مراقبت‌های بعد از جراحی آنوریسم مغزی

دوران نقاهت پس از جراحی آنوریسم مغزی یک فرایند مهم است که باید به دقت رعایت شود. منظور از آنوریسم مغزی گشاد شدن ورید در مغز است که می‌تواند منجر به پارگی رگ شود، رویدادی که در صورت عدم درمان فوری می‌تواند منجر به مرگ فرد یا عواقب جدی دیگر شود. حدود ۱ درصد از مردم به این بیماری مبتلا هستند که زنان را به میزان بیشتری درگیر می‌کند. تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد از آنوریسم ها دچار پارگی می شوند و از این تعداد حدود ۳۰ درصد کشنده هستند.

آنوریسم مغزی چیست؟

نقاهت پس از جراحی آنوریسم مغزی

بهبودی از آنوریسم عمل شده به چند عامل بستگی دارد:

 1. شدت خونریزی و وضعیت آزمودنی در زمان پذیرش؛
 2. زمانی که عمل شده است؛ اگر در فاز حاد ( یعنی در عرض ۳ روز پس از وقوع خونریزی) یا در فاز دیررس (از ۳ تا ۱۰ روز پس از پارگی رگ؛ دوره کاملاً به دلایل فیزیوپاتولوژیک منع مصرف دارد)
 3. پیچیدگی عمل؛ محل آنوریسم ممکن است به پیچیدگی بیشتر یا کمتر بریدن نیاز داشته باشد.
 4. مهارت جراح؛
 5. نوع جراحی؛ اگر آنوریسم به‌جای بریدن آمبولیز شده باشد، زمان بهبودی کوتاه‌تر می‌شود، زیرا جراحی بسته است.
 6. در مورد آمبولیزاسیون آنوریسم پاره نشده، با یک دوره منظم پس از عمل، بستری در بیمارستان حدود ۴-۵ روز طول می‌کشد. آمبولیزاسیون در صورت وجود پارگی عروق و خونریزی مغزی، دوره بعد از عمل بر اساس هرگونه عارضه (هیدروسفالی و وازواسپاسم) و شرایط می‌تواند بین ۳-۴ هفته متغیر باشد.
 7. در مورد برش، زمان برای مداخله در فضای باز کمی طولانی می‌شود.
 8. اگر پارگی رگ باعث آسیب مغزی شده باشد، پس از جراحی باید یک فرایند توانبخشی انجام شود که بسته به شرایط بیمار ماه‌ها یا بیشتر طول می‌کشد.

دوره نقاهت پس از جراحی آنوریسم مغزی (دوره پس از عمل)

پس از جراحی، بیمار برای نظارت مستمر بر عملکردهای حیاتی (ضربان قلب، فشارخون، تنفس کمکی و غیره) به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل می‌شود. در صورت لزوم، داروها (ضدانعقاد، گشادکننده عروق و …) برای مدت‌زمان لازم تجویز می‌شود. از طریق سی‌تی‌اسکن شرایط وضعیت مغز ارزیابی خواهد شد.

چه مدت طول می‌کشد تا از آنوریسم مغزی پاره شده و عمل شده بهبود پیدا کنید؟

بستگی به این دارد: الف) شدت خونریزی چقدر بوده است، یعنی بیمار قبل از عمل (و بعد از خونریزی) در چه وضعیت هوشیاری بوده است. ب) اگر در مرحله “حاد” یعنی در عرض ۷۲ ساعت از دوره خونریزی یا در مرحله “تأخر” یعنی پس از حداقل ۱۰ روز از همان مرحله عمل شده باشد (ملاحظات فیزیوپاتولوژیکی مطلقاً منع عمل جراحی در دوره را ندارد. ۳-۱۰ روز بعد خونریزی) ج) برش (بسته‌شدن) آنوریسم از نظر فنی چقدر پیچیده بود، عاملی که به‌نوعی با محل خود آنوریسم ارتباط دارد. برای ارائه یک مثال عملی، به‌طورکلی آنوریسم‌های شریان مغزی میانی در مقایسه با آنوریسم‌های دوشاخه شدن، ساده‌ترین روش برای درمان جراحی هستند.

چطور می‌توانیم کمک کنیم

توانبخشی بخش مهمی از بهبودی برای بسیاری از بازماندگان سکته مغزی است و پس از سکته مغزی به بازگشت فرد به زندگی مستقل کمک می‌کند.

توانبخشی عواقب سکته مغزی را از بین نمی‌برد. اهداف توانبخشی سکته مغزی، بسیج قدرت و قابلیت‌ها، به‌دست‌آوردن اعتمادبه‌نفس برای ادامه فعالیت‌های عادی روزانه، علی‌رغم عواقب سکته مغزی است.هدف توانبخشی به‌دست‌آوردن استقلال برای بازمانده سکته مغزی در بسیاری از مناطق است.این شامل:

 • مهارت‌های خودیاری مانند تغذیه، نظافت، حمام کردن و لباس پوشیدن
 • تحرک مهارت‌هایی مانند حرکات ظریف، راه‌رفتن یا ویلچر
 • مهارت‌های ارتباط کلامی، شناختی مانند حافظه یا حل مسئله و اجتماعی برای تعامل با دیگران

برنامه توانبخشی

متخصصان یک برنامه درمانی به طور خاص برای هر فرد مناسب ارائه می‌دهند. برنامه توانبخشی که یک بازمانده سکته مغزی دریافت خواهد کرد به هر مورد بستگی دارد.

برنامه توانبخشی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بهبود تغذیه
 • حرکت‌درمانی
 • فیزیوتراپی
 • تحریک الکتریکی عصبی برای بازیابی عملکردهای حرکتی ازدست‌رفته
 • اصلاح عمقی دینامیک؛ پوشیدن لباس‌های دارای بار رفلکس. ترمیم عملکردهای حرکتی را ترویج می‌کند
 • تشخیص و درمان سرگیجه
 • پایداری سنجی برنامه‌ای با هدف بازیابی دستگاه دهلیزی است
 • روش تمرینی برای کنترل داوطلبانه وضعیت عمودی بر اساس بیوفیدبک در قالب تمرینات پویا.
 • تأثیر ارتعاش تحریکی بر روی نواحی حمایتی پا. هم در حالت راه‌رفتن معمولی و هم در صورت عدم توانایی حرکت بیمار امکان‌پذیر است. این روش تکانه‌های عصبی را که هنگام راه‌رفتن ایجاد می‌شود شبیه‌سازی می‌کند و برای پیشگیری از ترومبوز مؤثر است. بعد از سکته و حمله قلبی استفاده می‌شود.
 • گفتاردرمانی
 • مطالعات پتانسیل‌های بیوالکتریکی که در ماهیچه‌های اسکلتی انسان در طی تحریک فیبرهای عضلانی ایجاد می‌شود. به شما امکان می‌دهد ویژگی‌های عملکرد عضلات و مراکز عصبی درگیر در حرکت را شناسایی کنید و همچنین تعامل آنها را ردیابی کنید.
 • اثرات درمانی و توانبخشی بر گیرنده‌های مختلف در بدن
 • انواع آب‌درمانی (هیدروماساژ، استخر)
 • رنگ درمانی 
 • اثر ویژه بر روی آنالایزرهای شنوایی و بصری، برای درمان اختلالات عصبی

دیدگاه کاربران

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  instagram logo call button