارویی شامل کمپرس آب گرم (غیر مستقیم بر روی  برش التیام نیافته) ، ورزش ملایم ، ماساژ و دوره های استراحت کوتاه مدت تاثیر خوبی در بهودی دارند.

۳-نحوه سفر کردن پس از جراحی 

بهتر است که بیمار جراحی شده برای مدتی در بستر خود استراحت کند و به سفر های غیر ضروری نرود اما در صورتی که سفر ضروری ای برای بیمار پیش آمده می تواند از هواپیما برای طی کردن مسیر استفاده کند زیرا در آن پس از مدت طولانی که بیمار در حالت نشسته بود می تواند بایستد و چند قدمی راه برود و در صورتی که به هر دلیلی امکان سفر هوایی نبود بیمار می تواند با رعایت نکاتی از قبیل اینکه روی صندلی عقب خودرو دراز بکشد و در هر ۴۵ دقیقه توقف کنند و بیمار استراحت کند،از سفر زمینی استفاده کند.

۴ – تغذیه سالم

از یک رژیم متعادل و کم چرب غنی از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید. از آنجا که در دوران نقاهت فعالیت کمتری خواهید داشت ، از غذاهای سنگین ، پرکالری یا چاق کننده خودداری کنید. خوردن غذای سالم برای بهبودی ضروری است.

۵ – حمام و مراقبت از برش

دستورالعمل های جراح خود را در مورد زمان و نحوه استحمام رعایت کنید. معمولاً جراحان توصیه می کنند پوست اطراف زخم جراحی خود را حداقل ۴ روز پس از جراحی تمیز و خشک نگه دارید. تا زمان بهبودی کامل زخم ، از وان حمام استفاده نکنید . درد در ناحیه برش بلافاصله پس از جراحی طبیعی است و با پیشرفت ترمیم باید فروکش کند.
دستورالعمل های جراح خود را در مورد زمان برداشتن بخیه دنبال کنید. برخی از برش ها با استفاده از بخیه های حل کننده یا نوارهایی که خود به خود می ریزند بسته می شوند.

۶ – نحوه دراز کشیدن در رختخواب بعد از جراحی ستون فقرات

خواب خوب در بهبود سریع به شما کمک می کند . مراحل زیر به شما کمکمی کند تا سریعتر بهبود یابید اما ابتدا با جراح خود مشورت کنید:

 • به پشت بخوابید ، پشت ، شانه ها و سر را کمی بالا ببرید ( با استفاده از یک تختخواب قابل تنظیم)
 • یک بالش زیر زانوها قرار دهید تا باسن و زانوها کمی خم شوند.

همچنین هنگام برخاستن از رختخواب، در حالی که به پشت دراز می کشید ، زانوهای خود را خم کرده و کنار هم نگه دارید. به سمت پهلو بچرخید و باسن و شانه ها را در یک راستا قرار دهید و همزمان بچرخید ، بنابراین ستون فقرات پیچ نمی خورد. با استفاده از بازوها خود را به سمت بالا هل دهید و بگذارید پاها از کنار تخت خم شوند تا در حالت نشسته قرار بگیرید.

۷ – نحوه نشستن پس از جراحی ستون فقرات

نشستن بیشترین فشار را به پشت وارد می کند. جراح ممکن است به شما در مورد مدت زمان نشست و برخاستن و راه رفتن پس از جراحی زمان خاصی را پیشنهاد دهد. به عنوان مثال ، ممکن است از شما خواسته شود هر نیم ساعت بیدار شوید تا ۱۰ دقیقه بایستید یا راه بروید.اگر می توانید در حین بهبودی از نشستن طولانی مدت در ماشین خودداری کنید.

قانون کلی این است که هنگام نشستن  هرگز زانوها را از لگن بالاتر قرار ندهید. روی صندلی ماشین ، مبل و صندلی مورد علاقه خود یک بالش محکم قرار دهید. یک صندلی توالت بلند خریداری کنید؛ ترجیحاً صندلی دارای بازو برای کمک به شما هنگام نشستن و برخاستن از توالت باشد. هنگام برخاستن از صندلی ، باسن را به آرامی به انتهای صندلی برسانید و با استفاده از فشار دست ها به دستگیره صندلی ، به خودتان کمک کنید و همزمان با پاها به سمت پایین فشار دهید.

۸ – مهاربندی بعد از عمل 

اگر جراح شما برای بهبودی بریس پشتی تجویز کرده است ، مطابق دستورالعمل حتماً آن را بپوشید. این بریس برای پشتیبانی گردن و کمر شما و محدود کردن حرکت سطوح ستون فقرات در طی جراحی طراحی شده است. برخی از بریس های پشتی ساپورت های ساده هستند ، در حالی که برخی دیگر سفت و محکم هستند و روی بدن شما قرار می گیرند.

۹ – کمک بخواهید 

لیستی از کارهایی را که دوستان و خانواده می توانند در انجام آن به شما کمک کنند ، داشته باشید. مراقبان شما می توانند به لیست نگاه کنند و ببینند چه چیزی بیشتر به شما کمک می کند ، مانند لباس شستن ، بیرون بردن زباله ، شستن ظرف ها و خرید مواد غذایی و … .

فیزیوتراپی بعد از عمل دیسک کمر

۱۰ – فیزیوتراپی 

برخی از بیماران نیاز به مراقبت در منزل یا کمک از یک پرستار یا فیزیوتراپیست دارند. اما برخی ممکن است از مرکز جراحی ستون فقرات مستقیماً به یک مرکز توان بخشی فرستاده شوند. گاهی فیزیوتراپی (PT) هم از همان روز بعد از جراحی آغاز می شود. PT بخش مهمی از بهبودی است زیرا به شما کمک می کند که قدرت ، انعطاف پذیری و استقامت بدنی خود را مجدد بدست آورید. برای سلامتی خود حتما یک برنامه ورزشی در منزل از متخصص فیزیوتراپی تحت نظر جراح دریافت کنید.

زخم جراحی 

مانند همه جراحی ها جراحی دیسک کمر نیز دارای برش و زخم بخیه است. در صورتی که این بخیه ها درعمق و زیر پوست شما ایجاد شده باشند جذب می شوند و نیازی به کشیدن ندارند. قبل از آن از بیمارستان ترخیص شوید جراح بخیه های غیر قایل جذب شما را می کشد و این فرایند در ۵ تا ۱۰ روز پس از جراحی انجام می شود.  تا جایی ک امکان دارد استحمام نکنید و یا از پانسمان ضد آب استفاده کنید و اگر پزشک بخیه های شما را کشیده می توانید به طور معمول استحمام کنید.

رابطه جنسی بعد از جراحی دیسک کمر

جراحی دیسک کمر تاثیری بر میل جنسی افراد نخواهد داشت اما بهتر است تا یک ماه پس از جراحی اگر بیمار وارد رابطه جنسی شد، رابطه ای آرام و کم جنب و جوش را تجربه کند تا بعد از دو ماه به حالت قبلی خود بازگردد.در صورتی که درمان بیمار زمان زیادی برده باشد و بیمار به سندروم دم اسبی مبتلا شده باشد ممکن است عوارضی مانند اختلالات جنسی، عدم کنترل روی ادرار و عدم توانایی حرکتی را به دنبال داشته باشد.

رانندگی پس از جراحی

درصورتی که پس از جراحی پزشک به شما اجازه رانندگی داد باید توجه داشته باشید که قبل از رانندگی قرص های مسکن خواب آور استفاده نکرده باشید و همچنین وضعیت جسمانی شما طوری باشد که در مواقع اورژانسی به راحتی ایست کنید. زمان بازگشت شما به رانندگی بستگی به میزان آمادگی شما پس از جراحی دارد.

درد پا پس از جراحی

درد و گز گز پا پس از جراحی طبیعی است و با استراحت شبانه یا قرار دادن پا در سطح بالا بهبود میابد و در اکثر اوقات به دلیل فشاری که به رشته های عصبی وارد شده است درد تیر کشنده ای در پا به وجود می آید که مدتی پس از جراحی ازبین می رود بنابراین این درد نگران کننده نیست. اما در صورتی که شما بیماری زمینه ای از جمله دیابت دارید ممکن است این گزگز پا به این دلیل باشد. در صورتی که درد پا پس از جراحی با تورم ،التهاب و قرمزی همراه باشد ممکن است به دلیل وجود لخته خون در پا باشد که نیازمند توجه و معاینه است.

بعد از بهبودی

عادات سالمی که به عنوان بخشی از بهبودی خود بعد از جراحی ستون فقرات به کار می برید روش های خوبی برای کمک به پیشگیری از مشکلات مربوط به سلامتی یا ستون فقرات در آینده است. بنابراین ، این نگاه مثبت به زندگی را حفظ کنید و به ورزش ، خوب غذا خوردن و استراحت فراوان ادامه دهید.
مهم نیست که چه نوع عمل جراحی دیسک کمر را انجام می دهید یا اینکه درد شما به خوبی کنترل شده باشد؛ این مهم است که از خم شدن ، بلند کردن و پیچ خوردن خودداری کنید. خم شدن از ناحیه کمر ، بلند کردن وسایل سنگین و چرخاندن تنه، فشار بی موردی به ستون فقرات آسیب پذیر شما وارد می کند.

عوارض بعد از جراحی

مانند تمام جراحی های مختلف ، جراحی دیسک کمر نیز خطر بروز عوارض را به همراه دارد. جراحی دیسک کمر به طور کلی در تسکین علائمی مانند درد و بی حسی کمر و پا موثر است. اما برخی از افراد بعد از جراحی علائم خود را دارند یا در طی چند سال بعد از زمان جراحی دوباره دچار علائم می شوند.

علائم عودکننده می تواند به دلیل ضعیف شدن ستون فقرات ، دیسک لیز خورده دیگری یا تشکیل استخوان جدید یا ضخیم شدن رباط باشد که به نخاع شما فشار وارد می کند. گاهی ممکن است پس از جراحی زخم در اطراف اعصاب ایجاد شود که می تواند علائمی مشابه فشرده سازی عصب ایجاد کند.

در صورت عود علائم ، درمان های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی معمولاً در ابتدا امتحان می شوند ، اما گاهی اوقات ممکن است به جراحی بیشتری نیاز باشد. عمل های تکراری نسبت به اولین عمل بیشتر در معرض خطر عوارض هستند. متأسفانه ، هیچ درمان موثری برای ایجاد زخم در اطراف اعصاب وجود ندارد. با این حال ، می توانید با انجام تمرینات منظم طبق توصیه فیزیوتراپ پس از جراحی ، خطر ایجاد زخم را کاهش دهید. از دیگر عوارض بعد از جراحی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عفونت
 • لخته شدن خون
 • پارگی دورال
 • نشت مایع مغزی نخاعی
 • زخم های صورت و کاهش بینایی
 • آسیب عصبی و فلج
 • مرگ

چه موقع با جراح خود تماس بگیرید

در صورت داشتن تب یا لرز ، تعریق شبانه ، ترشحات عفونی از زخم جراحی ، باز شدن برش ، شروع یا بدتر شدن درد یا ضعف ، درد قفسه سینه یا تنگی نفس ودرد ساق پا فوراً به جراح خود اطلاع دهید.

دیدگاه کاربران

 • علی
  ۸ دی ۱۴۰۰

  توضیحات عالی بود ممنون

 • سلام نظری
  ۲۷ بهمن ۱۴۰۰

  با تشکر از مطالب ارزنده وزیبای جنابعالی .بنده ۵۰سالمه نزدیک دوساله عمل دبسک کمر بصورت میکرودیسکی ال ۵ انجام دادم که طی این دوسال از ناحیه کمر .گز گزوبیحسی پا ولگن دارم .بعداز یکسال از عمل ام ارای دادم وپیش دکتر بردم گفتن عمل روبه بهبودیه .از دکتر عزیزوگرامی خواهشمندم بفرمایند که علت مشکلات فوق چیه وعدم بهبودی به چه علته .خواهشمندم راهنمایی بفرمایید .خداوند نگهدارت باشه ..

 • مژده حجازی
  ۱۹ تیر ۱۴۰۱

  سلام بابت مطالب ارزنده و‌مفیدتون سپاسگزارم، یکماهه که کمرم رو عمل کردم و هشت تا پلاتین گذاشته شد اما هنوز درد سیاتیک رو حس میکنم قبلا پام زیاد خواب نمیرفت اما الان گزگز پاهام و خواب رفتگیشون زیاد شده ممنون میشم راهنماییم کنید

 • شاهین
  ۲۵ تیر ۱۴۰۱

  سلام، دکتر جان، من ۶ روز که عمل دیسک میکروسکوپی انجام دادم ، برخی اوقات درد و گرفتگی عضلات پام ،نگرانم کرده، همچنین ،کار من ،نشستن طولانی داره ،و این منو بابت برگشت دردها و عود دیسک به شدت نگرانم کرده
  ممنون میشم راهنمایی کنید🙏

 • جواد اسماعیلی
  ۱۴ مرداد ۱۴۰۱

  سلام خیلی عالی بود.ممنونم از توضیحات کامل شما.. متشکرم چون من تازه ۱۲روز هست که عمل جراحی دیکس کمر داشتم.۱۴۰۱/۰۵/۱۴

 • ابوذر
  ۸ شهریور ۱۴۰۱

  باسلام. من یک ماهه عمل دیسک سمت راست(۵)انجام دادم. سمتی که عمل کردم خوبه. ولی الان ۱۰روزه سمت چپم درد میکنه. اگه ممکنه توضیح بدید. ممنونم

 • محمد
  ۱۱ مهر ۱۴۰۱

  سلام من ۹روزه عمل کردم هم انحراف مهره داشتم پلاتین گذاشتن و هم گفتن دیسکت تخلیه شده و سی دی گذاشتیم بجاش
  پای راستم قبل عمل یجاهایی بیحس بود وهنوزم هست اما پای چپم که خوب بود العان از سمت لگن به پایین یه تیر میکشه بخاطر عمله طبیعیه یا !؟

 • زهرا
  ۱۹ مهر ۱۴۰۱

  سلام نزدیک به دو ماهه عمل کردم لگن راستم درد داره لطفا راهنمایی کنیدزهرا خواجوی از شیراز

 • فریبا
  ۵ آذر ۱۴۰۱

  سلام
  دو ماه هست عمل کردم ولی هنوز ناحیه عمل یعنی وسط کمرم موقع جابجایی درد داره. البته دردش نسبت به یکماه پیش کمتر شده ولی هنوز درد داره.

 • نیکا جون
  ۱۹ آذر ۱۴۰۱

  سلام من تازه دیسک چهارم پاره شد و باعث شد پای چپم درد شدید داشته باشم پیش دکتر خیلی خوب جناب دکتر شفیع زاد عمل کنم و از راهنمایی شما متشکرم آرزو سلامتی برا همه دارم

 • صفری
  ۷ دی ۱۴۰۱

  سلام خسته نباشید دکتر من ۹روزه جراحی دیسک ال چهار و آل پنج با میکروسکوپی انجام دادم اما پای چپم از لگن تا پنجه پا درد دارد وامان ازم بریده و نمیتونم راه برم در ضمن فیزیوتراپی هم میرم تاثیر ی رو دردم ندارد لطفاً راهنمایی کنید ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

instagram logo call button